Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2017r.- 968 dzień od nowego rozejmu.


„Dobra zmiana” polega na tym, że teraz lody kręci się inaczej.

Na czym ten mechanizm polega łatwo prześledzić jest na działaniach podejmowanych przez MON.

Na przykład 2 Regionalna Baza Logistyczna (2RBLog) poinformowała o zamówieniu w ramach procedury przyspieszonej bluz ocieplających na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Umundurowanie trafić ma do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Przedmiotem zamówienia jest dostawa bluz ocieplających (https://archiwum.allegro.pl/oferta/bluza-ocieplajaca-pod-mundur-2010-okazja-moro-i5863157516.html) w liczbie 25 000 sztuk, o szacunkowej wartości ponad 3,739 mln złotych. Jak wskazuje 2RBLog w Dzienniku Urzędowym UE, dokonanie zakupu jest niezbędne do zabezpieczenia potrzeb SZ RP, zachodzi bowiem „pilna potrzeba zrealizowania dostaw bluz ocieplających, celem koniecznego i pilnego wyposażenia nowoformowanych brygad WOT oraz zabezpieczenie żołnierzy nowopromowanych w miesiącu grudniu br.”.

„Przeprowadzenie postępowania z zastosowaniem krótszego terminu składania ofert umożliwi Zamawiającemu terminową realizację dostaw oraz wydatkowanie środków finansowych pozyskanych w IV kwartale br., a zastosowanie art. 43 ust. 2 uniemożliwi terminową ich realizację” – czytamy w ogłoszeniu. Zamówienie zostanie więc udzielone w trybie przetargu nieograniczonego przyspieszonego.

Jak można policzyć, 2RBLog przewiduje, że uda się zakupić takie bluzy po około 150 zł (nie wiadomo tylko, czy jest to kwota netto czy też brutto. Jednocześnie takie same bluzy można kupić za pośrednictwem internetu za kwotę maksymalnie 60 złotych/sztuka (http://wmasg.pl/pl/consignment/show/698409). Oczywiście w dużym hurcie, a o taki zakup tu chodzi, cena za bluzę może oscylować w widełkach 30-40 złotych za sztukę. Jednocześnie w magazynach Agencji Mienia Wojskowego (AMW)trwa intensywna wyprzedaż za bezcen m.in. odzieży i umundurowania wojskowego. I tak, np. takie same bluzy kosztują tam tylko 25 złotych/sztuka, zaś kurtka zimowa z podpinką zimową 45 złotych a bez podpinki o 10 złotych taniej za sztukę (http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/w-lublinie-powstal-sklep-ze-sprzetem-wojskowym-wycofanym-z-armii-kiedy-otwarcie,n,1000206156.html, http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/w-lublinie-powstanie-sklep-ze-sprzetem-wojskowym-wycofanym-z-armii,n,1000204079.html)

Można by się było w tym miejscu zastanowić gdzie tu logika, jeśli z magazynów AMW za grosze wyprzedawana jest odzież wojskowa, za którą MON (któremu podlega AMW) bezprzetargowo w trybie pilnym chce kupić bluzy płacąc za nie około 150 złotych za sztukę.

Jak łatwo wyliczyć, chociażby z pierwszej oferty, jaką znalazłem w internecie, można te bluzy kupić maksymalnie po 60 zł za sztukę i nie jest to żadna wyprzedaż, tylko na tym handlu zarabia producent i pośrednik. Czyli dodatkowy zysk jaki zapewnia stawka ustalona w zakupie bezprzetargowym przez 2RBLog wynosi minimum 90 złotych za każdą z 25 tysięcy bluz jakie postanowił zakupić dla WOT MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza. W tym przypadku „niegospodarność” kosztować będzie nas- wszystkich podatników, około 2,250 mln złotych.

Czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda?

Oczywiście, że jest i to bardzo racjonalna metoda. Chodzi o to, że zamawiane przez 2RBLog bluzy już od dawna czekały na paletach w magazynie na tę okazję, którą jest „nagła potrzeba” wojska, które właśnie zostało „zaskoczone” tym, że będzie zima. Ciekawe przy okazji, co wojsko robiło przez cały rok, że aż zostało zaskoczone zbliżającą się zimą?

