Wojna domowa na Ukrainie 6.09.2019r.- 1552 dzień od nowego rozejmu.


„Jesteśmy doskonale informowani o rozwoju sytuacji”– powiedział minister MSZ Holandii, Stef Blok, w sprawie zwolnienia z aresztu przez Sąd Apelacyjny w Kijowie Wołodymyra Cemacha, byłego żołnierza Donieckiej Republiki Ludowej będącego jakoby jednym z kluczowych świadków zestrzelenia samolotu pasażerskiego rejs MH17 w Donbasie w lipcu 2014 roku.

Zwolnienie z aresztu Wołodymyra Celmacha jest wynikiem jakoby faktu, że znalazł się on na liście osób, które mają zostać wymienione w najbliższym czasie pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Oczywiście, jak na razie są to tylko niepotwierdzone informacje, gdyż prawda jest taka, że Sąd Apelacyjny w Kijowie nie dopatrzył się żadnych przesłanek, w tym aby Celmach brał udział w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH17, czy też tylko miał informacje na jego temat.

Do zwolnienia Celmacha doszło zanim zdołali domniemanego podejrzanego przesłuchać śledczy z the Joint Investigation Team (Wspólnego Zespołu Śledczego- WZS) działającego w Holandii.

„Chcielibyśmy z nim porozmawiać i teraz będzie to trudne”– powiedziała przez telefon do dziennikarki radia „RFE / RL”, Brechtje van de Moosdijk, rzeczniczka WZS. „Wolelibyśmy go mieć na Ukrainie, abyśmy mogli z nim porozmawiać”– dodała rzeczniczka WZS. Nie oznacza to jednak, że śledztwo prowadzone przez holenderski WZS zostanie zawieszone. Jednocześnie rzecznik WZS zapewniła, że proces czterech innych podejrzanych o udział w zestrzeleniu samolotu MH17, kótry rozpocząć się w Holandii w przyszłym roku- „odbędzie się zgodnie z planem”. Nie skomentowała jednak, czy detektywi z WZS próbowali przesłuchać Cemacha po tym, jak został przejęty przez ukraińską Służbę Bezpieczeństwa po jego porwaniu z terytorium DRL.

Sędzia w Kijowie w czwartek gdy orzekł o uwolnieniu Celmacha- schwytanego w czerwcu br.- ostrzegł go, by nie próbował uciekać.

Ukraińskie media podają, że Kreml chce, aby Celamch był częścią tego, co rosyjski prezydent Władimir Putin określił wczoraj „wymianą więźniów na dużą skalę” z Kijowem, co podobno szykuje się już do finalnego zakończenia na.

„Obawiamy się, że zniknie i nie będzie dostępny w sprawie karnej. Mimo, że jest podejrzany”– powiedział agencji informacyjnej „AFP”, Piet Ploeg, prezes holenderskiej fundacji ofiar katastrofy MH17.

„Jest prawdopodobne, że ​​nigdy go więcej nie zobaczymy”– ocenił Piet Ploeg.

Czterdziestu posłów do PE wezwało w środę w liście skierowanym do prezydenta Ukrainy, aby nie przekazywał Rosji aresztowanego Cemacha, opisując go jako „kluczowego podejrzanego”.

„To oczywiście budzi duże obawy”– powiedziała „AFP” holenderska eurodeputowana Kati Piri. „Nie wydaje się to pozytywnym sygnałem, zwłaszcza po tym, jak Putin skomentował dziś po południu, że umowa jest prawie skończona”– dodała holenderska eurodeputowana.

Oceniła, że ​​gdyby Cemach został zamieniony, Ukraina „podważyłaby swoje zaangażowanie w śledztwo, a to z pewnością poważnie wpłynie na rozmowy z Unią Europejską” w sprawie jej planów stowarzyszenia.

W czwartek „Sąd Apelacyjny w Kijowie zwolnił z aresztu Władimira Cemacha, jednego z kluczowych podejrzanych w sprawie zestrzelenia w lipcu 2014 roku na Donbasem samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych rejs MH17”– o czym poinformował o tym jego adwokat, Roman Gontariew.

Cemach został zwolniony w zamian za osobiste zobowiązanie do nie opuszczania terytorium Ukrainy, kontrolowane przez centralne władze z Kijowa.

Ze swej strony prokurator nadzorujący śledztwo Celmacha, Ołeh Peresada powiedział wczoraj dziennikarzom przed Sądem Apelacyjnym w Kijowie; „uważaliśmy, że zatrzymanie jest jedynym możliwym środkiem zapobiegawczym dla pana Cemacha”.

