Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2015r.- 221 dzień od nowego rozejmu.


„Każdy dzień wojny w Donbasie kosztuje nas 5 milionów dolarów, które moglibyśmy zainwestować w zrównoważony rozwój kraju”– powiedział wczoraj na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Przyjmując w zaokrągleniu, że wojna na Ukrainie trwa już około 400 dni i jednocześnie, że szacunkowa kwota podana przez Poroszenkę jest prawdziwa, to suma jaką wydały dotychczas kijowskie władze na całkowicie bezsensowną wojnę wynosi około 2 mld dolarów.

Co w odniesieniu do zadłużenia tego kraju, oraz bieżących potrzeb budżetowych jest kwotą o bardzo istotnym znaczeniu.

Ale jednocześnie wydatki związane z prowadzeniem wojny są tylko częścią strat jakie ona wywołała, bo przecież utrata Krymu i części Donbasu, z którego według szacunkowych danych udział w PKB Ukrainy wynosił pomiędzy 10, a 20% wpływów, jest nie bez znaczenia i przelicza się na kolejne miliardy dolarów, które nie zasilają już budżetu państwa.

Do tego dochodzą jeszcze inne koszty, którymi są utrata sprzętu wojskowego, śmierć tysięcy ludzi, którzy zginęli podczas działań wojennych, zniszczona infrastruktura państwa, zerwane relacje gospodarcze, embargo na handel i wymianę gospodarczą z Rosją oraz wywołana tym zapaść gospodarcza. To jest całkowity bilans strat, które na chwilę obecną trudne są do oszacowania tym bardziej, że wiele faktów jest obecnie ukrywane przez ukraińskie władze. Jest pewne, że ogólny bilans strat wielokrotnie przekracza wysokość tych środków finansowych, które ukraińskie władze ponoszą bezpośrednio na prowadzenie wojny, i które deklarują..

Może właśnie wyeksponowanie tej kwoty przez Poroszenkę, ma na celu ukrycie całkowitych strat jakie spowodowała  polityka obecnej ekipy rządowej, pod pretekstem tzw. rosyjskiego zagrożenia?

Jak sam Poroszenko powiedział podczas przemówienia w ONZ „w wyniku rosyjskiej agresji Ukraina straciła około jednej piątej potencjału gospodarczego” co doprowadziło do sytuacji, że „kraj stoi w obliczu nowego rodzaju ubóstwa”.

Według słów Poroszenki, przed agresją Ukrainie udało się trzykrotnie zmniejszyć poziom ubóstwa w tym kraju, ale z powodu obecnej sytuacji poziom ten spada.

Tylko, że przed tzw. agresją rządy sprawowane były przez poprzednią ekipę, a więc to tylko dzięki niej udało się zmniejszyć poziom ubóstwa na Ukrainie. Natomiast po zeszłorocznym przewrocie, a następnie w wyniku prowadzonej tzw. operacji antyterrorystycznej wobec zbuntowanej części Donbasu wszystkie poprzednie osiągnięcia zostały zaprzepaszczone.

Na zakończenie swojego przemówienia ukraiński prezydent stwierdził, że zrównoważony rozwój gospodarczy nie jest możliwy w otoczeniu, w którym kontynuowane są eksplozje, gdzie giną niewinni ludzie:

„Zaprowadzenie powszechnego pokoju, promowanie powszechnej wolności powinny być siłą przewodnią i fundamentem naszych wspólnych wysiłków”

Dodam, że podczas przemówienia ukraińskiego prezydenta na forum ONZ, delegacja rosyjska demonstracyjnie opuściła salę Zgromadzenia Ogólnego, pozostawiając tam tylko jednego swojego  przedstawiciela:

„Wyszliśmy w proteście przeciwko jawnie upolitycznionej i agresywnej mowy, która nie pasuje do tematu szczytu”– powiedział wysokiej rangi anonimowy dyplomata FR, rosyjskiej agencji prasowej „TASS”.

Na pytanie dziennikarza „TASS”; „dlaczego w sali plenarnej został jeden z członków rosyjskiej delegacji?”

Rzecznik strony rosyjskiej odpowiedział, że:

„Strona rosyjska ma w zwyczaju słuchanie swoich przeciwników nie ignorując całkowicie ich wystąpień”

Początkowo było zaplanowane, że Poroszenko będzie przemawiał na forum głównym ONZ jako czternasty z kolei, ale zmieniono plany w ten sposób, że jego przemówienie przeniesiono tak aby znalazło się ono tuż przed wystąpieniem rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Czyli w ten sposób, prowokacyjnie chciano skonfrontować przemówienia obu polityków.

W tym samym czasie, kiedy miało miejsce przemówienie na forum ONZ Petra Poroszenki, uaktywnił się również na krajowej scenie, ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, który w przemówieniu telewizyjnym przedstawił Rosji swoje propozycje:

„Po pierwsze. Pełne zawieszenie broni. Trwałe i bezwarunkowe, nie tymczasowe, przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Drugi warunek postawionym Rosji:

„Putin, odejdź z Ukrainy. Są to słowa imiennie skierowane do prezydenta Rosji”

Trzeci wymóg dotyczy zbliżających się wolnych wyborów samorządowych w Donbasie, które wg. Jaceniuka są nielegalne:

„Rządowi ukraińskiemu nie wolno rozmawiać z terrorystami i bandytami. Będziemy tylko rozmawiać z prawomocnie wybranymi władzami lokalnymi”.

Oczywiście Jaceniukowi chodzi o takie władze, które będą wybrane na warunkach przedstawionych przez rząd w Kijowie, i które one zaakceptują.

Czwartym warunkiem jaki Jaceniuk sobie zażyczył jest:

„Przekazanie Ukrainie kontroli nad granicą państwową”

Bardzo interesujące jest co się stanie jak tego ultimatum nikt nie weźmie na poważnie i go po prostu zignoruje?

Może na taki scenariusz rozwoju sytuacji kijowski rząd ma jakieś specjalnie ukryte atuty, jakąś „wunderwaffe”?

