Wojna domowa na Ukrainie 06.09.2021r.- 2267 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 534.

 „Zełenski będzie nadal blokował realizację porozumień mińskich i polegał na rozbudowaniu sił zbrojnych w pobliżu linii kontaktu z republikami”– powiedział w rozmowie z portalem Ukraina.ru szef Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszilin.

Denisie Władimirowiczu, w przyszłym tygodniu Mińsk-1 będzie miał siedem lat. Dlaczego strona amerykańska nigdy nie wspomniała o porozumieniach mińskich w dokumentach końcowych po spotkaniu Bidena z Zełenskim (wspomniano jedynie o formacie normandzkim)? Co to znaczy? Czy Waszyngton nie jest zainteresowany zaprowadzeniem pokoju w Donbasie, co jest możliwe dopiero po ich realizacji? Dlaczego Waszyngton obarcza Rosję winą za wojnę w Donbasie, podczas gdy nie padło ani jedno słowo o winie Ukrainy?

Antyrosyjska Ukraina jest tym, czego Waszyngton potrzebuje, aby zawsze wykorzystywać ją w swoich geopolitycznych rozgrywkach. Jasne jest, że Stany Zjednoczone mogą dyskutować tylko o formacie normandzkim, a nie formacie mińskim, gdzie republiki są uczestnikami negocjacji. To jest po prostu oczywiste. Ale co naprawdę ciekawe: Stany Zjednoczone nawet nie wspomniały o chęci przyłączenia się do platformy normandzkiej, choć strona ukraińska niejednokrotnie publicznie wyrażała chęć zaangażowania Amerykanów w proces negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie .

Mimo to Zełenski z jakiegoś powodu przekazał Bidenowi listę 450 więźniów rzekomo przebywających w DRL, ŁRL i Rosji. Blokując wymianę zatrzymanych na stronie w Mińsku, co rzeczywiście może nastąpić postęp w tej sprawie, Zełenski na swój sposób wykonał publiczny gest, który znów donikąd nie zaprowadzi, ponieważ, powtarzam, Stany Zjednoczone nie są zaangażowane w proces negocjacji.

Pomoc dla Ukrainy do 60 mln dolarów ze środków Departamentu Obrony USA zdecydowanie nie dotyczy pokoju w Donbasie.

Można powiedzieć, że Zełenski będzie nadal blokował realizację porozumień mińskich i polegał na budowaniu sił zbrojnych w pobliżu linii kontaktu z republikami.

– Czy możemy powiedzieć, że Ukraina zgodziła się na ustanowienie zewnętrznej kontroli Stanów Zjednoczonych, wychodząc z tego, że np. Amerykanie będą kontrolować wymiar sprawiedliwości?

Odnosi się wrażenie, że władze w Kijowie nie tylko zgadzają się z zewnętrzną kontrolą Stanów Zjednoczonych, ale dążą do tej zależności, tęsknią za nią. Z faktu, że spotkanie Bidena i Zełenskiego było kilkakrotnie przekładane, ponieważ lekceważyli Zełenskiego, wynika, jak lekceważąca jest wzajemna postawa.

Amerykanie od dawna kontrolują główne procesy na Ukrainie, w tym tzw. reformy w sferze mieszkalnictwa i usług komunalnych, opieki zdrowotnej, edukacji i organów ścigania. Teraz przyszła kolej na wymiar sprawiedliwości. Chociaż nie tylko do tego. Zełenski, po przylocie do Waszyngtonu, rozszerzył dobrowolne zniewolenie także na inne obszary.

Oświadczenie o wartości 3 miliardów dolarów na wsparcie niektórych ‚przyszłych operacji w pewnych branżach’ dotyczy agrobiznesu, infrastruktury, klimatu i energii. Oznacza to, że ten, kto płaci, uzyskuje dostęp do rynku ziemi, wszelkiego rodzaju energetyki, transportu kolejowego i infrastruktury portowej. Jest to niepodważalny dowód oficjalnego przejścia Ukrainy do statusu kolonii amerykańskiej.”

