Wojna domowa na Ukrainie 18.01.2022r.- 2401 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 668.

W ostatnim czasie daje się zauważyć jakaś charakterystyczna nad aktywność strony zachodniej wobec Donbasu.

I tak, w dniu 16 stycznia, delegacja rządowa z Danii odwiedziła stanowiska Ukraińskich Sił Zbrojnych w Donbasie.

Obszar tzw. Operacji Połączonych Sił Zbrojnych odwiedziła delegacja duńska pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych kraju Jeppe Kofoda oraz attaché wojskowego w Ambasadzie Królestwa Danii na Ukrainie Felixa Ebbesteta. 

 Poinformowała o tym służba prasowa sił OPS.

„Celem wizyty zagranicznych urzędników było zademonstrowanie przez Królestwo Danii solidarności i wsparcia dla Ukrainy w kontekście utrzymania suwerenności i integralności terytorialnej podczas rosyjskiej agresji”– poinformowało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Jak informuje służba prasowa ukraińskiego MON, członkowie duńskiej delegacji rozmawiali z personelem jednostek Ukraińskich Sił Zbrojnych realizującymi misje bojowe na terenie operacji wojskowej przeciwko mieszkańcom Donbasu, a także „uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Ukrainy”

Do Ługańska przybył także koordynator ze strony OBWE.

Koordynatorka z OBWE podgrupy roboczej do spraw humanitarnych Grupy Kontaktowej Charlotte Relander przyjechała do ŁRL, aby zapoznać się z sytuacją humanitarną w republice. Na terytorium ŁRL dostała się przez punkt kontrolny wjazdu-wyjazdu ( PKW-W) „Stanica Ługańska”.

W punkcie kontrolnym delegacja OBWE spotkała się z przedstawicielem ŁRL w podgrupie roboczej ds. humanitarnych Grupy Kontaktowej, przewodniczącą grupy roboczej ds. wymiany jeńców wojennych ŁRL Olgą Kobcewą.

„Jestem tutaj jako koordynator podgrupy humanitarnej i jestem tutaj, aby zobaczyć na własne oczy wszystko, o czym tam rozmawiamy (w podgrupie humanitarnej). Robię to od sześciu miesięcy i pierwszy raz przyjechałam tutaj (na terytorium ŁRL ) do Ciebie”– powiedziała przedstawicielka OBWE.

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, Relander potwierdziła, że ​​podczas swojej wizyty w ługańskiej republice planuje odwiedzić punkty kontrolne w pobliżu miejscowości Zołotoje i Szczastii, które nie działają z winy Kijowa.

Poza tym, jeszcze niemiecka minister spraw zagranicznych mówi, że planuje odwiedzić linię demarkacyjną w Donbasie.

Szef niemieckiego MSZ planuje wizytę na Ukrainie. Oczekuje się, że odwiedzi tereny przylegające do linii demarkacyjnej w Donbasie.    

W wyniku ostatnio zaostrzającej się sytuacji wzdłuż linii styku, stały Przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz odniósł się w sprawie sytuacji w Donbasie.

Stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz skomentował sytuację w Donbasie podczas briefingu internetowego na temat wyników pracy rosyjskiej dyplomacji w OBWE w 2021 r.:
„Ukraina czasami werbalnie potwierdza swoje zaangażowanie w ten pakiet ugodowy [porozumienia mińskie], ale w praktyce stara się go złamać.
(…)
Sytuacja w Donbasie bardzo się pogarsza, co sugeruje, że ukraińskie kierownictwo nie wyklucza użycia siły w celu rozwiązania konfliktu
(…)
Od rozpoczęcia działań na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni w dniu 27 lipca 2020 r. SMM OBWE potwierdziło 128 ofiar cywilnych, z czego ponad 70% na niektórych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego…, większość zniszczeń, także na tym terytorium
(…)
W 2021 roku Ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadziły w Donbasie cały szereg operacji ofensywnych. Najbardziej rażącymi przykładami, które doprowadziły do ​​poważnej eskalacji na linii kontaktów, jest zatrzymanie 13 października przedstawiciela Ługańska w WCKiK, wciąż przetrzymywane przez ukraińskie służby specjalne. Oczywiście problem gwarancji bezpieczeństwa w tej strefie natychmiast stał się nieaktualny… To wszystko są próby wywołania napięcia i najwyraźniej strona ukraińska nie zamierza rezygnować z tej taktyki”– powiedział stały przedstawiciel Rosji przy OBWE.

