Wojna domowa na Ukrainie 02.10.2020r.- 1931 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 203.

Wystąpienie pełnomocnika ŁRL w czasie rozmów w Mińsku Władysława Deinego.

„Zakończyło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej. Podobnie jak kilka poprzednich, ze względu na pandemię koronawirusa, spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Ze szkodą dla obiektywizmu strona ukraińska zrezygnowała z mechanizmów zapewniających jawność negocjacji na rzecz jednostronnych interpretacji. Opowiadaliśmy się za propozycją utrzymania i, w razie potrzeby, publikacji nagrań audio i wideo z przebiegu posiedzeń, aby opinia publiczna miała jasny obraz tego, co dzieje się w trakcie negocjacji i jakie porozumienia są zawierane. Z drugiej strony Ukraina opowiadała się za „poufnością” oraz indywidualnymi oświadczeniami i interpretacjami dotyczącymi przebiegu negocjacji. W tym byli wspierani przez OBWE. Aby odblokować dialog, musieliśmy pójść na jakiś kompromis w kwestii przebiegu spotkania i nalegać na przeniesienie dyskusji o ‚poufności’ na przyszłe spotkanie Grupy Kontaktowej, być może nadzwyczajne.

Nie udało się również poczynić postępów w omawianiu spraw objętych porządkiem obrad.

Skoncentrowano się na kwestii dodatkowych środków zapewniających zawieszenie broni, z których Ukraina wypowiedziała się poprzez odmowę pełnego wykorzystania mechanizmu koordynacyjnego – odmowa wykonania decyzji z 9 września o wspólnej inspekcji ukraińskich stanowisk w pobliżu osady Szumy (obszar odpowiedzialności DRL) w związku z budową pojawiły się nowe pozycje USZ.

W ten sposób Ukraina wyraźnie dała wyraz kategorycznej niechęci do zapobiegania naruszeniom dodatkowych środków i ich eliminowania w ramach uzgodnionego mechanizmu koordynacji w oparciu o WCKiK w jego obecnym składzie. I bez względu na to, co mówi strona ukraińska w tej sprawie, to ona de facto wycofała się z umów z 22 lipca 2020 r. Dotyczących dodatkowych środków.

Nie nastąpił postęp w kwestii usunięcia sprzeczności z umowami mińskimi zawartymi w Uchwale Wierchownej Rady Ukrainy z 15 lipca 2020 roku nr .795.

Aby odblokować postęp na politycznej ścieżce porozumienia i usunąć kwestię, czy delegacja ukraińska ma wystarczające uprawnienia do reprezentowania oficjalnego stanowiska Ukrainy w Grupie Kontaktowej, w oparciu o zobowiązanie do realizacji porozumień mińskich, przedstawiliśmy propozycję przygotowania mapy drogowej w ramach Grupy Kontaktowej do realizacji całego kompleksu porozumień mińskich i przedłożenia do zatwierdzenia przez Wierchowną Radę. Być może realizacja tej propozycji pozwoli Ukrainie na powrót do konstruktywnego dialogu.

 Wladislaw Dejnego, pełnomocnik ŁRL w TGK na czas pertraktacji w Mińsku, 
Minister Spraw Zagranicznych ŁRL

*

A na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK poinformował o eksplozjach na ukraińskich pozycjach w rejonie wsi Oriechowo, Waluiskoje i Ługańskoje.

Przedstawiciele ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK) zarejestrowali kolejną serię eksplozji na stanowiskach ukraińskich formacji zbrojnych na terenach wsi Oriechowo, Walujskoje i Ługańskoje. Poinformowała o tym służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu dnia obserwatorzy przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK zarejestrowali szereg eksplozji na terytorium wroga. Eksplozje obserwowano na stanowiskach 2 batalionu 14 osobnej brygady zmechanizowanej w rejonie osady Oriechowo, 1 batalionu 24 odrębnej brygady zmechanizowanej w rejonie osady Ługańskoje, 1 batalionu 25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej Ukrainy w w rejonie osady Walujskoje ”– głosi komunikat przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK.

