Wojna już nie domowa na Ukrainie 15.05.2022r.- 2518 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 87).


„Niemy krzyk”– dzień 723.

Wojna prowadzona przez światowego hegemona przy wykorzystaniu krajów NATO- i przede wszystkim Ukrainy, przeciwko Rosji, ma bardzo negatywne dla gospodarki europejskiej implikacje.

Jedną z nich będzie niedobór energii, a co za tym idzie- drożyzna niemalże wszystkich produktów- tak rolnych jak i przemysłowych oraz usług.

I tak, według raportu niemieckiego Centrum Badawczego Jülich zmniejszenie importu gazu ziemnego z Rosji do UE i jednoczesne napełnienie magazynów pociągnie za sobą wielotygodniowe ograniczenie zużycia gazu przez przemysł.

Cel Unii Europejskiej, polegający na maksymalnym ograniczeniu importu gazu ziemnego z Rosji i jednoczesnym znacznym napełnieniu magazynów do zimy, mogą zostać osiągnięte jedynie poprzez wielotygodniowe ograniczenie zużycia gazu przez przemysł europejski. Model obliczeniowy Centrum Badawczego Jülich pokazuje, że w tym roku w całej Europie trzeba będzie zaoszczędzić ponad 300 terawatogodzin gazu ziemnego (około 30 milionów metrów sześciennych), aby zrealizować plan UE przedstawiony na początku marca br.

Ilość ta odpowiadałaby około jednej trzeciej rocznego zużycia w całych Niemczech. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że państwa członkowskie UE mogłyby do końca roku zrezygnować z dwóch trzecich dostaw gazu z Rosji i zastąpić je gazem z innych źródeł. Jednocześnie do listopada państwa powinny napełnić swoje magazyny do co najmniej 80 procent ich maksymalnej pojemności, tak aby w razie potrzeby móc przetrwać kolejną zimę bez rosyjskiego gazu. 

Według modelowych obliczeń Instytutu Analizy Systemów Techniczno-Ekonomicznych w Jülich oba cele można osiągnąć tylko przy znacznych ograniczeniu produkcji przemysłowej. W związku z tym wszystkie huty stali, zakłady chemiczne i cementownie w UE będą musiały zostać odłączone natychmiast od gazu do końca lipca, a elektrownie gazowe przez prawie cały lipiec.

Jest to jedyny sposób na osiągnięcie tymczasowego celu UE, jakim jest zapełnienie 63 procent magazynów do 1 sierpnia– wynika z modelowych obliczeń Instytutu Jülich. W związku z tym w październiku konieczne będzie wprowadzenie kolejnych limitów dla przemysłu, aby osiągnąć poziom 80 procent do 1 listopada. Wszystko to nawet przy optymistycznym założeniu, że import skroplonego gazu ziemnego (LNG) i gazu rurociągowego z innych krajów może zostać ponownie znacznie zwiększony.

„Jeśli magazyny mają być uzupełniane zgodnie z planowanymi celami, a jednocześnie dostawy z Rosji mają być tak poważnie ograniczone, będzie to możliwe tylko przy znacznych ograniczeniach dla przemysłu i elektrowni” – ocenił Jochen Linssen, profesor z Centrum Badawczego Jülich

Niemiecki plan na wypadek zakłóceń w dostawach gazu przewiduje, że w pierwszej kolejności zapewnia się dostawy odbiorcom, takim jak gospodarstwa domowe lub służby socjalne, np. szpitale. Oszczędności mogłyby zatem poczynić tylko te przedsiębiorstwa, które potrzebują gazu do produkcji lub jako paliwa dla elektrowni. 

Przedstawiciele biznesu domagają się, aby w razie potrzeby odłączyć prywatnych odbiorców końcowych. Na przykład przewodniczący rady nadzorczej Eon, Karl-Ludwig Kley, domaga się, by przemysł traktować  priorytetowo.

No i jest dylemat: komu odłączać gaz- czy przemysłowi, który utrzymuje na swych barkach cały system państwowy, czy też prywatnych odbiorców końcowych- aby nie marzli w zimę, i mieli ciepłą wodę do kąpieli? Tym samym zabezpieczając sobie doraźnie spokój społeczny.