Na zakończenie dodam jeszcze, że dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 ze sprzętem wojskowym dla Ukrainy musiały lecieć dłuższą drogą, omijając Niemcy, bo kraj ten nie wyraził zgody, by broń była przewożona przez niemiecką przestrzeń powietrzną.

W transporcie tym Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.

Jak widzimy, niezłym mieszaczem w kotle Środkowo-Europejskim jest Wielka Brytania, i nie jest to jej nowa rola, bo ten cel realizuje już od dość długiego czasu.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozstawili kolejne pojazdy opancerzone w pobliżu wsi Oriechowo.

„W strefie odpowiedzialności 57 brygady odnotowano rozmieszczenie dwóch bojowych wozów opancerzonych w rejonie osady Oriechowo”– poinformowała służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

Dodatkowo, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 20 granatów.

Ostrzały zostały przeprowadzone o godzinie 10:55, z kierunku miejscowości Wierchnietoreczkoje Sewiernoje w stronę Wierchnietoreczkoje Jużne- na północ od Doniecka przy drodze na Gorłówkę, przy użyciu broni maszynowej oraz o godzinie 19:30, z kierunku Gnutowa w stronę Oktiabra- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (20 granatów).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 18 січня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 17 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

У бік ПІСКІВ противник відкривав вогонь з підствольних гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Завдяки зусиллям наших воїнів, рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину 18 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.01.2022r.- 2401 dzień od nowego rozejmu.

 1. AKTUALNOŚCI

  Wielka Brytania wysłała na Ukrainę trzy samoloty z nieznanym uzbrojeniem i wojskiem

  Trzeci brytyjski wojskowy samolot transportowy przybył na Ukrainę w ciągu jednego dnia, dostarczając Siłom Zbrojnym Ukrainy nieznaną broń. Pomimo wcześniejszego stwierdzenia, że ​​mówimy o dostawie lekkich zestawów przeciwpancernych, eksperci zauważają, że mogła to zrobić jedna strona, jednak podobno dane, że Londyn realizuje transfer rakiet Brimstone na Ukrainę, mogą dobrze być prawdą.

  Jak się okazało, oprócz przybycia samej broni na Ukrainę, przeniesiono tu również niewielką grupę brytyjskiego personelu wojskowego. Na tle wysłania kanadyjskich sił specjalnych na Ukrainę może to dobrze wskazywać na to, że NATO buduje swoje zgrupowanie w tym kraju, przygotowując się do specjalnej operacji zajęcia Donbasu.

  Eksperci obawiają się, że po otrzymaniu znacznej ilości systemów przeciwpancernych Siły Zbrojne Ukrainy mogą zacząć nimi uderzać w ludność cywilną DRL i ŁRL.

  https://avia.pro/news/velikobritaniya-perebrosila-na-ukrainu-tri-samolyota-s-neizvestnym-oruzhiem-i-voennymi

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Wielka Brytania mogłaby dostarczyć Ukrainie rakiety Brimstone.

  Kilka godzin temu na Ukrainę przyleciał brytyjski wojskowy samolot transportowy C-17, który według wstępnych danych mógłby dostarczyć na Ukrainę pociski Brimstone. Ta ostatnia może okazać się dość skutecznym narzędziem niszczenia systemów walki elektronicznej, radarów i systemów obrony przeciwlotniczej na służbie DRL i ŁRL, zwłaszcza że jesienią Wielka Brytania ogłosiła gotowość przekazania tej broni do Kijowa.

  Obecna sytuacja w Donbasie wskazuje na prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego na dużą skalę w regionie. Jednocześnie atak Sił Zbrojnych Ukrainy może nastąpić w ciągu kilku dni, choć oficjalny Kijów nadal twierdzi, że rzekomo opowiada się za pokojowym rozwiązaniem problemu w Donbasie.

  Подробнее на: https://avia.pro/news/velikobritaniya-skrytno-pytaetsya-postavit-na-ukrainu-rakety-brimstone

  Polubione przez 6 ludzi

 3. W odpowiedzi na koncentrację wojsk Ukraińskich na linii rozgraniczenia, separatyści też podciągają swoje wojska

  Dron OBWE wykrył w Donbasie 50 nowych czołgów i 25 dział artyleryjskich.

