Wojna domowa na Ukrainie 31.01.2021r.- 2051 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 321.

„Władze ukraińskie robią wszystko, co w ich mocy, aby wyprzeć się części społeczeństwa i upokorzyć nie tylko rosyjskojęzycznych obywateli, ale także tych, którzy przynajmniej w minimalnym stopniu życzą sobie rosyjskiej cywilizacji”– powiedziała pełnomocnik DRL podczas okrągłego stołu w sprawie praktycznej realizacji doktryny „Rosyjski Donbas” prezentowanej w ramach rosyjskiego forum integracyjnego Donbasu, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

„Kijów prowadzi jawnie dyskryminującą politykę ustawodawczą wobec obywateli rosyjskojęzycznych: uchwala nowe ustawy o edukacji wyłącznie w języku ukraińskim, uchyla akty prawne, które zapewniają im prawa oraz prawa mniejszości narodowych zapisane w konstytucji. Dodatkowo prowadzona przez Kijów polityka dyskryminacji ze względów etnicznych i językowych jest sprzeczna nie tylko z uniwersalnymi prawami człowieka, ale także z szeregiem konkretnych aktów prawa międzynarodowego”– podkreśliła szefowa MSZ DRL.

Nikonorowa zwróciła również uwagę na znaczenie decyzji szefa DRL Denisa Puszilina i szefa ŁRL Leonida Pasecznika o wsparciu Rosjan i osób rosyjskojęzycznych na Ukrainie poprzez rozszerzenie Programu Humanitarnego na rzecz zjednoczenia Donbasu.

„Decyzja ta jest absolutnie logiczną, sprawiedliwą, a nawet niezbędną odpowiedzią na arbitralność i dyskryminację, jaka ma miejsce w państwie ukraińskim.

Jako koordynator Programu Humanitarnego na rzecz Zjednoczenia Donbasu pragnę powiedzieć, że mamy już czteroletnie doświadczenie w niesieniu pomocy obywatelom przebywającym na terytorium republik czasowo kontrolowanym przez Ukrainę. Dlatego w tej chwili wiemy, jak można przekształcić i poszerzyć ten program, w jakich kategoriach i kierunkach należy wspierać Rosjan na Ukrainie”- powiedziała Natalia Nikonorowa.

Na zakończenie swojego wystąpienia Minister Spraw Zagranicznych zaznaczyła, że ​​w procesie opracowywania zapisów rozszerzonego programu, najważniejsze i najistotniejsze obszary działającego od 2017 roku Programu Humanitarnego Zjednoczenia Donbasu muszą być zachowane.

https://dnronline.su/razvyazannaya-kievom-politika-diskriminacii-po-nacionalnomu-i-yazykovomu-priznaku-protivorechit-celomu-ryadu-aktov-mezhdunarodnogo-prava-natalya-nikonorova/

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie na jego ługańskim odcinku, ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły pięć pojazdów opancerzonych i działo przeciwlotnicze na dziedzińcach budynków mieszkalnych w miejscowości Zołotoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W minionym dniu podczas naszego rozpoznania w rejonie odpowiedzialności 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność jednego transportera opancerzonego BTR-4 ‚Bucefał’ w budynku gospodarczym na obrzeżach wsi Zołotoje, a także na dziedzińcu budynków mieszkalnych dwa transportery opancerzone BTR-4 ‚Bucefał’, działo przeciwlotnicze ZU-23-2 i dwa transportery opancerzone MTLB (wielozadaniowy transporter-lekki opancerzony ciągnik).”

Ministerstwo obrony przypomniało, że rozmieszczenie w osadach broni i sprzętu wojskowego przez USZ stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu bezzałogowy statek powietrzny Ukraińskich Sił Zbrojnych lecący w kierunku miejscowości Staromichajłowka na zachodnich obrzeżach Doniecka został zestrzelony przez siły zbrojne DRL.

Zostało to ogłoszone wczoraj w Departamencie Milicji Ludowej DRL:

„Jeden UAV z 56 brygady lecący w kierunku osady Staromichajłowka został zestrzelony przez dyżurującą załogę obrony powietrznej, w tej chwili materiały fotograficzne i wideo na karcie pamięci urządzenia są badane przez naszych specjalistów.”