„Życiu pana Cemacha może zagrażać niebezpieczeństwo. Cemachowi poświęcamy dużą uwagę w kontekście dochodzenia w sprawie Boeinga malezyjskich linii lotniczych. Jak zauważyłem w sądzie, jest on ważnym elementem ustalenia prawdy w tym postępowaniu. Rozumiemy, że nasz sąsiad z północy wystarczająco zdecydowanie postępuje z osobami groźnymi dla swoich interesów”– ostrzegł prokurator.

Ołeh Peresada, odpowiadając na pytanie, kto zapewni bezpieczeństwo byłemu dowódcy obrony przeciwlotniczej donieckich separatystów, odpowiedział, że „za życie Cemacha będzie będzie teraz odpowiedzialny sam Cemach”.

„O ile rozumiem, pan Cemach będzie teraz niezwykle trudno dostępny dla międzynarodowego wspólnego zespołu dochodzeniowego”– dodał.

Według prokuratora, Cemach ma nadal osobiste zobowiązania, „ale nie posiada elektronicznej bransoletki ani innego sposobu śledzenia jego ruchów”.

Czyżby wystawili go na odstrzał?

Zakładając, że nie wymuszono na nim zeznań ujawniających kluczowe dowody, i jednocześnie w czasie jego pobytu w areszcie nie dopuszczono do niego śledczych z WZS z Holandii, najlepszym obecnie rozwiązaniem tej kwestii przez SBU, będzie jego trwałe usunięcie. A więc, zlikwidowanie fizyczne go jako świadka- zwalając po tym winę na rosyjskie służby specjalne, lub też przekazanie go Rosji- co już jest bardzo mało prawdopodobne. Tym sposobem, z nieistotnego świadka można by mu było przypisać jakieś mityczne tajemnice w sprawie zestrzelenia samolotu MH17, jakoby które były w jego posiadaniu.

No, ale zobaczymy jak się ta sprawa ostatecznie zakończy.

https://112.international/ukraine-top-news/dutch-foreign-minister-blok-states-that-tsemakhs-release-raises-many-questions-43294.html,

https://www.unian.info/politics/10674897-mh17-case-release-of-person-of-interest-tsemakh-in-kyiv-not-to-stop-probe-dutch-investigators.html?utm_source=unian&utm_medium=related_news&utm_campaign=related_news_in_post,

https://www.rferl.org/a/mh17-suspect-to-be-released/30147814.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu nadal intensywność działań zbrojnych podejmowanych przez stronę ukraińską na donieckim odcinku frontu była wysoka.

I tak, ostrzały z przerwami prowadzone były w godzinach pomiędzy, 08:57 a 23:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (8 min) i 82 mm (26 min), opancerzonych wozów bojowych BTR i BMP-1 (łącznie 60 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (18 granatów) i SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, w wyniku czego 19 razy zostały naruszone przez stronę ukraińską warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice Doniecka (Jasinowata) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Staromichjałowka, Nowaja Mariewka, Pietrowskoje oraz Leninskoje i Sachanka).

Łącznie w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 114 pocisków (wobec 201 z dnia poprzedniego), wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy. Tym razem, strat i szkód nie odnotowano.

W dniu dzisiejszym, od wczesnych godzin rannych, na południowym odcinku frontu trwa intensywny ostrzał z haubic 152 mm pozycji obronnych sił Milicji Ludowej DRL. Są już poważne szkody wywołane tym zmasowanym ostrzałem, m.in. jedna osoba została ranna.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 oraz granatników SPG-9 i RPG-7, przeprowadzili ostrzał okolic wsi Łozowoje i Zołotoje-5, 2 razy w ten sposób naruszając warunki zawieszenia broni.

Jak dotąd, nie zgłaszano żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 06 вересня 2019 року.

05 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 21 раз порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 16 обстрілів позицій об’єднаних сил:
двічі неподалік ТАЛАКІВКИ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу НОВОГНАТІВКИ– зі стрілецької зброї;
тричі неподалік ВОДЯНОГО – зі станкового гранатомета, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї.
двічі неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – з автоматичного гранатомета та великокаліберних кулеметів;
поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік АВДІЇВКИ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з великокаліберних кулеметів.
поблизу ПИЩЕВИКА – з великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 5 обстрілів позицій об’єднаних сил:
в районі ЗАЙЦЕВОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ПІВДЕННОГО– з артилерійських систем калібру 122 мм, з мінометів калібру 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі ЗОЛОТОГО – зі станкового протитанкового гранатомета.
двічі неподалік НОВГОРОДСЬКОГО – з мінометів калібру 120 мм, автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та снайперської зброї.