  Na tle zaostrzenia się sytuacji w Donbasie Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE oskarżyła kierownictwo Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej o rozmieszczenie sprzętu wojskowego poza wyznaczonymi obszarami przechowywania broni. Jak wynika z oficjalnego raportu SMM OBWE, sprzęt wojskowy został tu zarejestrowany po raz pierwszy – nie wiadomo, skąd dokładnie pochodził.

  https://avia.pro/news/bespilotnik-obse-obnaruzhil-na-donbasse-50-novyh-tankov-i-25-artilleriyskih-orudiy

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Tymczasem CNN poinformowało że jeszcze w tym tygodniu w Kijowie ma pojawić się sekretarz stanu USA Blinken, który ma spotkać się z Zełenskim i szefem MSZ Ukrainy Kulebą. Cytat „W Kijowie Blinken spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kuleba, aby „wzmocnić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”, powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price”. Następnie Blinken ma udać się do Berlina by „omówić niedawne zaangażowanie dyplomatyczne z Rosją i wspólne wysiłki mające na celu powstrzymanie dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym gotowość sojuszników i partnerów do nałożenia na Rosję ogromnych konsekwencji i poważnych kosztów ekonomicznych”;
  https://edition.cnn.com/2022/01/18/politics/blinken-ukraine-germany-trip-russia/index.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Strona ukraińska rozpowszechnia tymczasem kolejne „fejki” na temat „zagrożenia rosyjską inwazją”. Tym razem są to informacje jakoby rozpoczeto ewakuację przedstawicielstw dyplomatycznych FR z terytorium Ukrainy. oficjalnie zaprzeczyło temu MSZ FR oskarżając o rozpowszecnianie tego „fake newsa” ukraińską „bezpiekę” (SBU);
  https://strana.today/news/372157-v-mid-rf-zajavili-chto-new-york-times-stala-ahentom-sbu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych w temacie wczorajszej głośnej dymisji ze stanowiska „doradcy” Biura Prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza. Cytat „Arestowicz porzucił Titanica”. Dlaczego jeden z głównych rzeczników Zełenskiego go opuścił”;
  https://strana.today/news/372119-arestovich-ushel-ot-zelenskoho-prichiny.html
  I chyba nie tylko „Arestowicz porzucił Titanica”, do podobnej „ewakuacji” szykuje ise chyba Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa która miała się tłumaczyć politykom z ugrupowania Poroszenki „Europejska Solidarność” że była przeciwna przeciwko stawianiu zarzutów Poroszence;
  https://strana.today/news/372147-henprokuror-venediktova-vystupala-protiv-objavlenija-podozrenija-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z FR, gdzie z wizytą pojawiła się szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. W Moskwie spotkała się szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem z którym miała omówić m.in „kwestie ukraińskie”. Cytat „Według Ławrowa Moskwa liczy na to, że Berlin wpłynie na Kijów w celu realizacji porozumień mińskich. Z kolei szefowa niemieckiego MSZ wezwał do ożywienia procesu normandzkiego…Ponadto Ławrow zwrócił jej uwagę na kontrproduktywność prób upolitycznienia Nord Stream 2…Szefowa niemieckiego MSZ ostrzegła przed używaniem energii „jako broni”;
  https://korrespondent.net/world/4438373-lavrov-y-berbok-obsudyly-ukraynskye-voprosy

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ciąg dalszy w temacie „przyjemności” jakie nam serwuje „bratnia” Ukraina 🙂 Cytat „Członek zarządu Polskich Kolei Państwowych SA Andrzej Olszewski powiedział w Zamościu, że międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane. Zatrzymanie tranzytu, w tym przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, to bezprecedensowa decyzja”;
  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-koleje-ukrainskie-blokuja-transport-kolejowy-do-polski,nId,5777054

  Polubione przez 5 ludzi

 9. 💥💥💥💥💥💥

  Rosja będzie miała problemy, jeśli spróbuje wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 jako broń energetyczną.

  Zostało to ogłoszone dziś na konferencji prasowej w Moskwie przez niemiecką minister spraw zagranicznych Annalenę Berbock, donosi korespondent PolitNavigator.

  „W naszej umowie koalicyjnej podkreśliliśmy, że wszystkie projekty infrastrukturalne podlegają europejskiemu prawodawstwu energetycznemu – zarówno w literze, jak i duchu.
  Do tej pory procedura certyfikacji dla tego projektu [Nord Stream 2] została zawieszona.
  Na różnych szczeblach nasz rząd podkreślał, że jeśli energia jest używana jako broń, będzie to miało odpowiednie konsekwencje” – powiedział Burbock.