Służba prasowa resortu obrony zaznaczyła, że ​​obecnie ustalana jest
liczba ofiar zarejestrowanych eksplozji.

W ciągu minionej doby również przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK zarejestrowało o godzinie 16:45 eksplozję na stanowiskach USZ z pobliżu wsi Kondraszewskaja Nowa.

A na donieckim odcinku frontu OBWE odnotowała w raporcie z 30 września kolejne naruszanie Warunków Dodatkowych przestrzegania reżymu zawieszenia broni przez Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ).

Według raportu SMM OBWE odnotowało obecność, z naruszeniem ust. 3, Dodatkowych Środków wzmocnienia i kontroli obecnego bezterminowego zawieszenia broni, podpisanego przez uczestników Grupy Kontaktowej w dniu 22 lipca 2020 r.,sprzętu USZ w strefie zdemilitaryzowanej, w tym na obszarach mieszkalnych i w pobliżu osiedli :


– 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K35 „Strieła 10”) w strefie zamieszkanej miejscowości Czernienko,


– 2 opancerzone pojazdy bojowe w pobliżu miejscowości Nowosiełowka.

Poza tym, o godzinie 07:49 przeprowadzili ostrzał z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje przy użyciu podwieszanego granatnika (1 granat).

Następnie o godzinie 11:25 zostały tam wystrzelone kolejne dwa granaty, a o tej samej porze w rejonie wsi Wodjanoje zarejestrowano jedną eksplozję w pobliżu stanowisk USZ.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 2 жовтня 2020 року

Cала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники, сумлінно виконуючи поставлені завдання, повністю дотримуються умов досягнутих мирних домовленостей.

Упродовж минулої доби, 1 жовтня, російсько-окупаційні війська два рази порушили режим припинення вогню в смугах відповідальності наших підрозділів. Так, з автоматичного станкового гранатомета ворог відкрив вогонь поблизу Станиці Луганської, а з підствольного гранатомета – неподалік Оріхового.

Унаслідок ворожих пострілів бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.

Також у районі проведення операції належно виконують завдання й інші підрозділи Об’єднаних сил. Зокрема, вчора військовослужбовцями Збройних Сил та вогнеборцями ДСНС було ліквідовано пожежі у районі населених пунктів Підлісне, Половинкине, Сєвєродонецьк, Золоте, Хутір Вільний, Попасна та Троїцьке.

Окрім того, пожежі локалізовано неподалік Кряківки, Трьохізбенки, Новоолександрівки, Артема, Болотеного та Станиці Луганської. Триває локалізація осередків загорянь поблизу Старобільська та Старого Айдару.

До ліквідації пожеж залучено необхідну кількість особового складу та спецтехніки Збройних Сил, ДСНС та лісових господарств. Через поширення вогню було призупинено роботу контрольного пункту в’їзду-виїзду в Станиці Луганській. Можливість перетинати КПВВ буде відновлена після стабілізації ситуації.

Від початку поточної доби, 2 жовтня, збройні формування Російської Федерації два рази порушили режим припинення вогню. Обидва факти зафіксовано поблизу населеного пункту Авдіївка. На цій ділянці противник двічі відкривав вогонь, застосовуючи гранатомети різних систем.

Бойових втрат і поранень унаслідок ворожих пострілів серед українських захисників немає.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та готові адекватно відреагувати у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Cала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.10.2020r.- 1931 dzień od nowego rozejmu.

   • U nas też sytuacja pogarsza się, nie ma już ognisk choroby epidemia rozprzestrzeniła się wszędzie. Rośnie liczba zakażeń i ciągłe bite są „rekordy zachorowań”. Nasi kochani politycy , podobnie jak ich koledzy z Kijowa, świadomie zlekceważyli epidemię licząc, że jakoś to będzie i przyoszczędzą na służbie zdrowia.
    Taktyka władz w Warszawie, że bada się tylko osoby mające objawy koronawirusa okazała się błędem. Polska w pewnym momencie przeprowadzała mniej testów niż Ukraina. A gdyby udało się wyizolować chociaż część chorych u których przebieg chorych był bezobjawowy to ilość nowych zachorowań byłaby
    duża mniejsza.
    mamy już drugą falę zachorowań, a możliwe, że czeka nas i trzecia, gdy ilość zakażeń dziennych będziemy liczyć w dziesiątkach tysięcy.
    Pewnie nasi decydenci sadzili, ze szczepionka pojawi się szybciej, ale realnie na lek musimy poczekać do wiosny przyszłego roku (wątpię by FR podzieliła się swoim).