Na zakończenie wczorajszego przemówienia w telewizji ukraiński premier Jaceniuk powiedział, że Rosja prowadzi politykę zagraniczną nie kierując się przy tym żadnymi zasadami moralnymi, za co wcześniej czy później przywódców tego kraju spotka zasłużona kara:

„Uznania i przebaczenia dla reżymu Putina nigdy nie będzie. Kara przyjdzie. Ukraina mocno i wyraźnie wskazuje, że jednym z głównych problemów bezpieczeństwa światowego jest agresywna i wojownicza polityka obecnego Kremla. Podsycając płomienie, Rosja sama podkłada sobie ogień. Jutro taką właśnie rolę odegra podczas wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent Rosji Władymir Putin (…) Hybrydowa podłość, kłamstwo i oszustwo- to tradycyjne zasady zagranicznej polityki rosyjskiej- bez czci i sumienia”.

Ciekawe gdzie miał sumienie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk wysyłając armię przeciwko bezbronnej ludności Donbasu? Może właśnie na tym polega wg. niego sumienie, gdy z armat ostrzeliwuje się całą dobę na okrągło przez ponad rok niewinnych ludzi?

Widocznie problem sumienia i czci oraz prawdomówności wymyka się wg. światopoglądu ukraińskiego premiera ogólnie przyjętym normom moralnym. Podobnie zresztą jak problem masowych zbrodni dokonanych przez ukraińskich siepaczy na polskiej ludności Kresów Wschodnich w czasie II Wojny Światowej – może oni również byli bez sumienia, więc sami są swojego tragicznego losu winni?

***

Po tym wstępie na temat tego co miało miejsce w dniu wczorajszym na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i kolejnych odlotów ukraińskiego premiera, przechodzę teraz do relacji z wczorajszego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Donbasie na ogół było spokojnie i ukraińskie wojsko przestrzegało bezwzględnego zawieszenia broni zawartego 29 sierpnia br.

Pomimo to, okazało się, że w sobotę 26 września ukraińskie wojsko przeprowadziło przy użyciu moździerzy ostrzał dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku w czasie trwającego tam zgromadzenia ludowego, które odbywało się na skrzyżowaniu ulic Jerszowa i Rabfakowskiej. Na szczęście ostrzał był na tyle nie celny, że nikomu spośród 200 osób uczestniczących w zgromadzeniu, nic się nie stało. Ostrzał prowadzony był z kierunku miejscowości Piaski.

Ponadto nadal ukraińskie wojsko lokalnie, w rejonie frontu ługańskiego, dopuszcza się prowadzenia lokalnych prowokacji. I tak wczoraj około godziny 18:35 z kierunku Stanicy Ługańskiej przy użyciu ręcznej broni maszynowej ostrzeliwano stanowiska sił powstańczych rozmieszczone w okolicy wsi Łozowa.

Wznowiono zawody czołgów na poligonie pod Thorezem:

***

Pomimo blokady Krymu jaką zorganizowała część środowiska Tatarów Krymskich pod przywództwem Mustafy Dżemilewa wspieranej przez członków skrajnie nacjonalistycznej organizacji ukraińskiej „Prawy Sektor” na Krymie planuje się obniżenie taryf dla odbiorców centralnego ogrzewania i energii elektrycznej.

Według doradcy ukraińskiego ministra MSW, Szirjaka Zoriana przedwczorajszy zamach terrorystyczny na siedzibę rejonowego biura ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa w Odessie został przeprowadzony przez rosyjską FSB na bezpośrednie polecenie rosyjskiego prezydenta Władymira Putina:

„Увага! Нинішній теракт в Одесі – прямий наказ путіна. Деякі деталі по суті.
В тому, що цей злочин справа рук ФСБ Росіі, жодних сумнівів. Варто зазначити, що черговий терористичний акт російських спецслужб на територіі Украіни, був чітко спланованим заздалегідь. Його головна ціль – залякування і попередження.
Метою російських терористів не були передбачені людські жертви. Вони чітко відслідковували, щоб під час вибуху поруч нікого не було. Саме тому, було обрано відповідний час для дистанційного приведення в дію вибухового пристрою. Варто зазначити, що ворог може діяти і руками, прикуплених ними, так званих „патріотичних формувань”, для ще більшої дестабілізації внутрішньої ситуаціі в Украіні. НКВДшні методи впливу нікуди не ділися, вони працюють і сьогодні.
Головний тіньовий заказник терактів 31 серпня під ВР і 27 вересня в Одесі – Кремль! Це провокаційний сигнал путіна перед його виступом на Генасамблеї ООН. Таким чином російський диктатор шантажує Украіну і весь цивілізований світ! Мовляв, дивіться, ми все можемо і тіпа „не при делах”. Зважаючи ще і на події в Сиріі, дії російського агресора цілком передбачувані і очевидні.
Наразі, в Одесі відбуваються контртерористичні заходи із залученням спецпідрозділів МВС, Нацгвардіі, СБУ. В дію введено план „Перехват”

https://www.facebook.com/zoryan.zoryan/posts/964202066974074

***

W wywiadzie jaki udzielił w dniu wczorajszym dla amerykańskich sieci telewizyjnych „CBS” i „PBS” rosyjski prezydent Władymir Putin powiedział, że Stany Zjednoczone są winne zorganizowania zamachu stanu w ubiegłym roku na Ukrainie i powiedział, iż z punktu rosyjskiego widzenia działania te są nie do zaakceptowania:

„Sądzę, że to jest absolutnie przez nas nie do zaakceptowania. Lista problemów, w tej kwestii spornych spraw, w odniesieniu do sytuacji wewnętrznej krajów po byłym Związku Radzieckim, które są rozgrywane za pomocą tak zwanych kolorowych rewolucji, przewrotów i innych niekonstytucyjnych sposobów wymiany rządów, Jest absolutnie nie do przyjęcia przez naszą stronę. Partnerzy z USA nie ukrywają swojego wsparcia dla tych, którzy są przeciwnikami prezydenta Janukowycza”

Na pytanie dziennikarza; czy Putin wierzy w to, że USA jest powiązane z obaleniem Janukowycza, rosyjski prezydent odpowiedział:

„Mam całkowitą pewność”

Dodał, że:

„My mamy wiedzę na temat tego, kto i kiedy spotykał się i współpracował z ludźmi, którzy obalili Janukowycza, ile im zapłacono, jak się do tego przygotować, w jakich krajach i w jakich ośrodkach szkoleni byli instruktorzy. Wszyscy to wiemy. Nawet nasi amerykańscy partnerzy, którzy tych faktów nie ukrywają”

Na koniec kilka zdjęć:

Blokada Krymu trwa nadal.