Poinformowano także, że strona ukraińska zawiadomiona o tym incydencie we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i wyposażenia z 21 września 2016 r .:

– ️ w miejscu wycofania wojska i sprzętu na terenie miejscowości Petrowskoje UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność 3 osób na dawnych pozycjach USZ.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️ 2 szt. opancerzonych pojazdów bojowych w pobliżu wsi Dilejewka,
– ️ 1 BMP w dzielnicy mieszkalnej i 1 BMP-2 w pobliżu miejscowości Sławnoje,
– ️ 1 opancerzony pojazd bojowy w pobliżu wsi Bogdanowka,
– ️ 3 bojowe wozy opancerzone i 1 BMP-1 niedaleko miejscowości Nowobachmutowka,
– ️ 1 opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy (BRDM-2) w pobliżu wsi Galicynowka.

Poza tym, minionej doby USZ przeprowadziły liczne ostrzały: o godzinie 16:30 z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej, o 19:25 przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty), z kierunku Szirokina w stronę Szachanki- na południowym odcinku frontu, o godzinie 19:35 przy użyciu broni maszynowej z kierunku Piasków w stronę Żabunki- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, następnie dwa razy, o godzinie 23:10 i 23:45 z kierunku Sławnoje w stronę Signalnoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (2 ostrzały, 10 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (6 wystrzałów) i BMP-2 (10 wystrzałów), no i ostatni ostrzał do którego doszło o godzinie 23:50 z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny) i ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów).

W efekcie tych wczorajszych ostrzałów ze strony USZ, na terytorium DRL spadło 37 pocisków, powodując poważne obrażenia u 23-letniego mieszkańca Aleksandrowki, który obecnie przebywa w szpitalu nr. 14 na intensywnej terapii, tam też uszkodzony został dom przy ulicy Gorkiego 13.

Wczorajsze ukraińskie ostrzały spowodowały także uszkodzenie dwóch budynków we wsi Signalnoje znajdujących się przy ulicy Gagarina 2 gdzie zostały wybite szyby w mieszkaniu nr. 1 i przy Gagarina nr. 4 gdzie uszkodzony został garaż i ogrodzenie.

W sumie USZ, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu 6 razy naruszyły warunki rozejmu oraz o godzinie 14:00 w rejonie miejscowości Nowomichajłowki warunki Dodatkowych Środków prowadząc tam na swoich pozycjach bojowych prace inżynieryjne przy użyciu ładunków okopowych (2 eksplozje).

Poniżej jeszcze filmowa prezentacja sytuacji na ługańskim odcinku frontu:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 31 січня 2021 року.

Сала Україні!”

Протягом минулої доби, 30 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню.

Неподалік Новомихайлівки, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», російсько-окупаційні війська здійснили прицільний обстріл позицій українських воїнів з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

В результаті обстрілу двоє наших військовослужбовців отримали поранення. Захисників оперативно доставили до лікувального закладу, де їм надається необхідна медична допомога.

На цьому ж напрямку, у передмісті Авдіївки, противник кілька разів відкривав вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу населеного пункту Золоте-4, окупанти застосували автоматичні станкові та ручні протитанкові гранатомети і стрілецьку зброю.

На обстріли збройних формувань Російської Федерації наші захисники відкривали вогонь у відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 31 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!”

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 535 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 449 осіб.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.01.2021r.- 2051 dzień od nowego rozejmu.

 1. Otrzymane przez Ukrainę od USA patrolowce tymczasowo wyposażono w przestarzałe armaty z połowy XX wieku, żeby nie były całkiem bezbronne. Po ujawnieniu tej informacji zareagowały władze w Kijowie i naczelne dowództwo. Zmieniono priorytety i obecnie okręty klasy „Island” mają być otrzymać systemy uzbrojenia made in USA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-patrolowce-od-usa-z-przestarzalymi-radzieckimi-armatami/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe
  W sobotę w wielu miastach Francji miały miejsce demonstracje przeciwko projektowi ustawy o tzw. globalnym bezpieczeństwie oraz obostrzeniom sanitarnym. Wzięli w nich udział członkowie ruchu „żółtych kamizelek”. W Paryżu i Nantes policja użyła armatek wodnych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/francja-manifestacje-przeciwko-ustawie-o-globalnym-bezpieczenstwie-i-restrykcjom/

  W 2021 roku Białoruś chce przetestować swoje nowe rakiety o zasięgu do 300 km, przeznaczone dla wieloprowadnicowego systemu rakietowego Polonez.
  https://kresy.pl/wydarzenia/bialorus-planuje-w-tym-roku-testy-rakiety-o-zasiegu-do-300-km-dla-systemow-rakietowych-polonez/
  Komentarz: Białoruś ma na stanie rakiety jakie marzyłyby się polskim wojskowym.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Rosyjska szczepionka dotarła do Donbasu:
  https://novorosinform.org/844496

