Wojna domowa na Ukrainie 24.07.2019r.- 1508 dzień od nowego rozejmu.


„Wybory na Ukrainie były spokojne, a kampania wyborcza została przeprowadzona w sposób, który umożliwiał rywalizację”– oświadczył w poniedziałek (22 lipca) w Kijowie specjalny koordynator misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie pochodzący z Finlandii- Ilkka Kanerva.

„Kampania wyborcza została przeprowadzona w sposób, który umożliwiał rywalizację. Nadużyć ogółem nie było”– powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie, Ilkka Kanerva.

Podkreślił, że obserwatorzy OBWE, „pozytywnie ocenili proces głosowania w lokalach wyborczych w dniu wyborów”. Dalej wyjaśnił, że „głosowanie było bardzo dobrze zorganizowane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur. Liczenie głosów odbywało się w sposób przejrzysty, jednak nie zawsze przestrzegane były procedury, szczególnie wypełnianie protokołów”.

Ilkka Kanerva zastrzegł jednocześnie, że nie we wszystkich przypadkach kampania była finansowana w sposób transparentny:

„Finansowanie kampanii nie było na tyle przejrzyste, na ile powinno. Były przypadki, gdy poprzez finansowanie dochodziło do prób wywarcia wpływu na Ukraińców”.

No więc, chciałoby się zapytać, jak w końcu było z tą uczciwością i transparentnością wyborów parlamentarnych na Ukrainie?

Czy „nadużyć ogółem nie było”, czy też było ich na tyle dużo, że jednak ogólnie wpłynęły one na rozkład głosów oddanych na poszczególnych kandydatów?

Jak sądzę, dużo wyjaśnić może życiorys samego specjalnego koordynatora misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie pochodzący z Finlandii- Ilkka Kanerva.

Otóż, gdy w kwietniu 2007 ponownie objął stanowisko rządowe jako minister spraw zagranicznych w gabinecie Mattiego Vanhanena, już w kwietniu następnego roku został zdymisjonowany po tym, gdy media ujawniły, że wysłał ponad 200 SMS-ów do 29-letniej liderki grupy tańca erotycznego.

Już w świetle tego tylko faktu, możemy mieć poważne wątpliwości o jego rzetelności i prawdomówności.

A poza tym, wskazuje to jaki odpad z politycznego establishmentu krajów UE znajduje ciepłe przytuliska w różnych europejskich instytucjach kontrolnych i agendach. Stanowiska oczywiście bardzo sowicie opłacane z kieszeni europejskich podatników. Na tego typu stanowiska usiłował dokonać masowego desantu dla swych upadłych, ale transparentnych członków, rządzący w Polsce PiS. Tu na szczęście się to nie udało, bo PiS na salonach europejskich jest mocno podpadnięty, za swoją otwarcie prowadzoną politykę wasalną wobec zaoceanicznego hegemona i brak praworządności oraz systematycznie zacieśnianą pętlę władzy autorytarnej.

I dzięki Bogu 🙂 🙂 🙂

Bo nie wyobrażam sobie ich we władzach struktur unijnych i NATO. Już sam Stoltenberg, Tusk, Juncker i wymieniony wyżej Ilkka Kanerva, wystarczą aż nadto, aby ośmieszać zachodnią Europę 🙂 🙂 🙂

Dodam jeszcze na zakończenie, że polski resort dyplomacji wydał specjalne oświadczenie poświęcone sprawie ostatnich wyborów parlamentarnych na Ukrainie:

Oświadczenie MSZ RP w kwestii wyborów parlamentarnych na Ukrainie

Polska z zadowoleniem przyjęła spokojny przebieg przedterminowych wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 21 lipca na Ukrainie, które co do zasady odbyły się z poszanowaniem międzynarodowych standardów wyborczych. Odnotowujemy przy tym uwagi zawarte w raporcie wstępnym misji OBWE/ODIHR.

Oczekujemy, że rezultatem wyborów będzie wyłonienie stabilnej większości w Radzie Najwyższej Ukrainy i powołanie nowego rządu, który wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim przyspieszy proces niezbędnych reform oraz będzie dążył do zacieśniania relacji z UE i NATO.

