Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.05.2022r.- 2504 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 73).


„Niemy krzyk”– dzień 709.

Kolejną próbę ewakuacji ludności cywilnej, która wraz z nacjonalistami z Pułku Azowskiego (organizacji terrorystycznej zakazanej w Rosji) znajdują się w podziemnych schronach zakładu Azowstal, podjął wczoraj Czerwony Krzyż i ONZ.

Przedstawiciele misji przybyli do wsi Bezimiannj– na wschód od Mariupola. Tam oczekiwali na porozumienie z nacjonalistami, którzy schronili się w Azowstalu, w sprawie tego, czy cywile z Mariupola będą mogli zostać odprowadzeni w bezpieczne miejsce. Oczywiście- jeśli to możliwe…

Przypomnijmy, że przedwczoraj rodzinie Sawinów udało się wydostać z podziemnych schronów zakładu. Głowa rodziny, jak stwierdził; przypadkiem, znalazł radio w jednym z warsztatów zakładu, z jego pomocą dostroił się do fali rosyjskiej rozgłośni radiowej, w której ogłoszono otwarcie korytarza humanitarnego .

Mimo prób zastraszenia mężczyzny przez bojówkarzy z Azowa, wykorzystał okazję i zdołał wydostać żonę i córkę z- jak później stwierdził, z „podziemnej niewoli”. W tym samym czasie, według Michaiła Sawina, oprócz uzbrojonych nazistów na terenie zakładu pozostaje 71 osób w cywilu.

Po wydostaniu się rodziny Sawinów z „nazistowskiej niewoli” internauci zaczęli publikować szkalujące go i demaskujące zdjęcia Michaiła z hitlerowskimi żelaznymi krzyżami. Jednak sam wyjaśnił; ​​zdjęcia zostały zrobione w 2012 roku w zakładzie– „z głupoty”. Jednocześnie jego żona– przez „usłużnych” użytkowników sieci społecznościowych– ​​była podejrzewana o związek ze sprawą snajperki– ze względu na jej wygląd przypominający snajperkę ukraińskiej formacji narodowej. Jak się jednak okazało, nie miała z tym snajperem nic wspólnego.

ONZ i Czerwony Krzyż próbowali jedynie zorganizować korytarz ratowania ludności cywilnej i negocjować z nacjonalistami. Nie mając żadnych konkretów. Możliwe, że po prostu symulowali aktywne działania, aby ostatecznie stworzyć obraz, a następnie oskarżyć Rosję o zakłócenie misji. Doświadczano taki scenariusz, już wiele razy wcześniej.

Charakterystyczne jest również to, że przedstawiciele misji humanitarnej znajdują się we wsi Bezimiannoje, która znajduje się około 30 km na wschód od Mariupola, w bezpiecznym miejscu kontrolowanym przez siły koalicji antynazistowskiej, a zatem w znacznej odległości od Azowstalu. Widać, że bardzo troszczą się o swoje bezpieczeństwo i nie spieszą się z ratowaniem cywilów z lochów fabryki pod kulami neonazistów.

Z Mariupola krążą nieoficjalne doniesienia, że ​​w ciągu dnia kilka grup ludności cywilnej opuściło teren zakładu Azowstal. Osoby te przez długi czas przebywały w schronach hutniczych, a naziści nie dawali im możliwości skorzystania z korytarzy humanitarnych zapewnionych przez wojska rosyjskie i ML DRL.

Według najnowszych danych 25 osób opuściło dziś teren przedsiębiorstwa Mariupol. Podobno są to cywile. Wśród nich są dzieci. Wśród tych, którzy odeszli, jest sześciu nieletnich.


 Jeśli wczoraj z niewoli wydostało się 25 osób, to można założyć, że w schronach przeciwbombowych zakładu pozostało 46 cywilów. Dlaczego nie wyszli z innymi, w tej chwili nie ma informacji.

Natomiast dowództwo obrony terytorialnej DRL informuje, że w ciągu dnia z Mariupola ewakuowano ponad 70 osób.

„W dniu 30 kwietnia (od 08:00 do 16:00) ewakuowano 78 osób z Mariupola do Bezimiennoje w rejonie Nowoazowskim, w tym 11 dzieci”– ogłoszono w okolicznościowym raporcie.

Także agencja TASS donosi, powołując się na swojego korespondenta, że ​​grupa ludności cywilnej opuściła teren zakładu Azowstal w Mariupolu.

W grupie jest podobno 25 osób, w tym sześcioro dzieci poniżej 14 roku życia.

Korespondent RT Murad Gazdiew przedstawił raport o sytuacji z Azowstalem. Według niego teren strefy przemysłowej jest „szczelnie zamknięty”.

