Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2021r. 2037 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 307.

Wspólne oświadczenie szefów resortów dyplomacji DRL i ŁRL w sprawie przekazania stronie ukraińskiej grupy osób przetrzymywanych w republikach.

„Ukraiński przywódca rozpoczyna następny rok od wypowiedzi, które szokują oszustwem i cynizmem. Szczególnie oburzające jest to, że Prezydent Ukrainy tak rażąco dezinformuje nie tylko publiczność krajową, ale także społeczność światową, w szczególności przywódców państw-gwarantów porozumień mińskich.

Obecny stan rzeczy się nie zmienił: zawieszenie broni przez Kijów nie jest ani „w ogóle”, jak stwierdzają władze ukraińskie, ani w szczególności przestrzegane. Od momentu, gdy strona ukraińska wyparła się działań na rzecz wzmocnienia i kontroli zawieszenia broni, formacje zbrojne Ukrainy regularnie ostrzeliwują terytorium republik, w wyniku czego giną żołnierze, ranni są cywile, niszczone są budynki mieszkalne i infrastruktura. Jednocześnie Kijów metodycznie niweczy wszystkie nasze apele o skoordynowanie nowego pakietu środków mających na celu jak najszybszą kontrolę zawieszenia broni na terenie Mińska, znajdując nowe wymówki i tym samym tylko pogłębiając eskalację.

Ze względu na całkowicie destrukcyjne zachowanie ukraińskich przedstawicieli proces negocjacyjny jest blokowany i znajduje się obecnie w głębokiej stagnacji. Ukraina nadal nawet nie potwierdziła swojego zaangażowania w pakiet środków, chociaż nalegaliśmy na ten oczywiście niezbędny krok od lipca ubiegłego roku, kiedy ukraiński parlament przyjął kolejny normatywny akt prawny, który jest bezpośrednio sprzeczny z porozumieniami mińskimi. Przedstawiciele Ukrainy nadal odmawiają bezpośredniego dialogu i koordynacji z nami w kwestiach określonych w porozumieniach mińskich.

W takich warunkach historie Wołodymyra Zełenskiego, że Ukraina rzekomo wywiązała się ze wszystkich porozumień na szczycie w grudniu 2019 r., są jawnym, rażącym i jawnym kłamstwem, a nawet wypowiedziane osobiście przez ukraińskiego prezydenta w rozmowie z jednym z przywódców państw ‚kwartetu normandzkiego’.

Traktujemy te wypowiedzi ukraińskich władz jako kolejny dowód na manipulacyjny, nieuczciwy i nieludzki stosunek obecnych władz ukraińskich do Donbasu i jego mieszkańców. Jednak w tej sytuacji nie odmawiamy obecności na ukraińskiej arenie politycznej mężów stanu, którzy nie tylko nie popierają takiego postępowania władz, ale wręcz przeciwnie, w trakcie negocjacji pokojowych wielokrotnie wykazywali ludzkość i chęć konstruktywnego udziału.

W związku z tym kierownictwo Donieckiej Republiki Ludowej wraz z kierownictwem Ługańskiej Republiki Ludowej podjęły decyzję o jednostronnym przeniesieniu na stronę ukraińską, za pośrednictwem Wiktora Medwedczuka, części obywateli Ukrainy przetrzymywanych w więzieniu. O takiej decyzji został wczoraj powiadomiony listem. W tej grupie znalazły się kobiety, osoby starsze i osoby poważnie chore – osoby, które nie brały udziału w działaniach zbrojnych przeciwko republikom i po powrocie na Ukrainę nie będą mogły skrzywdzić Donbasu i jego mieszkańców.

Ta decyzja została podjęta wyłącznie jako gest humanizmu i miłosierdzia w przeddzień jednego z głównych świąt chrześcijańskich – Chrztu Pańskiego. Ten dzień jest dobrą okazją do przypomnienia sobie, jak ważna jest hojność, człowieczeństwo i pomoc bliźniemu, mimo że niektórzy ludzie na wysokich stanowiskach w Kijowie gorliwie ignorują takie proste, ale fundamentalnie ważne pojęcia.”