Polska niezmiennie wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy, jak również jej wysiłki modernizacyjne, a także popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną tego kraju w obliczu agresywnych działań ze strony Rosji. Mamy nadzieję na rozwój konstruktywnych relacji z nowymi władzami Ukrainy.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

22 lipca 2019″

Jak widać, ani słowa nie ma o nadziei na rozwiązanie palących już problemów w stosunkach historycznych pomiędzy Polską a Ukrainą.

I to jest ta własnie prawda o stosunku rządu pod kierunkiem PiS wobec tragedii narodu polskiego poddanego brutalnym mordom w ramach czystek etnicznych w czasach ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców.

Nadal zaczadzenie snem o potędze przyćmiewa rozsądek, zwykłą przyzwoitość i honor. Nota bene, na które to wartości oni jakże często się powołują i do nich odwołują.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ilkka_Kanerva,

https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/1583679/Finnish-minister-quits-over-saucy-texts.html,

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/oswiadczenie-msz-rp-w-kwestii-wyborow-parlamentarnych-na-ukrainie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, nie dało się zauważyć ze strony ukraińskich żołnierzy jakiegoś szczególnego zapału bojowego i nadgorliwości patriotycznej, w efekcie zasadniczo rozejm żniwny można powiedzieć, że ogólnie jest przestrzegany.

I tak, ukraińscy żołnierze dopuścili się w godzinach pomiędzy 14:45 a 22:50 kilku incydentów zbrojnych, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny), granatników: AGS-17 (2 granaty), SPG-9 (2 granty) i RPG-7 (2 granaty) oraz przy użyciu broni snajperskiej i lekkiej broni maszynowej.

Do incydentów doszło w rejonie następujących punktów frontu: Gorłówka (miejscowość Dolomitnoje i na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalniach im. Gagarina i 6/7) oraz w okolicy Doniecka (Krutaja Bałak i Wasilewka), a także jeden raz w okolicy Dokuczajewska- na południowym odcinku frontu.

Łącznie naruszono 9 razy warunki rozejmu żniwnego, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 9 (wobec 3 z dnia poprzedniego) małokalibrowych pocisków, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód i nie powodując strat.

Ogólnie sytuacja napawa uzasadnionym optymizmem, że nowo ukonstytuowane władze Ukrainy, zgodnie z wcześniej składanymi zapowiedziami o tym, że zaprowadzą wreszcie pokój w Donbasie, wywiążą się ze swych obiecanek i zdołają narzucić swoją wolę poszczególnym żołnierzom- szczególnie z formacji ochotniczych. Tylko w tym tkwi klucz do sukcesu jaki jest zaprowadzenie pokoju.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby rozejm żniwny był wzorowo przestrzegany dzięki czemu nie doszło tam do ani jednego incydentu zbrojnego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 24 липня 2019 року.

23 липня Збройні Сили України дотримувалися сталого режиму припинення вогню, тоді як збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив один обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік ЛУГАНСЬКОГО – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї.
Втрат з української сторони не зафіксовано.
За даними розвідки 23 липня внаслідок підриву на вибуховому пристрої три окупанти загинули та один поранений.
Від початку поточної доби війська противника не порушили безстрокову заборону на використання будь-якої зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.07.2019r.- 1508 dzień od nowego rozejmu.

 1. I powrót na Ukrainę, gdzie jak wiadomo nastała „nowa epoka”…
  >https://pbs.twimg.com/media/EALpZHVX4AUMbCK.jpg
  A wraz z nią „nowe prządki”. Burmistrza Kijowa ‚zaproszono na rozmowę” do siedziby Państwowego Biura Śledczego w związku z podejrzeniem o „machinacjach” przy sprzedaży działki gruntowej w centrum Kijowa jednej z firm deweloperskich;
  https://comments.ua/news/politics/629259-klichko-poluchil-povestku-na-dopros-v-gbr.html
  Sąd apelacyjny w Kijowie utrzymał wyrok sądu który uznał za naruszającą prawo i zakazywał Ministerstwu Ukrainy Kultury przeprowadzić przymusową zmianę nazwy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego);
  https://korrespondent.net/ukraine/4121818-apelliatsyonnyi-sud-otkazalsia-razblokyrovat-protsess-pereymenovanyia-upts-mp

