Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2021r.- 2333 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 599.

Kijów próbuje stworzyć warunki do militarnego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Jesteśmy poważnie zaniepokojeni pogarszającą się sytuacją na linii kontaktowej stron konfliktu w Donbasie”– oświadczyła oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na wczorajszym briefingu dla mediów. 

„Obserwatorzy odnotowują dziesiątki pojazdów opancerzonych i artylerii poza obszarami wycofywania, poza wyznaczonymi obszarami składowania i na stacjach kolejowych w pobliżu linii kontaktowej. To wprost wskazuje, że Kijów przygotowuje wojskowe rozwiązanie tzw. wyzwolenia Donbasu”dodała rzeczniczka rosyjskiego MSZ

 Jednym z pretekstów do zaostrzenia sytuacji w Donbasie było nielegalne zatrzymanie i następnie uwięzienie przez formacje zbrojne służb specjalnych Ukrainy, przedstawiciela ŁRL w WCKiK.

Jak stwierdziła wzt. Maria Zacharowa: Ukraina odmówiła Rosji dostępu konsularnego do zatrzymanego przedstawiciela Ługańska w WCKiK Andreja Kosiaka”.

„Pomimo publicznych obietnic szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Kuleby, że zapewni mu dostęp do naszych urzędników konsularnych, nigdy nie mogli go odwiedzić. Teraz generalnie im się tego odmawia, ponieważ Kijów nagle odkrył jego ukraińskie obywatelstwo kilka tygodni później”– powiedziała Zacharowa na wczorajszej odprawie.

Według Zacharowej, SMM OBWE nigdy w swoich codziennych raportach nie uwzględniało faktu uprowadzenia przedstawiciela ŁRL w WCKiK, chociaż mandat misji stanowi wprost, że musi ustalać i raportować fakty w odpowiedzi na konkretne incydenty.

O aktualnej sytuacji w temacie negocjacji w formacie mińskim TGK, wypowiedział się Borys Gryzłow, pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.

Otóż, stwierdził on wczoraj, że „w negocjacjach grupy kontaktowej Kijów ‚gra w durnia’, odmawiając dyskusji na temat rozwiązania konfliktu”.

Według niego, na ostatnim posiedzeniu grupy kontaktowej, które odbyło się w środę, 10 listopada, delegacja kijowska „kontynuowała politykę zastępowania praktycznych kroków zakończenia konfliktu próbami znalezienia sposobów rewizji porozumień mińskich w celu zastąpienia ich swoją nową wersją”.

„Przedstawiciele Ukrainy nie wykazali gotowości do omówienia żadnego z zagadnień z zaplanowanej i uzgodnionej agendy. Konstruktywne praktyczne propozycje Donbasu dotyczące wszystkich aspektów uregulowania są uparcie ignorowane. Deklarując pełne przestrzeganie porozumień mińskich, przedstawiciele Ukrainy jednocześnie tylko imitują zainteresowanie kontynuacją negocjacji i faktycznie ‚lecą w głupka’. Z punktu widzenia zdrowego rozsądku nie da się zrozumieć logiki takiego zachowania”– dodał Gryzłow.

„Strona ukraińska w toku dyskusji na tle nieustannych wypowiedzi militarystycznych urzędników ukraińskich, ataków ukraińskich sił zbrojnych na infrastrukturę i ośrodki podtrzymywania życia w Donbasie uparcie unika odpowiedzi na pytanie o przyczyny eskalacji napięcia w strefie konfliktu”– zauważył Gryzłow.

Według niego, o wzroście eskalacji świadczy „faktyczne wycofanie się Ukrainy z dodatkowych działań na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni, użycie dronów, okupacja osady Staromariewka, uprowadzenie przedstawiciela Ługańska w WCKiK”.

„Nasuwa się jedyny wniosek: jest to próba odwrócenia uwagi obywateli Ukrainy od kryzysu energetycznego i pogorszenia sytuacji społeczno-gospodarczej, kosztem życia Ukraińców po obu stronach linii frontu”– podkreślił pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.