  ***

  Politolog Alexander Nosovich zauważył, że ​​dziś niemieckie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że w niemieckich magazynach gazu pozostało tylko na 18 dni.

  Zapewne w związku z tym Annalena Burbock przyjechała do Smolenki, aby negocjować z Rosją warunki uruchomienia Nord Stream 2.
  Berlin po prostu nie może mieć innych priorytetów w nadchodzących tygodniach.
  Ale jednocześnie wciąż próbują ustalać warunki na swoich zasadach i wykorzystywać temat NS-2 do szantażu Rosji.

  Kryzys racjonalności, na którym zbudowana jest cała europejska cywilizacja czasów nowożytnych ”- napisał Nosovich w swoim kanale Telegram.

  https://cont.ws/@sam8807/2185026

  Komentarz:

  Czas najwyższy, by Rosja zaczęła demontować ten rurociąg od swej strony.
  Już się z nadwiązką spłacił nawet gazu nie pompując.

  Rury się przydadzą na Siłę Syberii-2 ,
  Chińczyki resztę rur od niemieckich firm odkupią.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Cytat „Czas najwyższy, by Rosja zaczęła demontować ten rurociąg od swej strony. Już się z nadwiązką spłacił nawet gazu nie pompując”, a po co? Sam widzisz jaki ten gazociąg, pomimo ze wciąż nie działa, ma wpływ na politykę nie tylko europejska ale nawet światową, w Niemczech moze nawet doprowadzić do obalenia rządu i przedterminowych wyborów albo utworzenia znowu tzw. wielkiej koalicji SPD/CDU

   Polubione przez 4 ludzi

   • Oczywiście, że masz rację.
    Rura NS-2, to Putina ,,Trąba Jerycholińska”)* – ,,broń masowego rażenia”
    Na jej dźwięk nie tylko niemiecki rząd obalić się może…

    …)* https://geekweek.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-traby-jerychonskie-biblijna-bron-masowego-razenia,nId,3006069

    ***********.

    Ciekawy artykuł na STRATEGIC CULTURE

    Wyjdź z Nord Stream 2, wejdź do Potęgi Syberii 2

    [ Wybrany fragment o tym , dlaczego na Rosji nie robi wrażenia jankesko-niemiecki szantaż gazociągiem NS-2 , bo ma zaklepaną już Siłę syberii-2 ]

    Martyanow zauważył też, że Rosja „Szykuje się na rozłam z Zachodem i jest gotowa ponieść wszelkie konsekwencje, w tym już spadające, kurczenie się handlu i ograniczenie dostaw węglowodorów do UE”.

    Podsumowując: wyjdź z Nord Stream 2, wejdź do Potęgi Syberii 2.

    Przyjrzyjmy się zatem ponownie, dlaczego nadciągająca katastrofa energetyczna w UE nie zmusza nikogo w Rosji do bezsenności.

    💥 Taniec w syberyjską noc

    Jednym z najważniejszych wniosków ze strategicznej wideokonferencji Putin-Xi w zeszłym tygodniu była najbliższa przyszłość Power of Siberia 2 – która wije się w całej Mongolii, aby dostarczać do Chin do 50 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

    Nie było więc przypadkiem, że Putin przyjął na Kremlu prezydenta Mongolii Ukhnaagiina Churelsukha dzień po tym, jak rozmawiał z Xi, aby omówić Siłę Syberii 2. Kluczowe parametry rurociągu zostały już ustalone, studium wykonalności zostanie zakończone w początek 2022 r., a transakcja – bez podwyżek cen w ostatniej chwili – jest praktycznie sfinalizowana.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Plus (cytat) „Scholz potwierdził odmowę Berlina dostarczenia broni na Ukrainę. Chce dyplomatycznego rozwiązania konfliktu…Scholz stwierdził to w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem…„Przez lata rząd niemiecki stosował określoną strategię, a strategia ta polega na tym, aby nie eksportować śmiercionośnej broni. Nie zmieniliśmy tej strategii, kiedy doszliśmy do władzy i zaczęliśmy ją sprawować” – powiedział Scholz”;
   https://strana.today/news/372221-kantsler-frh-sholts-podtverdil-chto-hermanija-ne-sobiraetsja-postavljat-oruzhie-ukraine-.html

   Polubione przez 5 ludzi

 10. „Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk ponownie zażądał od Berlina dostarczenia broni.

