Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2021r.- 2042 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 312.

Pierwsze w tym roku spotkanie Grupy Kontaktowej w kwestiach politycznych nie przyniosło żadnych pozytywnych rezultatów.

„Zamiast w końcu podjąć merytoryczne działania odblokowujące prace na torze politycznym, ukraińscy przedstawiciele robią wszystko, co w ich mocy, aby jeszcze bardziej pogłębić i tak już niezwykle głęboką stagnację w procesie negocjacyjnym. Od ponad trzech miesięcy czekaliśmy na odpowiedzi na nasz projekt mapy drogowej. Ale strona ukraińska, sądząc po dzisiejszych wypowiedziach, nadal nie znalazła czasu nawet na zapoznanie się z przesłanym przez nas tekstem, nie mówiąc już o przygotowaniu komentarzy i reakcji ”– powiedziała szefowa dyplomacji DRL i jednocześnie przedstawiciel pełnomocny w TGK, Natalia Nikonorowa.

Jednak ukraińscy negocjatorzy znajdują czas na zgłaszanie nowych całkowicie innych propozycji i dokumentów w formacie normandzkim. Pomimo powtarzających się pytań w tej sprawie, przedstawiciele republik nie otrzymali żadnych odpowiedzi od ukraińskiej, w kwestii, który to dokument odzwierciedla jednak oficjalne stanowisko Ukrainy, a nad którym dokumentem należy pracować w ramach porozumień mińskich.

„Co więcej, usłyszeliśmy od pana Krawczuka wezwania, by zaczekać na wyniki spotkania przywódców krajów formatu normandzkiego i dopiero wtedy przystąpić do prac nad Mapą Drogową. Ale te wezwania do ‚czekania na wyniki’ są w rzeczywistości tylko kolejnym dowodem niechęci Kijowa do merytorycznej i konstruktywnej pracy nad prawdziwym politycznym porozumieniem. Bo raz jeszcze przypominamy, że takie rozstrzygnięcie można osiągnąć tylko w formacie mińskim, w którym strony konfliktu- Kijów i Donbas- mają możliwość bezpośredniego komunikowania się i koordynowania spraw.

Ponadto mamy absolutnie przejrzystą i zrozumiałą propozycję: rozpocząć dyskusję na temat projektów republik, ponieważ nie było sprzeciwu ani ze strony Ukrainy, ani ze strony mediatorów OBWE i Federacji Rosyjskiej. Jednak ta prosta i logiczna idea została odrzucona przez stronę ukraińską na kilku sesjach bez jednego zrozumiałego argumentu.

W takiej sytuacji stwierdziliśmy, że w tej chwili Ukraina ma tylko dwie możliwości: albo rozpocząć z nami współpracę nad Mapą Drogową, biorąc pod uwagę i na podstawie zaproponowanego przez nas projektu, w pełnej zgodności z Porozumieniami Mińskimi, albo wycofać swój podpis w ramach złożonych środków”– podkreśliła pełnomocnik DRL w TGK.

https://dnronline.su/kiev-predprinimaet-vse-vozmozhnoe-dlya-usugubleniya-stagnacii-v-peregovornom-processe-natalya-nikonorova/

*

Ukraińskie formacje zbrojne rozstawiły miny przeciwpiechotne na drodze do miejscowości Zołotoje-5.

Poinformował o tym Aleksander Mazeikin, przedstawiciel służby prasowej Departamentu Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie Zołotoje-4 bojcy z 1 batalionu 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych zaminowali drogę publiczną w kierunku Zołotoje-5 minami PMN-2 po drugiej stronie drogi, z której regularnie korzysta ludność cywilna po obu stronach tej arterii komunikacyjnej”.

Mazeikin zaznaczył, że obserwatorzy misji OBWE wielokrotnie rejestrowali fakt zaminowywania tego terenu przez ukraińskich bojców w rejonie Popasnej i Zołotoje.

„Formalny udział Ukrainy w Konwencji zakazującej stosowania min przeciwpiechotnych z 1997 r. nie przeszkadza Kijowowi w ich użyciu w Donbasie. Uczestnicy Konwencji wielokrotnie wskazywali na niedopełnienie przez Kijów obowiązku ich zniszczenia”– podkreślił rzecznik prasowy DML ŁRL, dodając, że stosowanie min przeciwpiechotnych jest również sprzeczne z ustawą Ukrainy „O minach” z 25 stycznia 2019 roku.


Poza tym, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność ukraińskich żołnierzy w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje.

„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie wycofania sił i środków w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność dwóch żołnierzy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych”– napisano w komunikacie DML ŁRL.

Fakt ten potwierdza raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 20 stycznia 2021 r.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu według raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ w miejscu wycofania w rejonie wsi Pietrowskoje UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował 1 osobę na dawnym stanowisku USZ.