Chodzi tu tylko o to, że dzięki tej „nieprzewidzianej” okoliczności pójdzie ten towar bez przetargu, bluzy warte w hurcie 20-30 złotych sztuka pójdą po „skromne” 150 złotych.

Kto na tym zarobi?

A chodzi tu o „skromne” ponad 2,5 mln złotych, to już powinna wyjaśnić prokuratura (która nota bene została pod rządami „dobrej zmiany” maksymalnie upolityczniona przez dokonane w niej czystki i ścisłą kontrolę PiS-owskiego komisarza Ziobrę).
A jeśli nie ona, to od czego jest parlamentarna i poza parlamentarna opozycja?

Tak więc mamy kolejny mega przekręt zastosowany przez zarządzającego MON-em Macierewicza i jego ekipę. Oczywiście wszystko to dla „naszego dobra” w imię „dobrej zmiany” 🙂

2 Regionalna Baza Logistyczna,

http://zamowienia.2rblog.wp.mil.pl/pl/14_1639.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajsza doba pod względem wrogiej aktywności przejawianej przez ukraińskie ATO wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu, nie różniła się zasadniczo w porównaniu z poprzednim dniem. No może nieznacznie wzrosła.

I tak, w ciągu minionej doby na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni maszynowej, 28 razy ostrzeliwali terytorium DRL w okolicach 13 miejscowości. W wyniku tego ostrzału w miejscowości Spartakus został ranny mężczyzna.

Natomiast, w stosunku do poprzedniego dni, na ługańskim odcinku frontu w ciągu ostatniej doby nastąpiło uspokojenie.

I tak, ukraińscy żołnierze na tym odcinku frontu, przy użyciu; moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i różnego rodzaju granatników, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni maszynowej, 12 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. Ostrzał prowadzony był tam w rejonie następujących miejscowości: Ałmaznoje, Frunze, Kalinowa, Znamienki, Krasnego Limana, Wiesiełej Gory i Kalinowki oraz w okolicy pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 31pocisków moździerzowych.

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 21 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Сьогоднішній день знову не приніс мир на землю Донбасу. І хоча за останні декілька днів противник зменшив активність, повного припинення вогню вздовж лінії розмежування все ж немає.
Так, уночі бойовики били з гранатометів та кулеметів по оборонцях Старогнатівки, що на Приморському напрямку. З цієї ж зброї ворог близько 3 ночі розпочав обстріл опорного пункту української армії біля Богданівки. Наші воїни, застосовуючи піхотне озброєння жорстко відповіли окупантам. Унаслідок цього протистояння отримав поранення один військовослужбовець сил АТО.
На Луганському напрямку під вогонь зі стрілецької зброї проросійських найманців потрапили позиції Збройних Сил України неподалік Кримського. А 82-міліметровий міномет ворога бив на підступах до Троїцького”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 21.10.2017 РОКУ.
Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО не зазнала суттєвих змін. Бойовики поодиноко продовжували обстріли українських позицій з піхотного озброєння вздовж усієї лінії розмежування.
Так, на Донецькому напрямку майже з 18 години і до опівночі окупанти били з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по опорним пунктам сил АТО біля Авдіївки та шахти Бутівка. З цієї ж зброї увечері найманці декілька годин вели обстріл наших укріплень неподалік Кам’янки та Верхньоторецького.
На Луганському напрямку наприкінці доби противник із великокаліберних кулеметів двічі обстріляв оборонців Новозваніки і один раз – захисників Новоолександрівки.
На Маріупольському напрямку під вогнем ворожих протитанкових та автоматичних гранатометів опинились опорні пункти української армії неподалік Старогнатівки і Талаківки.
Загалом за минулу добу російсько-окупаційні угруповання 14 разів порушили перемир’я. 9 разів бійці АТО жорстко відповідали ворогу, пригнічуючи його вогневу активність. Унаслідок бойових дій один наш військовослужбовець отримав поранення”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2017r.- 968 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, „ukrainizacja’ Kanady, państwa które przez Kijów uważane jest za jego „największego przyjaciela (oczywiście po USA) na Zachodzie”. W Toronto pobili się przeciwnicy i zwolennicy obecnego premiera Kanady, plus policja. Ci pierwsi protestowali przeciwko wprowadzanym przez niego „reformom” które maja „dusić” kanadyjską gospodarkę, ci drudzy z kolei oskarżali ich o to ze sa „rasistami” i „faszystami’, a policja jak zwykle lała wszystkich…
  http://korrespondent.net/world/3898688-v-kanade-protestovaly-protyv-premera-truido
  https://globalnews.ca/news/3818026/trudeau-demonstrators-toronto-city-hall/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem na ukraińskim Zakarpaciu. Grupa ‚zamaskowanych osobników” przedstawiajacych sie jako „funkcjonariusze Prokuratury Generalnej Ukrainy” wdarła się do siedziby miejscowej firmy zajmującej się wydobyciem kruszców (m.in złota). „Zajęto” także siedzibe firmy znajdująca się w Kijowie, pikanterii całej sprawie dodaje fakt ze firmę przejęła niedawno amerykańska spółka „Avellana Gold”. Podobno ‚zamaskowani osobnicy” samowolnie zabrali całą znajdująca się w biurach firmy dokumentację przez co na chwilę obecna jej działalnośc została „zablokowana”;
  http://rusvesna.su/news/1508601132

