Wojna domowa na Ukrainie 27.03.2021r.- 2104 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 374.Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski ponownie napomknął o rosyjskiej agresji w Donbasie.

Powiedział to przy okazji składania gratulacji żołnierzom i weteranom Gwardii Narodowej Ukrainy z okazji siódmej rocznicy powstania tej formacji wojskowej pełniącej funkcje organów ścigania.

Zełenski w swoim wideo podkreślił, że ​​historia Gwardii Narodowej jest nierozerwalnie związana ze współczesną historią walki narodu ukraińskiego o niepodległość i integralność terytorialną.

„W krytycznym dla państwa momencie nowo utworzona formacja zjednoczyła w swoich szeregach wojskowych i ochotniczych patriotów. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji byliście w epicentrum wydarzeń, które zadecydowały o losach Ukrainy”– podkreślił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenskij zaznaczył, że dzięki aktywnemu udziałowi Gwardii Narodowej, ich odporności i odwadze udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się „wirusa separatyzmu” na inne części terytorium Ukrainy.

„W Kramatorsku, Mariupolu, Słowiańsku, Siewierodoniecku, Lisiczańsku i dziesiątkach innych osad Donbasu ponownie podniesiono niebiesko-żółtą flagę ukraińską. A także- nasza flaga wciąż unosiła się nad Charkowem w najbardziej intensywnych dniach konfrontacji. Wtedy mogliśmy obronić prawie całą Ukrainę”– powiedział Zełenski.

Zaznaczył dalej, że ochotnicy wykonują zadania nie tylko na obszarze działania Operacji Połączonych Sił, ale także tam, gdzie istnieje pilna potrzeba zapewnienia praworządności i sprawiedliwości. W szczególności codziennie pomagają ukraińskiej policji w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Prezydent przypomniał również, że instytucje medyczne Gwardii Narodowej jako pierwsze przyjęły obywateli ewakuowanych z chińskiego Wuhan po rozpoczęciu pandemii COVID-19, lotnictwo dostarczyło ładunki i zespoły medyczne, zdezynfekowano specjalne miasta, a personel zapewnił środki kwarantanny przez cały czas jej trwania.

Według Wołodymyra Zełenskiego ponad półtora tysiąca gwardzistów narodowych otrzymało wysokie odznaczenia państwowe, a pięciu żołnierzy- pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy.

„Jestem pewien, że dla większości Ukraińców jesteście wszyscy bohaterami, którzy codziennie wychodzą do pracy, aby chronić pokój obywateli i społeczeństwa. A społeczeństwo dzięki wysokiemu zaufaniu, jakim cieszą się żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy, która niezmiennie należy do największych wśród formacji wojskowych i organów ścigania”– podkreślił prezydent, na koniec przekazując podziękowania ochotnikom z Gwardii Narodowej, życzył im inspiracji i siły w trudnej służbie na rzecz narodu ukraińskiego i ich kraju oraz dużo zdrowia.

https://www.president.gov.ua/ru/news/z-pershih-dniv-rosiiskoi-agresii-nacgvardiya-bula-v-epicentr-67369

Pomijając tu oklepany frazes o „rosyjskiej agresji” na Donbas, której jak dotąd nikt nie udowodnił, co zresztą ma odbicie w sceptycznym zapatrywaniu się na taką teorię spiskową przez większość krajów zachodnich, warto by było przyjrzeć się bliżej tym „bohaterom” sił ochotniczych walczących w Donbasie w ramach tzw. Operacji Antyterrorystycznej w formacjach Gwardii Narodowej.

A więc, m.in. obecny pułk MSWU „Azow”, który poprzez związki ze skrajnie nacjonalistycznym probanderowskim „Prawym Sektorem” [1] i odwołania się do symboliki kojarzonej z neonazizmem (np. Wolfsangel [2] i Schwarze Sone w symbolu jednostki) jest jednoznacznie kojarzony z ukraińskim nacjonalizmem. Zresztą dowódca tej jednostki formacji zbrojnych ukraińskiego MSW Andrij Biłecki , nie ukrywa, że oprócz walki z separatystami jego misją jest prowadzenie „krucjaty” białej rasy przeciwko „semickim podludziom” [3}. Od samego początku, jeszcze jako batalion sił ochotniczych „Azow” tworzy go znaczna liczba osób skazanych wyrokami sądów, według Olecha Laszki [4] udział takich osób sięga do połowy składu jednostki [5} [6]. Oprócz tego w skład batalionu wchodzi grupa neonazistów z różnych krajów Europy [7] [8].

