Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2019r.- 1449 dzień od nowego rozejmu.


Pierwszy prezydent Ukrainy- Leonid Krawczuk, zaproponował Władymyrowi Zełenskiemu cztery kroki, które „pomogą odzyskać Donbas” przez Ukrainę.

Krawczuk jest zdania, że Zełenski powinien przede wszystkim doprowadzić do wymiany więźniów za zastosowaniu formuły „wszyscy za wszystkich”. Po tym musi przejść do dialogu, który zakończy wojnę w Donbasie.

„Drugi to dialog. Trzecim jest zawieszenie broni. Czwartym jest rozwiązanie sytuacji w Donbasie, a następnie uregulowanie sytuacji na Krymie”– powiedział Krawczuk w programie telewizyjnym kanału „112 Ukraina”.

Dodał też, że Ukraina nie jest w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie siłą, więc Kijów musi rozwiązać ten problem z pomocą dyplomacji, ale plan ten jest możliwy tylko przy udziale Rosji, UE i Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie Krawczuk zwrócił uwagę na fakt, że Kijów nie może zignorować stanowiska i interesów władz DPR i LPR, ponieważ „oni zawsze będą stawiali opór”.

Wcześniej Leonid Krawczuk udzielił wywiadu Federalnej Agencji Informacyjnej , w którym mówił o głównych zadaniach Władymyra Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy. Według niego nowy prezydent Ukrainy musi powstrzymać wojnę, wyeliminować korupcję, a także poprawić poziom życia Ukraińców.

Dodam, że w 2014 r. władze ukraińskie rozpoczęły operację wojskową przeciwko mieszkańcom Donbasu, którzy ogłosili niepodległość regionu od Ukrainy po zamachu stanu dokonanym w Kijowie. Według ONZ od początku konfliktu w Donbasie zginęło około 10 tys. osób, kolejne 23,5 tys. zostało rannych. Ponadto podczas walk zginęło tam ponad trzy tysiące cywilów, a około dziewięciu tysięcy zostało rannych.

Można powiedzieć, że jest to- jak dotąd- najlepszy plan przedstawiony przez stronę ukraińską dotyczącą kwestii wojny w Donbasie.

Problem tylko w tym, że Krawczuk zupełnie pominął problem obowiązujących porozumień podpisanych w Mińsku, gdzie jest już przedstawiona konkretna mapa drogowa, którą zaakceptowały wszystkie strony tego porozumienia, a więc: Ukraina, przedstawiciele władz Di ŁRL oraz Niemcy, Francja i Rosja.

Tak więc, aby myśleć i planować odzyskanie Donbasu przez Ukrainę, należy najpierw doprowadzić do pełnego wdrożenia porozumień pokojowych zawartych w Mińsku.

Jak widać, nikt- poza samym Zełenskim, o tym pod kontem przyśpieszenia prac w formacie normandzkim, nie myśli. Każdy sądzi, że odzyskanie Donbasu jest jak pstryknięcie palcami.

Niestety, ta buta, nazizm, brak zrozumienia dla praw i interesów mniejszości (w tym również polskiej), demonstrowana od ponad pięciu lat przez przedstawicieli władzy w Kijowie, coraz bardziej oddalają społeczeństwo Donbasu od Ukrainy.

I ten determinizm, kiedy z jednej strony Ukraińcy poszukują na siłę swej tożsamości narodowej, odwołując się w ten sposób do banderyzmu, bo innych źródeł po prostu nie mają, a z drugiej strony; coraz bardziej zaostrzają swój radykalizm narodowy, który uderza w żywotne interesy mniejszości oraz ich prawa, powoduje pogłębiające się pęknięcie narodu na różne części.

To jest ten problem, którego Kijów nie rozwiąże, a który będzie powodował odśrodkowy rozpad państwa. Tego były prezydent Krawczuk nie umie pojąć. Jak widać Ukraińcy są na bakier z logiką, dokładnie tak samo jak znaczna część naszych „elit” politycznych. Może to jakaś wspólna choroba?

Jeśli zaś chodzi o obecnego prezydenta , Wołodymyra Zełenskiego, to on kilka dni temu (21 maja) szef administracji prezydenckiej- Andrej Bogdan, wyraził opinię, że do ludność Ukrainy w ogólnonarodowym referendum musi zadecydować o kwestii formatu stosunków pomiędzy Rosją a Ukrainą.