Pełnomocnik Pełnomocnik DRL w negocjacjach Grupy Kontaktowej, Minister Spraw Zagranicznych DRL Natalia Nikonorowa,

Pełnomocnik Pełnomocnik ŁRL w negocjacjach w Mińsku, Minister Spraw Zagranicznych ŁRL Władisław Deinogo.

W odpowiedzi na te oświadczenie, szef delegacji kijowskiej do grupy kontaktowej ds. Donbasu Leonid Krawczuk z zadowoleniem przyjął inicjatywę DRL i ŁRL w sprawie uwolnienia części osób przetrzymywanych , ale zaznaczył, że osoby prywatne nie mogą ingerować w kwestie konfliktów zbrojnych.

„Nie możemy nie powitać powrotu naszych obywateli na terytorium kontrolowane przez ukraiński rząd. Jednak jako przewodniczący delegacji pragnę zauważyć, co następuje: osoby prywatne nie mają uprawnień do interweniowania w kwestiach międzypaństwowego i międzynarodowego rozwiązywania konfliktów zbrojnych”– powiedział Krawczuk, podkreślając, że powrót obywateli Ukrainy odbędzie się zgodnie z normami prawa międzynarodowego i ustawodawstwa ukraińskiego.

Według niego wszelkie negocjacje i procedury dotyczące powrotu zatrzymanych obywateli Ukrainy prowadzą uprawnione organy państwowe Ukrainy w ramach porozumień politycznych przyjętych w „formacie normandzkim”.

Wskazał także, że uważa wypowiedzi kierownictwa DRL i ŁRL oraz działania Medwedczuka za „kolejną próbę uchylenia się od realizacji umów międzynarodowych na najwyższym szczeblu państwowym i zobowiązań podjętych przez Federację Rosyjską jako strony konfliktu”.

*

A na ługańskim odcinku frontu, USZ rozlokowały dwie jednostki pojazdów opancerzonych w pobliżu miejscowości Giejewka i osady Trechizbenka.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Na obszarze odpowiedzialności 80 samodzielnej brygady desantowo-desantowej Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowano obecność bojowego pojazdu pancernego w rejonie osady Giejewka, zaś na obszarze odpowiedzialności 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy – transporter opancerzony niedaleko wsi Trechizbienka”

Poza tym, w rejonie linii kontaktowej zaginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL.

„Na jednym z bojowych stanowisk Milicji Ludowej w kierunku Debalczewa żołnierz, który wyjechał na badanie sąsiedniego terytorium w trudnych warunkach atmosferycznych, nie wrócił na miejsce służby. Możliwe, że z powodu słabej widoczności żołnierz zgubił się i zgubił”– poinformowała służba prasowa WML ŁRL.

Przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej dodał, że ​​personel jednostki prowadzi działania poszukiwawcze.


Ponadto, żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych został ranny i kontuzjowany, gdy koparka, którą obsługiwał została wysadzona w powietrze na ukraińskiej minie podczas prowadzonych prac fortyfikacyjnych w rejonie wsi Zołotoje.

Poinformował o tym podczas briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy:

„Według naszych źródeł dowództwo grupy operacyjno-taktycznej ‚Siewier’ bada fakt eksplozji wojskowej koparki EOV-4421 w bazie KrAZ 15 stycznia na stanowiskach 1. batalionu 92 brygady w pobliżu miejscowości Zołotoje„- powiedział Osadczy, dodając, że „po wjechaniu na miejsce pracy koparka wpadła na urządzenie wybuchowe w postaci miny”.

„W wyniku eksplozji kierowca żołnierz Kowal doznał ran odłamków i wstrząsu mózgu”- powiedział przedstawiciel resortu obrony republiki.