Dodam, jeszcze, że Maria Kowszar, sekretarz prasowy delegacji Ługańskiej Republiki Ludowej na rozmowy w Mińsku, poinformowała o zamiarze zakupu surowców energetycznych przez Kijów na terenach niekontrolowanych.

„Wczoraj na podgrupie ds. gospodarczych strona ukraińska poprosiła o omówienie kwestii komercyjnych dostaw energii elektrycznej i węgla z Donbasu na Ukrainę” – wyjaśniła Kowszar we wczorajszym oświadczeniu.

Z kolei minister spraw zagranicznych ŁRL i pełnomocnik republiki w rozmowach mińskich Władysław Deinogo powiedział, że republiki Donbasu są gotowe do dyskusji w tej sprawie.

„Traktujemy ten problem ze zrozumieniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to krok w kierunku przywrócenia więzi społeczno-gospodarczych, zgodnie z założeniami Pakietu Środków, i dziś potwierdziliśmy gotowość do rozważenia tej możliwości.”– oświadczył Deingo. 

Pod koniec października br. okazało się, że Rosja ze względu na rosnące potrzeby wewnętrzne od 1 listopada przestaje dostarczać na Ukrainę węgiel energetyczny, z wyjątkiem węgla koksowego.

Według firmy Ukrenergo zapasy surowców w krajowych elektrowniach cieplnych na dzień 1 listopada wyniosły 542,8 tys. ton. Ministerstwo Energii ogłosiło w listopadzie plany sprowadzenia kolejnych 562 tys. ton węgla, z czego 200 tys. zakontraktowała państwowa spółka „Centrenergo”.

Ołeksij Gonczarenko, deputowany Wierchownej Rady z frakcji byłego prezydenta- Petro Poroszenki- „Solidarność Europejska”, powiedział w środę, że w magazynach elektrowni cieplnych znajduje się 447,9 tys. ton węgla, czyli o 310,4 tys. ton poniżej minimalnych zapasów. Ponadto 62 bloki energetyczne w ogóle nie działają.

OBWE praktycznie nie przyczynia się do zmniejszania napięcia w Donbasie”– oświadczyła wczoraj pełnomocna przedstawicielka DRL na rozmowach w Mińsku, minister spraw zagranicznych republiki Natalia Nikonorowa.

Koordynator OBWE w podgrupie ds. bezpieczeństwa, szef SMM na Ukrainie, Yaşar Halit Çevik na wczorajszym posiedzeniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej poświęcił zaledwie siedem minut swojego raportu w temacie naruszenia reżimu zawieszenia broni. 

„Byliśmy niezmiernie zaskoczeni priorytetami SMM OBWE zademonstrowanymi dzisiaj przez pana Çevika, który jako szef tej misji poświęcił zaledwie 7 minut swojego raportu na łamanie reżimu zawieszenia broni, a 37 minut poświęcił na rozmowy o faktach utrudniania pracy obserwatorów”– zauważyła Nikonorowa.

Przypomniała również, że zgodnie z mandatem OBWE głównym celem misji jest zmniejszenie napięć oraz zapewnienie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa, a także monitorowanie i wspieranie wszystkich podjętych zobowiązań.„Niemniej jednak w ostatnim czasie nie widzieliśmy praktycznie żadnych wysiłków misji, aby zrealizować cele nakreślone w jej mandacie”– podkreśliła Nikonorowa, dodając, że przedstawiciele republik próbowali dowiedzieć się od ukraińskiej delegacji, dlaczego Kijów celowo eskaluje eskalację w Donbasie. „ale tradycyjnie delegaci ukraińscy nie mogli udzielić żadnej zrozumiałej odpowiedzi”– podsumowała przedstawicielka DRL.

https://lug-info.com/news/kiev-na-zasedanii-ekonompodgruppy-prosil-obsudit-postavki-uglya-iz-donbassa-mid-lnr

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według ostatniego raportu SMM OBWE obserwatorzy nadal odnotowują aktywność zbrojną w rejonie wycofywania sił i sprzętu nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Misja zaobserwowała również broń rozmieszczoną z naruszeniem linii wycofania i poza wyznaczonymi miejscami przechowywania:

-1 samobieżna haubica (2S19 „Msta-S”, 152 mm) w pobliżu osady Drużba,


-3 holowane działa przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) na terenie obiektu w pobliżu osady Kalinowo,


-6 systemów rakietowych wielokrotnego startu (BM-21 „Grad”, 122 mm) i 12 haubic holowanych (prawdopodobnie D-30A „Liaguszka”, 122 mm) na dworcu kolejowym w miejscowości Krasnoarmejsk (ukraiński Pokrowsk),


-11 czołgów (nieznanego typu) w pobliżu osady Zacisznoje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 11 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 10 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В районі населеного пункту ПРИЧЕПИЛІВКА ворог вів обстріл з мінометів калібру 82 мм.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ, що на Луганщині, окупанти відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів.

В бік ШИРОКИНОГО російські найманці здійснили обстріл з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

Біля ЗОЛОТОГО-4 противник обстріляв наші позиці зі стрілецької зброї.

Неподалік НОВОТОШКІВСЬКОГО ворожі війська вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 11 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерац.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2021r.- 2333 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie SAAKASZWILIADY. Heca jaka „Micho” urządził w karetce która 8 listopada wiozła go do szpitala wieziennego w Tbilisi, cytat „Krzyczy, że funkcjonariusze więzienni wykonują rozkazy prezydenta Rosji Władimira Putina i domaga się, aby zabrano go z powrotem do więzienia Rustawi”;
  https://strana.best/news/361714-saakashvili-ne-khotel-vykhodit-iz-avto-na-kotorom-eho-privezli-v-tjuremnuju-bolnitsu-video.html
  Dzisiaj Saakaszwili oficjalnie poinformował o zakończeniu prowadzonej przez siebie „głodówki”. Jak tłumaczył swoja decyzję zrobił to uwzględniajac apele ze strony Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz „zachodnich partnerów”;
  https://strana.best/news/361722-saakashvili-hotov-prekratit-holodovku-no-s-odnim-usloviem.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kto rządzi na Ukrainie? Ukromedia informują że Zełenski zgodził sie rozpatrzyć petycję, w zwiazku z nabraniem przez nią 25 tys. głosów wymaganych przepisami ukraińskimi, której autorem jest Serhij Sternenko, a w której chce on by wprowadzono zakaz wjazdu na Ukraine obywatelom FR.
  Dla przypomnienia, Sternenko to były lider banderowskiego „Prawego Sektora” w Odessie, skazany prawomocnym wyrokiem za porwanie i torturowanie człowieka (sąd „złagodził” wyrok pozwalając mu „odsiedzieć go” w „areszcie domowym”), przeciwko któremu toczy sie postępowanie karne w związku z zadźganiem przez niego na ulicy ukraińskiego wojskowego;
  https://strana.best/news/361723-petitsija-sternenko-o-zaprete-vezda-rossijanam-na-territoriju-ukrainy-nabrala-25-000-holosov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Cytat „Na Ukrainie zaczęli zatwierdzać harmonogramy przerw w dostawie prądu…Regiony już rozpoczęły opracowywanie harmonogramów stopniowych przerw w dostawach prądu dla przedsiębiorstw i organizacji. W obwodzie czerkaskim opracowywany jest harmonogram godzinowych przerw w dostawie prądu” (w linku screeny dokumentów);
  https://strana.best/news/361678-v-cherkasskoj-oblasti-utverdili-hrafik-veernykh-otkljuchenij-elektrichestva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nowe badania ukraińskiej opinii publicznej i nowy „antyrekord” Zełenskiego. Badania przeprowadzone przez Grupę Socjologiczną „Rating” ujawniły ze gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższych dniach, Zełenskiego poparłoby jedynie 21,8% Ukraińców. Oprócz niego na „podium” znaleźli sie jeszcze „Pan Hetman” Poroszenko (14,5%) oraz Jurij Bojko z „Opozycyjnej platformy” (11%);
  https://strana.best/news/361673-rejtinh-prezidenta-ukrainy-vladimira-zelenskoho-priblizhaetsja-k-otmetke-v-20.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. Kolejny makabryczny wypadek drogowy w Charkowie gdzie kierowca Toyoty Land Cruiser rozjechał dwójkę dzieci na przejsciu dla pieszych;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4416148-v-kharkove-Land-Cruiser-sbyl-luidei-na-zebre-18
  Jak poinformował szef MSW Ukrainy Monastyrski dzieci przeżyły najpierw uderzenie a potem wleczenie pod samochodem i znajdują sie obecnie w szpitalu. Z kolei sprawca wypadku według Monastyrskiego „mógł znajdować się pod wpływem narkotyków”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4416188-vodytel-sbyvshyi-detei-v-kharkove-moh-byt-pod-narkotykamy-mvd