  Melnyk kilkakrotnie już prosił o sprzedaż broni do Kijowa, grożąc „poważnymi konsekwencjami dla stosunków dwustronnych”.
  „Ludzie na Ukrainie są rozczarowani. Teraz nadchodzi chwila prawdy, która pokaże, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy– powiedział dyplomata.

  https://lenta.ru/news/2022/01/16/dai/

  Tak, Melnik – imiennik jednego z przywódców zakazanej w Rosji OUN-UPA – nie po raz pierwszy błaga Niemców o broń.

  https://www.dw.com/ru/posol-ukrainy-prizval-germaniju-k-postavkam-oruzhija/a-60377855

  Wcześniej skarżył się, że niemieccy urzędnicy po prostu wysyłają go „na spacer”.

  https://ria.ru/20211222/melnik-1764833065.html

  Jednak teraz Melnik najwyraźniej spełnił już swoje żądania nie tylko gruboskórnych biurokratów z Bundestagu, ale także zwykłych Niemców. Bo kiedy w kolejnym wydaniu ponownie pojawiła się wiadomość o roszczeniach euro-Ukraińca, czytelnicy zareagowali na to wcale nie w stylu „cały świat jest z Ukrainą”.

  „Niemiecka gazeta Die Welt opublikowała artykuł poświęcony wypowiedziom ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka w sprawie dostaw broni przez Berlin.

  Melnik sformułował te postulaty w przededniu wizyty minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Berbock w Kijowie i Moskwie. Post wywołał aktywną reakcję czytelników w komentarzach.

  „Ambasador Ukrainy jeszcze nie nauczył się słowa „zapytaj”. Ukraina nie ma niczego do żądania” – napisał użytkownik Rainer S.

  „Bardzo często słyszę, że żąda się czegoś od Niemiec. A może „prosimy”? zapytał George C.

  „Ambasador Ukrainy żąda…”. Kim on jest, żeby czegokolwiek żądać? Całkiem bezczelny!” – powiedziała Wiktoria K.

  „Jeśli ktoś żąda czegoś od Niemiec, odmawiam” – powiedział Marc M.

  „Szczerze nie wiem, co nas obchodzi Ukraina, Afganistan czy coś w tym stylu. Europa i Niemcy muszą zostać wzmocnione i być w stanie bronić swoich granic” – powiedział Thomas M.

  „Ukraina już w NATO? Nie. Ukraina już w UE? Nie. Czy Ukraina przynosi nam korzyści ekonomiczne? Nie. Więc co nas obchodzi Ukraina?” zapytał Hans S.

  https://cont.ws/@ruslanostashko/2184900

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Teraz się zorientowali?

  Gazprom dalej nie zwiększa dostaw gazu do Europy. Kommiersant przekonuje, że może w ten sposób odrobić inwestycję w Nord Stream 2, który nadal nie może rozpocząć pracy. Jednakże ograniczenie dostaw gazu w połączeniu z wojną na Ukrainie może pogłębić kryzys energetyczny.
  Kommiersant stawia tezę, że Niemcy i Rosjanie nie są obecnie zainteresowane szybkim uruchomieniem spornego gazociągu Nord Stream 2. – Gazprom i Niemcy nie są zainteresowane natychmiastowym uruchomieniem tego gazociągu, bo nie jest on w stanie szybko wpłynąć na sytuację na rynku gazu w Europie – czytamy w Kommiersancie. Przyznaje on, że dodatkowe dostawy przez Nord Stream 2 wymagałyby dodatkowego porozumienia politycznego obligującego Gazprom, który może już teraz wysłać więcej gazu do Europy, tymczasem ogranicza je z użyciem Gazociągu Jamalskiego.
  https://biznesalert.pl/gazprom-nadal-ogranicza-dostawy-gazu-i-moze-poglebic-kryzys-energetyczny-w-razie-wojny-na-ukrainie/

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Tragikomedia

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy wyjaśniło fakt, dlaczego były prezydent, deputowany i przewodniczący partii „Solidarność Europejska” Petro Poroszenko został najpierw umieszczony na liście poszukiwanych, a potem z niej usunięty. Według instytucji, doszło do tego na wniosek Państwowego Biura Śledczego Ukrainy.
  https://kresy24.pl/msw-ukrainy-wyjasnilo-umieszczenie-i-usuniecie-poroszenki-z-listy-poszukiwanych/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W temacie informacji o dostarczaniu uzbrojenia dla Ukrainy przez Wielką Brytanie i USA

