Wojna domowa na Ukrainie 07.09.2021r.- 2268 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 535.

 Jakiś czas temu, prezydent USA Joe Biden nakazał udzielić Kijowowi pomocy w wysokości do 60 mln dolarów z budżetu Pentagonu. 

Jednak, jak zaznaczono w Białym Domu, fundusze te zostaną skierowane wyłącznie „w postaci produktów i usług obronnych Departamentu Obrony USA, a także edukacji i szkolenia personelu wojskowego”. Decyzję o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej strona amerykańska podjęła w przededniu spotkania Bidena z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jednakże przyjąć należy, że bardzo skromna pomoc USA raczej nie pomoże wzmocnić obrony Ukrainy. Według analityków decyzja Bidena jest tylko „symbolicznym gestem”.

Jednak, jak twierdzi strona amerykańska:

„Wizyta ta potwierdzi nieustanne poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Donbas i Krym, naszą ścisłą współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, nasze poparcie dla wysiłków prezydenta Zełenskiego w walce z korupcją oraz realizacji programu reform opartego na naszych wspólnych wartościach demokratycznych”– powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki na briefingu dla mediów.

Jak wiadomo, Kijów i Waszyngton oskarżają Moskwę o rzekome uczestnictwo w wewnętrznym konflikcie ukraińskim. Rosja konsekwentnie odrzuca te zarzuty, podkreślając, że nie bierze udziału w konflikcie i nie jest zainteresowana zbrojnym starciem z Ukrainą.

 Zauważmy, że Waszyngton okresowo przeznacza pomoc dla Kijowa na potrzeby armii, uzasadniając to „agresją” ze strony Rosji.

Tak więc w marcu br. Departament Obrony USA poinformował, że stronie ukraińskiej przeznaczono na ten cel 125 mln dolarów. Jednocześnie resort podkreślił, że krok ten potwierdza gotowość Stanów Zjednoczonych do dostarczenia Kijowowi śmiercionośnej broni obronnej, aby Ukraina mogła „skuteczniej” bronić się przed „rosyjską agresją”. Ponadto Pentagon zaznaczył, że nowa transza ma „pomóc im (Ukrainie- dopisek mój) w zachowaniu integralności terytorialnej kraju, ochronie swoich granic i poprawie interoperacyjności z NATO”.

 Ponadto strona amerykańska obiecała przekazać Ukrainie kolejne 150 milionów dolarów, gdy dokona „wystarczających postępów w kluczowych reformach obronnych”.

Następnie w kwietniu szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że Stany Zjednoczone zamierzają nadal dostarczać Kijowowi określone rodzaje broni, „materiał nieśmiercionośny”, a także wysyłać na Ukrainę instruktorów wojskowych.

„W przeszłości daliśmy Ukrainie pewne wsparcie materialne i będziemy dążyć do tego w przyszłości”– powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA i sekretarzem generalnym NATO.

 W czerwcu Jen Psaki powiedziała też, że Waszyngton przygotował fundusz rezerwowy na wypadek „dalszych ingerencji Rosji wobec Ukrainy”. Poinformowała też, że w przeddzień szczytu amerykańsko-rosyjskiego Stany Zjednoczone przekazały stronie ukraińskiej „pakiet pomocy bezpieczeństwa w wysokości 150 mln dolarów, w tym pomoc w postaci uzbrojenia”.

„Teraz przekazaliśmy (na Ukrainę- dopisek mój ) całą kwotę zatwierdzoną przez Kongres w ramach odpowiedniej inicjatywy”– podkreśliła rzeczniczka Białego Domu.

Przypomniała też, że na dwa dni przed spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Biden „rozmawiał z NATO publicznie przed całym światem” z oświadczeniem o gotowości Waszyngtonu do dalszego wspierania Ukrainy w jej sprzeciwie wobec „fizycznej agresji ze strony Rosji”.