    Polubione przez 4 ludzi

    • „Nasi kochani politycy , podobnie jak ich koledzy z Kijowa, świadomie zlekceważyli epidemię licząc, że jakoś to będzie i przyoszczędzą na służbie zdrowia.”- bo już jest po wyborach, więc róbta sobie ludziska, co chceta” 😦

     A ludziska głupawe nadal na nich głosują…..Czy oni nigdy nie zmądrzeją?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

 1. OT w sprawie Białorusi. UE w końcu wprowadza sankcje przeciwko Białorusi, które mają objąć 40 urzędników „reżimu”, ale z wyłączeniem samego Łukaszenki;
  https://strana.ua/news/292880-sanktsii-evrosojuza-protiv-belarusi-vstupjat-v-silu-2-oktjabrja.html
  W odpowiedzi Białoruś zapowiedziała „kontrsankcje” wobec urzędników UE;
  https://strana.ua/news/292893-belarus-vvela-sanktsii-protiv-es.html
  Ps. Tymczasem na granicy Białorusi z UE i Ukrainą pojawiły się gigantyczne kolejki złożone z setek ciężarówek;
  https://korrespondent.net/world/4280131-v-belarusy-na-hranytse-s-ukraynoi-y-es-zastrialy-sotny-fur

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Szef ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor Ołeksandr Kubrakow, komentując sprawę swojego poprzednika Sławomira Nowaka podejrzanego o korupcję przy przetargach, oznajmił, że decyzje podejmował albo Nowak albo jego doradcy z Polski.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-szef-ukrawtodoru-decyzje-podejmowal-albo-nowak-albo-jego-doradcy-z-polski,422210.html
  Komentarz: Nie wiem czy Pan Nowak jest winny zarzucanych mu czynów,niemniej na pewno jego ekipa była mniej pazerna niż dotychczasowe grupy sprawujące władze w spółce. W ciągu kilku lat udało się na Ukrainie odbudować część infrastruktury drogowej. To nie oznacza, że ogólny stan dróg uległ poprawie. Udało się tylko wyremontować kilka tras, ale te akurat drogi są bardzo istotne dla handlu z krajami UE.
  Wyremontowano szlak z płd do centrum kraju (rejon Odessy) i z centrum na zachód (jeszcze nie cały).
  Uważam, ze „stare” ekipy nie dałyby rady tego dokonać, pieniądze na remonty zniknęłyby w kieszeniach urzędników.
  Nadal pogarsza się infrastruktura drogowa na wsiach, małych i średnich miasteczkach. Tylko najważniejsze trasy mają szanse na uzyskanie funduszy. Takie decyzje władz w Kijowie mają społeczne implikacje. Małe miejscowości wyludniają się w zastraszających tempie-ludność wyjeżdża do do dużych miast lub zagranicę. Nie ma szans na inwestycje w niewielkich miejscowościach, brak możliwości transportu (zły stan dróg) skutecznie odstrasza kapitał.
  Ciekawi mnie jak będzie wyglądała praca ukraińskich urzędników w porównaniu z ekipa Pana Nowaka.
  Dotychczas już rok po zmianie zachodnich ekip na urzędników z Ukrainy widać było zmiany na minus (chociażby wymuszona rezygnacja Pana Balczuna).

