Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2021r.- 2282 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 548.

 Od początku konfliktu w południowo-wschodniej Ukrainie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wystąpiło ok. 7 tys. mieszkańców DRL i ŁRL, a także ok. 1000 zamieszkujących Krym. 

Ci ludzie stracili bliskich i krewnych, mieszkania i domy, pracę, stali się niepełnosprawni. Wielu musiało na dobre opuścić miejsce swego dotychczasowego zamieszkania poszukując spokoju na obczyźnie. Jednak od siedmiu lat nie rozpatrzono ani jednego pozwu przeciwko rządzącej w Kijowie junty znajdującej się pod protekcją Stanów Zjednoczonych i znajdujących się w amerykańskiej strefie wpływów- krajów zachodnich.

Ludzie dotknięci działaniami wojennymi w Donbasie znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji. Nie mogą domagać się sprawiedliwości przed sądami rosyjskimi, ponieważ Donieck i Ługańsk nie są częścią Rosji. Nie ma sensu także składać pozwów dotyczących działań Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy do ukraińskich sądów, gdyż mieszkańcy nieuznawanych republik nie wierzą w ich obiektywność. Wydawałoby się, że odwołanie do ETPCz to jedyny sposób na przywrócenie sprawiedliwości. Ale nawet tutaj wobec przedłużającego się konfliktu najwyraźniej nie spieszą się z wysłuchaniem jego ofiar. Europejski Trybunał przyjął zarzuty, ale nie wiadomo, kiedy rozpocznie się merytoryczne ich rozpatrywanie.

Wśród powodów jest Anna Tuv, była mieszkanka Doniecka. W maju 2015 roku ukraińska artyleria zbombardowała jej dom. Ostrzał zabił męża i najstarszą córkę, a dwoje młodszych dzieci zostało rannych. Sama Anna straciła rękę. Teraz mieszka na przedmieściach na rencie. Anna, podobnie jak tysiące innych uchodźców z Donbasu, czeka na rozpoczęcie rozpatrywania jej roszczenia wobec Ukrainy.

Według międzynarodowego prawnika Dmitrija Panfiłowa, który ma doświadczenie w pracy z ETPCz, milczenie europejskiego wymiaru sprawiedliwości może trwać kilka lat, a może i dłużej. Termin rozpatrzenia roszczeń od osób fizycznych nie jest w żaden sposób uregulowany. Według niego, długotrwałe odroczenie orzekania w tej sprawie wymiaru sprawiedliwości może wynikać z faktu, że konflikt zbrojny na południowym wschodzie Ukrainy jeszcze się nie zakończył, a spór terytorialny nie został rozwiązany.

 Panfiłow uważa, że ​​ETPCz nie przystąpi do rozpatrywania roszczeń cywilów przed rozważeniem szeregu wzajemnych roszczeń prawnych Ukrainy i Rosji.

 „ETPCz nie spieszy się z wypowiadaniem się na temat roszczeń Rosji i Ukrainy w związku z politycznym uściśleniem tej kwestii. Myślę, że to jest problem. A zwykli ludzie są teraz zakładnikami tej sytuacji”powiedział Dmitrij Panfiłow.

Ze swej strony, Moskwa także oskarżyła Kijów o śmierć ludzi na „Majdanie”, w Odessie i Donbasie, a także oskarżyła o regularne łamanie szeregu artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka– prawa do życia, zakazu tortur, prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawa do poszanowania życia prywatnego, rodzinnego i innych. Nie wiadomo jeszcze, kiedy to twierdzenie zostanie rozpatrzone.

Ponadto Rosja wystąpiła z wnioskiem o wyznaczenie Ukrainie środków tymczasowych związanych z blokadą dopływu wody dla Krymu i naruszeniem praw ludności rosyjskojęzycznej. Ale został on w całości odrzucony.

„Odpowiedź ETPCz nadeszła już następnego dnia po złożeniu pozwu, co może jedynie świadczyć o powierzchowności jego analizy i doraźnym charakterze postępowania. Jednocześnie zauważamy, że ta tymczasowa decyzja proceduralna nie przesądza o wyniku merytorycznego rozpatrzenia skargi ‚Rosja przeciwko Ukrainie'” – skomentował tą niebywałą sytuację Departament Informacji i Prasy rosyjskiego MSZ.

Obecnie do ETPC skierowano ponad 10,5 tys. pozwów przeciwko Ukrainie od jej obecnych i byłych obywateli.

https://russian.rt.com/ussr/article/906137-iski-sud-kiev-krim-donbass-prava-cheloveka

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, szef ŁRL Leonid Pasecznik swoim dekretem polecił Milicji Ludowej ŁRL organizowanie i prowadzenie przeszkolenia wojskowego rezerwistów.

