Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2015r.- 190 dzień od nowego rozejmu.


Powstańcy zdobyli sztandar ukraińskiej piechoty morskiej.

„My wstrzymaliśmy ogień, wprowadziliśmy rozejm pół roku temu. Jeśli spojrzeć na wykres sporządzany przez obserwatorów OBWE, kto otwiera ogień i łamie rozejm, to widać wyraźnie, że robi to strona rosyjska”– powiedział ukraiński prezydent Petro Poroszenko podczas wczorajszego spotkania z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.

„Sadzę, że nie powinniśmy czekać do 1 września. Jako prezydent Ukrainy jestem zainteresowany, żeby wprowadzić (rozejm- dopisek mój) natychmiast, dziś”- dodał Poroszenko.

Jego propozycja natychmiastowego przerwania ognia argumentowana jest tym, że nie wiadomo ile jeszcze ofiar kosztowałoby czekanie do 1 września. Dodał przy tym, że „strona rosyjska zobligowana była do wstrzymania ognia od 15 lutego, jak to uzgodniono w podpisanych porozumieniach mińskich”.

Ukraiński prezydent odniósł się również do głosowania jakie ma się odbyć w najbliższy poniedziałek w Wierchownej Radzie nad przedstawioną przez niego reformą konstytucyjną, uważając, że parlament poprze ten projekt:

„Nie ma znaczenia, jaką cenę zapłacimy, zrobimy co w naszej mocy, by wprowadzić reformę”.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że przeprowadzenie wyborów na objętych walkami terenie Donbasu- co przewidują porozumienia podpisane w Mińsku- nie jest możliwe, ze względu na toczące się tam walki.

Dlatego też, Poroszenko chciałby, aby w Donbasie stacjonowały siły pokojowe na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, co umożliwiłoby opanowanie, przez ukraińskie władze, sytuacji w tym regionie.

Wykluczył przy tym zawieranie innych porozumień pokojowych w celu uregulowania sytuacji:

„Nie ma i nie będzie Mińska 3” – oświadczył.

Prezydent Ukrainy wyraził także głębokie przekonanie, że UE przedłuży sankcje nałożone na Moskwę w związku z agresją rosyjską na Ukrainę.

Poroszenko podkreślił, że zarówno Niemcy jak i Francja, a także Unia Europejska oceniają, że jego kraj wypełnia zobowiązania wynikające z porozumień mińskich.

Po tym spektaklu kłamstw, którego nawet nie ma potrzeby komentować, dodam, że w sprawie propozycji naszego prezydenta aby rozszerzyć format krajów uczestniczących w rozmowach pokojowych w Mińsku, m.in. o Polskę, głos zabrała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa, która powiedziała, że:

„Formaty tworzy się nie po to, aby istniały w oderwaniu od sytuacji. Istnieją one po to, by wpływać na rozwój sytuacji. Chodzi nie o same formaty, lecz o to, by funkcjonowały. Wychodzimy z założenia, że istniejący format powinien skutecznie pracować. Jeśli chodzi o włączenie różnych graczy, różnych krajów, które deklarują taką wolę, to mówiliśmy już, że przyjmiemy z zadowoleniem, apelowaliśmy do innych krajów, w tym europejskich, które mają wpływ na tę czy inną stronę konfliktu, by aktywniej wywierały ten wpływ, może nawet wywierały presję na każdą ze stron, aby zmierzać ku pokojowemu uregulowaniu (…)problem tkwi nie w rozszerzaniu formatów, lecz w aktywnych wysiłkach wszystkich państw. Jeśli jest takie pragnienie, to dlaczego nie udzielać wsparcia. Nikt temu nie przeszkadza”

Natomiast w odniesieniu do innej propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas najbliższej wizyty w Berlinie ma zamiar rozmawiać o wzmocnieniu presji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, rzeczniczka rosyjskiego MSZ  powiedziała:

Jeśli chodzi o presję na Rosję, to każdy polityk sam decyduje o tym, do czego wzywać. Czy presja na Rosję jest korzystna dla Polski? Pytanie to należy zadać Polakom. Czy wywieranie presji na nas jest korzystne dla nich? Kto z tego odniesie korzyści?  Nam się wydaje, że po 1-1,5 roku presji, polityki sankcji i pogróżek stało się oczywiste, że takie stanowisko, taka polityka prowadzi w ślepy zaułek, nie przynosi korzyści ani tym, na których wywierany jest nacisk, ani tym, którzy ten nacisk wywierają. Nie znam przykładów na to, by taką politykę można było określić jako skuteczną

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ostrzelany został wczoraj wieczorem przez ukraińską artylerię rejon dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, gdzie na ulicy Krasnogorowskiej została zabita kobieta. Na skutek wczorajszego ostrzału zostało rannych jeszcze pięć osób.