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I jeszcze o „epickim konflikcie” pomiedzy dwoma „szczerymi ukropatriotami” (filmik również we „wstępniaku”), czyli „dowódcą’ tzw. baonu OUN, a „dowódcą” oddziału „Prawego Sektora”. DO „rozróby” (słownie) włączył się Ihor Mosijczuk z Partii radykalnej Ołeha Laszki, który oskarżył o sprowokowanie całego konfliktu ‚doradcę” szefa MSW Ukrainy, a obecnie lidera Partii Socjalistycznej Ilje Kiwę;
  https://strana.ua/news/100134-strelba-v-kieve-nikolaj-kokhanivskij-komandir-oun-ihor-mosijchuk-zashchishchaet-eho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejna historia o ‚weteranie ATO” ktory z dnia na dzień z „heroja” ukromediów stał się zadłużonym bankrutem pozostawionym samemu sobie bez środków do życia. Tym razem chodzi o niejakiego Ołeksandra Kononowa inwalidę bez ręki oraz nogi, który przebywał w niewoli u „separatystów’ z Republiki Ługańskiej (za udzielanie pomocy siłom prokijowskim), a następnie zwolniony z niej udął się na „wolna i demokratyczną” Ukraine. Tam postanowił otworzyć „kozia fermę” i zając się „agroturystyką”. Jak sie teraz okazało „porobili” go „ukraińscy partnerzy biznesowi” zostawiajac bez środków do życia i gigantycznym zadłużeniem…
  https://antikor.com.ua/articles/198720-net_boljshe_syrov_sanycha_obman_legendarnogo_eks-plennogo_lnr_vozmutil_ukraintsev

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciąg dalszy sprawy pozbawienia ukraińskiego oligarchy Achmetowa posiadanego przez niego większosciowego pakietu akcji w ukraińskiej spółce ‚Ukrtelecom”. Po tym jak sąd w Kijowie nakazał mu zwrot posiadanych przez niego akcji ukraińskiemu państwu dodatkowo skazano go na zapłacenie prawie 82 mln dolarów kary „za niewywiązanie sie ze zobowiązań inwestycyjnych” (Achmetow miał w przejęty przez siebie w 2011 roku „Ukrtelecom” w przeciągu 5 lata zainwestować nie mniej niż 450 mln dolarów);
  https://antikor.com.ua/articles/198629-kompaniju_ahmetova_objazali_vyplatitj_82_mln_dollarov_peni_za_ukrtelekom