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W Pokrowsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) trwają protesty przed jedną z komisji wyborczych w związku z tym ze miało dojść tam do masowych fałszerstw. Wczoraj komisja zawiesiła swoją pracę, jednak dzisiaj ją wznowiła pomimo tego że wciąż w jej pobliżu gromadzą się demonstranci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4121872-v-pokrovske-vozobnovyla-rabotu-komyssyia-okruha-50
  W ukromediach pojawiła się informacja ze do Pokrowska wysłano helikopter z policyjnym „specnazem” na pokładzie, jak poinformowało MSW Ukrainy „w celu ustabilizowania sytuacji przy przeliczaniu głosów wyborców” (!)
  https://korrespondent.net/ukraine/4121859-v-donetskuui-oblast-napravyly-vertolet-so-spetsnazom

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennośc, w Fastowie (obwód kijowski) pijany, jak sie okazało były wojskowy, mężczyzna groził zdetonowaniem granatu w centrum miasta. Na szczęście „wyperswadowali” mu to policjanci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4121978-pod-kyevom-eks-voennyi-uhrozhal-vzorvat-hranatu-na-ploschady
  W obwodzie charkowskim policja udaremniła próbę bezprawnego zajęcia (tzw. rejderskiego) jednego z przedsiebiorstw rolniczych. Zatrzymano łacznie 46 osób tzw. tituszek, które „na akcję” dowiozły dwa autokary;
  https://korrespondent.net/ukraine/4121991-na-kharkovschyne-46-chelovek-pytalys-zakhvatyt-selkhozpredpryiatye

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Naczelny ANALityk „Der ONETischer Beobachter” Kamil Turecki znowu w akcji, czyli…
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ukraina-co-po-wyborach-parlamentarnych-zrobi-zelenski/y3wkjet
  …radzę zwrócić uwagę że w tej „dogłębnej ANALizie” nie wspomniano ani słowem o faktyczny twórcy i kreatorze samego Zelenskiego obecnie faktycznym „nadprezydencie” Kołomojskim. I tak się zastanawiam czy takie pominiecie nie podpada aby pod ANTYSEMITYZM, ponieważ jak wszystkim wiadomo…

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I kolejne „represje” (jak sam opowiadał) wobec „generalissimusa” Poroszenki. W siedzibie należącej do Poroszenki korporacji „Bohdan” trwają rewizje przeprowadzane przez funkcjonariuszy Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU). Rewizje mają mieć związek ze sprawą zaciagnietej przez korporację w „Ukreximbank” pożyczki, która nie została spłacona;
  https://korrespondent.net/business/companies/4122035-v-kyeve-ydut-obysky-v-korporatsyy-bohdan

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, film dokumentalny o katastrofie malezyjskiego boeniga nad Donbasem, jest i wywiad z premierem Malezji dr Mahathir bin Mohamadem który ostatnio w ostrych słowach skrytykował ustalenia holenderskich śledczych w sprawie tego co się stało latem 2014 roku na Donbasie. Co ciekawe Malezyjczycy w ogóle bardzo pozytywnie wypowiadają się o pomocy jakiej udzieliła im „strona powstańcza” (film w języku angielskim wraz z napisami);
  >https://www.youtube.com/watch?time_continue=1538&v=wkDWwYk4-Ho

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem burmistrz Kijowa moze mieć kolejne problemy. Miejskie przedsiębiorstwo wod. – kan. z Kijowa chce się zwrócić z oficjalnym zawiadomieniem do organów ścigania, w zwiazku z wydaniem zezwolenia, przez władze stolicy Ukrainy, na budowe w bezpośredniej bliskości miejskiego ujęcia wody. Jak poinformowało przedsiebiorstwo moze to doprowadzić do pozbawienia 65 % mieszkańców Kijowa dostaw wody pitnej;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4122028-bolshaia-chast-kyeva-mozhet-ostatsia-bez-vody-vodokanal

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Rosyjska rzeczniczka praw obywatelskich Tatiana Moskalkowa zaprzeczyła słowom swojej ukraińskiej odpowiedniczki Ludmiły Denisowej jakoby strony miały sie porozumiec w sprawie zwolnienia ukraińskich wojskowych zatrzymanych podczas próby nielegalnego przepłyniecia Ciesniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku;
  https://strana.ua/news/213296-sledstvennye-orhany-rv-ne-davali-razreshenija-na-vozvrashchenie-ukrainskikh-morjakov-moskalkova.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.