Dziś w nocy ostrzelana również została przez ukraińską artylerię dzielnica Putiłowska i leżąca na północ od niej miejscowość Spartakus.

Nadal trwa ostrzał terenu donieckiego lotniska.

Nadal też ostrzeliwane były z kierunku miejscowości Dzierżyńsk północne przedmieścia Gorłówki oraz osada Gołm. W wyniku tego ostrzłu został zniszczony jeden dom, a w siedmiu kolejnych uszkodzona została elewacja, okna i wybite szyby. Nie ma informacji o ofiarach wśród ludności cywilnej.

Na południe od Gorłówki, w dniu dzisiejszym od godziny 08:40 rozpoczęły się intensywne walki z atakującym ukraińskim wojskiem linie obronne rozlokowane wzdłuż drogi M04 pomiędzy miejscowościami Mineralnyje-Kasztanowoje.

W nocy od godziny 23:30 ukraińskie wojsko przeprowadziło dwukrotnie ostrzał ciężką artylerią terenów mieszkalnych w miejscowości Telamanowo. W wyniku tego ostrzału zostało uszkodzonych dziesięć domów jednorodzinnych.

Na odcinku frontu ługańskiego ukraińskie wojsko 11 razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

I tak:

O godzinie 08:45 przy użyciu haubic kaliber 152 mm ukraińska artyleria z kierunku miejscowości Mironowskij ostrzeliwała wieś Niżnieje Łozowo.

Następnie od 09:00 przez czterdzieści minut ostrzeliwane było przy użyciu artylerii kaliber 122 mm z kierunku miejscowość Kalinowka przedmieście Swietłodarska.

W godzinach 13:30-13:55 przy użyciu moździerzy 82 mm ukraińskie wojsko z kierunku wsi Troiczkoje ostrzeliwało obrzeża miejscowości Wiesiełogorowki.

Z kierunku wsi Krimskoje ukraińskie wojsko około godziny 14:40 ostrzeliwało okolice Sokolnik.

W rejonie frontu ługańskiego ukraińskie wojsko przeprowadziło późnym wieczorem i w nocy intensywny ostrzał, przy użyciu czołgów i działek przeciwlotniczych, miejscowości Rajewka w obwodzie Sławianoserbskim. Celem tego ostrzału było zniszczenie tamtejszej stacji przekaźnikowej energii elektrycznej, w wyniku czego obecnie miejscowość ta jest całkowicie pozbawiona dopływu prądu.

Po godzinie 20:10 ukraińskie wojsko przy użyciu armat kaliber 122 mm i moździerzy kaliber 82 mm przeprowadziło ostrzał z kierunku miejscowości Trechizbienka okolic skrzyżowania koło miejscowości Priszib.

Na zachodnich obrzeżach Stanicy Ługańskiej przed północą rozpoczęły się walki w wyniku czego uszkodzony został rurociąg gazowy. Doszło też do walk w rejonie pomiędzy miejscowościami Pierwomajsk, a Troczkoje .

***

Zaczynają już od strony ukraińskiej pojawiać się informacje na temat strat w sile żywej w wyniku dokonywanych na pozycje sił powstańczych ataków.

I tak, wg. dowódcy 5 roty „Prawego Sektora” Aleksandra Karasa, tylko w starciach pod Staroignatowką zginęło już 21 żołnierzy z ukraińskiej 72 brygady i 41 batalionu, co w sumie ze stratami na innych odcinkach frontu daje liczbę zabitych około 30 ukraińskich żołnierzy. Natomiast liczba rannych jest tak duża, że nie są w stanie jej na razie policzyć:

Dodam, że po stronie powstańców w tym samym okresie pięciu żołnierzy zostało rannych.