Otwarcie nowej stacji benzynowej w Kijowie- Zachód pełną gębą:)))

Pewnie członków „Prawego Sektora” taka forma reklamy bardzo rajcuje? No cóż „wolność” ma różne oblicza.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Przemówienie Aleksandra Łukaszenki w ONZ 27.09.2015r.

***

Pozdrawiam.

Reklamy

136 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2015r.- 221 dzień od nowego rozejmu.

 1. Czyli nadal gra pozorów, taka refleksja mi się nasuwa… gra na zwłokę, aż do wyborów w zbuntowanych republikach, a potem : krwawa eskalacja konfliktu…?
  Obym sie mylił.
  Do tego dochodzi jeszcze coraz jawniejsza szarpanina o władzę na UA.
  Jak zwykle, cenę zapłaca za to zwykli ludzie.
  Cene coraz większą. Za „jedynie słuszne” racje obu stron….

  Chyba że zdarzy się jakis cud, pokój i wzajemne poszanowanie i powrót do normalności.
  Science fiction ? Hmm…
  Ale juz bardziej wierze w jakąś katastrofę, która może zwiastować SuperMoon…

  Zwał jak zwał : karma, sprawiedliwość ale ja wierzę ze Ziemia, matka natura przerwie w końcu to ludzkie szaleństwo. Bo sa gdzies tego granice.

  Trochę jak w tej komedii z J.Carey, pamiętacie ?

  Pozdrowienia

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Nawet natura przeciwko UA. Dowództwo wojskowe podziękowało firmie energetycznej, która nakładem własnych środków pomogła usunąć KRZEWY z terenów lotniska, które OSTATNIO z powodu niespodziewanych warunków pogodowych szybko się rozpleniły.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/09/27/generalne-pribirannya-vijskovogo-aerodromu–/
  Coś ukraińska cenzura ma słaby dzień.
  Artykuł o tym jak to mieszkańcy Obwodu mikołajowskiego pomagają rodzinom zmarłych żołnierzy. I tak podano ,ze 4 rodziny z 106 które straciły bliskich otrzymały mieszkania. Ponadto organizacje charytatywne zagwarantowały lekarstwa dla rodziców poległego gieroja etc itd.
  Wszystko pięknie i ładnie ALE w/w dary/pomoc zgodnie z prawem NALEŻĄ się rodzinie zmarłego. Obowiązkiem państwa (wojska) było zagwarantowanie tych wszystkich świadczeń.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/09/27/rodini-zahisnikiv-batkivshhini-otrimali-strahovi-polisi–/
  Ćwiczenia wojsk UA. Zdjęcie nr 1, broń osobista pokryta rdzą. Ci ktorzy byli w wojsku ile dni paki za takie coś?
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/09/28/na-bazi-naczionalnoi-akademii-suhoputnih-vijsk-provedeno-zanyattya–13918/
  Zdjęcia z zakładów naprawczych we Lwowie. Parę pytań do lepiej znających się na czołgach
  1.Czy te lufy są spawane ?
  2. Cóż to za część ze zdjęcia nr 6
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/09/28/druge-zhittya-stalevih-veletniv–/

  Polubione przez 6 ludzi

  • „broń osobista pokryta rdzą. Ci ktorzy byli w wojsku ile dni paki za takie coś?”

   Paki za takie coś nie było (przynajmniej tam,gdzie ja byłem) poniewaź za każdym razem przed zdaniem broni do magazynu się ją czyściło i konserwowało – rdza nie występowała 🙂 Podejrzewam zresztą, że rdza na broni w latach 80-tych w LWP,
   w jakiejkolwiek jednostce to jakaś totalna abstrakcja.

   „Cóż to za część ze zdjęcia nr 6”

   Prawdopodobnie celownik czołgowy.

   Polubione przez 6 ludzi

 3. Witam z wieczora…
  Mimo protestów rodziny zawłaszczyłem tv i oglądnałem przekaz na zywo czyli od Obamy do Putina…

  To sa moje osobiste refleksje – jutro na pewno będzie ogromne zatrzesienie opinii i roztrzasanie tgo co kto miał na mysli…

  Zacznę od środka -bo po Obamie był nasz DUda, potem Król Jordani, Wielki Wódz i WWP…

  Król Jordani mówił piekną angielszczyzną, w siedmiu punktach bardzo ładnie i wręcz porywająco przedstawił co nalezy zrobić by świat był dobry… O tym jutro Państwo znajdziecie. Podobnie jak zostanie na wszelkie sposoby przenicowane troche mdłe, ale przywoite przemówienie Pana Dudy. Trochę szpilek pakował „Ruskim” w stylu „17 września” itd…
  Generalnie wszyscy kończyli nawoływaniem do walki o klimat…

  Teraz ci najwazniejsi. Obama nie zmienił retoryki – „agresja na Ukrainie” itd. W trakcie przemówienia obserwowałem informacje na komórce z kilku portali rosyjskojęzycznych gdzie powazni ludzie pisują – opinia była jedna „no to mamy wojnę”. Choc przemówienie nie było wcale „wojenne”. Typowo amerykańskie spojrzenie na świat. Złych przywódców usuneliśmy ale powstała próżnia w którą nie daliśmy zdecydowanie wcisnąć demokracji… Tak bym podsumował trawestując Obamę. Było kilka zdań „pokojowych” – że nalezy współdziałać, że nie należy izolować ROsji, nalezy przeciwdziałać zimnej wojnie…

  Potem pięknie mówił Przywódca – zaoferował pomoc Chin w stworzeniu sił pokojowych ONZ – zadeklarował 8 tysięcy zołnierzy, zaproponował 1 mld USD na cele pokojowe ONZ, dodatkowe pieniądze na siły zbrojne rządów Afrykańskich… No i o czywiście o klimacie jak każdy. Trochę też niemal poezji, porównań… Ładne i madre przemówienie…