Z tym, że jest to gra na krótką metę, bo w dłuższym horyzoncie czasowym, przestoje w przemyśle spowodują kryzys gospodarczy jakiego już dawno nie widział ten świat.

Sankcje używane jako broń wobec Rosji, działają w kierunku zwrotnym jak najsilniejsza z możliwych broni atomowych.

Kto więc na tym wygra, a kto przegra?

Usiłują wygrać Stany Zjednoczone, aby nie utracić pozycji światowego hegemona, a tym samym pozycji dolara jako światowej waluty rozliczeniowej.

Bez tego, kraj ten stanie się tylko jedną z figur w globalnej grze, a siła ciężkości dominacji światowej przesunie się w inne rejony geopolityczne.

Proces wojny z Rosją na jej wyczerpanie, przyśpiesza tylko to co było i tak nieuniknione.

Na zakończenie dodam, że Aleksiej Czepa, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej, ocenił, że oświadczenie krajów G7 o zwiększeniu nacisku na sankcjonowanie Rosji nie ma sensu.

„Wszyscy już rozumieją, że sankcje nie odgrywają żadnej roli, a jeśli już, to jest to w dużej mierze negatywne dla tych krajów. Ale wciąż ogłaszają sankcje, doskonale wiedząc, że ceny energii, metali i wielu innych produktów rosną, co z kolei szkodzi Europie. Ale nadal ogłaszają sankcje. Trudno komentować działania, które przeczą logicznym wyjaśnieniom”– wyjaśnił Czepa.

https://www.fz-juelich.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/UK/DE/2022/2022-04-01-no-stream-tool.html?nn=721054,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Forschungszentrum_J%C3%BClich,

https://www.fz-juelich.de/portal/EN/Home/home_node.html.

*

Poranna (14.05.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

 ▪️Pięć stanowisk dowodzenia i dwa składy amunicji USZ w DRL zostały trafione bronią o wysokiej precyzji. W wyniku ostrzałów zlikwidowano do 100 nacjonalistów oraz zniszczono 23 jednostki sprzętu wojskowego.

▪️Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe uderzyło w 43 obszary koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

▪️Oddziały rakietowe i artyleria uderzyły w 18 stanowisk dowodzenia, 543 obszary koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, skład amunicji w obwodzie chersońskim, a także 23 jednostki artyleryjskie USZ na stanowiskach ogniowych w rejonach Wierchniekameńskoje, Krasny Liman, Drobyszewo, Jarowaja, Koroboczkino i Gusarówki.

▪️Systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły 13 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych w obwodzie charkowskim, DRL i ŁRL, w tym jeden Bayraktar-TB2 nad wioską Mankowka w obwodzie charkowskim.

▪️Trzy systemy rakietowe MLRS „Smercz” zostały przechwycone w pobliżu obwodu charkowskiego.Wieczorna (14.05.22r. 18:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji. Skrót najważniejszych informacji:

▪️Precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły w ciągu dnia w 28 specjalnych rejonów umocień wojsk ukraińskich i 2 składy amunicji.

▪️ Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe Federacji Rosyjskiej zlikwidowało do 90 ukraińskich nacjonalistów, unieszkodliwiło 18 sztuk sprzętu.

▪️Oddziały rakietowe i artyleria uderzyły w 178 ukraińskich rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu, 28 jednostek artylerii na pozycjach.

▪️Ukraiński pocisk Toczka-U został przechwycony w rejonie osiedla Chleborob, 3 pociski Smercz zostały przechwycone w rejonie Charkowa.

„Pomimo wszystkich trudności stwarzanych przez Kijów, w ciągu ostatnich 24 godzin, bez udziału władz ukraińskich, 19 378 osób, w tym 2297 dzieci, zostało ewakuowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej z niebezpiecznych rejonów Doniecka, Ługańskich Republik Ludowych i Ukrainę. W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej jest już 1 279 619 osób, z czego 221 111 to dzieci. Granicę państwową Federacji Rosyjskiej przekroczyło 171 931 jednostek pojazdów osobowych, w tym 3 166 w ciągu ostatniego dnia”powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej.