За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил загинув, ще один військовослужбовець отримав поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – зі стрілецької зброї;
поблизу ВОДЯНОГО – з мінометів калібру 82 мм.”

Zobacz tłumaczenie

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.09.2019r.- 1552 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek OT zza Oceanu, czyli nowa nominacja US Donalda wywołała burze w amerykańskich mediach. Mianował on bowiem na stanowisko negocjatora prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu 30-letniego Avi Berkowitza który wcześniej był asystentem zięcia Trumpa Jareda Kushnera, a jednym z jego głownych zajęć w tym czasie, miało być…podawanie kawy…
  https://www.vanityfair.com/news/2019/09/jared-kushner-avi-berkowitz

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Przebywajacy z wizyta w Kijowie senatorowie USA, których wczesniej nie wpuszczono na terytorium Rosji w związku z tym że byli objęci rosyjskimi kontrsankcjami, pocieszyli władze Ukrainy że choć prawdopodobnie nie otrzymają w tym roku obiecanej im „pomocy finansowej” z USA (250 mln dolarów) to na pewno dostaną ja w przyszłym roku;
  https://www.unian.net/politics/10675296-ukraina-mozhet-poluchit-voennuyu-pomoshch-ot-ssha-uzhe-v-sleduyushchem-godu-senator-dzhonson.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Gościnne występy”. W Sochaczewie obywatel Ukrainy pod koniec sierpnia zamordował swoją 26 – letnią krajanke, a następnie wyjechał sobie z powrotem na Ukrainę, o czym poinformowali jego polscy koledzy. Dopiero po tym polscy policjanci zareagowali i zwrócili się do swoich ukraińskich kolegów o zatrzymanie zabójcy;
  https://strana.ua/news/220806-v-polshe-ubili-26-letnjuju-ukrainku-no-politsija-ishchet-ubijtsu-v-ukraine.html
  Ps. Cytując wicepremiera RP Gowina oto „przyszłe elity Polski”…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W emocjonalnym wystąpieniu w ukromediach matka zamordowanego (przez członków neonazistowskiego ugrupowania „C 14”) ukraińskiego dziennikarza Ołęsia Buzyny opowiedziała o tym jak wysłała list do nowego Prezydenta Ukrainy z prośbą o osobiste spotkanie, na którym chciała opowiedzieć o (specjalnie) „przewlekanym w nieskończoność” śledztwie w sprawie zabójstwa jej syna. Otrzymała jednak tylko list od nowego Prokuratora Generalnego w którym, jak sama okresliła, napisał o „o niczym”;
  https://strana.ua/news/220793-mama-ubitoho-olesja-buziny-rasskazala-kakoj-otvet-poluchila-na-pismo-zelenskomu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Stara, dobra” UKROSZAJBA, czyli radny miejski Kijowa z frakcji banderowskiej „Swobody” Jurij Syrotiuk w zwiazku z prowadzona od 5 lat „wojną z Ukrainą” oraz tym ze Ukraina okazała sie być „otoczona przez jej sojuszników” wezwał do uzbrojenia w bron każdego Ukraińca tak by „każda babcia miała w swoim domu karabin maszynowy, pistolet, dobrze naostrzony nóż”….
  https://www.politnavigator.net/my-v-polnom-okruzhenii-kievskijj-deputat-prizval-vooruzhit-do-zubov-vsekh-pensionerok.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I znowu ‚separatyzm” szaleje na Ukrainie. W mieście Bołgrad (obwód odeski terytorium Besarabii) radni miejscy otwarcie sprzeciwili się przymusowej „ukrainizacji”, czyli wprowadzenia jezyka ukraińskiego jako jedynego jezyka obrad. Jeden z radnych wytłumaczył taką decyzję tym ze język ukraiński nie jest językiem ojczystym dla wielu z nich przez co może on brzmieć w ich ustach karykaturalnie…
  https://bessarabiainform.com/2019/09/deputaty-bolgradskogo-rajsoveta-otkazalis-provodit-zasedaniya-tolko-na-ukrainskom-yazyke/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Dalekiego Wschodu, czyli majdanu w Hongkongu ciąg dalszy. Tym razem sprzeczka pomiedzy jego uczestnikami, jeden z nich ogłosił że jest „członkiem narodu Hongkongu” na co zareagował drugi „wbijając mu do głowy” (dosłownie) ze jest Chińczykiem…
  >https://twitter.com/dnrpress/status/1169639715798167552
  …na szczęście dla „członka narodu Hongkongu” uratowała go „reżimowa policja”…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, poranna strzelanina w kijowskim trolejbusie. „Draka” w pojeździe zakonczyła się strzelaniną w wyniku której ranne zostały dwie osoby;
  https://censor.net.ua/news/3146828/neizvestnyyi_otkryl_strelbu_v_stolichnom_trolleyibuse_dvoe_raneny
  Na trasie w obwodzie czernichowskim doszczetnie spłonął bojowy wóz piechoty jednej z ukraińskich jednostek wojskowych. Brak informacji o możliwych ofiarach;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1822855-na-dorozi-pid-chernigovom-zagorilasya-bmp
  W Dnieprze policja przeprowadziła ‚specoperację” w wyniku której zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmujacej sie porwaniami ludzi dla okupu oraz wymuszeniami „haraczy”;
  https://strana.ua/news/220850-v-dnepropetrovske-zaderzhali-vymohatelej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W akcie desperacji przeciwko prowadzonym przeciwko nim represjom ze strony władz Ukrainy, dziennikarze ukraińskiego kanału ‚NewsOne” zwrócili sie z pismem do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska (‚Płezydęt Ełopy”) o „zwrócenie uwagi na naruszanie wolnosci słowa na Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/220853-zhurnalisty-newsone-obratilis-k-donaldu-tusku-iz-za-presledovanij.html
  Ps. Chyba jednak złego adresata wybrali…
  >https://www.wprost.pl/_thumb/86/8a/77a6f7f3e75bb21d9ed412833d36.jpeg