Oczywiście „Azow” oskarżany jest o liczne zbrodnie wojenne i przestępstwa pospolite, w czasach swej „bohaterskiej” służby za samoistną w Donbasie.

Żeby się tu za długo nie rozpisywać wymienię tylko inne tego typu formacje ochotnicze i wojskowe działające w strefie ATO, to:  „Ajdar” [8], „Donbass” [9], „Dniepr 1” [10] i „Dniepr 2” [11], „Szachtiorsk” [12], „Tornado” [13], 71 brygada powietrzno-desantową USZ, organizacja „Patrioci Ukrainy” [14], oddział sił specjalnych MSW „Alfa” [15], czy też ogólnie „Prawy Sektor”.

I to są właśnie ci „bohaterscy” ochotnicy, którym podziękowanie złożył prezydent Zełenski.

Jak widać, i w historii- tak jak i współcześnie, trudno jest znaleźć wśród Ukraińców, prawdziwych wzorców patriotyzmu, bohaterstwa, uczciwości i waleczności.

Więc trzeba się zadowolić tym co jest.

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawy_Sektor,

2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfsangel,

3. https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/ukraine/11025137/Ukraine-crisis-the-neo-Nazi-brigade-fighting-pro-Russian-separatists.html,

4. https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82eh_Laszko,

5. https://www.unn.com.ua/ru/news/1357459-o-lyashko-ranishe-sudimi-dobrovoltsi-voyuyut-krasche-nizh-ranishe-nesudimi-militsioneri,

6. https://www.aljazeera.com/news/2014/6/9/neo-fascists-train-to-fight-ukrainian-rebels,

7. https://www.ilgiornale.it/static/reportage/ucraina/uomini_neri.htm,

8. https://pl.wikipedia.org/wiki/24_Samodzielny_Batalion_Szturmowy_(Ukraina),

9. https://pl.wikipedia.org/wiki/Batalion_%E2%80%9EDonbas%E2%80%9D,

10. https://en.wikipedia.org/wiki/Dnipro-1_Regiment,

11. https://pl.qaz.wiki/wiki/Donbas_Battalion,

12. http://www.mysl-polska.pl/596,

13. https://wyborcza.pl/7,75399,20856009,trwa-proces-zolnierzy-z-batalionu-tornado-80-tomow-akt-zarzuty.html,

14. https://pl.wikipedia.org/wiki/Patriot_Ukrajiny,

15. https://pl.qaz.wiki/wiki/Special_Forces_of_Ukraine.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D


*


A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych strzelają do przedstawicieli WCKiK w Zołotoje bezpośrednio po wyjściu obserwatorów SMM OBWE.

Ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały funkcjonariuszy misji ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK), którzy rejestrowali skutki wcześniejszego ostrzału Zołotoje-5 zaraz po odejściu patrolu SMM OBWE. 

Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy:

„Ukraińscy żołnierze, prowadząc wieloletnią wojnę z cywilną ludnością Donbasu, doskonale wiedzą, że po ostrzale przedstawiciele ŁRL w WCKiK , prokuratury (ŁRL) i misji OBWE przybywają w rejonie, aby zabezpieczyć ślady i przeprowadzić śledztwo. Warto zauważyć, że siły karne zaczęły ostrzeliwać przedstawicieli ŁRL w WCKiK natychmiast po odejściu patrolu SMM OBWE.”

Osadczy zaznaczył, że fakt ten po raz kolejny wskazuje na śledzenie przez ukraińskie siły bezpieczeństwa wszystkich ruchów SMM OBWE w celu ukrycia swoich przestępstw.

W tym miejscu przypomnę, że w ciągu ostatniego dnia ukraińskie formacje zbrojne dwukrotnie ostrzeliwały Zołotoje-5, gdzie zniszczeniu uległa szkoła i budynki mieszkalne.