  Minister Obrony Narodowej Ukrainy poinformował, że na terenie kraju zostanie stworzonych 150 batalionów Obrony Terytorialnej. Według urzędnika wszystkie z wymienionych formacji mają być uzbrojone w broń podręczną.
  https://uazmi.com/news/post/dyIlueCZrtYSYUQqZ5DZ6Q
  Komentarz: Obrona terytorialna jest pewnym „novum” na Ukrainie. Ramy prawne powstania tej formacji zostały sformułowane dopiero w ubiegłym roku. Środki z budżetu są mikre, a sama formacja składa się z 10 tysięcy żołnierzy-urzędników, którzy mają się zajmować szkoleniem rezerwy i cywilów.
  Pomimo tego, formacja jest przedstawiana w superlatywach ze strony ukraińskiej. Na papierze wygląda to obiecująco, 130 000 żołnierzy-partyzantów, którzy mogą w razie ataku na kraj prowadzić działalność partyzancką.
  http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/36231?t=Obrona-terytorialna-czyli-narodowy-sprzeciw-Ukraincow#
  Tyle teoria, prawda zaś jest taka, że Ukraińcy, którzy są członkami tej formacji (wyłączamy żołnierzy-urzędników) nie mają ochoty angażować się w budowanie formacji. Większość z nich to osoby, które brały udział w ATO jako członkowie batalionów ochotniczych. Panuje powszechne przekonanie, że „oni” (dawni członkowie ATO) już swoje zrobili, poświęcili dla „samoistnej” i teraz pora na to, aby „inni” podjęli się zadania.
  Na OBOWIĄZKOWE, szkolenia wojskowe stawia się garstka zapaleńców. Reszta ignoruje nakazy stawiania się lub wynajduje usprawiedliwienia dla nieobecności. Formacja nie ma ciężkiego sprzętu, jej broń podręczna też nie jest najnowsza, a wyposażenie wojskowe dla większości żołnierzy nie zostało dostarczone (członkowie formacji często muszą kupować je sami).
  Czy jest więc jakiś dobry sposób na zaangażowanie się tej formacji w obronę kraju? Tak, koncepcja wojskowych z UA mówiąca o 2-3 osobowych zespołach atakujących z zaskoczenia oddziały FR ma jakieś podstawy. Taka wojna podjazdowa mogłaby mocno przeszkodzić formacjom rosyjskim, ale.. ukraińscy wojskowi mają inne plany.
  W ich koncepcji powoła się 600 osobowe bataliony, które będą podlegać dowództwu wojskowemu, a nie działać samodzielnie i będą operować w znacznie większych grupach. Efekty tych działań można się spodziewać: w razie ataku FR składy broni dla „terytorialsów” zostaną zniszczone zanim formacja zbierze się. Bataliony zostaną dostrzeżone przez drony zwiadowcze i zniszczone atakami artyleryjskimi ZANIM dojdzie do pierwszych konfrontacji. A po tym wszystkim, Rosjanie mający zapewne kompletne dane adresowe członków formacji zaczną przeszukiwać ich miejsca zamieszkania.
  Oczywiście taki scenariusz jest możliwy tylko na wypadek wojny z FR , która jednak jak sądzę nie będzie miała miejsca 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

  • A co z Kamikaze?

   Nie uważasz, że taka formacja ma bardzo głęboki sens na Ukrainie?

   Po prostu muszą poinformować tych, którzy zdecydują się służyć w oddziałach Obrony Terytorialnej, że mają tak na prawdę do odegrania zaszczytną rolę ukraińskich Kamikaze……

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Na razie ta formacja wygląda jak bieda-WOT. W Polsce przynajmniej ci zapaleńcy dostają jakieś dodatki do pensji i wyposażenie, na Ukrainie jak nie otrzymają w „darze” produktów z demobilu, od konkretnego kraju partnera, to po prostu ochotnik tego wyposażenia nie ma.