Ponadto misja SMM OBWE zarejestrowała obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów i obszarów mieszkalnych:

– ️ 1 szt. BMP-1 w pobliżu osady Bieriezowoje,
– ️ 2 szt. bojowych wozów piechoty w pobliżu miejscowości Taramczuk,
– ️ 2 bojowe wozy piechoty w pobliżu miejscowości Sławnoje
– ️ 1 szt. BMP w pobliżu miejscowości Marinka,
– ️ 2 szt. BRDM-2 w pobliżu osady Krasnogorowka,
– ️ 2 szt. BMP, 1 szt. BRDM-2 oraz 4 bojowe pojazdy opancerzone w pobliżu osiedla Trudowskoje,
– ️ 5 bojowych wozów opancerzonych oraz 2 bojowe wozy piechoty na terenie i w pobliżu osady Nowoignatowka,
– ️ 1 szt. BTR-70 w pobliżu osiedla mieszkaniowego w Pawlopolu.

Jednocześnie w ciągu minionej doby, USZ nadal prowadziły ostrzał terytorium DRL, w wyniku czego są też straty materialne wśród ludności cywlnej.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce o godzinie 11:15, i przeprowadzony został przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny), automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9 (3 granaty), z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki. W wyniku tych ostrzałów zostały uszkodzone 3 budynki mieszkalne: przy ulicy Czkałowa nr 20 (uszkodzony dach), Czkałowa nr. 24 (wybita szyba i przerwany dopływ energii elektrycznej) i przy ulicy Czkałowa nr. 32 (bezpośrednie trafienie pocisku w budynek mieszkalny).
Kolejne dwa ostrzały miały miejsce o godzinie 14:56, kiedy to ponownie z kierunku Krasngorowki użyto broni maszynowej w stronę Staromichajłowki oraz o godzinie 19:45 z kierunku Gnutowa wystrzelono 4 granaty z automatycznego granatnika AGS-17 w stronę miejscowości Zajczenko- na południowym odcinku frontu.

Następnie, ostrzał terytorium DRL kontynuowany był w godzinach nocnych: o godzinie 20:45 z kierunku Gnutowa wystrzelono 8 min przy użyciu moździerza kaliber 82 mm w stronę miejscowości Zajczenko, o 20:50, z kierunku Piszczewika przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i broni maszynowej- w stronę Oktiabra, o godzinie 21:00, z kierunku Szirokino przy użyciu granatników SPG-9 (4 granaty) i AGS-17 (10 granatów), w stronę Bezimiennoje, o godzinie 21:07 z kierunku Gnutowa w stronę Oktiabra, przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (4 granaty) i na koniec, o godzinie 21:40 z kierunku Szirokina przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) w stronę Sachanki.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadły 64 pociski, tym samym USZ naruszyły 8 razy warunki rozejmu.

Dodatkowo ukraińscy żołnierze prowadzili na swoich stanowiskach bojowych w pobliżu miejscowości Talakowka- na połdniowym odcinku frontu, o godzinie 14:00, prace ziemne przy użyciu ładunków okopowych (2 eksplozje) oraz o godzinie 19:26, zarejestrowano także odgłosy strzałów z broni maszynowej oddane w nieokreślonym kierunku na stanowiskach bojowych USZ w pobliżu miejscowości Gnutowo.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 22 січня 2021 року.

Слава Україні!

Протягом минулої доби, 21 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано сім порушень режиму припинення вогню. Усі порушення були здійснені в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід».

Так, неподалік населеного пункту Красногорівка збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичного та станкового гранатометів і стрілецької зброї.

Також, в районі населених пунктів Мар’їнка та Красногорівка українські захисники виявили проліт ворожих безпілотників типу «квадрокоптер» з перетином лінії розмежування. Обидва БпЛА були подавлені нашими засобами РЕБ.

Поблизу Пищевика противник відкривав вогонь зі станкового протитанкового гранатомета та мінометів 82-го калібру. Поруч із населеним пунктом Широкине окупанти відкривали вогонь з гранатометів різних систем, мінометів 120-го калібру та великокаліберних кулеметів.

Неподалік населеного пункту Гнутове російсько-окупаційні війська вели вогонь у бік українських позицій з мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем та великокаліберного кулемета. У цьому ж районі було зафіксовано роботу ворожого снайпера.

Внаслідок ворожих обстрілів загинув один військовослужбовець України. Командування об’єднаних сил висловлює глибокі співчуття близьким та рідним загиблого воїна.