„W celu szkolenia i doskonalenia umiejętności obywateli z rezerwy przydzielonej formacjom rezerwowym na odpowiednie stanowiska wojskowe (…) zlecam Milicji Ludowej ŁRL organizowanie i prowadzenie szkoleń wojskowych obywateli z rezerwy , w okresie od 21.09.2021 do 25.09.2021, od 10.04.2021 do 10.08.2021”– napisano w dekrecie szefa ŁRL.

Dokument mówi także i o tym, że szefowie przedsiębiorstw, organizacji i instytucji wszystkich form własności znajdujących się na terenie ŁRL muszą zapewnić zachowanie miejsc pracy i wynagrodzenia swoich pracowników, którzy są powoływani na szkolenia wojskowe.

Poza tym, żołnierze Milicji Ludowej ŁRL zestrzelili bezzałogowy statek powietrzny, za pomocą którego USZ planowały naprowadzać ostrzał moździerzowy miejscowości Kalinowo.

„W rejonie Popasniańskim żołnierze z 24 brygady zmechanizowanej, łamiąc pierwszy punkt Kompleksu Środków Dodatkowych, próbowali użyć bezzałogowego statku powietrznego, aby doprecyzować ostrzał moździerzowy w osiedlu Kalinowo”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

Wyjaśnił, że wieczorem 19 września „zaobserwowano dwie załogi moździerzy z 3 batalionu zmechanizowanego 24 brygady, poruszające się na wschód od osady Nowozwanówka”.

„Następnie nasi obserwatorzy zarejestrowali ukraiński quadrocopter AUTEL EVO 2 lecący w kierunku Nowozwanówka– Kalinowo, który został zestrzelony przez obrońców republiki podczas przekraczania linii styku”– powiedział przedstawiciel resortu obrony.

Dodał, że „ukraińskie formacje zbrojne, tracąc środki na prowadzenie ostrzału, odmówiły udziału w prowokacji ogniowej”.


Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne umieściły pojazdy opancerzone w dzielnicy mieszkalnej osiedla Nowotoszkowskiego w rejonie Popasniańskim.

„Na terenie odpowiedzialności 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, w strefie mieszkalnej osiedla Nowotoszkowskoje, zarejestrowano obecność dwóch bojowych wozów opancerzonych”– podano w komunikacie resortu obrony ŁRL.

Natomiast w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzał o godzinie 18:10, z kierunku Wierchnietoreczkoje Wierchnieje w stronę Wierchnietoreczkoje Niżnieje- na północ od Doniecka, przy użyciu broni maszynowej- w tym dużego kalibru oraz o godzinie 18:25, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje- na południowy- zachód od Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (29 granatów).

Do ostatniego ostrzału doszło na południowym odcinku frontu o godzinie 19:15, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (1 mina), automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) oraz broni maszynowej.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 45 pocisków.

Dodatkowo, w dniu wczorajszym USZ na ługańskim odcinku frontu 2 razy naruszyły warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w rejonach osiedli Kalinowo-Borszcziewatoje i Mołodieżnoje, przy użyciu automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 i ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 21 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 20 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була контрольованою.

Порівняно з попередньою добою інтенсивність бойових дій на лінії зіткнення зменшилась. Ввечері збройні формування Російської Федерації активізували бойові дії, 5 разів порушивши режим припинення вогню, з них 1 раз із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Намагаючись спровокувати відповідь наших воїнів, російські окупанти вели турбуючий вогонь з гранатометів різних систем в напрямку населених пунктів НОВОМИХАЙЛВКА та НОВОЗВАНІВКА.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ ворог застосовував заборонену зброю – міномети калібру 120 мм.

В напрямку НОВООЛЕКСАНДРІВКИ противник здійснював прицільні обстріли позицій українських захисників з гранатометів різних систем.

Біля ШИРОКИНОГО найманці відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав вогнепальне поранення. Йому було надано невідкладну домедичну допомогу та евакуйовано до шпиталю. Стан здоров’я воїна – задовільний.

Українські захисники вели активну оборону та подавляли вогневі засоби противника, застосовуючи дозволене Мінськими домовленостями озброєння.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Протягом поточної доби, 21 вересня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.

В районі населеного пункту КАМ’ЯНКА противник застосував заборонені Мінськими домовленостями міномети 120 калібру.Втрат серед українських захисників немає.