„Podstawowe punkty i kontrowersje dotyczące szczegółów umowy w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie– wyjaśnił Bogdan- powinny być oceniane przez opinię publiczną. W szczególności pytanie, czy wierzą oni w to, że Ukraina zaangażowana jest w konflikt zbrojny z Rosją lub czy uważają Rosję za agresora. To powinno zostać poddane referendum”.

Jednocześnie- jak dodał- szef administracji prezydenckiej Ukrainy, „konieczne jest przyjęcie ustawy o przeprowadzeniu referendum. Przyjęcie odpowiedniej podstawy prawnej jest głównym kierunkiem naszej działalności”, czyli kancelarii prezydenta Zełenskiego.

Krok bardzo doby, ale zapewne przed wyborami parlamentarnymi nie ma szans na ten ruch. Natomiast jest to podstawowa kwestia w tym, aby wiedzieć, co samo społeczeństwo ukraińskie myśli na temat obecnej sytuacji skonfliktowania się i pogorszenia wszelkich stosunków z Rosją. Jak wiadomo, większość mieszkańców Ukrainy, a szczególnie jej warstwy wykształcone, porozumiewają się językiem rosyjskim, z czego znaczna część nie umie języka ukraińskiego. Tak więc logika i prawidła demokratycznego państwa prawa, domagają się, aby uwzględnić wolę tej części narodu, który obecnie został przemocą zakneblowany pod pretekstem, że są agentami Kremla.

Dopiero po wypowiedzeniu się narodu poprzez referendum w sprawie stosunków z Rosją, będzie możliwe wypracowanie planu jak realnie doprowadzić do zakończenia wojny domowej w Donbasie. Wcześniej należałoby jeszcze doprowadzić do całkowitego zawieszenia broni przez biorących udział w pacyfikacji ludności Donbasu, żołnierzy Operacji Połączonych Sił (wcześniej operacji antyterrorystycznej- ATO).

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81eonid_Krawczuk,

https://riafan.ru/1180982-pervyi-prezident-ukrainy-predlozhil-zelenskomu-chetyre-shaga-dlya-vozvrasheniya-donbassa,

https://www.vesti.ru/m/doc.html?id=3149671,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, na ogół było spokojnie poza sześcioma incydentami, kiedy to z przerwami, ukraińscy żołnierze przeprowadzili incydentalne ostrzały w godzinach, pomiędzy 04:45 a 19:00. Ostrzały te prowadzone były przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (120 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów) oraz granatników automatycznych AGS-17 (29 granatów) i granatników przeciwpancernych AGS-9 (16 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Łącznie na terytorium DRL spadło w wyniku tych ostrzeliwań 299 pocisków, wobec 310 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były wyłącznie obrzeża i okolice Doniecka: wieś Żabiczewo, Mineralnoje, Wiesiełoje, Spartakus i Staromichajłowka.

Strat i szkód nie ma.

Natomiast jeśli chodzi o ługański odcinek frontu, to ze względu ma weekend tamtejsze służby informacyjne sztabu sił zbrojnych Milicji Ludowej, nie pracują. Tak więc nie ma też informacji na temat wczorajszej sytuacji na tym odcinku frontu. Jak sądzić można, było spokojnie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 26 травня 2019 року.

25 травня збройні формування Російської Федерації шість разів порушили режим припинення вогню, з них один раз – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Усі випадки порушень противником режиму тиші зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”. Тут ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу селища ОПИТНЕ – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів;
чотири рази біля населеного пункту ПІСКИ – з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
в районі села ПАВЛОПІЛЬ – з великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 25 травня одного окупанта було поранено.