  WWP mówił chyba tak długo jak Obama. Bardzo konkretnie i rzeczowo.
  W zasadzie chyba najwazniejsze były trzy sprawy: walka z terroryzmem, czyli współpraca z rządem Assada / którego Obama jak mantrę powtarza że chce koniecznie pozbawic władzy/. Ale KONIECZNIE – pod mandatem ONZ lub w zgodnym z prawem działaniem i współdziałaniem z legalnym rządem Syrii. WWP wezwał inne kraje arabskie do wejścia do koalicji oraz wszystkich duchownych muzułmańskich do współdziałania w walce z czymś co się podszywa pod tą pokojową religię. Przyznał że Rosja pomaga humanitarnie i wojskowo Syrii wspomagając obecny rząd prawowity oraz „bojowników walczących z IGIL” – co w domysle znaczyło Kurdów o nich wspomniał wczesniej…
  WWP podkreslał konieczność zgodnego z prawem działania i wzywał do współpracy z legalnym rządem Assada – dał przytyk do przemówienia Obamy że w stworzona próznię wchodzi terroryzm. Powiedział że nalezy zacząc mówić o finansowaniu terroryzmu i o jakichś niejawnych grupach które chcą rządzić światem…

  Aha, podkreslił że oprócz „opołczenia kurdyjskiego” i armii Asada NIKT NIE WALCZY Z IGIL!

  Druga rzecz to niezwykle moim zdaniem ciekawa propozycja wysunięta do Europy by nawiązał Europa współpracę z Azją. Gdyby taka współpraca była to – nawiązał do Ukrainy – Ukraina by nie miała dylematów…

  Trzecia rzecz to walka o klimat.

  Ale wróce do Ukrainy – bo to tez było ciekawe i wszyscy od wiary „Putin-olał_Donbas” mogą iść na drzewo jak przepowiadaliśmy. Podkreślił że przewrót był zdalnie wywołany, że nalezy iść pokojowa drogą, że wybory na DOnbasie sa takim krokiem. Wczesniej podkreślił że Układ Warszawski się rozpadł, tak jak i ZSRR a NATO wciąż przyjmuje nowe kraje i takie „dylematy stawiane krajom EUropy Środkowej /przez NATO/ spowodowały kryzys na Ukrainie”

  Przepraszam ale szybko notuję od razu tutaj – tak jak to czułem i zapamiętałem więc sa błędy…

  PS
  Potem na Rossija24 była ciekawa dyskusja której fragmenty słuchałem. Ciekawe były słowa jakiegoś Amerykanina Wilima? C? – nie zapamiętałem – politologa i znawce rynków finansowych który dośc negatywnie i pesymistycznie ocenił przemówienie Obamy.
  Twierdził że Obama stoi pomiędzy ferakcją wojny (Nulland) i frakcją pokoju (Kerry). Powiedział że bardzo źle świadczy o tym co się dzieje w USA – podał przykład mianowania jakichś dwóch wysokich dowódców przez Obamę którzy sa skrajnymi rusofobami i.. tu szukał słowa – ale z kontekstu wynikało że powinien powiedziec że sa „wariatami”.
  Podkreślił że to też sztuczny podział bo oni wszyscy to przedstawiciele jednego kompleksu zbrojeniowego i że trwa to wszystko od Clintona. Ze jest sporo intelektualistów w USA /podał przykład Princeton/ którzy chcieli by się dogadać z Rosją by świat uczynić lepszym…

  Polubione przez 11 ludzi

  • 🙂 Przemówienie Prezydenta Chin było chyba najważniejsze. Prezydent Chin jasno dał do zrozumienia , że należy budować świat wielobiegunowy, oparty na współpracy w dziedzinie handlu i zmniejszaniu różnic miedzy bogatymi a biednymi regionami naszego globu. 100 mln $ przekazane na Unię Afrykańską , daje jasno do zrozumienia , że Chiny są poważnie zainteresowane rozwijaniem tego regionu świata, a udział chińskich wojsk w operacjach ONZ, jasno pokazuje, że Chiny są zainteresowane nie tylko własnym rozwojem gospodarczym, ale również chcą decydować o tym, jak świat będzie wyglądał poza Chinami.
   Ogólnie bardzo mądre, rozważne słowa, nacechowane raczej na współprace dla dobra przyszłych pokoleń, niż zapowiedziom konfrontacji.
   Wystąpienie Putina, bez fajerwerków( co mnie cieszy). To co najważniejsze , zostało dobrze zaakcentowane. Nie powiedział nic czego nie mówił by przez ostatni rok jeśli chodzi o wojnę domową na Ukrainie i przez ostatnie lata jeśli chodzi o Bliski Wschód i Afrykę Pn. Otwarcie przypominał winnym ,, burdelu ” na bliskim wchodzie , że to oni ten,, burdel” stworzyli i dał do zrozumienia, że dobrze by było wspólnie ten ,, burdel” zakończyć. Dobre wystąpienie, dobre tępo, nie za długie i konkretne.
   Pan Prezydent Duda mówił z sensem, tez ciekawie . Bałem się, że po ,, sprawie ambasadora” może być bardziej antyrosyjskie. Bez fajerwerków.
   Obamy nie będę komentował, bo facet gadał głupoty i kompletnie nie widzi tego, że problemy współczesnego świata zostały stworzone głównie przez jego administrację. Żadnej refleksji w nim nie widziałem. Nie widziałem też w tym wystąpieniu, jakiegoś planu , jak zaradzić tym problemom. Jednym słowem żenujące.
   Tyle zapamiętałem i takie są moje wrażenia. Na szczęście mogłem obejrzeć wystąpienia na żywo , w całości , a nie posiłkować się fragmentami, co mnie bardzo cieszy. Duzy plus dla Putina i Prezydenta Chin, mały dla Dudy, minus dla Obamy( wystąpienie dobre dla naiwnych z podstawówki).
   🙂 Ale się rozpisałem.