Na początku sierpnia dyrektor Pentagonu na Europę Południową i Środkową, Alton Buland, powiedział, że Stany Zjednoczone będą kontynuować wysiłki na rzecz „budowania zdolności” ukraińskich sił zbrojnych do ich obrony.

Jednak w kręgach politycznych Ukrainy krąży opinia, że dodatkowa pomoc dla Kijowa na potrzeby wojskowe w wysokości do 60 mln USD to nic innego jak „kolejna jałmużna z Waszyngtonu”, która raczej nie pomoże w jakiś zdecydowany sposób Kijowowi w zwiększeniu jego obrony, biorąc pod uwagę potężną korupcję w kraju.

Jest to pomoc materialna, która w żaden sposób nie wpłynie na stan ukraińskiego przemysłu obronnego ani na sytuację w kręgach wojskowych. Pieniądze po prostu nie dotrą do celu i zostaną skradzione. Waszyngton podjął taki krok, jak symboliczny akt wsparcia dla władz ukraińskich, które zawsze liczą na moralne i materialne zachęty z Zachodu.

Oczywiste jest, że te 60 milionów dolarów to „kropla w morzu” nawet dla Ukrainy, która jest już przyzwyczajona do otrzymywania niewielkich kwot ze Stanów Zjednoczonych.

Chodzi o to, że jest to tylko kolejna demonstracja jakichś sojuszniczych relacji, wyraz solidarności i nic więcej. Te pieniądze nie zmienią geopolitycznej równowagi sił i nie poprawią opłakanego stanu armii ukraińskiej.

Jednocześnie, dla władz ukraińskich wszelka pomoc Waszyngtonu jest wygodną wymówką, by powiedzieć ludziom o wsparciu Zachodu.

Jak wiemy, Zełenski jest oskarżany przez opozycyjnych ukraińskich polityków, obywateli i media o brak budowania dialogu z amerykańską administracją i dlatego Stany Zjednoczone nie są już tak lojalne wobec Ukrainy, jak kiedyś. Tak więc, z nową porcją pomocy wojskowej, choć bardzo skromnej, Waszyngton daje Zełenskiemu możliwość pokazania opozycji przynajmniej niektórych dowodów tego wsparcia. Jednocześnie Kijów najprawdopodobniej liczył na bardziej imponujące fundusze.

Śmieszność sumy 60 milionów dolarów pokazuje prawdziwą pogardę Waszyngtonu dla Kijowa. To tylko marne okruchy z suto zastawionego stołu, a ci, którzy przy nim ucztują, rozumieją, jak nieistotne są te fundusze dla przemysłu obronnego i armii Ukrainy. Z drugiej strony zdają sobie również sprawę, że skuteczność tych środków będzie bardzo mała, jeśli nie zerowa, biorąc pod uwagę poziom korupcji w kraju.

W związku z tym, ukraińskie władze są bardzo rozczarowane taką „dotkiem”, bo Kijów naiwnie sądził, że „po zwrocie na Zachód na Ukrainę popłyną dolary”.

Stawką było to, że Zachód będzie postrzegał Ukrainę jako główny instrument powstrzymywania Rosji, a Kijów miał nadzieję, że stanie na czele tego procesu. Pod rządami Trumpa elita polityczna tego kraju była w zawieszeniu i oczekiwała na przybycie Bidena, myśląc, że wszystko zmieni się na korzyść Ukrainy. Ale potem przyszedł Biden i tak naprawdę nic się nie zmieniło. Kwestia ukraińska jest wciąż daleka od podążania za polityką amerykańską, bez względu na to, jak bardzo pragną tego władze w Kijowie. A pomoc w wysokości do 60 milionów dolarów to policzek dla władz ukraińskich, co po raz kolejny potwierdza ten stosunek Waszyngtonu do Ukrainy.

Te 60 mln dolarów to tylko marny ochłap dla ukraińskiego wojska, biorąc pod uwagę, tym bardziej, że większość tej sumy zostanie zdefraudowana.

