Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2022r.- 2398 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 664.

„Według wstępnych danych atak hakerski na strony ukraińskiego rządu przeprowadziła Federacja Rosyjska”- poinformowała w piątek (14 stycznie) służba prasowa ukraińskiego Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej.  

Wcześniej rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Oleg Nikolenko poinformował, że strony internetowe MSZ i szeregu innych agencji rządowych są chwilowo niedostępne z powodu ataku hakerskiego. Na stronie głównej witryny Ministerstwa Edukacji i Nauki podano, że rzekomo wszystkie dane osobowe Ukraińców zostały przesłane do ogólnej sieci. Gosspecswiaz (Госспецсвязь) poinformował, że nie doszło do wycieku danych osobowych z powodu ataku hakerskiego, praca większości witryn została już przywrócona. Według agencji państwowe witryny w kraju zostały poddane najpotężniejszemu atakowi w ciągu ostatnich czterech lat.  

„Według wyników badania Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji, pierwsze dane dają powody, by sądzić, że atak został przeprowadzony przez Federację Rosyjską… Celem cyberataku jest presja psychologiczna i zastraszanie.”- poinformowało Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej.  

Według służby prasowej Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa zbadało stronę informacyjną ataku hakerskiego.  

„Od dawna nie było tak masowego ataku na agencje rządowe. Zakładamy, że obecny jest związany z niedawną porażką Rosji w negocjacjach w sprawie przyszłej współpracy Ukrainy z NATO. Niedawno Moskwa ponownie wznowiła ćwiczenia wojskowe w pobliżu Akcje hakerskie przeciwko ukraińskim agencjom rządowym mogą być również częścią tego psychologicznego ataku na Ukraińców”– napisano w oświadczeniu.  

Ministerstwo zwróciło również uwagę, że początkowo informacje pojawiły się na portalach społecznościowych, potem były aktywnie rozpowszechniane przez rosyjskie publikacje, a dopiero rano zostały podchwycone przez ukraińskie media.  

„Wykorzystanie odniesień do Wołynia, OUN-UPA, Galicji, Polesia i ‚innych historycznych krain’ powinno było zostać przez hakerów ukryte. Oczywiście zrobiono to celowo, aby rzucić cień na hakerski atak na Polskę… Polski tekst, wprawdzie napisany bezbłędnie, ale widać też, że nie został napisany przez native speakera. Polscy koledzy potwierdzili to w Centrum Komunikacji Strategicznej”– dodała służba prasowa Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej.  

Przypomnę, że stosunki między Kijowem a Moskwą pogorszyły się po przyłączeniu się Krymu do Rosji oraz w wyniku konfliktu zbrojnego w Donbasie. Ukraińskie władze wielokrotnie oskarżały Rosję o ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa, a siedem lat temu- w styczniu 2015 roku oficjalnie ogłosiły ją „krajem-agresorem”. 

Federacja Rosyjska wielokrotnie podkreślała, że ​​nie uczestniczy w konflikcie wewnątrzukraińskim i nie jest przedmiotem porozumień mińskich, a tylko ich gwarantem.

W nocy z 13 na 14 stycznia na ukraińskich rządowych stronach internetowych, a także na stronie internetowej serwisu DI, zorganizowano globalny atak hakerski. 

Zaatakowano strony internetowe kilku resortów, „DI” oraz portal rządowy. 

Na Facebooku ukraiński MON  zgłosił globalny atak i twierdził, że cyberpolicja natychmiast rozpoczęła działania. Departament zachęcał również ludzi do korzystania z sieci społecznościowych podczas rozwiązywania problemów. Zaatakowane zostały strony internetowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Polityki Agrarnej, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Ekologii, portalu wymiaru sprawiedliwości, sądu rejestrowego i strona internetowa „DI”, które w wyniku tego ataku zostały zablokowane. 

Rzecznik MSZ Oleg Nikolenko  ogłosił na Twitterze , że specjaliści resortu podjęli prace nad przywróceniem systemów informatycznych.

Na stronie głównej MSZ wcześniej w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim można było zobaczyć komunikat:

„Ukraińcu! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o Tobie stały się publiczne, bój się i spodziewaj się najgorszego. To za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, za Galicję, za Polesie i za tereny historyczne.”