*

A tymczasem, na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, bezzałogowe statki powietrzne (UAV) krótkiego zasięgu- należące do SMM OBWE zostały dwukrotnie zagłuszone sygnałami GPS podczas lotu nad obszarami w pobliżu miejscowości Ługańskoje (59 km na północny wschód od Doniecka). Dodatkowo, z powodu zagłuszania sygnału GPS, lot UAV SMM OBWE średniego zasięgu w pobliżu tej samej miejscowości został odwołany.

SMM OBWE potwierdził także fakt zniszczenia w wyniku ostrzału z pozycji bojowych USZ w dniu 31 sierpnia budynku mieszkalnego we wsi wieś Aleksandrowka.

Obserwatorzy misji odnotowali również obecność sprzętu i broni USZ z naruszeniem linii wycofania, poza wyznaczonymi obszarami składowania i bezpośrednio w obszarach mieszkalnych:

-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych 9K33 „Osa” i 1 działko przeciwlotnicze ZU-23, 23 mm w części mieszkalnej na wsi Ozarjanowka,


-4 holowane działa przeciwpancerne MT-12 „Rapier”, 100 mm w pobliżu miejscowości Nowoolenewka,


-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych 9K35 „Strieła-10” w części mieszkalnej we wsi Berdiczi,


-3 bojowe wozy piechoty: BMP-1 – 1 szt., BMP-2 – 2 szt. w pobliżu miejscowości Nelepowka,


-1 bojowy wóz piechoty BMP-1 w pobliżu miejscowości Nowobachmutówka.

Również w miejscu wycofania ciężkiej broni z obszaru kontrolowanego przez USZ SMM OBWE odnotował brak 10 holowanych haubic D-20 kal. 152 mm w porównaniu ze stanem podczas poprzedniej wizytacji.  

Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 9 granatów.

Ostrzały przeprowadzono o godzinie 14:50 i 19:45, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej (2 ostrzały).

Dodatkowo, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki orzejmu.

Ostrzelana została wieś Zołotoje-5 przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9, z którego oddano trzy strzały.


 *

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 6 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 5 вересня, з боку збройних формувань Російської Федерації зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Біля ЗОЛОТОГО-4 ворог двічі відкривав вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, російські найманці застосовували гранатомети різних систем та стрілецьку зброю.

Неподалік ШИРОКИНОГО ворог вів обстріл зі станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

На обстріли російських окупантів українські військові відкривали вогонь у відповідь.

Бойових втрат серед наших захисників немає.

Про факти усіх порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 6 вересня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерац

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.09.2021r.- 2267 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Afganistanu, gdzie całe jego terytorium znajduje sie już pod kontrolą talibów. Dzisiaj wkroczyli do stolicy prowincji Panczszir gdzie „opór”, jak widać głownie w internecie, stawiali im Ahmad Masud, syn jednego z dowódców z czasów inwazji ZSRR oraz samozwańczy ‚tymczasowy prezydent” Amrullah Saleh, którzy prawdopodobnie zbiegli i ukryli sie;
  >https://twitter.com/wszewko/status/1434746022241214465
  https://news.sky.com/story/taliban-in-complete-control-of-afghanistans-panjshir-province-spokesman-12400345
  A tu ciekawy artykuł o związkach byłego wiceprezydenta Saleha z CIA. Cytat „Fragment amerykańskiej książki „Directorate S: The C.I.A. and America’s Secret Wars in Afghanistan and Pakistan”…Książka wyraźnie wskazuje, że były wiceprezydent Afganistanu pracuje dla CIA od ponad 20 lat. Książka zawiera również interesujące dowody na to, że jeszcze przed atakami z 11 września Masud senior [ojciec Ahmada Masuda]. i Saleh zostali poinformowani przez oficerów CIA, że Stany Zjednoczone obserwują Afganistan i że wkrótce nastąpi w Stanach Zjednoczonych atak terrorystyczny, [zupełnie] jak w kinie”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/7035681.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Podsumowanie „wiekopomnej” wizyty ‚Naczelnego Klauna Ukrainy” w USA, czyli „„Odjechał z pustymi rękami”. W USA piszą o niepowodzeniu wizyty w Biden, a Zełenskiego nazywają „autorytarnym”. Amerykański „The National Interest” ocenia jako porażkę wyniki wizyty prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych;
  https://strana.news/news/352053-chto-pishut-o-vstreche-zelenskoho-i-bajdena-amerikanskie-smi.html
  Źródło;
  https://nationalinterest.org/feature/zelensky-walked-away-his-washington-meeting-nearly-empty-handed-193212
  A tu jeszcze ciekawostka na temat kto stał za organizacją wizyty Zełenskiego w USA, czyli „ukraińsko – amerykański dziennikarz” Andrew Mack który oficjalnie mła to wszystko zrobić „bezpłatnie”, tak przynajmniej przedstawił w raporcie dla Departamentu Sprawiedliwości USA. Jak sie jednak okazuje nie jest to żaden ‚freelancer” ponieważ od dawna ma pracować dla Biura Prezydenta Ukrainy, jako „niezależny doradca”, a od jakiegoś czasu pracuje dla samego szefa Biura Andrija Jermaka;
  https://strana.news/news/351847-kakuju-rol-v-orhanizatsii-vizita-zelenskoho-v-ssha-syhral-amerikanskij-lobbist.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ot z Afganistanu jako uzupełnienie newsa
  maniaprzepraszania , 6 września, 2021 at 10:04