На обстріли збройних формувань Російської Федерації українські воїни відкривали вогонь у відповідь.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 22 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами

.Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 21 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 86 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4171 транспортний засіб та 4090 осіб. На причетність до збройних формувань Російської федерації до територіальних підрозділів особи не доставлялись.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 295 осіб, на підконтрольну Україні територію прибула 301 особа.

Слава Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2021r.- 2042 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć. Wczoraj w jeden z miejscowości obwodu kirowohradzkiego miejscowy biznesmen zginął w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podłozonego pod drzwiami jego domu;
  https://strana.ua/news/313348-pod-kirovohradom-biznesmen-podorvalsja-na-hranate-vozle-svoeho-doma-.html
  W Tarnopolu ktos postrzelił ze strzelby 11 – letniego chłopca jeżdżącego na sankach wpoblizu jednej ze szkół, na szczęście dziecko przeżyło;
  https://korrespondent.net/ukraine/4319210-v-ternopole-rebenka-obstrelialy-yz-drobovyka-vo-vremia-katanyia-na-sankakh
  Z kolei w Chersoniu przed siedzibą obwodowych słuzb geodezyjnych podpalił się mężczyzna. Co ciekawe miejscowa policja tłumaczy ze jak na razie nie dostała żadnego zgłoszenia ze szpitali o tym ze trafił do nich meżczyzna z poparzeniami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4319157-opublykovano-vydeo-samosozhzhenyia-v-khersone-18

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kolejny „njus” z „juesej” czyli BBC o „losie” amerykańskich wojskowych którzy dwa tygodnie „ochraniali” waszyngtoński Kapitol, a po tym jak ‚Uncle Joe” Biden został juz oficjalnie Prezydentem USA ‚zostali wygnani na ulicę”. Cytat „Żołnierze i funkcjonariusze Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, wysłani do Waszyngtonu po inwazji na gmach Kongresu tłumów zwolenników Donalda Trumpa, zaledwie dzień po inauguracji nowego prezydenta, niespodziewanie znaleźli się bez dachu nad głową”;
  https://www.bbc.com/russian/news-55761613

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie pojawił się „njus” że z proprezydenckiej frakcji parlamentarnej ‚Sługa Narodu” może zostać usuniety jeden z jej głównych polityków, lider grupy tzw. kołomojczyków Ołeksandr Dubinskij. Jak przyznał szef Biura Prezydenta Ukrainy Jermak decyzja o losie Dubinskiego zapadła po spotkaniu z…pełniącą obowiązki Ambasador USA na Ukrainie Kristina Kvien. Dla przypomnienia, Dubinski objety został sankcjami przez Departament Skarbu USA za „mieszanie się w wybory w USA”, czyli m.in ujawnienie szczegółów o „pracy” Huntera Bidena w spółce „BURISMA”;
  https://strana.ua/news/313435-ermak-rasskazal-o-planakh-sluh-naroda-po-iskljucheniju-iz-fraktsii-dubinskoho.html
  Z kolei główny ukraiński polityk odpowiedzialny własnie za ujawnienie „kompromatu” na temat działań Biden’ów (ojca i syna) na Ukrainie Andrij Derkacz broni Dubinskiego tłumacząc ze nie miał on z tym nic wspólnego;
  https://strana.ua/news/313347-dubinskij-popal-pod-sanktsii-ssha-iz-za-nasledovanij-po-ovhz-poroshenko-i-hontarevoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Wolność mediów” na Ukrainie. W Kołomyi przed budynkiem miejscowego sądu na ukraińskiego dziennikarza Rusłana Kocabę, znanego z krytyki pomajdanowych władz w Kijowie, za co „ciągany jest po sądach”, napadła banda „Prawego Sektora”;
  https://strana.ua/news/313418-na-zhurnalista-rusalna-kotsabu-napali-vozle-zdanija-suda.html
  Z kolei w centrum Kijowa grupa 6 niezidentyfikowanych osób napadła i pobiła trzech dziennikarzy ukraińskiej filii ‚Radia Swoboda”;
  https://kiev.strana.ua/313346-na-pecherske-izbili-zhurnalistov-radio-svoboda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. ‚Haniebna zdrada” kursantek ukraińskiej szkoły policyjnej, które „migdaliły się” przez internet z kursantami z policji rosyjskiej. Co najlepsze oburzenie taką ‚zdradą” szczególnie „goraco” wyraził Serhij Sternenko, były lider „Prawego Sektora” w Odessie, który zadźgał podczas sprzeczki na ulicy „weterana ATO” i do tej pory jak gdyby nic chodzi sobie wolny;
  https://strana.ua/news/313388-ukrainskie-kursantki-snjali-tiktok-s-rossijskim-politsiejskim-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ciąg dalszy skandalu wokół przemytu na Ukraine, prawdopodobnie z Izraela, szczepionek firmy „Pfizer” którymi następnie szczepiono ukraińskich VIPów. Pojawiła sie informacja o tym ze szczepionkę trafiła na Ukrainę na poczatku stycznia poprzez podkijowskie lotnisko Boryspol, dwoma lotami jednym z Tel Awiwu i drugim ze Stambułu. Następnie „towar” przejechał przez tzw. sale oficjalnych delegacji na lotnisku za co miał zapłacić obywatel Izraela i „przyjaciel” kijowskiej wierchuszki Roman Goldman;
  https://strana.ua/news/313406-vaktsiny-ot-koronavirusa-mohli-byt-podpolno-vvezeny-v-kiev-dvumja-rejsami-istochnik.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciekawy artykuł z kresy.pl