Tylko w ciągu ostatniego dnia spadły 34 pociski na miejscowość Zołotoje-5. Za ostrzał tego rejonu odpowiedzialni są żołnierze z 1 batalionu 92 brygady USZ, wykonujących na rozkaz dowódcy brygady ppłk Pawła Fedosenki.

Ponadto,  żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili pojazdy opancerzone na terenach mieszkalnych Zołotoje-2 i we wsi Oriechowo.


„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady odnotowano obecność bojowego wozu piechoty w strefie mieszkalnej osady Zołotoje-2, a w rejonie odpowiedzialności 14 brygady pancernej- transporter personelu w pobliżu budynku mieszkalnego w Oriechowie”– poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– ️ lecącemu nad obszarami w pobliżu miejscowości Żielannoje Pierwoje UAV krótkiego zasięgu należący do SMM OBWE, został zakłócony sygnał przez USZ.

Obserwatorzy odnotowali także obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli:

– ️ 8 szt. BMP-1 w części zamieszkanej miejscowości Bogdanowka.

Ponadto, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, 3 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc ostrzały:


16:05, z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje, na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,


16:25, z kierunku miejscowości Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów) i broni maszynowej,


20:40, z kierunku Wierchnietoreczkoje w stronę Wasilewki- w połowie drogi pomiędzy Donieckiem a Gorłówką, przy użyciu broni maszynowej.

W sumie, w wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 5 granatów.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 27 березня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації і надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції українських підрозділів.

Протягом минулої доби, 26 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню.В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» збройні формування Російської Федерації здійснили прицільний обстріл позицій українських захисників неподалік населеного пункту ШУМИ із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

У тому ж напрямку, у передмісті селища МАЙОРСЬК, противник відкривав вогонь з великокаліберних кулеметів, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В результаті обстрілу чотири захисники зі складу Об’єднаних сил загинули, двоє отримали поранення. Пораненим воїнам оперативно надали першу медичну допомогу та доправили до лікувального закладу.

Командування Об’єднаних сил висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблих воїнів.На дії противника військовослужбовці Збройних Сил України відкривали вогонь у відповідь.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», російсько-окупаційні війська вели обстріл зі стрілецької зброї у напрямку позицій Збройних Сил України поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін. Також російські найманці грубо проігнорували запити української сторони на тишу, продовживши обстріл позицій наших захисників. Вчергове окупанти продемонстрували послідовні кроки на дискредитацію координаційного механізму та додаткових заходів щодо посилення режиму припинення вогню від 22 липня 2020 року. В медіапросторі найманцями традиційно розповсюджувались цинічні заяви щодо події в районі ШУМІВ, тиражувались фейки та маніпуляції.Наголошуємо, Збройні Сили України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.

Станом на 7 годину ранку 27 березня, зафіксовано 1 обстріл з боку російсько-окупаційних військ.

Зокрема, неподалік населеного пункту СЛАВНЕ противник відкривав вогонь з гранатометів різних систем.

Втрат серед наших захисників від початку поточної доби немає.Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4598 транспортних засобів, 4861 особу, з яких 4441 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців (НЗФ) доставлялась 1 особа. Виявлено 93 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 78 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1173 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 603 особи. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на тимчасово окуповану територію України – 135 і 132 відповідно.

Відмовлено в пропуску на КТУ через неможливість встановити ЕС «ВДОМА» та відмову від обсервації 5 особам. Збройні формування РФ не пропустили до тимчасово окупованих територій України 5 осіб.

Сала Україні!

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.03.2021r.- 2104 dzień od nowego rozejmu.

 1. Chyba nie będę zbyt kontrowersyjny, jeśli zapodam wam dwie ,,pogaduchy” o Romanie Dmowskim, naszym największym ,,ruskim agencie”.

