Wojna domowa na Ukrainie 13.06.2018r.- 1102 dzień od nowego rozejmu.


W dniu dzisiejszym w godz. 13:30-15:15 w Sali Konferencyjnej im. J. Kuronia odbędą się obrady drugiego dnia X Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego z udziałem parlamentarzystów z Polski i Ukrainy.


fot. Kancelaria Sejmu/Kronika Sejmowa

X Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego, po ponad półtorarocznej przerwie, ma miejsce w dniach 12-13 czerwca. Stronie polskiej przewodniczy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a na czele delegacji ukraińskiej stoi wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syroid.

W obradach uczestniczą także: pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski, podsekretarz stanu w MSZ ds. bezpieczeństwa, polityki wschodniej i poltityki Europejskiej Bartosz Cichocki oraz sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek.

Uczestnicząca we wczorajszym dniu obrad deputowana Wierchownej Rady, Oleksana Jurtyniec zamieściła na swojej stronie na Facebooku informację dotyczącą spraw poruszonych w tym dniu na spotkaniu parlamentarzystów z Polski i Ukrainy.

Tematy jakie miały zostać poruszone, to:

1. Wezwanie Federacji Rosyjskiej do zaprzestania prowadzenia agresji przeciwko Ukrainie oraz okupacji Krymu, obwodu Donieckiego i Ługańskiego.

2. Zobowiązanie się wobec społeczności międzynarodowej do wywierania przez nią presji na agresora.

3. Zwolnienia ukraińskich więźniów, którzy są przetrzymywani w Rosji.

4. Wsparcie dla misji OBWE, które działa (ponoć- dopisek mój) we wschodniej Ukrainie.

5. Uznanie dla znaczenia jakie ma wykonywana praca przez ukraińsko-polsko-litewską brygadę im. „Hetmana Ostrogskiego”.

6. Koordynacja polsko-ukraińskich działań w celu zablokowania budowy gazociągu „Nord Stream 2” oraz omówienie zagadnień w temacie obopólnej współpracy przemysłu energetycznego.

7. Wezwano do kontynuowania dialogu pomiędzy historykami obu krajów oraz wsparcie dla działań podejmowanych przez wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenko i Piotra Glińskiego.

8. Zatwierdzono prace ukraińsko-polskiej rady wymiany młodzieży. Dodam, że „wymiana” ta dotyczy tylko młodzieży ukraińskiej, która za pieniądze polskich podatników ma możliwości kształcenia się oraz realizuje liczne projekty z dziedziny kultury i sztuki.

Dziś, 13 czerwca, delegacje udadzą się do Szczecina i Świnoujścia, gdzie odwiedzą m.in. terminal LNG im. „Lecha Kaczyńskiego”.

Natomiast w sobotę 9 czerwca w Charkowie wicepremierzy Polski i Ukrainy Pawło Rozenko i Piotr Gliński wzięli udział w uroczystości poświęconej pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, składając kwiaty pod pomnikiem ofiar totalitaryzmu.

„Celem zbrodni katyńskiej było zabicie nie tylko naszych braci, ojców i dziadów, ale także zabójstwo Polski (…) jesteśmy tutaj, aby powiedzieć światu, że to zabójstwo nie udało się”– powiedział podczas swojego wystąpienia w czasie uroczystości Piotr Gliński.

Z kolei wicepremier Pawło Rozenko zwrócił uwagę na to, że pomiędzy Polską a Ukrainą nie ma takich spraw, których nie można byłoby rozwiązać drogą dialogu.

„Możemy stwierdzić z pewnością, że strategiczne partnerstwo między Polską a Ukrainą działa i nie ma dla niego alternatywy”– powiedział Rozenko.

Dodał, że wobec aktualnych zagrożeń celowym jest rozpoczęcie kolejnego etapu budowania wzajemnych relacji i współpracy, także w sferze dialogu historycznego.

Szkoda tylko, że nadal obie strony tak bardzo starannie unikają tematu dokonanej, przez Ukraińców zainspirowanych ideologią nazizmu ukraińskiego Bandery, zbrodni ludobójstwa na Polakach i innych zamieszkujących Kresy Wschodnie mniejszościach etnicznych.