Natomiast, według raportu SMM OBWE na donieckim odcinku frontu formacje zbrojne Ukrainy dwukrotnie otworzyły ogień w kierunku bezzałogowych aparatów latających misji OBWE:

– ️ 700 m na północ od miejscowości Bierdjanskoje obserwatorzy usłyszeli 1 serię wystrzałów i 5 strzałów z broni ręcznej skierowanej w stronę drona obserwacyjnego SMM OBWE,

– ️ będąc w miejscowości Wasilewka, obserwatorzy SMM OBWE usłyszeli 6 wystrzałów oddanych z broni ręcznej z kierunku północno-zachodniego, gdzie znajdują się pozycje USZ. Według obserwatorów ogień był skierowany w stronę przelatującego tam drona obserwacyjnego SMM OBWE.

Należy pamiętać, że powyższe loty dronów krótkiego zasięgu zostały ogłoszone z wyprzedzeniem. Na tej podstawie należy stwierdzić, że USZ celowo próbowały zniszczyć drony misji, aby zapobiec w ten sposób wykrycia naruszeń warunków rozejmu i Dodatkowych Środków.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ przeprowadziły w godzinach; 10:00 z kierunku Wodianoje w stronę Dzierżyńskoje- przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (2 granaty), o 19:50 i 21:00 z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa- przy użyciu broni maszynowej oraz o godzinie 21:40 z kierunku terenu kopalni Jużnej (na obrzeżach Dzierżyńska k. Gorłówki) w stronę ternu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki- przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (7 granatów) i broni maszynowej- w tym ciężkiej. Dwa kolejne ostrzały miały miejsce o godzinie 22:35 kiedy to z kierunku wsi Wodianoje przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (2 granaty) i broni maszynowej ostrzeliwano rejon miejscowości Leninskoje oraz o 23:00 z kierunku Zajcewa (północne obrzeża) ostrzelano przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego rejon południowej części miejscowości Zajcewo- k. Gorłówki.

Dodam jeszcze, że ostrzały o godzinie 10:00, 19:50, 21:00 oraz 22:35, miały miejsce na południowym odcinku frontu, w rejonie Mariupola.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów z kierunku pozycji strzeleckich USZ, na terytorium DRL spadło 11 pocisków i 6 razy naruszono warunki rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 17 січня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 16 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню.

Так в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» російсько окупаційні війська вели вогонь зі стрілецької зброї поблизу Талаківки.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» поруч із населеним пунктом Луганське збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемета. Також неподалік Південного противник застосовував підствольний гранатомет та великокаліберний кулемет.

А в районі населеного пункту Зайцеве окупанти відкривали вогонь зі стрілецької зброї та великокаліберного кулемета.Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед наших захисників немає.

Від початку поточної доби, 17 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 16 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 62 адміністративних правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4545 транспортних засобів та 4293 особи. На причетність до збройних формувань Російської федерації до територіальних підрозділів доставлялись дві особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідували 320 осіб, на підконтрольну Україні територію прибули 292 особи.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/


***Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2021r. 2037 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na świecie. Pojawiły się informacje o skutkach użycia szczepionki ‚Pfizer” w USA czyli 55 osób zmarło bezpośrednio po szczepieniu. 96 miało powikłania zagrażające życiu, 225 było hospitalizowanych a 1388 potrzebowało pilnej pomocy medycznej;
  https://www.theepochtimes.com/55-people-died-in-us-after-receiving-covid-19-vaccines-reporting-system_3659152.html
  Warto przy tym dodać że w Norwegii odnotowano już, oficjalnie, 29 przypadków śmierci po podaniu szczepionki „Pfizer”;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-01-16/norway-vaccine-fatalities-among-people-75-and-older-rise-to-29
  Plus „Rządy europejskie stwierdziły w piątek, że wiarygodność ich programów szczepień jest zagrożona po tym, jak amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer ogłosiła tymczasowe spowolnienie dostaw szczepionek Covid-19”;
  https://www.irishtimes.com/news/world/europe/eu-states-warn-of-risks-to-vaccination-credibility-as-pfizer-slows-supplies-1.4460340

