Wojna domowa na Ukrainie 26.09.2018r.- 1207 dzień od nowego rozejmu.


Według niemieckiej gazety „Die Welt”, dla złych rządów Poroszenki na Ukrainie nie ma alternatywy, i każdy inny wybór może być jeszcze gorszy.

Niemiecka gazeta pisze, że będą to wybory „decydujące” i że mimo utrzymującej się w kraju korupcji „nie widać alternatywy dla urzędującego prezydenta” Petra Poroszenki.

Zdaniem „Die Welt”, bez względu na to, że uzasadniona jest nieufność wobec obecnego rządu w Kijowie, na razie, z braku lepszej alternatywy, jest on zapewne „najmniejszym złem”. Dziennik zwraca w tym kontekście uwagę, że w okresie poprzedzającym ukraińskie wybory trzeba się liczyć z potężnymi kampaniami dezinformacji i akcjami destabilizującymi ze strony Kremla, „który bardzo chętnie zainstalowałby w Kijowie posłuszne mu kierownictwo.

„Die Welt” sądzi, że obecnie Poroszenko, „który całkowicie postawił na zachodnią kartę”, mimo wszystko jest podatny na obiekcje i presję ze strony USA i UE, a także międzynarodowych kredytodawców, takich jak MFW, oraz ze strony społeczeństwa obywatelskiego, w celu realizowania dalszych reform.

Ponadto niemiecka gazeta zauważyła, że Poroszenko chce wpisania do konstytucji członkostwa Ukrainy w UE i NATO jako celu, jaki stawia sobie państwo. „Die Welt” wyraża zarazem pogląd, że na dłuższą metę Ukrainie potrzebne jest „kierownictwo polityczne wolne od oligarchicznych zależności”, ponieważ tylko takie kierownictwo mogłoby „zaoferować krajowi naprawdę wiarygodną perspektywę”. Problemem jest tylko to, gdzie odpowiednich kandydatów tam znaleźć?

Według niemieckiego dziennika na Ukrainie „skupiają się jak w soczewce wszystkie zagrożenia (…) z którymi musi dziś walczyć cała Europa”. Dlatego też możliwy jest tam do przewidzenia nowy autorytaryzm, jak i pogrążenie się w chaosie i rozpad kraju, ale także nowy przełom prowadzący do „prawdziwej demokratycznej regeneracji”, której podstawą byłaby wielka zmiana pokoleniowa.

Biorąc zaś pod uwagę ogrom kryzysu gospodarczego, do jakiego doprowadziły ostatnie lata rządów na Ukrainie, drugi ze scenariuszy wydaje się tylko teoretyczną możliwością, której oczywiście nie można wykluczyć, bo już nie takie cuda działy się na tym świecie.

Jakimś promykiem nadziei jest to, że Poroszenko zapowiedział niedawno– po pewnym lawirowaniu w tej sprawie w ostatnich latach– ustanowienie sądu antykorupcyjnego niezależnego od rządu i tradycyjnego sądownictwa. Sąd ten ma rozpocząć działalność na początku przyszłego roku i wiąże się z tym nadzieja na efektywną walkę z korupcją. „Die Welt” zwraca jednak uwagę na to, że Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy wciąż gromadzi przytłaczający materiał dowodowy przeciwko politykom i urzędnikom państwowym, ale najczęściej nie dochodzi do postawienia ich w stan oskarżenia przez skorumpowany w znacznej mierze wymiar sprawiedliwości. Niemiecka gazeta zwróciła uwagę na to, że ostatnio mnożą się też podejmowane przez urzędy próby podważenia działalności aktywistów walczących z korupcją. W związku z czym, obrońcy praw obywatelskich obawiają się, iż także mający powstać sąd antykorupcyjny może się okazać tylko z pozoru niezależny, a elity władzy będą go mogły wykorzystywać, pod różnymi pretekstami, do działań przeciwko tym, którzy zwalczają korupcję, a nie przeciwko skorumpowanym politykom i urzędnikom. Szczególnie zaś takie działania będą podejmowane wobec przeciwników politycznych i konkurentów biznesowych rządzącej oligarchii.