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Haniebna zdrada”? Ukraińska państwowa agencja d/s kina od 2015 roku nie zezwala na dystrybucje na Ukrainie filmu „Rżewski przeciw Napoleonowi”, w którym jedną z głównych ról zagrał Zełenski. Według ukrainskiej agencji jest to spowodowane faktem że jeden z wystepujacych w filmie aktorów rosyjski komik Jurij Galcew, znajduje się na liście osób zagrażających bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy…
  https://ukranews.com/news/813522-goskino-vpervye-zapretilo-prokat-filma-s-uchastiem-zelenskogo

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Podczas gdy w mediomatołąch.pl już wszyscy wiedzą ze obecny kryzys energetyczny to ‚wina Putina”;
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/putin-bawi-sie-gazem-z-europa-jego-celem-jest-nord-stream-2/6n4qdrs
  Sekretarz Stanu USA Blinken poinformował żę USA dopiero „badają” czy Rosja używa gazu jako broni energetycznej. Cytat „Sprawdzamy, czy Rosja wykorzystuje energię, którą posiada w pozytywny sposób, czy też stara się wykorzystać ją jako broń. Rosja powiedziała, że ​​ma wystarczające rezerwy, aby zaspokoić potrzeby energetyczne Europy. Jezeli to, o czym mówi jest prawdziwe, może naprawdę zmniejszyć niepokój w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobi, z pewnością będzie to potwierdzenie tego, co nas martwi: ta energia staje się bronią. Badamy to bardzo, bardzo uważnie”;
  https://strana.best/news/361584-severnyj-potok-2-ne-zamenit-tranzit-haza-cherez-ukrainu-blinken.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem ukraińską armię ma trapić „odpływ kadr” który skutkuje m.in tym ze w części jednostek wojskowych już wystepują braki personelu w wysokosci od 40% do nawet 70%. Powodem takiej sytuacji nie ma być wcale „sytuacja finansowa”, ale stosunki panujące w ukraińskich siłach zbrojnych, czyli znecanie sie nad żołnierzami, wykorzystywanie ich jako „taniej siły roboczej” oraz nagminne nadużywanie używek;
  https://strana.news/news/361490-aleksej-reznikov-poekhal-s-inspektsiej-v-vojska-na-donbasse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Walka z opozycja ‚z lewa i prawa” Zełenskiego i jego „kamaryli” trwa. SBU „bada” w jaki sposób w „sprawę zdrady Medwedczuka” (jednego z liderów opozycyjnego wobec obecnych władz w Kijowie ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie”) sa zamieszani (czy raczej można ich „podłączyć”) Poroszenko (obecnie również lider ugrupowania opozycyjnego wobec władz „Europejskiej Solidarności”)oraz Waleria Hontariewa szefowa ukraińskiego banku centralnego za jego prezydentury;
  https://ukranews.com/news/813680-sbu-izuchaet-vozmozhnuyu-prichastnost-poroshenko-i-gontarevoj-k-gosizmene

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukromedia przypominają o jednym z „sukcesów” Zełenskiego, czyli o jego „dogadaniu się” w 2020 roku z władzami Omanu w sprawie „gigantycznych inwestycji” tego bogatego państwa na Ukrainie. Według oficjalnych danych Narodowego Banku Ukrainy do tej pory nie odnotowano nawet „jednej kopiejki” inwestycji Omanu na terytorium Ukrainy;
  https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/z-omanu-v-ukrajinu-ne-nadijshlo-zhodnikh-investitsij-pislja-vizitu-zelenskoho-dani-nbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.