Za te środki nie można nic kupić. Wszystko to wygląda na imitację pomocy: mówią, że dali pieniądze- jeszcze przed spotkaniem z Zełenskim. Ale w rzeczywistości odmawiają realnej pomocy. Bo i pretekst takiej pomocy jest dokładnie tyle samo wart ile wynosi ta pomoc.

 Źródła amerykańskie tłumacząc się w tej niezręcznej sytuacji, twierdzą, że ​​niewielka wielkość inwestycji wynika z obaw USA o wysoki poziom korupcji na Ukrainie, zwłaszcza w sektorze obronnym. Dlatego nikt nie zamierza przeznaczyć dużych pieniędzy. Jest to więc bardziej niż tylko symboliczny gest.

Wniosek, z tej sytuacji jest taki, że najwyraźniej Biden postanowił ograniczyć się do słów poparcia i rozdania symbolicznej kwoty 60 milionów dolarów. Jednak nadal ukraińskie władze nie mogą zrobić kroku bez aprobaty swoich zachodnich partnerów, ale praktycznie nic to ich nie kosztuje. 

W tej optyce, oczywiście Waszyngton można zrozumieć, bo przy takiej totalnej korupcji na Ukrainie wszelkie fundusze zostaną po prostu splądrowane. Dlatego też nie ma sensu przeznaczać więcej pieniędzy. Tym bardziej, że nie mają one służyć deklarowanemu celowi, czyli obronie przed rosyjską agresją. A tylko zacieśnianiu więzów pozornego braterstwa ze światowym hegemonem.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, USZ ustanowiły dodatkowy nadzór nad ruchem SMM OBWE.

USZ zainstalowały dodatkowe kamery CCTV do monitorowania ruchu Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenie odpowiedzialności tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”).

„W obszarze odpowiedzialności 79 brygady, na polecenie dowódcy OPS (generała broni Aleksandra) Pawluka, w celu monitorowania ruchu personelu SMM OBWE wzdłuż tras ich ruchu, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych zainstalowali dodatkowe kamery monitoringu wideo”– poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL Iwana Filiponenko.

Filiponenko wyjaśnił, że USZ zainstalowały dodatkowe systemy nadzoru technicznego „w celu skuteczniejszego ukrycia zakazanej broni przed obserwatorami misji, a także w celu uniemożliwienia przeprowadzenia prowokacyjnego ostrzału z systemów artyleryjskich planowanych przez ukraińskich zbrodniarzy wojennych”.

Na tym samym odcinku frontu USZ umieściły także pojazdy opancerzone w strefie mieszkalnej Popasna i w pobliżu osady Mirnaja Dolina.

„W obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ujawniono rozmieszczenie czterech opancerzonych wozy bojowych w dzielnicy mieszkalnej wsi Popasnaja. Również w pobliżu wsi Mirnaja Dolina wróg umieścił dwa opancerzone pojazdy bojowe”– napisano w raporcie służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Ministerstwo Obrony republiki przypomniało, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły bezpieczeństwa w osiedlach jest naruszeniem trzeciego akapitu dodatkowych środków w celu zapewnienia zawieszenia broni i monitorowania jego przestrzegania. 

Ponadto, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 4 razy naruszały warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 63 granaty.

Ostrzały ostały przeprowadzone w następujących godzinach:

10:58, z kierunku Zajcewa w stronę Gołmowskiego- w rejonie Gorłówki, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów) i broni maszynowej,


15:00 i 20:55, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów), ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (10 granatów) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (25 granatów), a także broni maszynowej,


15:40, także na tym samym odcinku frontu, ale z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Leninskoje, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (25 granatów).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 6 вересня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.

Поблизу населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ ворог обстріляв наші позиції з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

У напрямку НЕВЕЛЬСЬКОГО російські окупанти вели вогонь зі стрілецької зброї.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО ворог відкривав провокаційний вогонь зі стрілецької зброї.