„Od północy część strefy przemysłowej jest kontrolowana przez rosyjskie siły zbrojne, DRL i ochotników czeczeńskich. Część południowa jest ‚chroniona’ przez snajperów, piechotę, ciężki sprzęt i systemy przeciwpancerne”– poinformował korespondent rosyjskiej agencji prasowej RT.

Na zakończenie ostatni komentarz zastępcy dowódcy bojowników „Azowa” ukrywających się w lochach Azowstalu, „Kaliny”:

*

Poranna (30.04.22r.- 10:35) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

▪️Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 18 ukraińskich dronów, dwa ukraińskie pociski Smercz zostały zestrzelone nad Gorłowką i Śnieżkowką.

▪️Precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły w nocy 5 ukraińskich celów wojskowych.

▪️Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych uderzyło w nocy w dziewięć obszarów koncentracji siły roboczej i ukraińskiego sprzętu wojskowego. 

▪️Zniszczono ponad 120 nacjonalistów, cztery czołgi i sześć pojazdów opancerzonych.

▪️W nocy siły rakietowe uderzyły w cztery ukraińskie obiekty wojskowe. 

▪️Jednostki artyleryjskie pokonały w nocy 389 wrogich celów.


Wieczorna (30.04.22r) odprawa przedstawiciela MO FR:

Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji Igor Konaszenkow, poinformował, że rosyjskie wojsko zniszczyło 17 ukraińskich obiektów wojskowych za pomocą precyzyjnych rakiet wystrzeliwanych z powietrza.

W szczególności trafiono w osiem obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, pięć stanowisk ogniowych artylerii i instalacji wieloprowadnicowych systemów rakietowych, a także dwa punkty umocnień. Wraz z tym zniszczeniu uległo stanowisko dowodzenia oraz magazyn broni rakietowej i artyleryjskiej.

Rosyjskie samoloty uderzyły również w szereg ukraińskich obiektów wojskowych w ciągu dnia, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„W ciągu dnia lotnictwo operacyjno-taktyczne Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych uderzyło w dwa stanowiska dowodzenia, dziewięć twierdz i rejony koncentracji siły roboczej i sprzętu, a także pięć baz amunicji i paliw. W wyniku strajków zlikwidowanych zostało ponad 200 nacjonalistów i 23 pojazdy opancerzone”– powiedział Konaszenkow podczas odprawy.

Oddziały artylerii i rakiet uderzyły w 319 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, 12 stanowisk dowodzenia oraz dwie składy broni rakietowej i artyleryjskiej.

Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły w powietrzu ukraiński samolot Su-25 w rejonie Chersonia.

Ponadto zniszczono dwa ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne i przechwycono 12 wyrzutni rakietowych Smercz.

Milicja ludowa Donieckiej Republiki Ludowej poinformowała od początku dnia o likwidacji 34 ukraińskich nacjonalistów. 

 „Od początku dnia dzisiejszego nasi żołnierze zniszczyli 34 ukraińskich nacjonalistów, trzy stanowiska ogniowe haubicy 122 mm D-30, jeden transporter opancerzony i pojazd towarowy. Jeden BMP został przejęty”– poinformowała służba prasowa Wydziału ML DRL.

Jak informowano wcześniej, Prokuratura Generalna DRL wszczęła sprawę karną przeciwko kilku zagranicznym najemnikom.

Korespondent wojenny Anthony Loyd odwiedził miejsce ukraińskiego wojska we wsi Piaski w obwodzie donieckim.

 Żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych przyznali w rozmowie z dziennikarzem, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w wyniku  ostrzału artyleryjskiego zostały zniszczone dwie ukraińskie brygady.

Loyd opisał wszystkie szczegóły przebywania w okopach pod ciągłym ostrzałem Sił Zbrojnych RF. Poinformował, że atak w pobliżu wsi Piaski trwał pięć godzin. Początkowo bombardowanie odbywało się samolotem wojskowym, następnie używano czołgów i moździerzy.

Korespondent wojskowy ocenił, że ​​sytuacja w szeregach armii ukraińskiej jest dość opłakana. Żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych ponoszą znaczne straty jeszcze przed przystąpieniem do działań bojowych.

„Ich los jest w rękach wroga, który jest poza zasięgiem ich broni”– napisał dziennikarz w The Times

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK poinformowało 12 faktach ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: artylerii 122 mm, transporterów opancerzonych / bojowych wozów piechoty.
Na odcinku Gorłowskim: artylerii 122 mm, moździerzy 120 mm i 82 mm, granatników RPG-7/SPG-9, ciężkich karabinów maszynowych.