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Szykuje sie „haniebna zdrada” na Ukrainie? Ukraińskie koleje chcą wznowić ruch pasażerski z „terytoriami graniczacymi” znajdujacymi sie w pobliżu „okupowanego” (wg Kijowa) Krymu. Jak tłumaczą na sam „okupowany” Krym (jeszcze) pociągi nie dojadą, a decyzja ta wynika z „przesłanek humanitarnych” (czyli ułatwienia dojazdu tłumom obywateli Ukrainy chcacych dostać się na półwysep);
  https://korrespondent.net/ukraine/4317155-ukrzalyznytsia-otpravyt-poezda-v-hranychaschye-s-krymom-terrytoryy

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. Na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa policjanci zastrzelili meżczyznę który nielegalnie wycinał drzewa w lesie. Do zdarzenia miało dojść w czasie akcji policji przeciwko „grupie nielegalnych drwali” którzy wycinali drzewa pod Mariupolem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4317174-na-donbasse-kopy-zastrelyly-chernoho-lesoruba
  W Izmaile (obwód odeski) nóż w plecy ‚zarobił” meżczyzna który urządził sobie „zabawę” polegajaca w rzucanie śnieżkami w pomnik upamiętniający radzieckich żołnierzy z czasów IIWŚ;
  https://strana.ua/news/312319-politsija-objavila-o-podozrenii-zhitelnitse-izmaila-kotoraja-vonzila-nozh-v-spinu-muzhchine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o „kinozdradzie” do jakiej doszło na amerykańskiej platformie „NETFLIX” gdzie premierę miał film sensacyjny „Outside the Wire” pokazujący Ukrainę w 2036 roku jako terytorium pogrążone w wojennym chaosie, walczą „prosysjcy” z „proukraińskimi”, a na dodatek Kijów został zniszczony w wyniku eksplozji „brudnej bomby”;
  https://strana.ua/news/312347-smertelnaja-zona-na-netflix-vyshel-film-o-vojne-v-ukraine-v-2036-hodu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Historia obywatela FR co to wojował za ‚samostijną” na Donbasie w szeregach tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych (czyli band w rodzaju „Azow”, „Ajdar”, czy tez „Szachtiorsk/Tornado”). Standardowo po tym jak Kijów zaczął rozbrajając te „bataliony” i usuwać je z „frontu”, „dobrowolec” został z niczym, czyli bez przydziału do regularnej armii ukraińskiej i bez ukraińskiego paszportu. Wymyślił więc sobie że pojedzie do USA i tam będzie ubiegał się o „azyl polityczny”, a wspomóc w tym miało mu przedstawienie „dowodów na walkę z rosyjską agresja na Ukrainie” I tu uwaga, poniewaz zamiast azylu USA w 2018 roku wydała go…Rosji traktujac jako niebezpiecznego przestępce własnie na podstawie dostarczonych przez niego dowodów :-)))
  W Rosji, gdzie „Prawy Sektor”, w którego szeregach walczył, a który jest uznawany za „organizację terrorystyczną” został „nagrodzony” 9 latami kolonii karnej. I tu najlepsze cytat „Rosyjska organizacja publiczna [opozycyjna wobec Kremla] „Memoriał” nazwała go więźniem politycznym i zażądała jego uwolnienia”…
  https://peremogi.livejournal.com/55091601.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie wstępniaka
  Oświadczenie separatystycznych republik w sprawie wydania więźniów to próba uniknięcia uzgodnień międzynarodowych i zobowiązań powziętych przez Rosję – ocenił w sobotę Łeonid Krawczuk, przewodniczący ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej ds. Donbasu.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-krawczuk-rosja-probuje-uniknac-zobowiazan-w-sprawie-wiezniow-w-donbasie,443908.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. U brzegów Turcji zatonął w niedzielę statek z 12 osobami na pokładzie – podał ukraiński resort spraw zagranicznych. Dwie osoby zginęły, sześć udało się uratować, a poszukiwania czterech trwają – poinformowano.