Ukraińska cyberpolicja w najbliższych dniach zadecyduje o wszczęciu postępowania karnego na podstawie Artykułu 361 Kodeksu Karnego Ukrainy; „Nieuprawniona ingerencja w działanie komputerów, systemów automatycznych, sieci komputerowych lub sieci telekomunikacyjnych”.

https://cip.gov.ua/ua

*

A na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, wyniku ostrzału osady Donieckij przez kijowskie formacje zbrojne zginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL.

„O 13:05 od strony osady Nowotoszkowskie formacje zbrojne Ukrainy otworzyły ogień z moździerzy 82 mm, wystrzeliwując cztery miny w kierunku osady Donieckij, w wyniku czego zginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK.


Poza tym, na tym samym odcinku frontu, Ukraińskie
Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu zaludnionych obszarów w rejonie tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”).

„W strefie odpowiedzialności 57 brygady stwierdzono obecność pięciu bojowych wozów piechoty BMP-2 na terenie strefy mieszkalnej w miejscowości Mironowski oraz w strefie odpowiedzialności 79 brygady – trzy opancerzone pojazdy rozpoznawcze i patrolowe BRDM-2 w pobliżu wsi Średnieteploje i transporter opancerzony ‚Saxon’ w pobliżu miejscowości Szczastje”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.    

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, USZ nadal blokują loty UAV Misji OBWE:

-Mini-UAV SMM poddany został zakłóceniom GPS podczas przelatywania nad obszarami w pobliżu Zarii, Aleksandropola, Tarasowki i Nowooleniewki.

-UAV dalekiego zasięgu SMM poddany został zakłóceniom sygnału GPS podczas lotu w pobliżu Warwarowka, Nowotroickoje i Priwolje.

Misja nadal dokonuje rejestracji działań bojowych w rejonie wycofywania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-5 bojowych wozów piechoty (BMP-2) na terenie obiektu w pobliżu osady Mironowski,

-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu osady Nowobachmutówka.

Dodatkowo, w ciągu minionej doby o godzinie 12:45- na donieckim odcinku frontu, z kierunku Piasków w stronę Spartakusa- na obrzeżach Doniecka, USZ dokonały ostrzału przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina) i ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat).

Następnie o godzinie 22:15, USZ dokonały kolejnego ostrzału, tym razem z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (4 granaty) i broni maszynowej.

Tym samym minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 6 pocisków.

Dodatkowo, na ługańskim odcinku frontu, wciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano teren osady Donieckij, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm.

W wyniku tego ostrzału zginął żołnierz ML ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 15 січня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 14 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню, 1 із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу ВОДЯНОГО російські найманці відкривали вогонь з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік ПРИЧЕПИЛІВКИ противник здійснив обстріл з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 15 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2022r.- 2398 dzień od nowego rozejmu.