    A co do kamikaze, jedyny konkretny sposób na istnienie takiej formacji w myśl tradycji ukraińskiej to stworzenie grupy, która zajmowałaby się upijaniem Rosjan na śmierć. Biorąc pod uwagę skalę zgonów w UA z pijaństwa pomysł stworzenia takiej grupy chyba jest wdrażany 😀

    Polubione przez 5 ludzi

    • Ukrainiec po przepiciu to jak bazyliszek, jednym zionięciem obezwładnia dziesięciu zdrowego chłopa……więc, może coś jest na rzeczy?

     Karabinów i amunicji brak, ale za to horiłka zawsze się znajdzie.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 6 ludzi

 14. Samorządy na Ukrainie mają dostać większe dofinansowanie ze strony państwa. Jak donoszą media na Ukrainie „dodatkowe” środki to aż 86 mld hrywien.
  Tonem komentarza: Urzędnicy z Kijowa nawet się nie zająknęli, że owa podwyżka wynika z tego, ze wcześniej samorządy zostały „okradzione” w wyniku pandemii. Ulgi jakie otrzymały małe i średnie firmy były powiązane z podatkami dla samorządów. Ponadto wiele zadań władz centralnych zostało zrzuconych na barki samorządów: min utrzymanie połączeń kolejowych (dofinansowanie) czy też szpitali.

  https://uazmi.com/news/post/hdmDbrXfcAcJuy9x18nPQe

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Jeszcze w temacie blokady połączeń kolejowych ze strony Ukrainy.
  https://www.nakolei.pl/ukraina-chce-calkowicie-zablokowac-eksport-towarow-do-polski-bez-wskazania-konkretnych-przyczyn/
  Gdyby nasz kochane „władzunie” miały jaja ogłosiłby podobną kontrsankcje. Wystarczyłoby pilnie rozpocząć remont torów z kopalni LW Bogdanka na Ukrainę i przekierowanie wszystkich transportów na Śląsk.
  https://biznesalert.pl/ukraina-zakontraktowala-wegiel-z-polski-dla-swoich-elektrocieplowni/

  Polubione przez 4 ludzi

 16. I w temacie stosunków polsko-ukraińskich
  Ptwarto nowy konsulat Ukrainy w Polsce.

  „Będzie sporo pracy” – mówi Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu. Od poniedziałku, 17 stycznia, placówka przy pl. Nankiera 7 zaczęła przyjmować interesantów. Na razie Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu działa w ograniczonym, testowym trybie.

  Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu jest piątą, po Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie taką placówką w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i wielkopolskie. To będzie, po Warszawie, największy okręg konsularny w Polsce – szacuje konsul.
  https://www.wroclaw.pl/portal/konulat-generalny-ukrainy-we-wroclawiu-otwarty

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tak sie po prostu odwraca uwage społeczeństwa od poważnych problemów. Aborcja już się „przejadła’ i większości społeczeństwa kojarzy się (z obrzydzeniem) z „osobopostacią” Lempart to teraz czas na ‚rosyjską inwazję”…

   Polubione przez 4 ludzi

 17. Tymczasem GenSek NATO Stoltenberg po odbyciu rozmowy z Kanclerzem Niemiec „zaprosił państwa NATO i Rosję na szereg spotkań”. Cytat „Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał przedstawicieli Rosji i 30 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego do odbycia nowych spotkań. Sojusznicy są gotowi do składania pisemnych propozycji w ramach Rady NATO-Rosja i pracy na rzecz osiągnięcia konstruktywnych wyników, powiedział Stoltenberg we wtorek, 18 stycznia, na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie.
  W szczególności podczas tych spotkań możemy mówić o zmniejszeniu zagrożeń związanych z działalnością wojskową, osiągnięciu większej przejrzystości w sektorze obronnym i usprawnieniu kanałów komunikacji – powiedział Stoltenberg. Dodał, że zaprosił już wszystkich członków Rady NATO-Rosja na „serię spotkań””;
  https://www.dw.com/ru/stoltenberg-priglasil-strany-nato-i-rossiju-na-seriju-zasedanij/a-60465049

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Ukraińska codzienność. Na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa w pobliżu stacji kolejowej Kurachowka zatrzymano 29 członków bandy zajmujacej się kradzieżą węgla z transportów kolejowych. Zanim zostali zatrzymani podczas kradzieży 60 ton węgla który upakowali w 190 worków, a w pobliskiej „złodziejskiej dziupli” znaleziono jeszcze zmagazynowanych 1190 worków z węglem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4438383-na-donbasse-zaderzhaly-hruppu-uholnykh-vorov

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.