***

Wczoraj około 11:00, na drodze pomiędzy Aleksandrówką a Marinką, doszło do wymiany jeńców wojennych. Obie strony przekazały po 12 jeńców, z tym że jeden żołnierz ukraiński znajdujący się w niewoli DRL odmówił powrotu i pozostał po stronie powstańców.

Wczoraj podczas wręczania łapówki w wysokości 20 tys. dolarów został aresztowany szef odeskiej policji. Podczas przeszukiwania jego biura znaleziono rosyjskie proporczyki:

Jak widać pod pretekstem walki z korupcją trwa w najlepsze walka z domniemanymi wrogami w szeregach funkcjonariuszy państwowych „demokratycznej” Ukrainy.

Ukraiński rząd na wniosek ministra Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i dyrekcji firmy produkującej samoloty „Antonow”, chce rozwiązać współpracę z Rosją w zakresie wspólnej produkcji samolotów.

Na koniec kilka zdjęć:

Aleksandrowka po ostrzelaniu przez ukraińską artylerię.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

180 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2015r.- 190 dzień od nowego rozejmu.

    • Proszę odsłuchać kilka razy ten linkowany niżej film .https://www.youtube.com/watch?v=gy1iyfCXbTc&feature=youtu.be

     Nie tylko sa ciekawostki o zagranicznych np. izraelskich „bojepripasach” ale o stratach mówi się około 5 minuty…

     To jest odcinek frontu broniony przez Wikingów a nacierają wojsko regularne i „parszywosektorowcy”. Okolice Nowołaspy i Białej Kamienki.

     W pierwszych godzinach ataku armia kijowska straciła 4 a PS 7 /niezywych/
     Z informacji radiowych – na tym odcinku frontu – w tym ataku strona kijowska straciła 400 zabitych i ponad 1000 rannych…

     To jest coś niebywałego! Masakra! Ja rozumiem że Powstańcy spodziewali się od miesięcy ataku, że są przygotowani, okopani itd.
     Wiemy że zawsze atakujący ma większe straty. Nie pamiętam proporcji rannych do zabitych z poprzedniego roku czy Debalczewa – ale wydaje mi się ze nawet jeżeli ogólna ilośc jest zawyzona 2 czy 4 krotnie – to jest to pogrom!

     A proporcje? 4 zabitych na 10 rannych? Toz to rzeź prawdziwa!
     1 na 20 , 1 na 10, 2 na 10 – mogę dać wiarę! Ale nie 4 na 10!

     Polubione przez 4 ludzi

 1. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie stwierdza, że nie widzi nic złego w wizycie ukraińskiego konsula Wasyla Pawluka w komendzie przemyskiej policji. Było to tuż po tym, jak jej działania przyczyniły się do umorzenia dochodzenia ws. propagowania banderyzmu.
  Ciekawe komentarze pod artykułem.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/msz-pozytywnie-ocenia-wizytacje-przemyskiej-komendy-policji-przez-ukrainskiego-dyplomate
  US Army oraz Korpus Marines wybrali następcę słynnych pojazdów HMMWV (Humvee). Jest nim oferowany przez Oshkosh samochód L-ATV. Wartość kontraktu to 6,7 miliarda dolarów.
  I już wiadomo dlaczego USA obdarowuje kraje zaprzyjaźnione Humvee
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/l-atv-nastepca-slynnego-humvee-video-foto

  Polubione przez 4 ludzi

 2. .https://youtu.be/G4DeyWdKX-s
  Ciężkie walki pod Marjinką

  O ćwiczeniach NATO wojsk powietrzno-desantowych .https://youtu.be/yOa5QO6DZss

  .https://youtu.be/WvEDCY9YqD4 „Pieriepołoch nr 6” – o tym co powiedział jeden patriarcha..
  Классический пример того, как Запад манипулирует нами в любви к Церкви и отношении к народу

  28.08.15. Видео от блогеров.
  „Танки Новороссии вступили в бой с карателями на линии соприкосновения. Танкисты ополчения отлично отработали по позициям ВСУшников и, использовав весь боекомплект, полностью уничтожили позиции карателей в бетонном здании! Отрадно, что ополчение, наконец-то, начинает всерьёз отвечать карателям на их чудовищные преступления против мирного народа Донбассаа!”
  Film http://vk.com/feed?z=video-16470106_171673248%2F32687241bdd884c1a6