 1. Artykuł z „Reuters’a” odnośnie dzisiejszego „wstępniaka” czyli (cytat) „Bez światła, bez ogrzewania, bez pieniędzy – takie bedzie życie na Ukrainie podczas cyberwojny…Hakerzy, którzy w piątek przejęli i przerwali dostęp do wielu ukraińskich rządowych stron internetowych , mogą przygotować grunt pod poważniejsze cyberataki, które zakłócą życie zwykłych Ukraińców, twierdzą eksperci”;
  https://www.reuters.com/world/europe/no-lights-no-heat-no-money-thats-life-ukraine-during-cyber-warfare-2022-01-14/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kryzys energetyczny na świecie i „zdrada” to znaczy Amerykanie przyznają ze nie są w stanie zastąpić Europie gazu rosyjskiego dostawami gazu z USA. Cytat „Wiele firm energetycznych powiedziało Departamentowi Stanu USA , że praktycznie nie ma alternatyw dla rosyjskiego gazu w przypadku zakłóceń w jego dostawach, podał Reuters , powołując się na urzędników amerykańskich i dwa źródła branżowe…Według agencji władze USA prowadziły rozmowy z niektórymi międzynarodowymi firmami energetycznymi na temat planów awaryjnych dotyczących dostaw gazu ziemnego do Europy na wypadek, gdyby „konflikt między Rosją a Ukrainą zakłócił dostawy”;
  https://ria.ru/20220115/gaz-1767948819.html
  Źródło;
  https://www.reuters.com/business/energy/exclusive-us-talks-energy-firms-over-eu-gas-supply-case-russia-ukraine-conflict-2022-01-15/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie ukraińska Krajowa Rada Telewizji i Radiofonii obiecuje ukaranie kanałów ukroTV za „haniebną zdradę” jaka dopuściły się w Sylwestra i Nowy rok, czyli nadawanie w większosci programów i filmó w języku „państwa – agresora” to znaczy rosyjskim. Cytat ‚Według członka Rady Narodowej Maksyma Onoprienko ilość treści w języku rosyjskim oburza nie tylko regulatora, ale także publiczność. „Jesteśmy rozczarowani i poważnie oburzeni ilością rosyjskojęzycznych treści w ukraińskich kanałach telewizyjnych podczas świąt noworocznych. I to nie tylko stanowisko Rady Narodowej i społeczeństwa. Od dawna nie odbieraliśmy tak dużego niezadowolenia ze strony publiczności i skarg” – powiedział”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/3384485-nacsovet-obesaet-nakazat-telekanaly-za-russkoazycnuu-novogodnuu-noc.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy katastrofy ukraińskiego wojskowego samolotu An-26 z kursantami wojskowej akademii na pokładzie. Do katastrofy doszło we wrześniu 2020 roku w pobliżu lotniska w Czuhujiwie, a w jej wyniku śmierc poniosło 26 osób. Ukromedia informuja że na ławie oskarżonych zasiadł sześciu wysokich ukraińskich wojskowych czyli były dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, dowódca jednostki wojskowej A4104 i jego dwaj zastępcy, szef lotów na lotnisku Czuhujiw, a także szef Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych w którym uczyli się kursanci. Zarzuca się im łamanie zasad przygotowania i wykonywania lotów oraz niedbały stosunek do służby wojskowej;
  https://strana.news/news/371757-krushenie-an-26-pod-kharkovom-delo-doshlo-do-suda.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem Ukraina która zamierzała zostać „rolniczym mocarstwem” jest zmuszona sprowadzać mąkę z Turcji, a co najciekawsze mąka ta została wyprodukowana z ukraińskiej pszenicy zakupionej wcześniej własnie przez Turcję. Cytat ‚Ze względu na gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w ubiegłym roku, ukraińskie przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego będą musiały kupować niezbędne surowce u najbliższych sąsiadów…Szef Ukrchlebpromu stwierdził, że Ukraina będzie zmuszona kupować mąkę z Turcji, wyprodukowaną z ukraińskiej pszenicy eksportowanej do tego kraju w zeszłym roku”;
  https://ubr.ua/market/agricultural-market/ukraina-vynuzhdena-importirovat-iz-turtsii-muku-iz-sobstvennoj-pshenitsy-4011318

  Polubione przez 6 ludzi

 6. W „NYT” pojawił się artykuł którego autor wytknął hipokryzję stronie amerykańskiej w jej negocjacjach z FR. Cytat „Amerykańskie podejście do polityki zagranicznej zawsze opierało się na zasadach stref wpływów, ale USA wolą potępiać inne kraje, które stosują się do tych samych zasad, w imię własnego bezpieczeństwa…Powiedział o tym autor amerykańskiej gazety The New York Times. Dziennikarz Peter Beinart oskarżył amerykańskich polityków o hipokryzję, ponieważ w trakcie negocjacji z Moskwą w sprawie gwarancji bezpieczeństwa Stany Zjednoczone nadal przestrzegają tzw. Doktryny Monroe…W kontekście negocjacji z Moskwą o gwarancjach bezpieczeństwa, a także rozwiązania kryzysu ukraińskiego, Beinart porównał bliskość Ukrainy do Rosji ze stosunkami między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem…Meksyk, którego długa granica ze Stanami Zjednoczonymi przypomina bliskie sąsiedztwo Ukrainy z Rosją, może publicznie nie zgadzać się z polityką zagraniczną USA, ale nie może przyłączyć się do sojuszu wojskowego z przeciwnikami USA.Jest nie do pomyślenia, aby rząd meksykański zaprosił na swoją stronę Rio Grande wojska rosyjskie lub chińskie „Rio Grande””;
  https://bb.lv/statja/v-mire/2022/01/15/licemerie-ssha-stalo-ochevidnym-v-dialoge-s-moskvoy-the-new-york-times
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2022/01/13/opinion/us-russia-putin-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. zaostrza sie sytuacja wokół Donbasu