  🙄😉😏 Jako, że na innych blogach przypiętą mam już etykietę ,,ruskiego agenta”, spieszę sam na siebie donieść, że zwykłym jeno jestem, szeregowym ,,ruskim agentem”, fanem Dmowskiego, niestety, ,,pożytecznym idiotą” w wolontariacie jeno linkującym. 😓😒😟😖

  🤫😏 Podobno drugim największym ,,ruskim agentem” (jak twierdzi Targalski), jest Michalkiewicz.
  Co prawda, zapiera się tego twierdząc, ze na co dzień kawioru nie jada, ale ja mu tam nie wierzę, pulchna facjata go zdradza. 😁
  .https://www.youtube.com/watch?v=TC8cZ3i8_bo

  A teraz dr Sykulski zdemaskuję wam naszego największego (na szczęście już nieżyjącego) germanofoba, ruskiego agenta, co to ,,kij w szprychy” wsadzał w rusofobiczną geopolitykę naszemu największemu w historii ,,podwójnemu agentowi austro-pruskiemu”.
  .https://www.youtube.com/watch?v=yKWBLK4IpcY

  Polubione przez 7 ludzi

  • Artykuł w temacie który niedawno tutaj poruszyłeś, czyli „USAmany vs. ukraińscy oligarchowie”. Cytat „Stany Zjednoczone narzucają wymóg deoligarchizacji wielu krajom przypominającym Ukrainę, ale w rzeczywistości ci, którzy prowadzą politykę w imieniu Wołodymyra Zełenskiego, tylko „wystawiają” starych oligarchów i mamia tym Amerykanów, a równolegle z tym , trwa proces wzmacniania niektórych nowych oligarchów(…)
   Rudjakow dodał, że na Ukrainie od dawna ukształtowała się gospodarka oligarchiczna, a jeśli gospodarka zostanie zdeoligarchizowana poprzez wyeliminowanie przynajmniej części oligarchów, to po prostu załamie się w takiej postaci, w jakiej istnieje obecnie”;
   https://ukraina.ru/news/20210327/1030947839.html

   Polubione przez 4 ludzi

   • .
    Właściwa, archaiczna Oligarchia, była pierwotną, zwaną też predynastyczną formą sprawowania władzy w państwie.
    System rotacji rodów u władzy rozwiązano w ten sposób, że władza dziedziczona była nie w linii prostej z ojca na syna, ale na syna siostry panującego władcy.

    To, co teraz jest na Ukrainie nazwałbym Magnaterią (a analogię czyniłbym do naszej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej), w której magnaci tworzą rywalizujące koterie, w ramach których najsilniejsza kupuje Sejm i bierze władzę , a jeśli są we wzajemnym klinczu, to ,,tron” sprzedają monarchiom ościennym : ruskim, pruskim, austriackim albo hegemonom zaoceanicznym.

    Na Ukrainie trwa właśnie dorzynanie koterii ruskiej i marginalizowanie pruskiej, a w ich miejsce aktualny zaoceaniczny hegemon Biden ustawia przy korycie władzy swą własną, lojalną mu nową klikę magnatów.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Generalnie z tym tokiem rozumowania się zgadza, ale…..jest jeden problem, cytuję:

     „Na Ukrainie trwa właśnie dorzynanie koterii ruskiej i marginalizowanie pruskiej, a w ich miejsce aktualny zaoceaniczny hegemon Biden ustawia przy korycie władzy swą własną, lojalną mu nową klikę magnatów.”- otóż, w czasach magnaterii I RP, to magnateria rządziła wchodząc oczywiście w niuanse z okolicznymi władcami ościennych krajów. Co nie oznacza, że w dobie przedrozbiorowej, ci ościenni monarchowie, ustawiali sobie wierną magnaterię. Oczywiście w czasach rozbiorów, gdy decydowała obca siła, magnateria mogła tylko iść na współpracę z zaborcami, bo inaczej utraciłaby swoją pozycję. Tak więc, te niedobitki magnaterii polskiej, to są pozostałości po tych rodach, które czynnie poszły na współpracę z wrogami Polski.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

     • Dzięki za uwagę. Tak to jest, jak się chce jednym zdaniem zbudować analogię.