  Maciejczuk. Jak ktoś nie chce się denerwować to można pominąc choć nagle mówi niexle…
  .https://youtu.be/jxAc3g6UMas

  Klip wieczorny .https://youtu.be/-2GRaagcWFQ

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Oddział 1-szej Sławiańskiej Brygady teraz w Bialokamience
  .https://youtu.be/Kxre6rwzaig

  W Ługańsku ok pół tysiąca mieszkańców pikietowalo przed siedzibą OBWE http://nahnews.org/333506-v-luganske-poltysyachi-chelovek-piketirovali-ofis-krasnogo-kresta/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Tymczasem Turcja walczy z Kurdami i nie chce walczyć z PI .https://youtu.be/wuPvGgAJxzQ <film
  Tekst http://journal-neo.org/2015/08/24/erdogan-s-dirty-dangerous-isis-games/

  Saudowie weszli do Jemenu .https://youtu.be/FCgBlN8BLKA

  Śmieszna grafika .http://cs627623.vk.me/v627623966/1492d/QgoksarhAwM.jpg jako przerywnik

  O tym że poseł Sergiej Kaplin z "Bloku Poroszenki" domaga sie śledztwa w sprawie MH 17 juz było – tu dokument .http://cs627831.vk.me/v627831033/17a78/BpiA4_jUAaA.jpg

  Centralny Republikański Bank DNR prosi mieszkańców by nie reagowali na wezwania banków kijowskich o spłatę kredytów http://vognebroda.net/tsentrobank-prizval-zhiteley-dnr-ne-reagirovat-na-trebovaniya-ukrainskih-bankov-o-pogashenii-kreditov

  Zdjęcie dla lotników. To nie jest fotoszopa! .http://cs540102.vk.me/c540108/v540108929/12f3a/fY6NTbSgaWg.jpg

  Film dla lotników z MAKS-2015 Uprzedzam że dłuuugi – to zapis całego dnia! .https://youtu.be/FgjB7GuAPk4

  To juz chyba Mania linkowal – ale nie mam pewności czy to nie jest "oryginalniejsze" źródło o wyprowadzeniu kasy z MFW dla Ukrainy na konta Beni i pewnie innych oligarchów http://russian.rt.com/inotv/2015-08-28/DWN-Kolomojskij-oprihodoval-transh-MVF

  SBU po raz kolejny ogłasza o "rosyjskich generałach" ktorzy sa na Donbasie i "wydają roskazy Powstańcom". A dlaczego nie marszałkowie albo sam WWP?
  http://nahnews.org/333478-v-sbu-pridumali-generalov-rf-kotorye-rukovodyat-na-ukraine/

  O ataku i chwilowym przerwaniu frontu przez ukrów w kierunku Nowej Łaspy i Białej Kamienki .https://youtu.be/gy1iyfCXbTc

  Pierwsze oceny ekspertów na temat podpisanej umowy z kredytodawcami UPAdłego Kraju http://www.novorosinform.org/articles/id/1775

  Polecam interesujące grafiki ilustrujące jak rozmawiac z idiotami i ukrami
  .http://cs625828.vk.me/v625828782/45824/ZNHECEnl0oc.jpg
  .http://cs625828.vk.me/v625828748/3c623/y2BJe0zdLqM.jpg
  .http://cs625828.vk.me/v625828724/4b149/nHdp_d7k3qk.jpg
  .http://cs625828.vk.me/v625828621/3f899/f64_3In_Puk.jpg
  .http://cs625828.vk.me/v625828142/48f1e/CkxUAIrUka0.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 4. http://www.tvn24.pl/swiatowe-media-o-zlotym-pociagu-z-walbrzycha,572553,s.html

  „Może tam znajdować się Bursztynowa Komnata”. Światowe media o „złotym pociągu”

  Oby tam była Bursztynowa Komnata, największy skarb zaginiony podczas wojny, no i nasz druga część kolekcji wawelskiej.
  🙂 🙂 🙂 ludzie, jestem szczęśliwy, może uda się w końcu ujrzeć to piękne dzieło sztuki.

  Tyle na koniec, życzę spokojnej nocy, udanej soboty.
  Dobranoc

  🙂

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.