Te wszystkie dotychczasowe niepowodzenia na drodze Ukrainy europejskich standardów skłoniły Zachód do wyciągnięcia wniosku, iż „kraj ten nie jest już wart wsparcia”. Jednak niemiecka gazeta uważa, że nikogo nie może dziwić, iż cztery lata nie wystarczyły, żeby uwolnić państwo i społeczeństwo od postsowieckich struktur i zorganizować je od nowa. „Tym bardziej, że trwa rosyjska agresja na wschodzie Ukrainy i Moskwa w żaden sposób nie sygnalizuje gotowości do realizacji swych zobowiązań wynikających z porozumienia mińskiego”– uzasadnia w ten sposób swoją opinię „Die Welt”. Następnie dodając, że zamiast łagodzić sankcje wobec Kremla, Zachód musi sięgnąć po jeszcze ostrzejsze środki, by zmusić Rosję do nie ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy, nie tylko w interesie prawa i pokoju w Europie, lecz także po to, by umożliwić Ukrainie odnowę.

Niestety, w tym wywodzie dziennika „Die Welt” znajduje się bardzo poważna sprzeczność, bo z jednej strony autorzy tekstu uważają, że do Poroszenko powinien wygrać wybory, tym samym cementując obecnie istniejący układ korupcyjny na szczytach władzy i z pozorowanymi i kulejącymi reformami, a z drugiej strony uważają oni- i zresztą bardzo słusznie, że na Ukrainie powinno dojść do prawdziwej demokratycznej regeneracji”, której podstawą byłaby wielka zmiana pokoleniowa.

Otóż, przy rządzącej obecnie ekipie, taka zmiana pokoleniowa nie jest możliwa, chyba, że to dzieci obecnych oligarchów będą ich następcami na szczycie władzy.

Już, sam przykład walki z korupcją, który podano w niemieckim dzienniku, dowodzi jasno, że obecna ekipa nie jest zainteresowana żadnymi zmianami, a jeśli już jakiś dokona, to tylko we własnym interesie umacniania swej władzy i wpływów biznesowych. Czemu podporządkowane są wszystkie ograna władzy państwowej, zaś Ukraina traktowana jest przez rządzącą nią ekipę, jak prywatny folwark.

Tym bardziej, że- jak zauważa przytomnie niemiecka gazeta, że „nadal nie widać zorganizowanej siły politycznej wywodzącej się ze społeczeństwa obywatelskiego, która byłaby zdolna zastąpić starą, zdyskredytowaną kastę polityków”.

I oczywiście takimi siłami, nie są ci którzy obecnie kandydując na urząd prezydenta lokują się na czele peletonu wyborczego. Są to siły zachowawcze, albo skrajnie populistyczne. Populizm zaś służyć ma im tylko do zdobycia władzy, po to tylko aby samemu zakosztować jej owoców. Jednym z takich kandydatów, jest plasująca się w czołówce rankingów przedwyborczych, była premier, Julia Tymoszenko, symbolizująca ponadto fiasko pierwszego podejścia do reform po pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. „Jej zwycięstwo w wyborach byłoby więc fatalną powtórką historii” – twierdzi dziennik.

Jak widzimy, przed Ukrainą nie ma dobrych alternatyw, tylko są złe i bardzo złe, a to zły jest też prognostyk na przyszłość. Oczywiście jest to owoc polityki amerykańskiej w rozgrywce z Rosją, ale kto by się za oceanem nad tym przejmował. Dla nich liczy się tylko to, że „murzyn zrobił swoje”. O reszcie niech się martwi Europa i kraje ościenne Ukrainy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 20 razy ostrzeliwali terytorium DRL. Ostrzały rozpoczęły się już o godzinie 00:45 (00:45-01:20) w rejonie Awdiejewka- Jasionwata, gdzie prowadzono je przy użyciu granatnika SPG-9 (1 granat) i broni maszynowej, a zakończyły stosunkowo wcześnie, bo w późnych godzinach wieczornych, o 19:35 w rejonie Awdiejewka-Spartakus. Łącznie w rejonie Doniecka dokonano 9 ostrzelań terytorium DRL, które prowadzone były przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (10 min) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), RPG-7 (10 granatów) i SPG-9 (6 granatów), a także opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (20 wystrzałów) i BMP-2 (30 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzały te prowadzone były z kierunków: Awdiejewki, Marinki, Krasnogorowki i Niebielskiego, w stronę: Jasinowatej, Spartakusa, Aleksandrowki, Staromichajłowki i trenu kopalni „Trudowska” oraz Mineralnoje.