Ukraińskie formacje zbrojne wyposażyły ​​stanowiska strzeleckie w budynkach kilku szkół w Nikołajewie i Kramatorsku.

Ppoinformowała Międzyresortowa Komenda Koordynacyjna (MKK) Federacji Rosyjskiej ds. Reagowania Humanitarnego. Należy zauważyć, że na sąsiednim terenie znajdują się pojazdy opancerzone, artyleria i MLRS, a mieszkańcy okolicznych domów są przymusowo przetrzymywani w piwnicach.

„W Siewierodoniecku w Ługańskiej Republice Ludowej, na terenie fabryki niestandardowego sprzętu chemicznego, w bliskim sąsiedztwie gęsto zaludnionych obszarów mieszkalnych, jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieściły artylerię i MLRS” – poinformowała MKK.

 „Bojówkarze, wiedząc, że cywile staną się ofiarami takich zbrodniczych czynów, celowo ostrzeliwują pozycje Sił Zbrojnych Rosji z obszarów mieszkalnych, prowokując ich do odpowiedzi ogniem, aby następnie przyjąć odpowiedzialność za niszczenie infrastruktury cywilnej i ewentualnego ofiary rosyjskiego personelu wojskowego”- dodała MKK.

Ramzan Kadyrow ogłosił wyzwolenie od ukraińskich nacjonalistów fabryki Zarja w Rubieżnym. 

Szef Czeczenii określił to wydarzenie „jednym z najjaśniejszych wyników bojowników sił specjalnych Achmat, osiągniętym wspólnie z żołnierzami ŁRL”.

„Wielu mówiło, że zakład Zarja jest drugim Azowstalem i nasi bojownicy nie zdobędą go tak łatwo. Trzeba przyznać, że nacjonaliści i Bandera wraz ze specjalistami i najemnikami z Ameryki i Polski włożyli wiele wysiłku i pieniędzy w wzmocnienie jej obronności. Niemniej jednak to im nie pomogło”– napisał Kadyrow w Telegramie.

Według Milicji Ludowej DRL w dniu wczorajszym żołnierze republiki wraz z rosyjskim wojskiem zlikwidowali 30 ukraińskich nacjonalistów.

„Od początku dnia dzisiejszego nasi żołnierze zlikwidowali 30 ukraińskich nacjonalistów oraz zniszcozno jedno stanowisko ogniowe moździerzy 120 mm, jeden bojowy wóz piechoty i dwa transportery opancerzone. Zdobyto jeden bojowy wóz piechoty, dwa transportery opancerzone i jedną ciężarówkę”– poinformowało dowództwo ML DRL.

Milicja Ludowa DRL poinformowała również, że od początku dnia strona ukraińska wystrzeliła na całym terytorium republiki ponad 220 pocisków i min z wielostrzałowych systemów rakietowych, artylerii i moździerzy BM-21.

„Ostrzelano dzielnice ośmiu miejscowości republiki. W wyniku ukraińskiej agresji ranny został jeden cywil. Uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych i siedem obiektów infrastruktury cywilnej”– poinformowano w oświadczeniu.

Turcja jest gotowa wysłać statek do ewakuacji ukraińskich nacjonalistów i cywilów z zakładu Azowstal w Mariupolu. 

Poinformował o tym agencję Reutersa oficjalny przedstawiciel prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.

Według niego plan zakłada, że ​​osoby ewakuowane z Azowstalu zostaną dostarczone drogą lądową do portu w Berdiańsku, po czym turecki statek przewiezie ich przez Morze Czarne do Stambułu.

 W wyzwolonych regionach DRL upaństwowiono obiekty wodociągowe i sanitarne, koleje i mienie ukraińskich banków; obiekty energetyczne zostały również przeniesione na własność państwową w DRL. 

Zgodnie z uchwałami Komitetu Obrony Państwa nacjonalizacja odbywa się bez odszkodowania dla byłych właścicieli.