  Rosja wysłała na wschodnią Ukrainę grupę agentów w celu zorganizowania prowokacji mającej posłużyć za pretekst do inwazji – podała w piątek telewizja CNN i inne media, powołując się na przedstawiciela administracji prezydenta USA Joe Bidena. Doniesieniom zaprzecza Kreml.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-media-rosja-wyslala-dywersantow-na-wschod-ukrainy,nId,5769688#crp_state=1

  I w temacie.

  W Gorłówce, na terenie kontrolowanym przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie, trwa wyciek amoniaku, który może doprowadzić do katastrofy ekologicznej – alarmuje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-01-15/ukraina-wywiad-wojskowy-wyciek-amoniaku-w-opanowanej-przez-separatystow-czesci-donbasu/

  Polubione przez 5 ludzi

 8. „Ciocia Vika i 18 scenariuszy”, czyli (cytat) „Nuland mówi, że USA przygotowały 18 scenariuszy na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę…Zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland powiedziała, że ​​Ameryka przygotowała „18 różnych scenariuszy” na wypadek rosyjskiej inwazji na Ukrainę…Stwierdziła to w wywiadzie dla „Financial Times”, nie ujawniając szczegółów tych scenariuszy”;
  https://strana.today/news/371778-nuland-zajavila-o-18-stsenarijakh-otveta-rossii-v-sluchae-vtorzhenija-v-ukrainu.html
  Ps. Zanim by sie zdecydowali który „scenariusz” wdrożyć to siły zbrojne FR byłby już na granicy Ukrainy z FR 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Pindos:
  Kogo właściwie nazywają tak Rosjanie?

  W ciągu ostatnich dziesięcioleci słowo „Pindos” mocno zakorzeniło się w języku rosyjskim jako negatywne określenie dla Amerykanów.
  Jednak niewiele osób wie, że to słowo ma bardzo długą i w dużej mierze tajemniczą historię.
  Początkowo nie było to w ogóle przezwisko mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale ludzi znacznie bliższych Rosjanom pod względem kulturowym i religijnym.

  Kim są „pindos”?

  W „Nowym słowniku języka rosyjskiego” T.F. Efremova (2000), słowo „Pindos” jest interpretowane jako przestarzałe „pogardliwe imię dla Greka”.

  Jak Amerykanie stali się „Pindos”?

  W zbiorowej monografii „Lngvistika wojny informacyjno-psychologicznej”, opublikowanej w 2017 roku, istnieje kilka wersji tego, jak słowo „Pindos” zaczęło oznaczać Amerykanów.
  (…)

  Czytaj dalej:
  https://cont.ws/@malachit1399/2181800

  Polubione przez 4 ludzi

 10. 💥💥💥💥💥

  Putin rzuca wyzwanie zachodniej hegemonii.
  *
  Rosja jest strategiczną petrostatą w dwojakim sensie. To za dużo światowych rynków energetycznych, by pozwolić na sankcje w stylu irańskim przeciwko rosyjskiej sprzedaży energii.

  Rosja odpowiada za około 40% importu gazu do Europy. Kompleksowe sankcje byłyby zbyt destabilizujące dla światowych rynków energii i zadałyby poważny cios Stanom Zjednoczonym.

  Ponadto Moskwa, w przeciwieństwie do niektórych głównych eksporterów ropy i gazu, udowodniła, że ​​jest w stanie zgromadzić znaczną część przychodów z paliw kopalnych. Po walkach na początku XXI wieku Kreml przejął kontrolę. W sojuszu z oligarchami doprowadził do porozumienia, które zapewniło państwu strategiczne zasoby, stabilność i akceptowalny poziom życia dla większości ludności.