Підрозділи Об’єднаних сил продовжують контролювати ситуацію і виконувати завдання з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4914 транспортних засобів, 4200 осіб, з яких 4158 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи.Виявлено 56 адміністративних правопорушення та розкрито 35 злочинів.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1082 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1181 особа. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 388 осіб та 317 осіб відповідно.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Z powodu pilnego, acz niespodziewanego wyjazdu, następna moja relacja z frontu wojny domowej w Donbasie- na południowo-wschodniej Ukrainie, ukaże się dopiero w następny poniedziałek- 27 września.

185 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2021r.- 2282 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli na gromko zapowiadany przez komunistów wiec przeciwko fałszerstwom jakich według nich dokonano podczas ostatnich wyborów do rosyjskiej Dumy Państwowej w samej Moskwie przyszło około 500 osób. Dla unaocznienia co to oznacza, sama Moskwa liczy około 12,6 mln mieszkańców…
  https://strana.news/news/354877-mitinh-kprf-sehodnja-v-moskve-chto-proiskhodilo-na-pushkinskoj-ploshchadi-25092021.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus cytat „Kto przyszedł na wiec Partii Komunistycznej przeciwko wynikom wyborów?
   W Moskwie odbył się największy od zimy wiec protestacyjny. Komunistom i zwolennikom Nawalnego trudno było dogadać się na tym samym placu…Lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow nie przyszedł na spotkanie z wyborcami, ale, jak mówili jego członkowie, nie bez powodu. Podczas wiecu na placu Puszkina Ziuganow spotkał się z Władimirem Putinem. Według nich Ziuganow powinien był domagać się od prezydenta odwołania wyników głosowania elektronicznego w Moskwie. Sądząc po najnowszych doniesieniach z tego spotkania, Ziuganow powiedział Putinowi o wsparciu prezydenta Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej w rozwoju kraju” 🙂
   https://www.dw.com/ru/kto-prishel-na-miting-kprf-protiv-rezultatov-vyborov/a-59310840?maca=rus-tco-dw

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł poruszajacy ciekawy wątek który może być powiązany z „zamachem” na „pierwszego pomocnika” Zełenskiego, czyli walkę o kontrolę nad wwożonym na Ukrainę węglem z FR i republik z Donbasu. Podobno to właśnie „pierwszy pomocnik” Szefir miał próbować dogadać się z niejakim Serhijem Kuzjarem, działającym jeszcze od czasów „reżimu Janukowycza” w ukraińskiej branży węglowej w sprawie dostaw na Ukrainę węgla z Rosji, a poprzez Rosję z republik z Donbasu. co ciekawe Kuzjar który od jakiegoś czasu przebywał „na wakacjach” w Turcji, został tam kilka dni temu zatrzymany na wniosek strony ukraińskiej i deportowany na Ukrainę;
  https://strana.news/news/354858-zachem-raskruchivajut-delo-smotrjashcheho-vremen-janukovicha-kuzjary-i-prichem-tut-shefir.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Gryzą się między sobą jak buldogi pod dywanem… (tureckim)
   Ciekawe jaki udział ma w tym Benia?
   Znamienne jest to, że akurat teraz odmrożono mu majątek w Stanach, by mógł pospłacać swe długi.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z ANGOLII (dawniej Wlk. Brytania), gdzie nie ma już gazu, prądu, a nawet benzyny na stacjach paliw. W Wlk,. Brytanii wprowadzono limity (skad my to znamy 🙂 ) na sprzedaż benzyny na stacjach paliw, z powodu kłopotów z jego dowozem;
  https://ria.ru/20210924/benzin-1751728419.html
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-wielka-brytania-zamkniete-stacje-paliw-nie-ma-kto-dostarczyc,nId,5502563
  Co więcej prezydent Brazylii Jair Bolsanaro powiedział ze premier Wlk. Brytanii Boris Johnson podczas spotkania z nim a Nowym Jorku, gdzie odbywa sie Zgromadzenie Ogólne ONZ, rozmawiał o udzieleniu przez Brazylię Wlk. Brytanii pomocy żywnościowej (!) Oczywiście strona brytyjska od razu wszystkiemu zaprzeczyła;
  https://www.reuters.com/world/bolsonaro-says-uks-johnson-sought-emergency-food-deal-with-brazil-2021-09-23/?taid=614d683df45bab0001398030

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny dementuje informacje, które krażą po „ukraińskim internecie””, jakoby zakupione w Turcji drony „Bayraktar” stoją bezczynnie w magazynach. Cytat „Na razie Bayraktary znajdują się tam, gdzie być powinny, a przede wszystkim tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Dlatego w magazynach nie ma ani jednego. Są rozrzucone po lotniskach i wykonują zadania, w tym misje bojowe, ” – powiedział Załużny”;
  https://m.censor.net/ru/news/3290440/turetskie_bayiraktary_nahodyatsya_tam_gde_nujno_byt_glavkom_vsu_zalujnyyi