Jak widzimy, władze polskie konsekwentnie grają wymuszoną na nich rolę, w tym teatrze absurdów naszemu krajowi rozpisały w swoim scenariuszu Stany Zjednoczone. Konsekwencją tego jest to, że historia znów zaczyna przynosić podobne skutki, co polega na tym, że w poprzednim systemie niewygodnym tematem była zbrodnia katyńska, a dziś jest nim zbrodnia ludobójstwa dokonana przez Ukraińców na naszych Rodakach. A może są to zupełnie innej miary zbrodnie, bo jedna jest ważniejsza (pomimo mniejszej jej skali) gdyż cementuje nasze uczucia nienawiści do Rosji, zaś druga znacznie bardziej potworna, bo zaciemnia obraz wspólnej ukraińsko-polskiej polityki antyrosyjskiej. Zaś obie te postawy dowodzą miałkości naszych tzw. elit politycznych i tego, że tak naprawdę nic się w ich wasalnej postawie lokajskiej wobec hegemona- bez różnicy kim on by nie był- nie zmieniło. Widocznie one umieją tylko służyć sile i nic innego więcej nie potrafią?

Program X Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy:

13:30 – 13:40 Otwarcie Sesji w sali konferencyjnej im. Jacka Kuronia w Domu Poselskim,

13:40 – 14:40 I. Bezpieczeństwo energetyczne regionu, koordynacja działań w celu zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2,

14:40 – 15:40 II. Współpraca wojskowa oraz zacieśnianie relacji Ukrainy z Unią Europejską i NATO,

16:00 – 17:00 III. Współpraca i wymiana młodzieży,

17:00 – 17:15 Podsumowanie. Zakończenie Sesji.

Sesja była zamknięta dla mediów.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=F929AFD36FD55A71C12582A900503F21,

https://web.facebook.com/oksana.yurynets?_rdc=1&_rdr,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu było stosunkowo spokojnie.

I tak, pierwszy w tym dniu ostrzał rozpoczął się w godzinach, od 06:45 do 08:30, i prowadzony był na południowym odcinku tego frontu, z kierunku Szirokina w stronę Leninskoje. Wystrzelono tam 7 min kaliber 120 mm.

Później kolejne dw ostrzały (o 12:00 i od 16:35 do 17:20) prowadzone były z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska. Ostrzały prowadzono przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej. W rezultacie tych ostrzałów zostało uszkodzonych w Dokuczajewsku pięć domów: przy ulicy Watutina nr. 13 i Lenina nr. 98, 86, 82 i 61. Natomiast w wyniku uszkodzenia tam sieci energetycznej zostało pozbawionych dopływu prądu 48 gospodarstw domowych. Poza tym została ranna 35-letnia mieszkanka Jelienowki, która obecnie przebywa w centralnym szpitalu miejskim w Dokuczajewsku.

Następne dwa ostrzały, do których doszło w godzinach 19:25-20:00 i 21:05-21:50, miały miejsce w rejonie Jasinowatej. Pierwszy prowadzono z części wyższej wsi Wierchnietorieczkoje w stronę jej części niżej położonej. Ten ostrzał prowadzony był przy użyciu granatników: AGS-17 58 granatów) i SPG-9 (10 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. Natomiast drugi z tych ostrzałów, który był również ostatnim minionej doby, prowadzony był z kierunku Troiczkoje w stronę Ozierianowki, przy użyciu granatnika SPG-9 (3 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 9 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W czasie tych ostrzałów spadło na terytorium DRL 120 pocisków wobec 58 z dnia poprzedniego.

Poza tym, w ciągu minionej doby, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzelane zostały okolice wsi: Donieckij, Kalinowo, Łogwinowo i Sokolniki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 13 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 12 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була контрольованою, інтенсивність боїв залишалась на попередньому рівні.