      Powinienem raczej napisać, że współczesna Ukraina przypomina I Rzeczpospolitą z okresu rozbiorów,
      i dodać uwagę , że współczesna Rzeczypospolita nie jest zainteresowana rozbiorem Ukrainy, a PO’PiSowe wasale realizując geopolityczne interesy Hegemona, nie tylko nie stworzyły propolskiej frakcji, ale, aby nie narażać na konflikt z hegemonem spacyfikowały nawet naszą Polonię.

      ,,Tak więc, te niedobitki magnaterii polskiej, to są pozostałości po tych rodach, które czynnie poszły na współpracę z wrogami Polski.”
      Tak , zgadza się, bo te, które na ugodę nie poszły, wywłaszczone z majątków zmarginalizowały się na emigracji, tak jak patriotyczna inteligencja i szlachta zmuszona sprzedać żydom swój herb wraz z rodowym majątkiem.
      A jako, ż natura próżni nie znosi, zaborcy na miejsce starej propolskiej arystokracji utworzyli swą własną
      lojalną im magnaterię.
      To stąd mamy tylu, aż do bulu Komoroskich i innych hrabiów, którzy tytuły kupili, lub w czasie rozbiorów od monarchów ościennych dostali za kompradorskie zasługi.

      ,,W okresie rozbiorów monarchie obce również nadawały tytuły. We wszystkich zaborach prawo do uzyskania tytułu hrabiego miała rodzina mogąca wykazać się pochodzeniem od senatora Rzeczypospolitej lub osoby piastującej wysokie urzędy koronne. Rodziny pochodzące od urzędników ziemskich lub powiatowych otrzymywały tytuł barona.”
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Hrabia

      Polubione przez 1 osoba

 2. Artykuł z defence24.
  Redaktor zastanawia się, który z zachodnich partnerów Ukrainy dostarczy samoloty dla Ukraińskiej armii. Koszt samych maszyn bez rakiet modernizacji infrastruktury, szkoleń itd itp to około 8,6 MILIARDA $.
  https://www.defence24.pl/francja-czy-usa-kto-dostarczy-mysliwce-dla-ukrainy-analiza
  Komentarz: Kijów ma chrapkę na zachodnie maszyny, ale…nie ma takich środków finansowych. Na dzień dzisiejszy cały roczny budżet ukraińskiej armii na modernizacje, remonty i zakup nowego sprzętu to 600-700 mln $.
  Środki pozwalają na utrzymanie na chodzie większości pojazdów i ograniczone modernizacje min czołgów (lepsze celowniki, radiostacje). Zakup nowego sprzętu jest już ograniczony. Od 2014 roku główny nacisk kładziono na ilość nie jakość dostarczanego sprzętu.
  Pewnym novum było podjęcie rozmów i zakup dronów Baraktar TB2 od Turcji. Są to dotychczas jedne z najdroższych inwestycji/zakupów UA.
  https://www.defence24.pl/tureckie-bojowe-drony-sa-juz-na-ukrainie
  Biorąc pod uwagę inne poważne zakupy, na jakie UA musi wyasygnować znaczne kwoty w najbliższych latach (zakup korwety, zakup łodzi Mark VI od USA, zakup dywizjonu rakietowego „Neptun”) jedynym sposobem na pozyskanie środków na nowe samoloty byłoby stworzenie specjalnego funduszu na ten cel z budżetu państwa. Tu jednak pojawiają się kolejne problemy, MFW krytycznie podchodzi do wydatków Kijowa, dziura budżetowa tego kraju przekracza bezpieczny poziom wydatków (3% PKB) i zachodni partnerzy chcieliby ograniczyć wydatki Ukrainy.
  Pozostaje kredyt i zmniejszenie liczby samolotów które docelowo trafią do ukraińskich sił powietrznych. Pozyskanie kredytu jest możliwe-przykładem jest Francja która skutecznie lobbowała swoje firmy. Jednak nie może być tu mowy o jakichś dużych kwotach liczonych w miliardach $. Tym bardziej, że wiadomo tak dużego obciążenia finansowego Ukraina nie może udźwignąć.
  Dobrze by było, gdyby analitycy brali tak prozaiczne kwestie jak możliwości finansowe pod uwagę, gdy tworzą swoje artykuły. Ukrainy nie stać na zakup nowoczesnego sprzętu, a pod względem gospodarczym mogą porównywać swoją pozycję do Rumunii, która też chce modernizować swoje lotnictwo. Przy czym Rumunia jest w znacznie lepszej sytuacji finansowej od Ukrainy.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rumuńskie_Siły_Powietrzne
  https://radar.rp.pl/przemysl-obronny/16219-rumunia-dokupuje-kolejne-mysliwce-f-16
  Podsumowując uważam, że w najbliższych latach Ukraina pozyska kilka- kilkanaście nowszych modeli samolotów. Będą to jednak ograniczone zakupy, wystarczające na przezbrojenie jednej dwóch eskadr.
  Zachodni partnerzy będą gotowi wyłożyć do 2 mld $, nie ma więc mowy, aby Ukrainy stać było na zakup 100 samolotów. A i tak koszty kredytu będą tak duże, ze inne wydatki na wojsko będą ograniczone.
  Dojdzie do podobnej sytuacji jaka miała w Polsce: zakup nowoczesnego uzbrojenia od USA („Wisła” samoloty) skutecznie zablokuje możliwości modernizacji/przezbrojenia w innych gałęziach wojska.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Skala nielegalnych wycinek lasów na Ukrainie jest znaczna, drewno pozyskane w ten sposób trafia zarówno na rynek wewnętrzny, jak i jest eksportowane za granicę, w tym do krajów UE – przekazał PAP Andrij Płyha, kierownik działu odpowiadającego za lasy w World Wildlife Fund (WWF) Ukraina.
  Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją władz w Kijowie ma być przeprowadzona inwentaryzacja, która ma pozwolić na ocenę wielkości zapasów leśnych w kraju.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Plyha-o-nielegalnych-wycinkach-lasow-na-Ukrainie-drewno-trafia-tez-do-UE-8082775.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych biografia „hiroja ATU” Semena Semenczenki (właść. Konstantyn Griszin) właśnie „zapuszkowanego” decyzją kijowskiego sądu za stworzenie „nielegalnej formacji zbrojnej na Ukrainie”, czyli (cytat) „TRZECI KOCIOŁ SEMENA SEMENCZENKI. DROGA OD DOWÓDCY BATALIONU DO ARESZTU” :-))))
  https://strana.ua/news/324979-semen-semenchenko-biohrafija-konstantina-hrishina-ot-kryma-do-sizo.html
  A „Kostik” o aresztowanie go oskarżył…rosyjskie „specsłuzby” 🙂
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1375644501084151813