Zgodnie z uchwałą GKO nr 55 zobowiązania wynikające z umów użytkowania i własności osób prawnych i osób fizycznych zarejestrowanych zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy i prowadzenia działalności związanej z użytkowaniem zbiorników wodnych , sprzedażą, transportem i dystrybucją wody pitnej, oraz świadczenie usług wodociągowych i sanitarnych. Obiekty te zostały przeniesione do Państwowego Przedsiębiorstwa Unitarnego DRL „Woda Donbass”, przedsiębiorstwo otrzymało również polecenie świadczenia usług według taryf obowiązujących w Republice oraz organizowania prac nad przyjmowaniem płatności za te usługi.

Dekret nr 57 określa podobną decyzję dotyczącą obiektów systemu energetycznego w DRL, które były w użytkowaniu lub własności podmiotów gospodarczych zarejestrowanych zgodnie z prawem ukraińskim. Z prawa zarządzania gospodarczego obiekty te są przypisane do państwowych przedsiębiorstw „Energia Donbasu”, „Państwowa firma sieci przesyłowych”, „Regionalne przedsiębiorstwo zaopatrzenia w energię” i „Kolej doniecka”, które zobowiązuje się do świadczenia usług według taryf obowiązującego w DRL.

Dekretem nr 58 obiekty przemysłu kolejowego na terytoriach DRL, znajdujące się czasowo pod kontrolą Ukrainy, zostały zamienione na własność państwową . Z prawa zarządzania gospodarczego obiekty te są przypisane do Państwowego Przedsiębiorstwowego „Koleja Doniecka”, które będzie realizować transport po cenach i taryfach republikańskich.

Prawo własności banków ukraińskich w odniesieniu do majątku na wyzwolonym terytorium DRL zostało zniesione dekretem GKO nr 59 . Przedmioty wartościowe znajdujące się w sejfach bankowych, bankomatach, skarbcach, terminalach płatniczych są określane jako własność Centralnego Banku Republikańskiego. Za nieważne uznaje się również transakcje przeniesienia własności mienia ukraińskich banków dokonane po 19 lutego.

Uchwały zostały podpisane przez Przewodniczącego Komitetu Obrony Państwa – szefa DRL Denis Puszilin 14 maja i weszły w życie z dniem podpisania. Ważność dokumentów dotyczy relacji, które powstały od 19 lutego 2022 r.

Poza tym, po podsumowaniu sytuacji z całej doby (od 03:00 do 03:00), w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 48 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: systemy rakietowe MLRS „Smercz” i „Grad”, artylerię 122 mm i moździerze 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad”, artyleria 122 mm, moździerze 120 mm i 82 mm oraz ciężkie granatniki przeciwpancerne SPG-9.

W sumie, w ostatnim okresie sprawozdawczym USZ wystrzeliły na terytorium DRL 323 sztuki różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (a tam: dzielnica Piotrowska, Kirowa i Kujbyszewska), Bajrak, Zajcewo, Gorłówka, Wasiliewka, Mineralnoje, Jasinowata, Makiejewka (wieś Chanżenkowo), Ługańskoje, Jelenowka oraz Dokuczajewsk.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK, na terytorium w granicach przed rozpoczęciem działań operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o zranieniu 1 cywila: kobiety urodzonej w 1962 r. w dzielnicy Piotrowskiej Doniecku.

Uszkodzonych zostało 13 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kujbyszewskiej i Piotrowskiej rejonach w Doniecku oraz w Gorłówce, Jelenowce i Makiejewce, a także 8 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 15 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*


*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

149 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 15.05.2022r.- 2518 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 87).

  1. Na dobranoc wieści z Tworek:

    NATO musi „zdemilitaryzować Kaliningrad i zmienić jego nazwę” – były wiceminister obrony RP Romuald Szeremietiew.

    „Konieczne jest, po pierwsze, aby Kaliningrad przestał być nazywany zbrodniczym Kalininem. Po drugie, konieczna jest demilitaryzacja tego obszaru, bo NATO nie może siedzieć na beczce z prochem wsuniętej między nogi. To jest jasne dla wszyscy” — powiedział Szeremietiew w rozmowie z polską edycją Do Rzeczy.

    Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.