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Robocze wycieczki Prezydenta Zeleńskiego
  W obwodzie Rówieńskim doglądał budowy dróg.
  https://uazmi.com/news/post/bXx2CxZMU04SQ3RhUKiZOq
  Wygłosił również odezwę, w której nawolywał do zmiany obecnego modelu eksportu (nastawionego na surowce) na bardziej zdywersyfikowany,z dużą ilością specjalistycznego sprzętu
  https://www.unian.info/economics/foreign-trade-ukraine-working-to-get-out-of-raw-material-supplier-category-11167340.html
  Na koniec, Prezydent poparł projekt rozbudowy elektrowni atomowych na Ukrainie.
  https://uazmi.com/news/post/9utdFf4vMPQrFbtrQieMM

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. Awantura pomiędzy dwoma „ukrowojakami” w obwodzie chersońskim zakończyła się zaduszeniem jednego z nich. Zatrzymano 25-letniego ‚ukrowojaka” któremu postawiono zarzut zabójstwa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4280184-na-khersonschyne-nashly-zadushennym-voennosluzhascheho
  Na Ukrainę przybyli amerykańscy agenci federalni którzy maja zajać się sprawą śmierci opracownicy Ambasady USA w Kijowie, która zmarła w szpitalu po tym jak znaleziono ją z obrażeniami głowy w poblizu torów kolejowych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4280141-hybel-sotrudnytsy-posolstva-ssha-novye-detaly

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Jedna z ukraińskich parlamentarzystek z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” ogłosił że Ukraina gotowa jest udzielić „pomocy wojskowej Azerbejdżanowi”. Skomentował to szef MSW Ukrainy Awakow (którego ojciec był Ormianinem) który poradził jej by „łyknęła tabletki” oraz powiedział że Ukraina nie udzieli „pomocy wojskowej” ani Azerbejdżanowi ani Armenii;
  https://strana.ua/news/292915-avakov-skazal-chto-ukraina-ne-budet-okazyvat-voennuju-pomoshch-armenii-i-azerbajdzhanu.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • ..że Ukraina gotowa jest udzielić „pomocy wojskowej Azerbejdżanowi”.-fajnie tylko co to za pomoc miałaby Ukraina przekazać, skoro jak donoszą wolontariusze w każdej z brygad pierwszego rzutu nie ma 100% stanu sprzętowego. Brakuje czołgów, transporterów opancerzonych, dział itd itp
   Ponadto większość sprzętu to pojazdy z głębokiego ZSRR odremontowane. Przykładowo do teraz najczęściej używanym transporterem opancerzonym i ciągnikiem jest MT-LB
   https://pl.wikipedia.org/wiki/MT-LB

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Pojawiły sie informacje o ‚wymogach” jakie MFW stawia Ukrainie uzależniając od ich wypełnienia przyznanie kolejnego kredytu finansowego;
  1.Znieść ograniczenia w wysokosci pensji dla członków rad nadzorczych ukraińskich spółek państwowych
  2.Zmniejszenie deficytu w budżecie na rok 2021
  3. Wycofać się z odwołania ze stanowiska szefa NABU Artema Sytnika, a na czele Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury postawić osobę „przychylną Zachodowi”
  4.Przyjęcie ustawy o reformie sądownictwa, która umożliwi cudzoziemcom udział w wyborze ukraińskich sędziów
  https://strana.ua/finance/292928-mvf-trebuet-ot-ukrainy-vypolnenija-chetyrekh-uslovij-dlja-predostavlenija-novoho-transha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kącik rolnika

  Rosyjscy rolnicy pilnie potrzebują deszczu. Do tej pory w wielu regionach musieli siać pszenicę ozimą w bardzo suchą glebę. Sytuacja na Ukrainie jest jeszcze bardziej krytyczna. Ukraińskie ministerstwo gospodarki poinformowało, że rolnicy z powodu dotkliwej suszy w większości regionów nie rozpoczęli jeszcze siewu pszenicy ozimej pod zbiory w 2021 r.
  Według APK-Inform, w glebie nie ma wilgoci, więc siew jest obecnie bezcelowy. Dlatego też w tym roku na Ukrainie będą bardzo późne zasiewy i prawdopodobnie dużo mniejszy ich areał.
  Ukraińskie ministerstwo gospodarki ogłosiło, że powierzchnia uprawy pszenicy ozimej prawdopodobnie zmniejszy się z około 6,7 mln ha w roku poprzednim do 6,1 mln ha. Z danych ministerstwa wynika, że ​​do 28 września gospodarstwa zasiały tylko 25 procent przewidywanego obszaru, czyli 1,5 miliona hektarów.
  https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/susza-w-rosji-i-na-ukrainie,99889.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Cztery nastolatki zatańczyły twerk przy pomniku żołnierzy poległych na wojnie w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Wobec dwóch z nich sporządzono protokoły za chuligaństwo, a w miejscowej szkole mają być dodatkowe lekcje z patriotycznego wychowania.
  https://turystyka.wp.pl/ukraina-nastolatki-twerkowaly-przy-pomniku-efekt-w-szkole-bedzie-wiecej-lekcji-z-wychowania-patriotycznego-6559904737266560a?c=96&nil=&src01=6a4c8