Противник застосовував міномети 120 калібру, автоматичні станкові гранатомети та великокаліберний кулемет по наших позиціях неподалік ЗОЛОТОГО-4 та НОВОЗВАНІВКИ.

Обстрілюючи околиці населеного пункту КАТЕРИНІВКА російські окупанти застосували міномети 82 калібру.

Окрім того, на Донеччині зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату невизначеного типу із перетином лінії розмежування, який здійснив скидання двох саморобних вибухових пристроїв.

Бойових втрат серед українських захисників немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 7 вересня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3761 транспортних засобів, 4200 осіб, з яких 4140 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 4 особи. Виявлено 45 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 14 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 869 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1 069 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 252 та 193 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.09.2021r.- 2268 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jak „totalna opozycja” wgrywa (kolejne) wybory dla PISu. Heca pod Sejmem RP…
  https://pbs.twimg.com/media/E-n507sWYAU0VF3?format=png&name=small
  …a tymczasem jeden z tych co to mają „umrzeć”…
  https://pbs.twimg.com/media/E-nbNqAXMAE1F7X?format=jpg&name=large
  Ps. Nie jestem ‚szpecem” w tych sprawach, ale mam wrażenie że „totalna opozycja” powinna zostać zdiagnozowana jako kolejna „jednostka chorobowa”…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Cytat „Wybuch gazociągu na Krymie zorganizował ukraiński wywiad – poinformowała FSB…Wcześniej służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych republiki poinformowała, że ​​23 sierpnia nieznane osoby uszkodziły gazociąg w górzystej części regionu, który służy do zaopatrzenia wsi Perewalnoje i jednostki wojskowej”. Warto przy tym przypomnieć że do organizowania zamachów terrorystycznych na Krymie przyznał sie (za swojej prezydentury) Poroszenko w ujawnionym zapisie jego rozmowy telefoniczne z Joe Biden’em (gdy ten był wiceprezydentem USA);
  https://colonelcassad.livejournal.com/7038768.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • W temacie artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”, ostatnie aresztowania wśród Tatarów na Krymie, członków zakazanego w FR tzw. medżlisu krymskotatarskiego, mają właśnie związek z zamachem. Mieli oni pomagać „ochotnikom” w wyjazdach na Ukrainę, gdzie odbywali „przeszkolenie” oraz przerzucać z Ukrainy materiały wybuchowe. Przypomniano także o ujawnieniu rozmowy telefonicznej Poroszenki z Bidenem z 2016 roku w której ten pierwszy potwierdza fakt, ku niezadowoleniu ówczesnego wiceprezydenta USA, dokonywania zamachów na Krymie przez ukraińskie służby;
   https://strana.news/news/352211-vzryv-hazoprovoda-v-krymu-est-li-ukrainskij-sled.html

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem ukraiński pierdolec w formie:
  Ukraina chce wezwać ONZ do uznania FSB i rosyjskiego Sztabu Generalnego za organizacje terrorystyczne”
  https://novorosinform.org/na-ukraine-hotyat-prizvat-oon-priznat-fsb-i-genshtab-rossii-terroristicheskimi-organizaciyami-78710.html

  Oraz jeszcze większy pierdolec:
  Oleksiy Goncharenko, deputowany ukraińskiej partii „Europejska Solidarność”, przygotował projekt uchwały, w której apeluje do społeczności międzynarodowej z prośbą o nieuznawanie wyborów do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, które odbędą się od 17 do 19 września
  https://novorosinform.org/rade-predlozhili-ne-priznavat-vybory-v-gosdumu-rossii-78701.html

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Ukraiński portal specjalizujacy się w ujawnianiu korupcji na Ukrainie ‚Bihus.info” poinformował o „cudownym” wzbogaceniu sie matki jednego z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu”. Kobieta odkąd jej syn objął mandat parlamentarzysty miała kupić nieruchomości za 14,5 mln hrywien, a elektryczny samochód Tesla Model X z 2016 roku. Jednocześnie 70-letnia kobieta nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie zarejestrowana w spisie przedsiębiorców na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4394778-mat-sluhy-za-vremia-deputatstva-syna-kupyla-nedvyzhymost-na-145-mln-hrn