  Korespondent wojenny Dmitrij Steshin wyraża zniecierpliwienie i frustrację sytuacją na linii rozgraniczenia:
  https://novorosinform.org/844494

  Członek Rady ds. Stosunków Międzyetnicznych przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej Bogdan Bezpalko wprost mówi o możliwości przyłączenia DRL/ŁRL do FR w ramach międzynarodowego prawa do samostanowienia:
  https://novorosinform.org/844479

  …jednak Kreml podtrzymuje oficjalne stanowisko, że nie obecnie nie rozważa możliwości przyłączenia Donbasu do Federacji Rosyjskiej.
  https://novorosinform.org/844311

  „Ta kwestia nie jest przedmiotem obrad ani bezpośrednio, ani pośrednio” – podsumował Dmitrij Pieskow.”

  Tymczasem w Rosji opłacona hołota zwana oficjalnie „opozycją” nadal protestuje.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/2021013113753160-nielegalne-akcje-w-moskwie-i-petersburgu-Sputnik/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie. Cytat ‚Państwowy Komitet Telewizji i Radiofonii Ukrainy zakazał importu z Rosji książki Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, a także powieści kryminalnych słynnego współczesnego pisarza Borysa Akunina”, co warte podkreślenia Akunin jest znanym krytykiem Kremla i popierał kijowski majdan. Jak stwierdził w komentarzu dlaczego podjęto taka decyzje ukraiński urzędnik „absolutnie każda książka rosyjska w mniejszym lub większym stopniu jest nośnikiem ideologii„ świata rosyjskiego”;
  https://strana.ua/news/314966-v-hoskomteleradio-objasnili-zapret-na-vvoz-iz-rossii-knih-bulhakova-i-akunina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukrobezpieka (SBU) wtargnęła i rozpędziła odbywajace się w Zaporożu zebranie akcjonariuszy przedsiębiorstwa ‚Motor Sicz”, o które „biją się” Chińczycy z Amerykanami. Oficjalnym powodem akcji SBU było uznanie zebrania za nielegalne jako że zostało zwołane przez chińskich inwestorów którzy zostali ostatnio objęci sankcjami przez władze w Kijowie;
  https://korrespondent.net/business/companies/4322154-sbu-sorvala-vstrechu-aktsyonerov-motor-sychy

  Polubione przez 2 ludzi

  • Dla zainteresowanych, artykuł podsumowujący dotychczasową „wojnę o Motor Sicz” i w jaki sposób na ostatnie decyzje władz w Kijowie, za którymi stoi Waszyngton, odpowie Pekin, czyli jest już pozew w sądzie arbitrażowym w którym Chinczycy domagają sie 3,5 mld dolarów odszkodowania (i jak zauważono w artykule maja duże szanse na ich wygranie), możliwe jest także wprowadzenie przez chiny sankcji na towary z Ukrainy (produkty rolne, żywność, surowce);
   https://strana.ua/articles/analysis/314977-chto-znachit-reshenie-snbo-o-sanktsijakh-protiv-kitajskikh-vladeltsev-motor-sichi.html

   Polubione przez 3 ludzi

   • Jestem pod wrażeniem-ukraińscy politycy ZAWSZE wybierają najgorsze możliwe dla ich kraju wyjścia.

    cytat z artykułu:
    „Eksperci twierdzą też, że Chińczycy mogą przestać walczyć o Motor Sicz, bo rzekomo otrzymali już interesujące ich technologie. Jednocześnie praca samego przedsiębiorstwa może zostać całkowicie zablokowana z powodu konfliktu korporacyjnego.”

    Czyli reasumując: nałożyli sankcje na Chińskie spółki i zapewne z tego powodu stracą kilka miliardów $ w ramach odszkodowań. Popsuli stosunki z „państwem środka” i mogą stracić ważnego partnera handlowego. A na koniec wku*#ią Amerykanów bo za bezcen oddali technologie silników Chińczykom (!).

    Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z Rosji czyli podsumowanie dzisiejszej „Wielkiej Rewolucji Nawalnistycznej” 😉 Cytat „Scenariusz białoruski się skończył. Co pokazały nowe akcje Nawalnego w Rosji?
  Druga część protestów Aleksieja Nawalnego , jak to często bywa w kinie, okazała się słabsza niż pierwsza .
  Wiele miast nie wyszło 31 stycznia na protesty, w innych odbywały się drobne wiece. I żeby to zatuszować, protestujący dużo się ruszali – chodzili kolumnami, a nawet, jak we Władywostoku czy Krasnojarsku, tańczyli w kółko”;
  https://strana.ua/news/314985-mitinhi-za-navalnoho-31-janvarja-hlavnye-vyvody.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.