W sumie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 59 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Piotrowska i Kirowska), Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), Żeleznaja Bałka, Szirokaja Bałka, Aleksandrowka, Jelenowka oraz Dokuczajsk.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK na terytorium w granicach przed rozpoczęciem operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o zranieniu 6 cywilów w dzielnicy KIorwskiej w Doniecku oraz w Jelenowce i Delaczewie.

Uszkodzonych zostało 37 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kirowskiej i Piotrowskiej w Doniecku, a także w miejscowości Śnieżnoje i w Debalczewie oraz 7 obiektów infrastruktury cywilnej.

Ponadto, ukraińskie wojska ostrzeliwały terytorium ŁRL 6 razy w ciągu minionego dnia.

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych zanotowano sześć ataków na pięć osiedli: Pierwomajsk, Debalcewo, Zołotoje-5, Irmino i Stachanow – przy użyciu systemów rakietowych wielokrotnego startu Huragan i Grad (62 pociski), dział artylerii kalibru 152 mm i 122 mm (14 pocisków), moździerze 120 mm (pięć min)”– poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni na kanale Telegram.

W wyniku ostrzałów rannych zostało 2 cywilów, uszkodzeniu uległy także budynki, w tym szkoła i przedszkole.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 01 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

141 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.05.2022r.- 2504 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 73).

 1. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1553262
  Ci, którzy opuścili Azovstal z pracownikami ONZ i MKCK, decydują, czy wyjechać do Rosji, czy na Ukrainę, donosi korespondent RIA Nowosti.
  Uchodźcy ewakuowani z Azowstali w Mariupolu powiedzieli, że kilkakrotnie próbowali opuścić fabrykę, ale nacjonaliści z Azowa (przeciwko któremu w Federacji Rosyjskiej wszczęto sprawę karną) zwracali ich
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 2. https://t.me/RVvoenkor/10419
  Walki w lesie w Donbasie: rosyjscy bojownicy zajęli pojazd opancerzony z bronią
  Podczas natarcia Sił Zbrojnych RF w obwodzie limańskim w DRL odkryto grupę personelu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy i opancerzonego Forda Transita. Nasi zmotoryzowani strzelcy otworzyli ogień z granatników i bojowego wozu piechoty Basurmanin, przechwytując samochód pełen broni.
  Siły Zbrojne uciekły z pola bitwy przy pierwszych strzałach
  video

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Rosja ponownie otwiera bomby FAB-3000 podczas operacji na Ukrainie
  https://topcor.ru/24931-v-rossii-raskonservirovali-bomby-fab-3000-na-fone-operacii-na-ukraine.html

  ****.
  Rozmiar krateru wybuchu bomby FAB-3000 jest pokazany na pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy w Rubiżnym
  Dzisiaj, 11:18

  Wojsko ukraińskie, gdzie tylko się dało, wyposażało długoterminowe betonowe stanowiska ogniowe (bunkry) i przejścia komunikacyjne, zamieniając ten teren w prawdziwą fortecę z wysokościowcami i obiektami przemysłowymi. W rzeczywistości miasto Rubiżne, które jest częścią aglomeracji Lisiczańsko-Siewierodonieck, stało się jak ufortyfikowany Mariupol, tylko że jest mniejszy. Dlatego Siły Zbrojne RF muszą używać poważnej amunicji.

  https://topcor.ru/25408-pokazan-razmer-kratera-ot-prileta-po-pozicijam-vsu-v-rubezhnom.html

  *.
  Przerażająca bomba FAB-3000 zrzucona w obwodzie mikołajowskim na Ukrainie

  Bomba lotnicza FAB-3000 całkowicie zniszczyła ufortyfikowany obszar Sił Zbrojnych Ukrainy
  .https://www.youtube.com/watch?v=q34Dg7bPVKw

  Polubienie

 4. https://t.me/denazi_UA/8565
  Wojska rosyjskie zbliżyły się do Krasnego Limana od południowego wschodu (informacje od mieszkańców)
  Miejscowi w drodze z Limana do Słowiańska mijają rosyjskie punkty kontrolne. Rosjanie sprawdzają dokumenty i zalecają jak najszybsze opuszczenie terenu. Krasny Liman jest okrążany.
  mapka