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem w republikach na Donbasie. Artykuł o wprowadzeniu „przyspieszonego trybu wydawania paszportów republik oraz Federacji Rosyjskiej”, wprowadzonego w związku z wyborami do rosyjskiej Dumy Państwowej wyznaczonymi na wrzesień tego roku. Cytat „Po co przyspieszać paszportyzację?
  Wieści o tym, że posiadacze rosyjskich paszportów na nieukraińskim Donbasie będa mogli głosować w wyborach do Dumy Państwowej, słychać od dawna (główne pytanie brzmi, czy lokale wyborcze zostaną zorganizowane w samych „republikach”)”;
  https://strana.ua/news/324851-pasporta-rf-v-dnr-pochemu-iz-stali-bystree-razdavat.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • – Biden nazwał Putina „zabójcą”.
   – Putin zaprosił Bidena do rozmowy na żywo.
   – Biden powiedział, że nie ma czasu na rozmowę z Putinem.
   – Putin życzył Bidenowi dobrego zdrowia.
   – Biden trzy razy potknął się na trapie samolotu.
   – Biden ogłosił chęć rozmowy z Putinem.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Oficjalnie wprowadzono całkowity „lockdown”, czyli m.in zamknięte zostały restauracje, a tymczasem ukraińscy dziennikarze opublikowali zdjecia zapełnionych samochodami gości parkingów restauracji w luksusowej dzielnicy Kijowa Koncza – Zaspa, gdzie mieszka „kijowska wierchuszka” polityczno-biznesowa;
  https://inforesist.org/zhurnalist-pokazal-parkovki-restoranov-v-koncha-zaspe-zapolnennye-avtomobilyami-nesmotrya-na-lokdaun/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.