Od godziny 00:20 (09:20-09:50) rozpoczął się pierwszy ostrzał w rejonie Gorłówki. Ostatni zaś z tej serii zakończył się o godzinie 19:20. Łącznie dokonano tam czterech ostrzałów, które prowadzono przy użyciu granatnika RPG-9 (3 granaty) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzały prowadzono z kierunku Dzierżyńska (teren kopalni „Niżnaja”) w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”- na północnych przedmieściach Gorłówki oraz z kierunku Żowanki, Zajcewa w jego północnej części i Kamienki, w stronę południowej części Zajcewa i Krutoj Bałki.

Pozostałe sześć ostrzałów, które prowadzone były z przerwami, od godziny 16:20 do 19:25, dokonano na południowym odcinku frontu donieckiego. Ostrzały te prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (17 min), granatników: AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (7 granatów) oraz opancerzonych wozów bojowych, BMP-1 (10 wystrzałów) i BMP-2 (30 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Prowadzono ostrzał z kierunku Wodianoje, Lebiedyńskoje, Szirokina i Talakowki, w stronę Leninskoje, Komiternowa i Sachanki.

Jak widzimy z tego opisu, na donieckim odcinku frontu sytuacja wczoraj uspokoiła się po weekendowych zawieruchach. Może to być oczywiście wyciszenie przed burzą, tym bardziej że za półtorej miesiąca w republikach donbaskich będą się odbywać wybory.

Podobnie rzecz się ma na ługańskim odcinku frontu, gdzie minionej doby ukraińscy żołnierze tylko dwa razy naruszyli warunki rozejmu prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min) oraz granatnika RPG-7 (1 granat) i broni maszynowej, w tym ciężkiej w rejonie wsi Kalinowa i Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 26 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 25 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 24 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ. В тому числі – з озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Станиця Луганська, Кримське, Золоте, Катеринівка, Новолуганське, Зайцеве, Піски, Тарамчук, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з міномету калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Гнутове.

В ході бойових дій 5 військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

За даними розвідки, двох бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та ще 6 поранено.
Від початку поточної доби противник обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Кримське з гранатометів та стрілецької зброї. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu wsi Żiełobok (ŁRL):

Iz Nikiszina (DRL):

Oraz z Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.09.2018r.- 1207 dzień od nowego rozejmu.

 1. Do ukraińskiego portu Czernomorsk przybyła pierwsza partia lokomotyw wyprodukowanych przez amerykański koncern „General Electric” a zakupionych na potrzeby ukraińskich kolei państwowych, czym oczywiscie od razu pochwalił się ich p.o. prezesa;
  https://korrespondent.net/business/companies/4015630-v-ukraynu-prybyla-partyia-amerykanskykh-lokomotyvov
  Warto przy tym przypomnieć ze owe lokomotywy produkowane sa w zakładach „General Electric” znajdujacych się w Kazachstanie,w których znaczne udziały ma kapitał rosyjski…
  https://en.wikipedia.org/wiki/GE_Evolution_Series
  Cytat „On September 28, 2006 national railway Kazakhstan Temir Zholy signed an agreement with GE Transportation Systems ordering 310 Evolution Series locomotives designated as the TE33A. The first ten of these were built in GE’s Erie, Pennsylvania, plant while the remaining 300 will be assembled at a new plant in Astana, Kazakhstan which was opened by President Nursultan Nazarbayev on 3 July 2009[23] Delivery is expected between 2009 and 2012. The locomotives are built with dual cabs and are among the first diesel-electric locomotives with AC traction motors to operate in the Commonwealth of Independent States[24] (besides the 2TE25A built by Bryansk Engineering Works, Transmashholding, Russia”

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wszystko co trzeba wiedzieć o półgłówkach i chamach sprawujacych obecnie władzę w Kijowie. Szef MSZ Ukrainy „dyplomatoł” Klimkin (złośliwi twierdzą ze to „Ukrainiec z rosyjskim paszportem”) opowiadał w wywiadzie udzielonym ukromediom że „uwielbia trollować Węgry postanowieniami Komisji Weneckiej [w sprawie praw mniejszosci narodowych na Ukrainie]”;
  https://nv.ua/ukr/radio/itogi-nedeli/ljublju-troliti-uhorshchinu-rishennjam-venetsianskoji-komisiji-ministr-zakordonnikh-sprav-pavlo-klimkin-u-velikomu-intervju-radio-nv-2496183.html
  Ps. Ciekawe co na to owa Komisja Wenecka, która przeciez „na bardzo poważnie” bierze wydawane przez siebie orzeczenia i postanowienia?