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem Ambasada USA w Kijowie wezwała do jak najszybszego przeprowadzenia śledztw w sprawie „wypadków” jakie dotkneły była szefowa ukraińskiego banku centralnego Hontariewą oraz jej rodzinę (potrącenie samej Hontariewej w Londynie oraz spalenie samochodu jej synowej w Kijowie). Sama Honteriewa żaliła sie że oligarcha Kołomojski wygrażał jej śmiercią;
  https://strana.ua/news/220915-posolstvo-ssha-prizyvaet-rassledovat-intsidenty-vokruh-hontarevoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o tym ze na Ukrainie szykuje sie „wojna” nowych wąłdz (tzn. oligarchy Kołomojskiego) z oligarchą Rinatem Achmetowem. Prokuratura Generalna Ukrainy ‚zabrała się” za powiazanych z Achmetowem polityków z ‚Bloku Opozycyjnego”, a należące do niego „biznesy” na Ukrainie (głównie w sektorze energetycznym) znalazły sie „pod lupą” ukraińskich służb;
  https://strana.ua/articles/analysis/220906-u-rinata-akhmetova-pojavilis-krupnye-problemy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Odnośnie „wstępniaka” czyli sprawy zwolnienia Władimira Cemacha oskarżanego przez SBU i poprzednie władze w Kijowie o to że „brał udział w zestrzeleniu malezyjskiego boeniga”. „Ukropatrioci” poinformowali ze w trakcie „specoperacji” w wyniku której Cemach miał zostać aresztowany zginął zwiadowca z ukraińskich sił zbrojnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4137026-pry-zaderzhanyy-tsemakha-pohyb-razvedchyk-smy
  A tymczasem ukraiński sąd zwolnił z aresztu (miał do niego trafić w lutym tego roku) kolejnego „separatystę” z „DRL” zamieszanego w sprawę „zestrzelenia boeniga”. Całe jego „wmieszanie w sprawę” polegac miało na tym że…pełnił straż przy szczątkach rozbitego samolotu…
  https://ukranews.com/news/652299-sud-osvobodil-ot-nakazaniya-svidetelya-katastrofy-samoleta-mn17

  Polubione przez 3 ludzi

  • Po prostu matactwa ukraińskich służb zaczynają się sypać.

   Chyba zbliża się pora na ujawnienie prawdy o tym kto maczał swoje brudne paluchy w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH17.

   Trop wskazuje na bezpośrednie sprawstwo trzech krajów i jednego jako sprawcy kierowniczego.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.