   Polubione przez 9 ludzi

   • Najlepiej w mą pamięc wpadło to co powiedzial Wielki Przywódca o „wielkim marzeniu narodu chińskiego”…
    Że marzeniem tym czyli współracą pomiędzy narodami naród chiński chce się podzielić z ludzkością. Że drogą do tego będzie wymiana handlowa a środkiem „nowy jedwabny szlak”, do budowy którego i współpracy przy tym marzeniu zaprasza wszystkie kraje…

    Polubione przez 5 ludzi

    • 🙂 I to jest słuszna droga. Jedynie poprzez wzrost wymiany handlowej i podniesienie standardu życia ludzi na całym świecie można sprawić, że świat stanie się bezpieczniejszy. Nie może być tak , że bogate kraje zachodu,, doją” cały świat i są zdane na ich łaskę.
     Kolonializm wcześniej , a teraz uzależnienie ekonomiczne i technologiczne doprowadza do wojen i konfliktów. Ludzie z krajów trzeciego świata nie chcą ochłapów, oni chcą pomocy faktycznej w rozwoju i danie im szansy na rozwój. Nie chcą być ubogimi krewnymi.
     Trzeba im oddać ich zasoby naturalne i pomóc w budowie nowoczesnej gospodarki. Zwłaszcza w Afryce, niby kontynent zasobny w zasoby naturalne, a przeciętny Afrykańczyk nie ma nic. Korzysta wyłącznie elita ,, czarnego lądu” kupiona przez zachód i duże korporacje zachodnie.
     To jest też w naszym interesie, jak im nie pozwolimy się rozwijać tam na miejscu, to oni wszyscy zwalą nam się na głowę, a wtedy żadne granice nie pomogą.
     Dużo mamy do zrobienia na świecie, starczy nam pracy na kilka pokoleń. Nigdy nie będzie idealnie, ale trzeba dożyć do doskonałości. U nas w kraju też sporo do zrobienia. Tylko u nas, elity trzeba zmienić, bo te co są nie bardzo rozumieją współczesny świat.
     Dobrze by było by pokolenie urodzone w Polsce w latach 80 zaczęło odgrywać dużo większą rolę – wzięło odpowiedzialność za kraj.
     🙂 Miało być sensownie , wyszło bez sensu. eh , czasem mam problem by myśli przelać na papier. Ale pracuje nad tym.

     Polubione przez 6 ludzi

     • Tylko czy Afrykanie chcą pomocy?
      Przypomina mi się Pani Indira Ghandi, która chciała pomóc biednym hinduskim chłopom. Podniosła więc dwukrotnie urzędowy ceny skupu (tak, tak wtedy był tam taki „kapitalizm”). W efekcie skończyło się prawie głodem, bo biedny hinduski rolnik zmniejszył o połowę produkcję, ponieważ to co zawsze dostawał zawsze mu wystarczało i teraz nie musiał się „przemęczać” (a innych, specjalnych potrzeb nie miał)

      Polubione przez 5 ludzi

 4. + kilka linków różnych:

  Co powiedział WWP?
  http://politikus.ru/events/58986-vladimir-putin-vystupil-na-sessii-genassamblei-oon-onlayn-reportazh.html

  http://vk.com/feed?w=wall283275309_5017
  Azarow: „jeszcze nigdy w zyciu nie czułem takiego wstydu jak w czasie przemówienia Poroszenki w ONZ”
  Еще никогда я не испытывал такого стыда от такого унижения Украины, как после того, как прослушал выступление Порошенко на Генеральной ассамблее ООН. За всю историю ООН никогда наши представители не выступали с такими пустыми, убогими по смыслу и содержанию, абсолютно лживыми выступлениями, позорящими страну – одну из основательниц ООН, кстати, об этом Порошенко на юбилейной сессии так и не удосужился вспомнить, — передает слова экс-премьера Украины КП.ру.

  3 minuty z WWP .https://youtu.be/H7-N9REwGFo

  Pełne wystąpienie .https://youtu.be/7Ko-LWTdrdQ

  Poroszence spodobało się przemówienie Obamy http://dnr-news.com/dnr/25805-poroshenko-pohvalil-vystuplenie-prezidenta-ssha-baraka-obamy.html

  Ольга Бондаренко
  Администрация Президента Украины опубликовала в твиттере фото того, как украинская делегация развернула расстрелянный флаг перед Путиным.
  И тут вспомнилась цитата великого человека Петра Порошенко: „Украину поддерживает весь мир”.
  Zdjęcie: .http://cs628428.vk.me/v628428566/173c5/zjPRGLV6K4I.jpg

  Opinia:
  Konstantin Dolgov
  Today at 6:35 pm
  Уважение к выбору народа Донбасса – главный тезис речи Путина, касающийся нас.
  Никто ничего не сдаст. Победа будет за нами!

  Pojawiają się też ciekawe odgłosy odnośnie wczorajszego przemówienia Pana Ławrowa – polecam!
  http://politikus.ru/articles/58961-serozha-vnov-napomnil-chto-takoe-nastoyaschaya-diplomatiya-i-dlya-chego-nuzhna-oon.html

  O spotkaniu WWP z szefem ONZ
  http://ria.ru/world/20150928/1288614216.html#ixzz3n3gVkV3W

  Spotkał się też z królem Saudów
  http://ria.ru/world/20150928/1288873736.html

  Firma lotnicza Beni PROSI Rosję by nie wprowadzała sankcji!!!! 🙂
  http://nahnews.org/366718-aviakompaniya-klomojskogo-prosit-rf-ne-vvodit-otvetnye-sankcii/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Ciekawy tekst o energetyce i zimie. Jeszcze nie czytałem!
  http://naspravdi.info/analitic/2740

  O kasie i gazie ciekawe http://politikus.ru/events/58985-politika-ukrainy-dengi-vazhnee-gordosti.html

  Jak ukry napluły Europie w twarz
  http://politikus.ru/articles/58992-kak-ukraina-plyunula-v-es-pri-parafirovanii-zimnego-gazovogo-paketa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Juz pojawiły się cytaty z wystąpienia WWP:
  http://vk.com/feed?w=wall219718347_27465
  Цитаты речи В.В. Путина на юбилейной ассамблее ООН:

  – Вы хоть понимаете, что натворили? (зачинщикам сирийского кризиса)

  — Суть ООН – в поиске и выработке компромиссов.