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, czyli trwa na dobre przemyt tzw. uchodźców przez terytorium Ukrainy. W Odessie zatrzymano 20 „syryjskich uchodźców” rodem z Wietnamu;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4015639-v-odesse-obnaruzhyly-20-nelehalov-yz-vetnama
  A na Zakarpaciu zatrzymano 9 „nielegałów” z różnych państw świata, jadących busem prawdopodobnie w kierunku granicy ze Słowacją;
  https://korrespondent.net/ukraine/4015655-na-zakarpate-zaderzhaly-mykroavtobus-s-nelehalamy

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy nagranie w internecie które przedstawiało wydawanie węgierskich paszportów w Konsulacie Wegier na Zakarpaciu, które wywołało nowy konflikt na linii Kijów – Budapeszt (m.in ze względu na to że odbierający paszporty składali przysięgę na wiernośc państwu węgierskiemu). Gubernator Zakarpacia poinformował ze autorem nagrania jest…funkcjonariusz ukraińskiej straży granicznej, który odebrał paszport i złożył przysięgę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4015627-moskal-nazval-avtora-vydeo-s-pasportamy-venhryy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w ukromediach zastanawiają się czy istnieje jeszcze możliwosć by MFW powróciła do kredytowania Ukrainy. Podobno istnieje jeszcze coś co można okreslić „programem ostatniej szansy” skąłdającego się z 4 „wymogów”, których wypełnienie ma przywrócić kredytowanie Kijowa przez MFW. Owe „wymogi” to m.in (standardowo) podwyzka cen gazu dla ludnosci ( podobno 0 23 % w porównaniu z cenami obecnymi), stworzenie „antykorupcyjnych urzędów niezaleznych od władz w Kijowie”, a takze uchwalenie „zbalansowanego budżetu” na rok 2019 pod „dyktando” MFW;
  https://strana.ua/news/163137-mvf-v-obmen-na-transh-trebuet-ot-ukrainy-vypolnenija-kak-minimum-chetyrekh-uslovij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W „prankera” podkładającego przysłowiową „świnię” ukromediom by w ten sposób skompromitować ich wiarygodność (w szczególności podawane przez nie „njusy” o „rosyjskich agenturach” tak chetnie powielane przez mediomatoły.pl), tym razem zabawił się znany ukraiński bloger (na wychodźstwie w UE) Anatolij Szarij. Podrzucił on „spreparowany” materiał o „związkach” ukraińskiego parlamentarzysty Murajewa i należącego do niego ukraińskiego kanału „NewsOne” z rosyjskim oligarchą Deripaską ukraińskiemu portalowi ‚Esspreso”, a ten z kolei przekazał je przewodniczacem frakcji parlamentarnej ‚Front Ludowy” (jedna z partii koalicyjnych) który urządził z tego „polityczną hucpę” w ukraińskim parlamencie;
  https://strana.ua/news/163100-rassledovanie-o-svjazej-muraeva-i-derispaski-okazalos-obmanom-sharija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych,artykuł z „The Wall Street Journal” o katastrofalnej sytuacji w jakiej znalazło się amerykańskie rolnictwo w zwiazku z sankcjami nakładanymi na Rosje, które doprowadziły do faktycznego odbudowania sie rosyjskiego rolnictwa, a te stało się głównym konkurentem dla amerykańskich farmerów;