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem kolejny „weteran ATO” (z tzw. batalionu „Ruś Kijowska’) zasilił „Niebiański Korpus” (dawniej ‚Niebiańska Sotnia”). W dniu wczorajszym przed wejsciem do podkijowskich zakładów włókienniczych znaleziono ciało meżczyzny z ranami kłutymi (od noża) jak się okazało były to zwłoki „uczestnika operacji ATO na Donbasie” (czyli tzw. weterana ATO) który służył tam w tzw. batalionie „Ruś Kijowska”;
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/10/22/7159264/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejna zdrada Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Przewodniczący delegacji ukraińskiej w PACE Arjew poinformował ze Poroszenko zadeklarował ze Ukraina spąłci całe zadłużenie Rosji wobec tej organizacji byleby tylko nie przywracać Rosji odebranych jej (w ramach sankcji) praw członkowskich. Jednak sekretarz Rady Europy Thorbjørn Jagland odrzucił zdecydowanie taką propozycję i jak zauważył Arjew wolał udać sie do Moskwy by prosić Rosję, aby nie wstrzymywała finansowania organizacji…
  http://hvylya.net/news/exclusive/yagland-otklonil-predlozhenie-ukrainyi-pogasit-zadolzhennost-rossii-arev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukromedia informują ze przebywający w tamtejszym areszcie śledczym seryjny gwałciciel, członek banderowskiego „Prawego Sektora”, który jedną ze swoich ofiar, kobiete pobił zgwałcił, a następnie wyrzucił przez okno, żyje sobie jak „paczek w maśle” (m.in ma dostęp do tv, korzysta z telefonu komórkowego itp). Jako ze więźniowie gwałciciel zajmują najniższe „miejsce” w więziennej „hierarchii” załatwiono mu osobna celę, w której przebywa tylko z jednym osadzonym (za handel narkotykami). Dodatkowo już w areszcie miał on dopuścić się pobicia innego więźnia o czym słuzby więzienne poinformowały policje, ale ta nie wszczęła żadnego postepowania w tej sprawie;
  http://timer-odessa.net/news/seriyniy_nasilnik_iz_pravogo_sektora_sidit_v_sizo_s_komfortom_132.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem mediomatoły.pl ‚awansowały” doradcę szefa MSW Ukrainy, ukraińskiego parlamentarzystę oraz „kuratora” niesławnego portalu „Mirotworec” Antona Heraszczenke na…ministra sprawiedliwosci Ukrainy;
  https://wiadomosci.wp.pl/nowe-fakty-ws-corki-milionera-20-latka-zabila-6-osob-6179556945602177a
  Cytat „Ukraiński minister sprawiedliwości, Anton Heraszczenko, już zapowiedział, że będzie ona sądzona tak samo, jak każdy inny obywatel”
  A wystarczyło skorzystać choćby z „Wujka Gugle”…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem „bojcy ATO” na Donbasie chyba już mają dość wojowania. W „wyzwolonej” Awdijewce pojawił sie sam „generalissimus” Poroszenko który ogłosił że już wkrótce cztery brygady ukraińskiej armii (14, 53, 72 i 92) już wkrótce zostaną „zluzowane” przez „zmienników” i zostaną wycofane z „frontu”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3898773-poroshenko-na-donbasse-proidet-rotatsyia-vsu