  — Конечно, мир меняется, и ООН должна соответствоать этой естественной трансформации.

  — В ООН: никто не обязан подстраиваться под одну модель развития.

  — Экспорт революций – теперь так называемых демократических – продолжается.

  — На Украине, используя недовольство действующей властью, спровоцировали госпереворот.

  — Россия всегда твердо и последовательно выступала против терроризма во всех его формах.

  — Считаем огромной ошибкой отказ от сотрудничества с сирийским правительством.

  — Призываю создать антитеррористическую коалицию, подобную антифашистской.

  — Никто, кроме армии Башара Асада и курдов не борется с террористами ИГ.

  — Попытки заигрывать с террористами крайне опасны

  — Честный и прямой подход России по Сирии пытаются использовать против нас.

  — Считаем огромной ошибкой отказ от сотрудничества с сирийским правительством.

  — Решить проблему беженцев можно за счет восстановления государственности там, где она была разрушена.

  — Терпеть складывающееся в мире положение уже невозможно.

  — Нас хотят поставить перед фактом, что правила игры переписаны.

  — В ООН: угрозами, силой оружия целостность Украины не обеспечить.

  — Угрозами и оружием мир и спокойствие на Украине не обеспечить, а это нужно сделать! Уважайте людей на Донбассе!

  — Счёт беженцев может пойти на миллионы.

  — Чуть ли не нормой стали односторонние санкции в обход ООН.

  — Мы заинтересованы в результативности климатической конференции ООН.

  Plus 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Фотография дня:

  Владимир Путин и Барак Обама выпили за мир и единство на ланче Генеральной Ассамблеи ООН.

  «Я хочу поднять этот бокал за ООН, за наше объединение и за всех тех людей, за кого мы несем ответственность. Будем здоровы!» — сказал тост американский президент.

  A tymczasem dziś w Kijowie za pomoca magii i czarów „wyganiano Rosję z ONZ” http://nahnews.org/366641-v-kieve-s-pomoshhyu-magii-izgonyali-rf-iz-oon/?utm_source=amaidan&utm_medium=vk&utm_campaign=amaidan

  http://dnr-news.com/dnr/25793-v-kieve-ekzorcisty-izgonyali-rossiyu-iz-sovbeza-oon.html

  http://www.politnavigator.net/uchastniki-seansa-izgnaniya-rossii-iz-oon-v-kieve-vyveli-detejj-s-plakatami-oun.html

  Dwa światy, jedna planeta…

  Tymczasem pisze się że USA stracili Irak
  http://rueconomics.ru/103413-strategiya-aviaudarov-ne-rabotaet-ssha-poteryali-irak/?utm_source=amaidan&utm_medium=vk&utm_campaign=amaidan

  Zaś Kraina bez psychiatry staje się kraina tranzytu dla kolonistów http://riafan.ru/419461-ukraina-prevrashhaetsya-v-tranzitnuyu-zonu-dlya-arabskih-nelegalov/?utm_source=amaidan&utm_medium=vk&utm_campaign=amaidan

  Parszywosektorowcy chca odciąć Krym od energii
  http://nahnews.org/366793-pravyj-sektor-poroshenko-napryamuyu-svyazan-s-oligarxom-firtashem/

  Nie mogę znaleźć linku ale czytałem że ktos zacietrzewiony mówił że odgryzie zębami kable – szczęścia życzę!

  Inna informacja tez bez linku jest taka że Kijów chce bardzo wysoko podnieść cene energii dostarczanej na Krym
  Украинские власти усиливают давление на крымчан. После введения продуктового эмбарго Киев хочет повысить стоимость электроэнергии для полуострова: http://ria.ru/economy/20150928/1287998164.html

  Bez komentarza mem .http://cs625127.vk.me/v625127922/44c54/FH0Do239SOc.jpg

  Zatrzymany bandyta z Tosrnado .https://youtu.be/sNrszdLfJrw

  W Kremeńczuku była „specoperacja” by zlikwidować wrażą /rosyjską/ flagę
  http://antifashist.com/item/v-kremenchuge-proshla-specoperaciya-po-snyatiyu-rossijskogo-trikolora-s-kryshi-doma.html
  .http://img.antifashist.com/images2/imagebig85091.jpg
  .http://img.antifashist.com/images2/imagebig85092.jpg
  🙂

  Znów bez komentarza mem .http://cs628716.vk.me/v628716925/1960c/4cs9oIOZXzI.jpg

  NYT pisze w opinii że Obama w narożniku!
  Обама загнан в угол. Если американский президент действительно стремится к миру в Сирии, он должен вести переговоры с Путиным, считают в New York Times: http://ria.ru/world/20150928/1288731462.html

  Saudyjczycy zbombardowali w Jemenie wesele. Śmierć poniosło 75 osób
  http://pravdanews.info/kolichestvo-zhertv-obstrela-svadby-v-yemene-vyroslo-do-75.html

  Donbas .https://youtu.be/AmOyLfPpXV4 Dzieci wojny

  Pewien blogger postanowił zamieszczać zdjęcia kolonistów – prosze zajrzeć!
  http://cont.ws/post/127087?_utl_t=vk

  Myślę że Brazylia nie zechce tych co wyżej kolonistów? Bo wyraziła chęć przyjęcia do siebie!
  Дилма Русеф сообщила о готовности Бразилии принять беженцев
  ➡ Читать далее: http://russian.rt.com/article/119650

  Podobno Amerykanów zupełnie zaskoczono tworząc w Bagdadzie to „centrum koordynacyjne” do walki z IGIL
  http://www.ridus.ru/news/198913

  Z kart historii. Polska wraz z największym przyjacielem Hitlerem napada na Czechosłowację
  http://matveychev-oleg.livejournal.com/2664204.html
  Zdjęć jeszcze kilka – linkuje jedno
  .http://cs623931.vk.me/v623931488/44a3b/cHdjJCR_fnY.jpg

  mem o sile niezwycięzonej armii Krainy
  .http://cs624524.vk.me/v624524999/4950f/EeyDf_YaZjU.jpg