  >https://www.wsj.com/articles/grain-is-our-oil-russia-is-besting-the-u-s-as-a-wheat-powerhouse-1537719747
  Streszczenie;
  https://russiabusinesstoday.com/agriculture/russias-grain-boom-creates-headaches-for-u-s-farmers/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Znany ukraiński ekonomista Ołeksandr Ochrimenko i były minister transportu Ukrainy (za Wiktora Juszczenki) Jewhen Czerwonenko wyprowadzeni z równowagi w programie na żywo kanału „112.ua” przez bełkot ze strony „ukropatriotów”
  >https://www.youtube.com/watch?v=dez3VQKCOUU
  Ps. Najlepszy jest ten mlodszy „ukropatriota” który w pewnym momencie (2 : 30 minuta) zarzuca Czerwonence że jest „cynicznym byłym komsomolcem który sprzedał kraj” zapominając chyba że BYŁYM KOMSOMOLCEM jest obecny przewodniczacy Rady Bezpieczeństwa I Obrony Ukrainy Turczynow 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie wspólczesnego niewolnictwa na Ukrainie, w mieście Kołomyja w obwodzie iwano – frankowskim ukraińscy policjanci zatrzymali członków przestepczej grupy, którzy przez 2 lata przetrzymywała i wykorzystywała do niewolniczej pracy 32 osoby, w tym trójkę dzieci w wieku 1,5 (!), 7 i 9 lat. Podobno oficjalnie działali jako „ośrodek zwalczania uzależnień”;
  https://strana.ua/news/163180-v-ivano-frankovskoj-oblasti-uderzhivali-v-rabstve-32-ljudej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codzienność, czyli wczoraj w Kijowie w jednym z parków znaleziono zmasakrowane zwłoki mężczyzny (początkowo pojawiły sie informacje, później zdementowane, że…obcięto mu genitalia), kóry po ustaleniu jego tożsamości przez policje okazał się być karanym już wcześniej pedofilem;
  https://kiev.informator.ua/2018/09/26/chlen-ne-otrezali-v-politsii-kieva-rasskazali-podrobnosti-ubijstva-pedofila/
  Z kolei w jednej ze szkół w Zaporożu jeden z uczniów „zagazował” jakimś niezidentyfikowanym „świnstwem” swoich kolegów, z których 28, w różnym stanie, trafiło do miejscowych szpitali;
  https://strana.ua/news/163263-v-zaporozhe-28-shkolnikov-popali-v-bolnitsu-nadyshavshis-hazom-iz-ballonchika.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem w Odessie trwa „okupacja” państwowego uniwersytetu medycznego, która sparaliżowała nie tylko pracę administracji tej placówki, ale także jego działalnośc dydaktyczną. O zorganizowanie i przeprowadzenie „okupacji” ukraiński resort zdrowia była panią rektor uniwersytetu, która po odwołaniu ze stanowiska nie pogodziła się z tą decyzją oraz „sabotuje” prace specjalnej komisji przysłanej przez ministerstwo w celu zbadania nieprawidłowości jakie miały miejsce w placówce gdy nia kierowała;
  https://24tv.ua/ru/rabota_meduniversiteta_bogomolca_zablokirovana_v_minzdrave_obvinili_amosovu_n1037784