Бойові дії тривали в районі населених пунктів Кримське та Новотошківське, що на Луганщині. На Горлівському напрямку – в районі населеного пункту Луганське. Ворог активізувався на Донецькому напрямку поблизу Новотроїцького. Не припиняються бої на Маріупольському напрямку – в районі населених пунктів Гнутове, Водяне та Лебединське.

Російсько-окупаційні війська 32 рази вдавалися до прицільного вогню по нашим позиціям, з них 9 разів застосовували міномети калібрів 120 мм та 82 мм. З метою недопущення просування противника в бік наших позицій та подавлення вогневих точок ворога, підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь, надійно утримуючи позиції.

Під час бойових дій минулої доби 1 український військовослужбовець загинув.

За даними розвідки вчора увечері була знищена бойова броньована машина противника. Загалом за добу 5 окупантів було знищено та 4 поранено.

Сьогодні, упродовж ночі 13 червня, ворог 7 разів порушував режим тиші з них 3 рази застосовував озброєння заборонене Мінськими домовленостями поблизу населених пунктів Новотошківське та Новоолександрівка. Під час боїв було поранено двох наших захисників. Всі спроби противника просунутися в глибину нашої оборони залишалися нереалізованими.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.06.2018r.- 1102 dzień od nowego rozejmu.

 1. NIEWOLNICTWO na Ukrainie. Pracownicy jednej ze stacji benzynowych pod Humaniem znaleźli i udzielili pomocy inwalidzie ze śladami pobicia, który jak się okazało przez 2 lata był przetrzymywany w jednym z gospodarstw i zmuszany do „niewolniczej pracy” za jedzenie. Jak opowiedział 25 – letni meżczyzna, był wychowankiem jednego z domów dziecka, a następnie przeniesiono go do ‚specjalistycznego internatu” którego „kierownik” sprzedał go „w niewolę” wraz z 11 innymi wychowankami. Meżczyźnie, ktory miał być przetrzymywany razem z kobietą którą jednak pewnego dnia ‚wywieziono w nieznanym kierunku”, udało się zbiec po tym jak jego „właściciel” urządził sobie „popijawę”;
  https://strana.ua/news/146466-na-zapravke-okolo-umani-nashli-sirotu-kotoryj-dva-hoda-provel-v-rabstve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Nagroda” za wierną służbę wersja ukraińska. W jednej z miejscowości obwodu dniepropietrowskiego z mieszkania ‚wysiedlono” mieszkająca w nim kobietę – „uczestniczkę ATO” wraz jej dziećmi. Jak zauważono w ukromediach najbardziej skandaliczne jest to ze do ‚wysiedlenia’ z mieszkania i sprzedania go nowym właścicielom doszło gdy kobieta ‚walczyła na froncie z rosyjską inwazją”;
  https://www.5.ua/amp/regiony/skandal-na-dnipropetrovshchyni-zhinkuveterana-ato-razom-z-ditmy-vyseliaiut-iz-kvartyry-171522.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nawet jak na standardy neobanderowskie straszne świństwo. Z tego co pamiętam jeszcze w 2015 roku Prezydent Poroszenko podpisał ustawę w myśl której nie można było wykonywać egzekucji komorniczych w domach osób uczestników ATO, gdy ci służyli na froncie.
   Nawet tą obietnicę złamali rządzący na Ukrainie ( nie wspominając o kadzeniu o złotych górach, ubezpieczeniu i ziemi). Jeśli w wyborach wygra „swoboda” i inne neobanderowskie organizacje to dojdzie do samosądów i linczów na osobach, które będzie się posądzać o szkodzenie weteranom ATO. Policja i gwardia nawet nie będzie miała możliwości protestu. Na Ukrainie rośnie niezadowolenie społeczne i nowej ekipie trzeba znaleźć „winnych” owej sytuacji. Wróg zewnętrzny (Rosjanin, Polak Węgier, Żyd) nie wystarczy trzeba będzie unicestwić „wrogów” wewnętrznych. Niech już lepiej wygra piękna Julia-będzie kradła jak obecni rządzący, ale przynajmniej nie dojdzie do wewnętrznego załamania państwa.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.