  Jak sprecyzował rzecznik ministerstwa Ołeh Nikołenko, na pokładzie było 10 obywateli Ukrainy i dwóch obcokrajowców. Według tureckiej agencji DHA to obywatele Rosji.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-msz-u-brzegow-turcji-zatonal-statek-dwie-osoby-zginely-cztery-poszukiwane,443964.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Smutna wiadomość
  W sobotę odszedł śp. Szczepan Siekierka, żołnierz AK i Samoobrony Kresowej, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, działacz kresowy przez lata walczący o pamięć o ofiarach ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. W tym roku skończyłby 93 lata.
  https://kresy.pl/wydarzenia/nie-zyje-szczepan-siekierka-znany-dzialacz-kresowy-prezes-stowarzyszenia-upamietnienia-ofiar-zbrodni-ukrainskich-nacjonalistow/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Według szacunków Centre for Economics and Business Research, na realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku PKB Polski może do 2040 roku zyskać nawet 48 mld dolarów. Warto mieć to na uwadze, bo Chiny w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku stały się największym partnerem handlowym UE, wyprzedzając tym samym USA. Dla Chin najważniejszym partnerem handlowym są państwa ASEAN, jednak UE pozostaje niewiele w tyle.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rz-dzieki-nowemu-jedwabnemu-szlakowi-polska-moze-zarobic-48-mld-dolarow-do-2040-roku/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Powoli zamierająca Polska wieś Aleksadrówka na Podolu niegdyś liczyła ponad setkę mieszkańców dziś już tylko 11. Starzy i schorowani pozostali sami. Mówią, że nic im już nie jest straszne – „Umarli nie przyjdą, a żywych nie ma”. Sami Ukraińcy masowo też emigrują, kto pozostanie na Ukrainie?
  .https://www.youtube.com/watch?v=Q67Z-onQh2I
  Komentarz: To nie tak, że tylko polskie wsi wymierają. Na Ukrainie większość mniejszych miejscowości boryka się z podobnymi problemami. Młodzi wyjeżdżają do większych miast i zagranicę.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kolejna afera w ukraińskich siłach zbrojnych.
  Jakiś czas temu Mania podawał informację o wadliwych pociskach do haubic 152 mm jakie otrzymały ukraińskie siły zbroje. Jak się okazało po bliższym zbadaniu sprawy CAŁA seria wyprodukowanych pocisków nie nadaje się do użytku.
  Istnieje podejrzenie, ze do produkcji amunicji wykorzystano komponenty pochodzące jeszcze z lat 20 XX wieku (!).
  https://www.ukrmilitary.com/2021/01/snaryady.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „do produkcji amunicji wykorzystano komponenty pochodzące jeszcze z lat 20 XX wieku”- jak to się mówi:

   „stare, ale jare”.

   Tak jak CKM „Maxim”, który mógłby nieźle namieszać na niejednym froncie 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 6 ludzi

 12. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Podobno ‚Liocha” Nawalny zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami powraca do Rosji pomimo tego że po decyzji sądu w Moskiwe zamiast wyroku w zawieszeniu grozi mu do 5 lata kolonii karnej za „przewały” w rosyjskiej filii ‚Yves Rocher”;
  https://strana.ua/news/312396-navalnyj-priletaet-v-moskvu-novosti-i-onlajn-transljatsija-video.html
  Pojawiły sie informacje że jego „fani” oczekujacy jego powrotu na lotnisku Wnukowo „pożarli sie” z fanami rosyjskiej piosenkarki Olgi Buzowej która także leci tym samym samolotem co Nawalny. Jak podsumowali to rosyjscy internauci trwa tam „BITWA FANDOMÓW” ;-)))
  https://peremogi.livejournal.com/55096244.html
  Plus „fanów” Nawalnego jest zdecydowanie mniej niż dziennikarzy, których na lotnisku Wnukowo miały pojawić się „setki”…
  https://strana.ua/news/312400-navalnoho-vo-vnukovo-prishli-vstrechat-sotni-chelovek.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.