  Доллар: Конец игры – Dolar? Koniec gry!
  Финансовый шторм и спасательные круги. Валентин Катасонов о разбалансировке мировых систем.
  http://www.russiapost.su/archives/57767

  Petersburg – marsz „przeciwników wojny”
  .https://youtu.be/Mj8SuufI-SQ

  7 zapomnianych cudów ZSRR. Tekst plus zdjęcia ciekawe!
  http://vk.com/power_bear?w=wall-15007644_1284728

  Polubione przez 1 osoba

 7. Cudne podsumowanie mowy Obamy:

  Według słów Obamy istnieją trzy zagrożenia: IGIL, ebola i Rosja.
  Dwa pierwsze zagrożenia zostały „stworzone” przez USA a z trzecim zagrożeniem USA nie moga nic zrobić. I dlatego się biesi /Obama/

  Polubione przez 7 ludzi

  • Rosja była, jest i zawsze będzie. A USA był, jest i zniknie , jak każde Imperium zła w przeszłości . Kwestia czasu, mam nadzieję , że za mojego życia będę mógł oglądać upadek USA. Rosja, Chiny, Indie , Iran , Brazylia, RPA – do dzieła. 🙂 ( do naszych polityków: czas olać jankesów, oni nas sprzedali , wiec trzeba się odegrać)

   Polubione przez 4 ludzi

   • Dzisiaj trafiłem na świetny komentarz na onecie. Chciałem skopiować, ale zawiesił mi się komputer, a po resecie komentarza już nie było.
    W skrócie, z pamięci.
    Rosję ciągle ktoś napadał – Chazarzy, Mongołowie, Szwedzi, Polacy, Niemcy, Francuzi.
    Polska była potęgą. Potężne dynastie Piastów, Jagiellonów, poszanowanie prawa, swobody.
    Patrzę na mapę, a tam wiecznie podbijana Rosja zajmuje największą powierzchnię, a Polski prawie nie widać.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Ale gdzie mają się wyszkolić? Nie wiem, czy Rzeszów (Politechnika)i Olsztyn (ARTech) jeszcze szkolą pilotów.
   Kiedyś preferowana opcja emerytowani piloci wojskowi nie sprawdziła się.
   Są inaczej szkoleni. Pilot wojskowy ma wykonać zadanie, pilot cywilny dowieść ludzi/ładunek.
   Przykład czym to się różni (nie umniejszam fachowości) mieliśmy w Mirosławcu i w Smoleńsku.

   Polubione przez 2 ludzi

    • Cieszy mnie, że wydział pilotażu Politechniki Rzeszowskiej jeszcze działa. Miałem kilku kolegów wyszkolonych na Antkach. Za moich czasów w Olsztynie Szkolili pilotów na Krukach, Mi-2.
     Mam pytanie, gdzie w Warszawie (poza aeroklubem) szkolą pilotów cywilnych?

     „ale i tak z pracą po studiach lotniczych nie ma lekko.” – mnie nie mówisz tego mówić. Od lat już nie pracuję w zawodzie 😦

     Polubione przez 4 ludzi

     • W Warszawie nie ma możliwości studiowania specjalności pilotaż , zarówno na Politechnice Warszawskiej jak i Wojskowej Akademii Technicznej. Są inne specjalności lotnicze. 😦
      Możliwość studiowania pilotażu jest na Politechnice Rzeszowskiej( od 4 semestru , z tym , że w trakcie rekrutacji bierze się pod uwagę wcześniejszy nalot na samolotach i szybowcach z Aeroklubu; ), a w Wyższej Szkole Sił Powietrznych w Dęblinie prowadzi się studia pilotażu na kierunku cywilnym od 3 semestru( trzeba już mieć licencję pilota turystycznego i in. wymagania). Jest tez możliwość studiowania pilotażu na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie , ale nie znam szczegółów.
      Generalnie głównym ośrodkiem szkolenia pilotów cywilnych w Polsce jest P. Prz. ,jeśli ktoś chce w miarę za darmo zostać pilotem. Pozostają Aerokluby i prywatne firmy szkolące. Koszty są spore.:(
      Nie ma generalnie żadnej pomocy ze strony państwa dla młodych miłośników latania. 😦 Ale próbować trzeba.
      Pozdrawiam.
      🙂

      Polubienie

 8. .https://youtu.be/CkN4_KSi2QI
  28.09.15 Журналист признался, как фальсифицируют сюжеты из зоны АTO

  Kerry ziewa w czasie jak przemawia Obama
  .http://cs543100.vk.me/v543100081/56b3/8cyWm8txAEU.jpg

  Ukraiński kalendarz bez kropki i dobranoc!

  A tymczasem na Marsie odkryto słoną wodę!
  http://ria.ru/science/20150928/1288244263.html

  Plus do zapamiętania mysl WWP z dzisiejszej Mowy Nowojorskiej

  A Kijów w panice po dzisiejszych wystapieniach
  http://antifashist.com/item/kiev-v-panike-genassambleya-oon-obnazhila-predatelskuyu-dvulichnost-zapada.html#ixzz3n49BMD61

  DOBRANOC!

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Po udanym i obfitującym w ważne wydarzenia i słowa dniu życzę państwu spokojnej nocy i udanego wtorku.

  🙂 Panu Prezydentowi Rosji i Chin życzę udanego wieczornego bankietu .