  Moje własne podsumowanie walk o Panjshir.

  Niepokonana dotąd Dolina Panjshiru padła.
  Obrońcy nie mieli szans – dolina stała się dla nich śmiertelną pułapką.

  Gdy Rosjanie zajęli Afganistan w 1979 roku, przeprowadzili w sumie 9 nieudanych ataków na Panjshir,
  bo zawsze atakowali wzdłuż dróg i wąwozów wiodących do doliny.
  Obrońcy ukryci na zboczach gór, jako myśliwi w ambonie, strzelali do Rosjan jak do dzików w potrzasku nagonki.

  Teraz role się odwróciły.
  Talibowie wpierw atakiem od tyłu zdobyli szczyty okoliczny gór,
  Gdy ich główne siły z ciężkim sprzętem wzorem Rosjan zaatakowały wejścia do doliny,
  obrońcy otwierając ogień ujawniali swe stanowiska i dostawali się pod krzyżowy ogień Talibów.
  Teraz strzelcy górscy Talibów z wierzchołków gór ogniem snajperów i granatników ppk likwidowali stanowiska bojowe obrońców znajdujące się na zboczach gór i w samej dolinie.

  Nie chcę wiedzieć, co wydarzyło się tam w ostatnich dniach i godzinach.
  Mam tylko nadzieję, że to ostatnia tragedia w tym rozdartym wojną kraju.
  Obrońcy Panjshiru nie mieli najmniejszych szans.

  .https://twitter.com/i/status/1434749513558810625

  Ich ostatnie sukcesy na froncie okazały się być wirtualną rzeczywistością dziejącą się w necie – medialną kampanią w stylu zachodnim.

  .https://twitter.com/i/status/1434748146396143618

  IEA poluje na szczątki milicji. Te małe pasma gór, które się jeszcze bronią, nie mają już możliwości operacyjnych dla żadnego dużego kontrataku. Na razie spróbują się ukryć i przeżyć. Niektórzy prawdopodobnie się poddadzą a inni skryją się w górskich jaskiniach.

  Miejsce pobytu Jr. Masuda. i Saleha jest nadal nieznane. Są tylko plotki

  https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art18888231-afganistan-koniec-walk-sie-zbliza-ahmad-masud-chce-rozmawiac-z-talibami

  Panjshir został odcięty, bez zapasów, z ograniczoną siłą roboczą i bez wsparcia z zewnątrz ,nie miał szans na długotrwałą obronę.
  Skuteczna walka trwała tylko 5 dni. Decydującym momentem było odejście oddziłaów milicji z kilku lokalizacjach 3 dni temu
  Cywile też nie mogli już znieść ciężkich walk, zwłaszcza w ostatnich 3 dniach.
  Panjshir to biedna prowincja i ludzie nie chcieli już cierpieć więcej.
  Mają dość wojny toczonej w imię urojonych ambicji lokalnych watażków.
  Nie tylko taktyka ataku Talibów ale to, że ludzie chcą żyć w spokoju – normalnie.- jak reszta kraju, było wystarczającym powodem zwycięstwa Talibanu.