  Ukraina jest potrzebna Polsce po to, żeby móc zmienić jej stosunek do UPA, a celem polskiej polityki zagranicznej powinno być dialogowanie z Kijowem w sprawie historii. Brzmi absurdalnie? Być może. Ale takich właśnie wniosków dostarczają nam konkluzje raportu podsumowującego badanie opinii publicznej przeprowadzone dla rządowego Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Tymczasem Polska nie potrzebuje Ukrainy zupełnie do niczego – z wyjątkiem jednej tylko rzeczy.
  Wyjątek stanowi to, by pełniła ona rolę bufora od głównej części Rosji, co i tak przecież dostajemy od Ukrainy za darmo. Wystarczy, że ta po prostu istnieje, a przecież to akurat nie jest wynikiem dialogu z kimkolwiek, lecz zrządzeniem historii (rozpad ZSRR) o dość trwałych skutkach.
  https://kresy.pl/publicystyka/po-co-nam-ukraina/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Posiedzenie komisji spraw zagranicznych Sejmu, na którym miano ustosunkować się do uchwały Rady Najwyższej Ukrainy o uczczeniu głównego kierownika ludobójczych działań OUN-UPA na Wołyniu, zostało odwołane bez podania przyczyny – poinformował poseł Konfederacji Krystian Kamiński.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/kaminski-pis-odwolal-posiedzenie-sejmowej-komisji-w-sprawie-uczczenia-ludobojcy-przez-ukrainski-parlament/
  Komentarz: Posłowie Konfederacji chyba jako jedyna siła w Sejmie wielokrotnie nagłaśniali skandaliczne decyzje (nie)rządu. Problem w tym, że tylko to mogą robić…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. 30 grudnia obiekt wystawiono na licytację na platformie OpenMarket stadion piłkarski w Sumach. Był licytowany jako wierzytelność dotychczasowego właściciela, Cena wywoławcza może wywołać uśmiech na twarzy – to tylko 5,4 mln hrywien (700 tys. zł) i pewnie sprawa przeszłaby bez echa, gdyby nie cena końcowa.
  Spodziewano się znacznej przebitki, a stanęło na 8,12 mln hrywien (1 mln zł). Tymczasem mówimy o stadionie, który w 2001 kosztował 50 milionów, a w tym czasie hrywna była znacznie mocniejsza. Realnie więc stadion sprzedano za kwotę 33 razy niższą niż pochłonęła jego i tak tania budowa.
  http://stadiony.net/aktualnosci/2021/01/ukraina_stadion_za_poldarmo_prokuratura_bada_licytacje

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Według ukraińskiej służby celnej od początku sezonu 2020/2021 do 15 stycznia Ukraina wyeksportowała 27,2 mln ton zbóż i roślin bobowatych, czyli o prawie 6 mln ton mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
  https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/eksport-zboza-z-ukrainy-spadl-o-6-mln-ton,103237.html
  Komentarz: Nie jest tak źle jakby mogło się wydawać, ceny zbóż na giełdach biją rekordy, a ponadto nadmierny eksport byłby szkodliwy dla Ukrainy.
  Już teraz ceny chleba czy paszy na Ukrainie mocno zwyżkują, nieograniczony eksport doprowadziłby do upadku ferm kurczaków i ..głodu na Ukrainie (większość emerytów żywi się głownie kaszą i chlebem).

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT zza Oceanu. Wenezuela podobno pogrążona w „permanentnym kryzysie i upadku” udzieliła pomocy humanitarnej…Brazylii. Z Wenezueli wysłano do brazylijskiego Manaus transport butli z tlenem do respiratorów niezbędnych do leczenia pacjentów z koronawirusem, których zabrakło w miejskich szpitalach;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6494497.html
  Ps. I jeszcze mały dodatek z mojej strony, „Cassad” bardzo krytycznie pisze o „faszystowskim Bolsanaro”, czyli Prezydencie Brazylii, ale nie chce chyba pamiętać że ten „faszysta” zdecydowanie odmówił USA udziału w „wenezuelskiej awanturze” z „marionetką Guaido” w roli głównej…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.