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Oficjalne informacje Sztabu Generalnego Ukrainy (cytat) ‚Wojska rosyjskie nacierają na Donbasie i atakują w kierunku Krzywego Rogu…Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował wieczorny raport z frontu działań wojennych z godziny 18:00 1 maja, w którym donosi, że wojska rosyjskie nadal prowadzą na pełną skalę agresję zbrojną na Ukrainę i operacje ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej”;
  https://strana.today/news/388953-svodka-henshtaba-vsu-1-maja-rossijskaja-armija-atakuet-na-krivorozhskom-napravlenii.html
  Ps. I to pomimo tego że szef sztabu generalnego FR Gierasmiow „prawie zginął”, ale jednak żyje i jest w Biełgorodzie…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. https://t.me/dnronline/66158
  Ewakuowana z Azowstali mieszkanka Mariupola powiedziała, że ​​Ukraina już dla niej nie istnieje.
  „Powiedzmy, oto jestem obywatelką Ukrainy, Ukraina, jako państwo, dla mnie jest martwe” – powiedziała kobieta.
  Według niej początkowo ludzie nie mogli opuszczać miasta, chociaż burmistrz wyjechał jako pierwszy.
  video

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dla tej kobiety Ukraina nie istnieje i tu się myli. Obiektywnie rzecz ujmując, Ukraińcy mają więcej praw niż ma Polak w Polsce. Ukraińcy w Polsce mają wszystkie prawa Polaka plus sporo bonusu niedostępnych dla Polaka w Polsce, a do tego wszystkie prawa Ukraińca na Ukrainie.

   Polubione przez 1 osoba

 7. – Jesteśmy w punkcie zwrotnym tej wojny, decydujące będą najbliższe dni – powiedział Fedir Wenisławski, członek komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i zarazem przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Trybunale Konstytucyjnym. Jego zdaniem Putin chce odnieść „jakiś” sukces do 9 maja.
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-przedstawiciel-zelenskiego-jestesmy-w-punkcie-zwrotnym-tej-w,nId,5996562?parametr=zobacz_takze#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Czy mógłby ktoś to zweryfikować ?
  https://kodluch.wordpress.com/2022/04/30/30-04-2022-syria-2399-dzien-sprzatania-swiata/comment-page-1/#comment-131507
  Chodzi o rzekomą rzeź sił ŁRL w walkach o Rubieżnoje podając za źródło:
  https://leon-spb67.livejournal.com/1457295.html

  Nie natknąłem się nigdzie na takie info, ani na news-front, ani anna.news czy south front, więc trochę powątpiewam, ale interesuje mnie tylko prawda, więc może ktoś z Was ma wiedzę na w/w temat to poproszę o wyjaśnienie.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Wg mojej oceny to sprytny fejk. Tzw. gleboki siew, w sluzbach nazywaja to bajka. Bardzo prawdopodobne, ze byla jakas lokalna potyczka w tym miejscu pewnie byly tez jakies straty po stronie DRL, co uwiarygadnia to info. Jednak o rzezi mowy byc nie moze. To tzw. zrodlo ma charakterystyczne cechy dla fejkow.
   Ps.
   Z moich analiz dostepnych info wynika ze straty FR i sojusznikow sa obecnie na poziomie ok. 30 zabitych dziennie wiec co do zasady zmontowac medialnie mala masakre zawsze mozna.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Pewnie bajka taka jak kiedyś w 2014 roku jak jakiś ruski ochotnik wybrał się chyba na Donbas wspomóc separatystów i jak tam chamsko został potraktowany, że odechciało mu się wojować. Tyle zapamiętałem z tamtej spreparowanej historyjki.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Trudno wszystko ogarnąć, więc biorę pod uwagę, że mogłem coś przeoczyć, dlatego jak widzę coś takiego jak ten wątpliwy „news” to wolę zapytać lepiej zorientowanych i trzymam dystans dopóki nie uda się potwierdzić lub zanegować.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Panie Charon Underground, nie czytaj pan tego czterotwarzowca.Tu jest wystarczająca ilość osób, co nie zasysają fejków i nie przekazują ich dalej. Te typy tak mają, oni cieszą się z każdej porażki strony prorosyjskiej i z jednego zabitego robią dziesięciu.
   Z tego co zauważyłem to strona doniecko-ługanska codziennie podaje komunikat ilu ich żołnierzy poległo..

   Polubione przez 2 ludzi

 9. https://t.me/RtrDonetsk/5346
  Prokuratura DRL oskarżyła najemników z Wielkiej Brytanii o szereg popełnionych przez nich poważnych przestępstw. I zgodnie z prawem Republiki, grozi im kara śmierci.
  Nie są oni (najemnicy) zaliczani do kategorii osób wymienionych w artykule 4 rozdziału I „Konwencji genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych z dnia 12 sierpnia 1949 r., z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami”, do której niniejsza Konwencja ma zastosowanie. Co więcej, bycie najemnikiem zostało uznane za „przestępstwo wojskowe”, a organy międzynarodowe ścigają najemników w sądzie.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s