  Polubione przez 2 ludzi

 12. I znowu biadolenie ze strony ukraińskiej jakie to straty poniesie Kijów jeżeli powstanie gazociąg ‚Nord Stream 2″. Tym razem na straty pożaliło sie, na swojej oficjalnej stronie, ukraińskie Ministerstwo Finansów według którego Ukraina (z powodu praktycznego wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu do UE) straci bezpowrotnie do 3 % PKB;
  https://strana.ua/news/163211-skolko-deneh-poterjaet-ukraina-posle-vvoda-severnoho-potoka-2-ministerstvo-finansov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Pojawiły sie nowe sondaze „preferencji wyborczych’ Ukraińców przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. W rankingu prezydenckim wciąz prowadzi była premier, a obecnie szefowa opozycyjnej partii ‚Batkiwszczyna” Julia Tymoszenko, która „umocniła” swoja pozycję liderki, ale na drugie miejsce przesunął sie obecnie sprawujacy urząd Poroszenko, który wyprzedził ukraińskiego celebrytę Wołodymyra Zelenskiego;
  https://strana.ua/news/163185-opros-kmis-za-sentjabr-2018-hoda-poroshenko-i-zelenskij-nabirajut-odinakovyj-protsent.html
  Z kolei w rankingu partyjnym, również prowadzi partia Tymoszenko, czyli ‚Batkiwszczyna”, ale i tutaj na drugie miejsce, wyprzedzajac ugrupowanie „Blok Opozycyjny”, przesuneła sie partia Poroszenki ‚Blok Poroszenki”;
  https://strana.ua/news/163188-rejtinh-kmis-za-sentjabr-2018-kakie-partii-prokhodjat-v-verkhovnuju-radu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Z kolei szef węgierskiej dyplomacji minister Péter Szijjártó publicznie oskarżył obecnego prezydenta Ukrainy Poroszenkę o „organizowanie prześladowania mniejszosci węgierskiej na Ukrainie”. Na oficjalnej stronie węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych minister miał napisać że „Dopóki Ukraina będzie kierowana przez obecnego prezydenta, podżeganie do nienawiści wobec Węgrów przez ukraińskie państwo nie zakończy się, ponieważ [obecny] prezydent [Ukrainy] uważa, że ​​jest to sposób na pozyskanie poparcia społecznego, które obecnie jest bardzo niskie”;
  https://strana.ua/news/163248-v-mid-venhrii-obvinili-poroshenko-v-nakruchivanii-sebe-rejtinha-pered-vyborami-za-schet-venhrov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. W temacie ostatnie „fali napadów” na Ukrainie jakiej ofiarami stali sie „aktywiści patriotyczni”. Jak informują ukromedia ukraińska policja zatrzymała dwóch podejrzanych o dokonanie napadu na „lidera” tzw. Automajdanu w Odessie, okazali się być dezerterami z Pułku MSW Ukrainy ‚Azow”;
  https://strana.ua/news/163251–podozrevaemyj-v-napadenii-na-odesskoho-hlavu-avtomajdana-sluzhil-v-azove.html
  W ukromediach pojawiło sie takze oficjalne wystąpienie „aktywistki patriotycznej” z Chersonia Kateriny Handziuk która w lipcu tego roku oblali kwasem (na zlecenie „niewiadomej osoby”) „weterani ATO”;
  https://strana.ua/news/163240-oblitaja-sernoj-kislotoj-aktivistka-ekaterina-handzjuk-s-bolnichnoj-kojki-obratilas-k-obshchestvennosti-i-ukrainskoj-vlasti-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem kanadyjski „think – tank” Fraser Institute opublikował coroczną ankietę na temat ‚wolnosci ekonomicznej” na świecie, czyli „Economic Freedom of the World”. Jak się okazało na 162 państwa jakie w nim ‚zbadano” Ukraina zajęła…134 miejsce, czyli najgorsze ze wszystkich państw z Europy które znalazły się w rankingu;
  https://strana.ua/news/163246-ukraina-okazalas-poslednej-iz-stran-evropy-po-urovnju-ekonomicheskoj-svobody.html

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Okazuje się, że wcale nie trzeba być wielkim hakerem, by włamać się do najpilniej strzeżonych danych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak się okazało, wystarczyło wpisać login „admin” i hasło: „123456”. „Bez specjalnej wiedzy, mogłeś mieć swobodny dostęp do przełączników, stacji roboczych, serwerów (…)” – piszą ukraińscy dziennikarze.
  Dostęp do najpilniej strzeżonych danych Sił Zbrojnych Ukrainy nie był w żaden sposób chroniony. Mimo że rok temu NATO przekazało Ukrainie prawie 40 milionów euro na systemy zabezpieczeń przed cyberatakami. Informację o zabezpieczeniu cyfrowym w ukraińskim wojsku przekazał dziennikarz Oleksandr Dubinskij. Na łamach portalu unian.ua stwierdził, że brak właściwych zabezpieczeń „umożliwiał wrogowi kopiowanie informacji ukraińskiej armii aż do lata 2018 roku”.
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/ukraina-odkryto-hasla-do-serwerow-armii/d9qmtxk

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Przedstawiciel Ukrainy w grupie kontaktowej ds. uregulowania kryzysu w Donbasie (działa w ramach „porozumień mińskich”), Jewhen Marczuk oświadczył, że wstępnie znaleziono porozumienie z Moskwą co do składu ewentualnej misji pokojowej ONZ w Donbasie. Zgodnie ze stawianymi przez Rosję warunkami, w misji nie powinni uczestniczyć żołnierze państw NATO. Ukraina z kolei domagała się, by w składzie takiej misji nie było sojuszników Rosji z ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym).
  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/309269922-Ukraina-bliski-kompromis-w-sprawie-misji-pokojowej-ONZ.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.