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie „NYT” ujawnił informację która już od dawna krąży w internecie, czyli ze „TRUMPomajdan” był faktycznie „ustawka” zorganizowaną w celu zdyskredytowania Trumpa. „NYT”, który jak wiadomo delikatnie pisząc za Trumpem nie przepada, ujawnił bowiem ze w tłumie który wtargnął w styczniu na waszyngtoński Kapitol znajdował się (co najmniej) „jeden informator FBI”;
  https://strana.news/news/354965-shturm-kapitolija-sredi-uchastnikov-byl-informator-fbr.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o kolejnym głośnym „samobójstwie” na Ukrainie czyli smierci burmistrza Krzywego Rogu Konstantyna Pawłowa. Zwrócono uwagę m.in na to ze zachowanie burmistrza kilka dni przed „samobójstwem” nie wskazywało na to by chciał on je popełnić. Najprawdopodobniej „spreparowano” także nagranie majace przedstawiać ostatnie minuty życia burmistrza. Na pytanie komu mogło zależeć na ‚samobójstwie” lubianego przez mieszkańców burmistrza, autorka artykułu zwraca uwagę ze był on „nielubiany” przez obecne władze w Kijowie gdyż dwukrotnie „przytarł jej nosa” wygrywajac z jej kandydatami w jakby nie było „mateczniku” samego Zełenskiego;
  https://strana.news/news/354859-hibel-konstantina-pavlova-ubijstvo-ili-suitsid-film-stranyjua.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W jednym z tureckich hoteli „banda Turków” napadła i skatowała (m.in złamali kręgosłup) „weterana ATO” Mychajło Majmana. Na terytorium Turcji ów „weteran ATO” przebywał ponieważ na Ukrainie groziło mu więzienie za popełnienie „poważnych przestepstw”. Również jego pobicie ma najprawdopodobniej związek z jego działalnością przestępczą;
  https://strana.news/news/354952-ilja-kiva-rasskazal-pro-atoshnika-mishu-majmana-kotoroho-zhestoko-izbili-v-turtsii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Kolejne informacje na temat banderowskiego bandyty, byłego „herszta” banderowskiego ‚Prawego Sektora” w Odessie, sutenera i handlarza narkotykami, skazanego za porwanie i torturowanie ludzi Serhija Sternenkę a który przebywa obecnie w „areszcie domowym”, czyli praktycznie na wolności. Sternenko oskarżony jest także o to ze w maju 2018 roku zadźgał na ulicy w Odessie ukraińskiego wojskowego i „weterana ATO”. Sternenko bronił sie że tylko bronił się przed napadem i ze sam został podźgany nożem. Jednak ekspertyza sądowa wykazała ze to Sternenko był napastnikiem, a rany które miał odnieść jakoby „broniac się” zadał sobie sam;
  https://graty.me/news/po-raschetu-eksperty-obvineniya-po-delu-sergeya-sternenko-sobrali-model-rannenogo-serdcza/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. „Rasistowski skandal” podczas meczu ukraińskiej linii hokejowej. Podczas meczu pomiedzy „Donbas Donieck”, a „HK Krzemieńczuk” najpierw „tradycyjnie” pobili sie dwaj zawodnicy, a nastepnie jeden z nich pokazał swojemu adwersarzowi, którym jest czarnoskóry Amerykanin Julian Smerek, żeby sobie obrał i zjadł banana 🙂
  https://strana.news/news/354986-video-dzhejlen-smerek-khokkeist-andrej-deniskin-popal-v-rasistskij-skandal.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Światowego tournee pod tytułem „Putin wwiedi wojska” ciąg dalszy, tym razem w Mali…

  …którego rząd po tym jak z walki z tamtejszymi islamistami wycofała się Francja i ewakuuje swój kontyngent wojskowy poprosił o udzielenie pomocy w ‚walce z terrorystami” jedną z „prywatnych firm z FR. Pytany o to szef rosyjskiej dyplomacji minister Ławrow stwierdził m.in że „rosyjskie władze nie mają nic wspólnego ze współpracą Mali z prywatnymi firmami wojskowymi w walce z terroryzmem w tym afrykańskim kraju” i jest to suwerenna decyzja obecnych legalnych władz Mali;
  https://russian.rt.com/world/news/911046-lavrov-mali-mid

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.