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Do sprzeciwu Rumunii oraz Wegier wobec wprowadzonej na Ukrainie „reformy oświatowej”, ograniczającej prawa mniejszosci narodowych, może dołączyć także Mołdawia, której parlament ma się zajać właśnie ‚zbadaniem” wprowadzonej przez Kijów „reformy” oraz przyjąć w tej sprawie odpowiednią deklaracje. Według jednego z mołdawskich parlamentarzystów, podstawą dla tej deklaracji może stać uchwała przyjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE), w której skrytykowano ukraińska „reformę oświatową”;
  https://strana.ua/news/100219-v-moldove-hotovjat-deklaratsiju-po-skandalnomu-ukrainskomu-zakonu-ob-obrazovanii.html
  Ps. Nawet mała i biedna Mołdawia się zaczyna „stawiać”, a „nasze” barany dalej sie „łaszą” do tej kijowskiej małpiarni…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Micho” Saakaszwili nareszcie „walnął” coś mądrego, czyli zaapelował by zlikwidować ukrobezpiekę (SBU) oraz ukraińską Gwardię Narodową, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze rozdać Ukraińcom 🙂
  https://strana.ua/news/100209-mikhomajdan-saakashvili-prizval-zakryt-natshvardiju-i-sbu-a-denhi-razdat-ukraintsam.html
  Ps. I jeszcze zlikwidować „niezwyciężoną armię kijowską” i byłoby super…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ponad dziesięciu „Rosjan’ zatrzymała ukraińska straż graniczna w obwodzie sumskim według ukromediów. Jak sie jednak okazuje owi zatrzymani „Rosjanie” to najprawdopodobniej „obywatele państw dostawców nielegalnych imigrantów” (cytat z ukromediów) którzy poprzez Rosję, a następnie terytorium Ukrainy próbują dostac się do UE…
  http://korrespondent.net/ukraine/3898757-v-sumskoi-oblasty-zaderzhaly-bolee-desiaty-rossyian
  Z kolei jeden Tatar Krymski który „przelewał krew” na Donbasie (w szeregach oddziałów „Prawego Sektora’) za „wolną i demokratyczną” Ukrainę, chciał otrzymac od niej status „uchodźcy politycznego”, ale władze w Kijowie mu odmówiły. powodem odmowy może być jednak to ze ów „krymski Tatar” to obywatel Uzbekistanu…
  https://www.obozrevatel.com/society/ukraina-otkazala-v-ubezhische-kryimskomu-tatarinu-voevavshemu-na-donbasse.htm

  Polubione przez 4 ludzi

  • A ile tych co skakali na Majdanie obecnie pracuje w Moskwie…
   Chociaż tendencja się zmienia z tego co widzę. Władze Kremla coraz niechętniej patrzą na pracowników z Ukrainy ( z republik są traktowani odmiennie). głównym problemem jest wjazd i wyjazd do FR. Obecnie uczestnicy ATO -cóż wiele mówić mogą zostać zawróceni na granicy lub nawet aresztowani (za zbrodnie wojenne).
   Dlatego też coraz więcej osób ze wschodniej Ukrainy wybiera obecnie kraje UE do pracy za granicą.

   Polubione przez 3 ludzi

 14. Jeden z wielu przykładów jak to rząd w Warszawie wspiera obecne władze Ukrainy.
  Bartosz Cichocki podczas konferencji pt. „Polska Polityka Wschodnia 2017”w Wojnowicach w województwie dolnośląskim podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat Ukrainy
  Wiceszef MSZ zaznaczył, że dla resortu ważne jest wspieranie Polaków, mieszkających poza granicami Polski na Wschodzie. Jednak na równi stoi także pomaganie m. in. Ukrainy.
  cytat:
  Równie istotne jest wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów. W sumie na te cele wydaliśmy 176 mln zł, które trafiły na Ukrainę, do Białorusi, Mołdawii i Gruzji – przekazał Cichocki.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polskie-msz-wydalo-176-mln-zl-wsparcie-gospodarek-m-in-ukrainy-bialorusi/
  Komentarz: To nie jest oczywiście cala pomoc udzielona Ukrainie. Problem polega na tym, że nie ma możliwości szybkiej weryfikacji ile dokładnie podatnik z Polski łoży na utrzymanie obcego państwa. Właściwie każda z agend rządowych wspiera Ukrainę rożnymi grantami lub pomocą finansową. Przykładem może być ostatnie podarowanie sprzętu medycznego z Przez marszałka Senatu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/karczewski-podarowal-ukraincom-sprzet-medyczny-ufundowany-senat-rp-bronia-europy/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.