  Były wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh opuścił prowincję Panjshir i wyjechał do Tadżykistanu, donosi Washington Post powołując się na źródło NRF.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie wstępniaka

  Wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Ołeksij Reznikow określił Porozumienia mińskie „martwą historią”, ale podkreślił konieczność „zachowania tego kanału komunikacji”. Powiedział o tym w wywiadzie dla jednego z ukraińskich portali internetowych.
  https://kresy24.pl/wicepremier-ukrainy-porozumienia-minskie-to-martwa-historia/

  I jeszcze to:

  Przywrócenie Krymu Ukrainie możliwe będzie po rozpadzie Federacji Rosyjskiej, do którego na pewno dojdzie – ocenił w rozmowie z portalem internetowym Ukraińska Prawda reżyser i były więzień Kremla Ołeh Sencow.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-sencow-przywrocenie-krymu-mozliwe-po-rozpadzie-federacji-rosyjskiej,491452.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. A to ciekawe

  Zatrzymani w ostatnich dniach na zaanektowanym przez Rosję Krymie Tatarzy są torturowani – oświadczyła wiceszefowa MSZ Ukrainy Emine Dżaparowa. Jej zdaniem, zatrzymanie Tatarów to zemsta za szczyt Platformy Krymskiej.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-06/ukraina-rosja-zatrzymala-tatarow-ktorzy-wrocili-z-platformy-krymskiej-zatrzymani-sa-torturowani/
  Komentarz: Możliwe, że rzeczywiści Tatarzy zostali aresztowani, ale nie za terroryzm, a za nawoływanie do zmiany granic państwowych i ingerowanie w integralność państwa (nawoływali do oddania Krymu Ukrainie).

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem na Ukrainie pojawiła się delegacja amerykańskich kongresmenów (republikanów) z czołowym „neocon’em” („neokonserwatystą”) i „wiernym uczniem McCaina’a” Lindsey’em Graham’em. Spotkali sie oni już z szefem ukraińskiego resortu obrony, a także z Zełenskim który „złożył im raport” ze swojej wizyty w USA oraz sytuacji na Donbasie;
  https://interfax.com.ua/news/general/766285.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Na czołowego krytyka obecnej kijowskiej „wierchuszki” zaczyna wyrastać ich partyjny kolega (ze ‚Sługi narodu”), czyli przewodniczacy Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkow który teraz skomentował pomysł członka delegacji ukraińskiej na rozmowy w Mińsku Ołeksija Arestowicza by przeminaowac Ukrainę na „Ruś – Ukrainę”. Razumkow poradził Arestowiczowi by zamiast gadać [głupoty] lepiej zabrał się za przeżuwanie…
  https://strana.news/news/352094-pereimenovanie-ukrainy-v-rus-ukrainu-ne-podderzhal-razumkov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie niewolnictwa na Ukrainie. Cytat „Na terenie obwodu zaporoskiego przez ponad miesiąc szukali 35-letniego Witalija Charczuka, który pojechał do pracy w Kiriłowce , ale zniknął bez śladu w drodze do domu w Melitopolu. Okazało się, że mężczyzna popadł w niewolę”. Mężczyzna został wywieziony na gospodarstwo rolne w obwodzie chersońskim gdzie zmuszano go do niewolniczej pracy. Udało mu sie skontaktować z rodziną, która nie wierząc policji, sama wykupiła go z niewoli;
  https://www.unian.net/incidents/ukrainec-ugodil-v-rabstvo-vozvrashchayas-domoy-iz-kirillovki-v-melitopol-smi-novosti-ukraina-11534758.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.