  To nie przypadek, że kiedy rezerwy walutowe osiągnęły pierwszy szczyt w 2008 roku, Putin zaczął wyrażać swoją determinację, by zakończyć rosyjski okres geopolitycznego odwrotu.

  Putin jasno określił swoje stanowisko w swoim sensacyjnym przemówieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w lutym 2007 roku, w którym przedstawił kompleksową krytykę potęgi Zachodu i odmowy Rosji zaakceptowania dalszej ekspansji NATO na wschód.

  Dziś na arenie światowej dominuje fundamentalna opozycja Chin wobec hegemonii USA w gospodarce światowej. Ale pierwszym, który ujawnił, że globalny wzrost może prowadzić nie do harmonii i zbliżenia, ale do konfliktu i sprzeczności, był Putin w latach 2007-2008.

  Stanowisko Putina wywołuje oburzenie na Zachodzie. Jego twierdzenie o rosyjskiej autonomii za wszelką cenę obnaża próżność postzimnowojennego porządku, który zakładał, że granicę między różnymi formami władzy – twardymi, miękkimi i finansowymi – wytyczą mocarstwa zachodnie, UE i Stany Zjednoczone…

  Struktura tego konfliktu jest jasna, podobnie jak ścieżki prowadzące do eskalacji. Pytanie brzmi, czy można to rozwiązać?

  Bez względu na to, która ścieżka zostanie zaproponowana, dla wielkiej strategii USA byłoby katastrofalne, gdyby obecny kryzys spowodował militarną eskalację lub nasilenie działań wojennych z Rosją, prowadząc ją dalej w kierunku Chin. Szczyt Putin-Xi jest już zaplanowany na zimowe igrzyska olimpijskie w lutym.

  Adam Tooze , brytyjski historyk, profesor Uniwersytetu Columbia, dyrektor Instytutu Europejskiego

  Przetłumaczyła Julia Vityazeva, specjalnie dla News Front

  Czytaj całość:
  https://news-front.info/2022/01/13/putin-brosaet-vyzov-zapadnoy-gegemonii/

  ****.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Petrostate

  Polubione przez 5 ludzi

 11. 💥💥💥💥💥
  UE, podążając za USA, pokazała swoją słabość, kiedy od razu wykluczyła otwartą wojnę z Rosją na terytorium Ukrainy.
  Pisze to Pan Jonathan Holslag specjalista ds. stosunków międzynarodowych z Brukseli.
  Tłumaczy on Europejczykom, że aby w przyszłości pokonać Rosję, będą musieli stworzyć swą własną Europejską Armię.
  Taką, który może naprawdę zabijać i ginąć w walce wręcz,
  Taki jest bowiem wybór europejskiej „liberalnej” przyszłości.

  ******.

  EUobserver.com , Belgia

  Nawet bez wojny Rosja pokonała już Europę
  Aby pokonać Rosję, Europa musi być gotowa na krew i wojnę na wyniszczenie.
  *

  Nie ma teraz znaczenia, czy Władimir Putin wyśle ​​wojska na Ukrainę, czy nie. Zrobił już to, co najważniejsze – po raz kolejny pokazał Europie okrutną prawdę: jest za słaba, by się bronić i nie zawsze może liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych.

  (…)

  Niestety teraz, gdy potęga Chin urosła do gigantycznych rozmiarów, Waszyngtonu też po prostu nie stać na walkę z Rosją.

  Możemy bez końca spekulować, co kieruje Rosją, dlaczego gromadzi ogromne siły na granicy z Ukrainą. Mogą nas dręczyć pytania o to, jak doszliśmy do takiego życia. Możemy długo analizować błędy i rozczarowania obu stron.

  Ale jedno jest jasne: nadchodzi nowy turniej supermocarstw, a Europa zbliża się do swojego początku nie jako silny, zgrany zespół, ale jako dziecinny tłum pulchnych pigmejów.

  Jonathan Holslag wykłada politykę międzynarodową na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli

  Czytaj całość:
  https://inosmi.ru/politic/20220115/251304117.html

  albo
  https://euobserver.com/opinion/154050
  .

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.