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Wywiad z wolontariuszką, która pomagała w ewakuacji mieszkańców obwodu Ługańskiego podczas ostatnich wielkich pożarów.
  Jak dowiadujemy się z reportażu, władze centralne były kompletnie nieprzygotowane na katastrofę. Pomimo tego, że dwa miesiące temu doszło do podobnych pożarów nie zabezpieczono terenu, zabrakło ludzi i sprzętu. Również los osób poszkodowanych jest nie do pozazdroszczenia. Spora grupa osób nigdy nie dostała odszkodowań z powodów biurokratycznych-nie mieli dokumentów, że zniszczone domostwa należały do nich.
  https://www.unian.info/society/oonbas-wildfires-volunteer-tells-of-developments-response-efforts-11168288.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Zastanawiam się czy to nie „fake news”. Jeśli takie alarmy są ogłaszane w Polsce to dlaczego nie słyszy się tym na Ukrainie?

  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego informuje o możliwości wystąpienia smogu pyłowego w regionie łódzkim. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca wstrzymanie się od wzmożonej aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni!
  Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, „w wyniku napływu pyłów z kierunku wschodniego nad obszar Polski (najprawdopodobniej spowodowanego pożarami lasów w obwodzie ługańskim na Ukrainie) istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na terenie całego województwa łódzkiego”.
  https://lodz.se.pl/nad-polske-nadciaga-z-ukrainy-zanieczyszczenie-gios-zaleca-wstrzymanie-sie-od-aktywnosci-na-otwartej-przestrzeni-ostrzezenie-aa-QsWe-ieZk-zAtp.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. OT w sprawie Białorusi. ‚Kontrsankcje” wprowadzone przez władze w Mińsku w odpowiedzi na kroku UE będa obowiązywać także na terytorium FR. Poinformowała o tym rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa informując ze nastąpi to w ramach istniejącego „państwa związkowego” w skład którego wchodzi Białoruś i Rosja;
  https://www.rbc.ru/politics/02/10/2020/5f7746419a79472c8422b3f2
  Władze w Mińsku odwołały ambasadorów w Polsce i na Litwie, oficjalnie mają powrócić na Białoruś w celu „konsultacji”;
  https://ria.ru/20201002/belorussiya-1578121998.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Popularna ukraińska działaczka społeczna i prawniczka Tatiana Montjan ujawniła że kandydat na urzad burmistrz miasta Stryj w obwodzie lwowskim, przedstawiajacy się jako „szczyry ukropatriota” członek banderowskiego ugrupowania ‚Swoboda” posiada…rosyjskie obywatelstwo. Sam „zainteresowany” komentując sprawę miał stwierdzić że dokument jest już nieważny, ale okazuje się że w rosyjskich rejestrach dokumentów w dalszym ciagu figuruje jako ważny;
  >https://twitter.com/Tetiana_Montian/status/1312026640332058624

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, ciąg dalszy o tym jak to Rosja ‚porzuciła” mieszkańców republik z Donbasu. Okazuje się ze mieszkańcy republik którzy już sobie wyrobili także paszporty rosyjskie stali sie uprawnionymi do pobierania świadczeń socjalnych m.in tych wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, przysługujących ‚rodowitym” obywatelom FR;
  https://strana.ua/news/292873-zhiteli-dnr-i-lnr-bez-propiski-poluchajut-vyplaty-v-rostovskoj-oblasti-kak-eto-proiskhodit.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.