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Przebywający na Ukrainie francuscy senatorowie pojawili sie w programie ukraińskiego opozycyjnego kanału TV ‚Pierwszy Niezależny” gdzie m.in zapoznali się z sytuacją z nielegalnym zamknięciem opozycyjnych mediów na Ukrainie. Dziennikarze represjonowanych mediów wręczyli francuskim politykom list z prośbą o zwrócenie uwagi na trwające na Ukrainie ataki na wolność mediów;
  https://strana.news/news/352245-frantsuzskie-senatory-vstretilis-s-kollektivami-nezakonno-zakrytykh-ukrainskikh-media.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Dla zainteresowanych cytat „Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę. Operator rurociągu Nord Stream 2AG poinformował o zakończeniu spawania rur . Firma poinformowała, że ​​ostatnia rura z dwóch nitek rurociągu została przyspawana na statku do układania rur Fortuna. Teraz pozostaje opuścić rurę na dno oceanu na wodach niemieckich i połączyć odcinki gazociągu biegnącego od wybrzeża Niemiec i Danii…Następnie, jak stwierdzono w komunikacie Nord Stream 2AG, zostaną przeprowadzone „niezbędne działania przed uruchomieniem”. Firma poinformowała też, że planuje uruchomienie Nord Stream 2 do końca tego roku…Głównym pytaniem, które aktualizuje się dla Ukrainy po uruchomieniu Nord Stream 2, jest to, co stanie się z tranzytem. Jest umowa do 2024 r. na pompowanie rosyjskiego gazu przez nasz GTS, ale możliwe, że Gazprom po prostu zapłaci za tranzyt, ale w praktyce tranzytu nie będzie”;
  https://strana.news/articles/analysis/352231-kohda-zapustjat-severnyj-potok-2-i-chto-eto-znachit-dlja-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Jurij Kasjanow ukraiński „wolontariusz ATO” zajmujący się organizowaniem pomocy armii ukraińskiej w pierwszych latach konfliktu na Donbasie, w temacie zamówienia przez Ukrainę korwet w Turcji. Cytat „Kolejne zwycięstwo – w stoczni w Stambule uroczyście rozpoczeto budowę korwetę typu ADA dla Marynarki Wojennej Ukrainy. Nasze Ministerstwo Obrony przeznaczyło już 3,8 mld hrywien, ale w sumie potrzebujemy około ośmiu, a potem jeszcze cztery razy tyle samo – umowa przewiduje budowę dla Ukrainy 5 okrętów tej klasy, z których pierwszy wejdzie do służby w 2024 roku….Zwycięstwo?… – Zdecydowanie. Kolejne zwycięstwo Turcji nad Ukrainą. W czasie, gdy krajowe stocznie są w końcu cięte na złom, a fabryki na Krymie zajęte przez Rosję, notabene, są zasypywane zamówieniami na 3-4 lata z góry, płacimy tureckim robotnikom i wzbogacamy tamtejszych kapitalistów…Hasłem dnia jest wykończenie przemysłu bezzałogowego tureckimi dronami, a przemysł stoczniowy tureckimi statkami. A jednocześnie wyjedziemy bez pieniędzy i całej innej produkcji obronnej. Bohaterowie!”
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/4369429203117700

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa ostrzegła deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy przed wystosowaniem przez nich apelu do USA by nadać Ukrainie status „głównego sojusznika poza NATO”. Według Makarowej bowiem taki status otrzymują tylko państwa „które nie planują lub nie mogą z powodów politycznych lub geograficznych wstąpić do NATO”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4395002-posol-predosterehla-nardepov-ot-holosovanyia-za-obraschenye-k-ssha

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.