  Dobranoc

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Na kolanach. „Ukraine International Airlines” ( Міжнародні авіалінії України) największa ukraińska krajowa linia lotnicza, wezwała Rosję by w ramach kontr – sankcji, nie zabraniała im korzystać z rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Władze ukrainskich linii tłumaczą się że nigdy nie naruszały prawa Federacji Rosyjskiej, a poprzednie ograniczenia nałożone przez Rosję przyniosły im znaczne straty (6 milionów dolarów rocznie za poprzedni rok);
  http://biz.liga.net/all/transport/novosti/3119846-mau-predosteregayut-rf-ot-zerkalnykh-mer-k-ukrainskim-kompaniyam.htm

  Polubione przez 5 ludzi

  • Nie dziwię im się
   Oto gdzie dzisiaj latają (Kiev Boryspil International Airport)

   05:35
   PS946 Madrid (MAD) Ukraine Int. Airlines B738 UR-PSB Scheduled
   08:00
   PS72 Dnipropetrovsk (DNK) Ukraine Int. Airlines 737 Scheduled
   08:00
   PS56 Odessa (ODS) Ukraine Int. Airlines 73H Scheduled
   08:00
   PS24 Kharkiv (HRK) Ukraine Int. Airlines B735 UR-GAU Scheduled
   08:05
   PS716 Istanbul (IST) Ukraine Int. Airlines B738 UR-PSH Scheduled
   08:05
   PS576 Moscow (DME) Ukraine Int. Airlines 735 Scheduled
   08:05
   PS602 Baku (GYD) Ukraine Int. Airlines B735 UR-GAW Scheduled
   08:10
   PS34 Lviv (LWO) Ukraine Int. Airlines B738 UR-PSE Scheduled
   08:10 PS288 Beijing (PEK) Ukraine Int. Airlines 767 Scheduled
   08:10 PS356 Athens (ATH) Ukraine Int. Airlines B735 UR-GBC Scheduled
   08:15 PS344 Larnaca (LCA) Ukraine Int. Airlines E190 UR-EMA Scheduled
   08:20 PS534 Astana (TSE) Ukraine Int. Airlines B735 UR-GAK Scheduled
   08:25
   PS898 Chisinau (KIV) Ukraine Int. Airlines B738 UR-PSG Scheduled
   08:25
   PS544 St. Petersburg (LED) Ukraine Int. Airlines B735 UR-GAS Scheduled
   08:25 PS184 Vilnius (VNO) Ukraine Int. Airlines E190 UR-EME Scheduled
   08:30
   PS518 Tbilisi (TBS) Ukraine Int. Airlines B738 UR-PSC Scheduled
   08:30 PS538 Almaty (ALA) Ukraine Int. Airlines B738 UR-PSD Scheduled
   08:35 PS612 Yerevan (EVN) Ukraine Int. Airlines B735 UR-GBC Scheduled
   08:35 PS506 Kutaisi (KUT) Ukraine Int. Airlines B739 UR-PSI Scheduled
   08:40 PS778 Tel Aviv (TLV) Ukraine Int. Airlines B739 UR-PSJ Scheduled

   Dużo z tego leci albo do, albo nad Rosją
   (przepraszam za niechlujne wklejenie, ale mam problemy z kompem)

   Polubione przez 5 ludzi

 11. WItam,
  Zanim Szef wrzuci nowe „Słowo” – kilka informacji pojawiło się tuz przed północą – ale już nie miałem siły włączać komputera…

  Ludność Syrii w różnych kafejkach albo w domach oglądała przemówienia z ONZ, entuzjastycznie reagując na przemówienie WWP. Link adekwatny mi się zapodział 🙂 / 😦

  Ale euforię wzbudziło w Syrii przybycie do Tartusu chińskiej floty. Jeden lotniskowiec, jeden krążownik rakietowy plus jak piszą „jeszcze kilka okretów”. Chińczycy przywieźli na pokładzie wojsko które zajmuje pozycje oraz lotnictwo które już jest bazowane na jednym z lotnisk jakie im przydzielili Syryjczycy..

  Przed północa pojawiło się zdjęcie rosyjskiego Su-34 nad Latakią.
  A więc jest rosyjskie lotnictwo bombardujące!

  Entuzjazm w Syrii jest OGROMNY!
  PS
  W dyskusji w studiu w Rossija24 po przemówieniach jedna osoba powiedziała coś interesującego. Mianowicie o waleczności i patriotyźmie armii syryjskiej.

  Ten ekspert stwierdził że we wszystkich konfliktach jakie były od kilkudziesięciu lat – zawsze były przypadki że przechodziły na drugą stronę całe oddziały – od kompanii po dywizję. Natomiast w Syrii – po raz pierwszy od niepamiętnych czasów ani jeden oddział armii syryjskiej nie przeszedł na strone przeciwnika. Owszem, zdarzały się indywidualne dezercje jak wszedzie, ale żaden, nawet najmniejszy oddziałek nigdy nie zdradził Assada!

  http://vk.com/feed?w=wall13473028_645 < spis lotnictwa jakie podesłała Rosja do Syrii / prawdopodobne informacje/

  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_16508%2Fall
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_16510%2Fall
  .http://cs629213.vk.me/v629213202/10e5d/STyQxmzQcVE.jpg
  http://warfiles.ru/show-96426-smi-v-siriyu-pribyli-frontovye-bombardirovschiki-su-34.html

  Polecam interesującą analizę http://topwar.ru/83229-pristalnyy-vzglyad-na-vostok.html

  Mem bez kropki

  Женский батальон в Сирии .

  http://www.imperiyanews.ru/details/6d35dc7b-2fc2-4854-9f7c-5adb7a8caf80
  Китайский излом

  PS
  Wczoraj przed naszą północą pojawiła się informacja że nagle Japonia jest gotowa do rozmów z Rosją na temat traktatu pokojowego. Jak wiadomo – formalnie ZSRR i Japonia nie miały "traktatu pokojowego" a rodzaj zawieszenia ognia po II WŚ
  Япония заявила о готовности обсуждать с Россией заключение мирного договора.
  http://lifenews.ru/news/162548

  PS2
  Виталий Чуркин: США начали бомбить Сирию без разрешения СБ ООН
  Соединенные Штаты и возглавляемая ими коалиция действовали в Сирии без мандата СБ ООН. Об этом в интервью RT заявил постпред РФ при ООН Виталий Чуркин.
  По словам дипломата, Запад хочет провести в Сирии операцию по смене режима.
  За год своей деятельности, антитеррористическая коалиция не добилась своих целей в борьбе с ИГИЛ.
  Постпред России при ООН подчеркнул, что Совбез принимал бы все решения под диктовку Вашингтона, если бы Россия не обладала правом вето в СБ ООН.
  Он также прокомментировал обвинения в присутствии российских военных в Сирии.
  "Нас не в чем обвинять, мы действуем с согласия сирийского правительства. Понятно, что там есть российские военные, которые помогают сирийским вооружённым силам применять оружие, которое мы поставляем", – отметил постпред.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.