Від початку поточної доби ворог зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї один раз обстріляв наші позиції поблизу села ГНУТОВЕ в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед українських військовослужбовців немає. На обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2019r.- 1449 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” z artykułem co dalej z prezydenckim „Blokiem Petro Poroszenki – Solidarnosć”, który jak wiadomo chce sie pozbyć Poroszenki ze swojej nazwy, zmieniajac ja na „Europejska Solidarność” oraz kto zostanie jego nowym liderem. Według portalu ‚Strana.ua” największe szanse ma obecna wiceprzewodniczaca Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Heraszczenko;
  https://strana.ua/articles/analysis/202907-partija-poroshenko-menjaet-nazvanie-i-pojdet-v-radu-bez-neho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W ukromediach, powołujacych się na „The Financial Times”, pojawiła się informacja że (faktyczny „nadprezydent Ukrainy”) oligarcha Kołomojski „radzi” nowemu prezydentowi by „za przykładem Grecji i odrzucić program oszczędnościowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego”, czyli przestać spłacać zadłużenie zagraniczne, a co za tym idzie ogłosić oficjalne bankructwo Ukrainy. Według ‚FYT” takie „komentarze” Kołomojskiego wywołują „zaniepokojenie zachodnich partnerów Ukrainy”, ale jak na razie nowy prezydent zapewnia że będzie przestrzegał warunków dzięki którym Ukraina otrzymuje pomoc finansowa (tzn. kredyty);
  https://strana.ua/news/203100-kolomojskij-sovetuet-objavit-ukraine-defolt.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W ‚najbardziej europejskim z ukraińskich miast”, czyli we Lwowie w zwiazku z odejściem w „wielka politykę w Kijowie” burmistrza Sadowego (tzn. uczestniczenie w wyborach parlamnetarnych) rozpoczęła się „Gra o tron Lwów” 🙂 Wśród kandydatów ukraiński portal ‚Strana.ua” wymienia m.in „namaszczonego” na swojego następce przez Sadowego (i zwanego jego „młodszym bratem”) Andrija Moskalenko, a takze „biznesmena” Andrija Chudo właściciela…”banderowskiej knajpy”, „jednego z najbogatszych ludzi Hałyczyny” obecnie lwowskiego radnego „Bloku Poroszenki” Hryhorija Kozłowskiego oraz „wysuniętego przez ekipe prezydenta Zelenskiego”…Wołodymyra Parasiuka zapomnianego obecnie „euromajdaniarza” i „weterana ATO” (który zbiegł z tzw. kotła iłowajskiego porwanym przez siebie samochodem osobowym);
  https://strana.ua/articles/201664-kto-zamenit-sadovoho-na-postu-mera-lvova1.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Podobno, według USA i Izraela, „krwiożerczy antysemityzm” (jak wiadomo „wysysany przez Polaków z mlekiem matek”) panuje w naszym nieszczęsnym kraju, a tymczasem „Pełnomocnik rządu [Niemiec] ds. walki z antysemityzmem przestrzegł Żydów w Niemczech przed noszeniem wszędzie jarmułki. W Izraelu wywołało to szok. Głos zabrał prezydent Reuven Rivlin”;
  https://www.dw.com/pl/ostrze%C5%BCenie-w-niemczech-i-szok-w-izraelu-posz%C5%82o-o-jarmu%C5%82k%C4%99/a-48881604

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, w centrum Dniepra tłum obrzucił jeden z policyjnych radiowozów…jajkami;
  https://strana.ua/news/203119-novosti-dnepra-politsejskoe-avto-zabrosali-jajtsami.html
  Kolejne „ofiary prześladowań” ze strony ‚reżimu” Zelenskiego. W Równem policja zatrzymała uczestników nielegalnej demonstracji na rzecz zastosowania procedury „impeachmentu” wobec prezydenta Zelenskiego w liczbie…dwóch osób;
  https://strana.ua/news/203117-novosti-rovno-politsija-zaderzhala-ljudej-mitinhujushchij-protiv-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejny ukraiński polityk do tej pory blisko zwiazany z byłym prezydentem Poroszenką odżegnuje sie od dalszej współpracy z nim. Tym razem jest to (jeszcze) premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman który poinformował że do wyborów parlamentarnych pójdzie „osobno” z własnym ugrupowaniem politycznym, bez zjednoczenia się z ugrupowaniem Poroszenki;
  https://strana.ua/news/203164-hrojsman-reshil-ne-obedinjatsja-s-poroshenko-na-vyborakh-v-radu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraina będzie domagać się, aby Berlin nałożył nowe sankcje na Rosję, jeśli Moskwa nie zastosuje się do decyzji Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza w sprawie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andriej Melnik, jak poinformowała agencja Ukrinform.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019052610454372-ukraina-grozi-rosji-hamburskimi-sankcjami-sputnik/
  Komentarz: Ukraina żąda (prosi?) Niemcy by te wprowadziły nowe sankcje przeciwko FR. jeśli to ma być najnowsza forma nacisku to „Kreml” może spać spokojnie. Ambasador Ukrainy usłyszy długa przemowe o ideałach europejskich, o przyjaźni niemiecko-ukraińskiej o dalszym wsparciu dla Ukrainy po czym otrzyma wiadomość, że Niemcy nie wprowadzą nowych sankcji względnie obejmą sankcjami (zakaz wjazdu) jakiegoś podrzędnego urzędnika z Krymu 😀

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.