Wojna domowa na Ukrainie 09.04.2021r.- 2117 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 387.

Próba rozpętania wojny na pełną skalę w Donbasie będzie fatalna dla państwa ukraińskiego.

Taką opinię wyraził wczoraj zastępca szefa Administracji Prezydenta Rosji Dmitrij Kozak na spotkaniu z ekspertami z Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych (IMEMO) Rosyjskiej Akademii Nauk.

„Popieram oceny, które wyrażane są wobec Ukrainy, że początek działań wojennych będzie początkiem końca Ukrainy. To samobójstwo, strzał nie w nogę, ale w skroń”– ocenił Dmitrij Kozak, który jest także doradcą politycznym Prezydenta Federacji Rosyjskiej w negocjacjach czwórki normandzkiej.

Ponadto skomentował niedawne oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jedynym sposobem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest rzekome przystąpienie Ukrainy do NATO.

„Gdzie NATO, gdzie konflikt na Ukrainie, gdzie jest tu logika? To też początek upadku Ukrainy, jeśli spróbują go w ten sposób rozwiązać”– podkreślił wiceszef Administracji Prezydenta.,

A więc przyjmując hipotetycznie, że jednak do tego szaleństwa doszło, to Rosja- a raczej jej siły zbrojne, nie będą miały innego wyjścia, jak natychmiast interweniować. Powodów tego test kilka, po pierwsze chodzi o dynamiczną odpowiedź jeszcze przed rozwinięciem pełnego ataku. Po drugie, aby zaoszczędzić strat wśród ludności cywilnej, co przy frontalnym ataku na duże miasta, byłoby nieuniknione. Po trzecie, chodzi tu o wiarygodność Rosji, która po wielokroć ostrzegała, że będzie bronić Rosjan, bez względu na to gdzie się znajdują. Po czwarte zaś, musi pokazać przeciwnikom swoje zdecydowanie w kwestii obrony swych żywotnych interesów geopolitycznych. Tak jak to już zostało zademonstrowane w Syrii.

Można tu tylko zastanowić się, jaki będzie przebieg tego konfliktu.

A więc, Rosja już na wczesnym etapie operacji zablokuje przestrzeń powietrzną nad teatrem działań wojennych oraz na operacyjnej głębokości terytorium Ukrainy i oficjalnie ogłosi w tym obszarze „strefę zakazu lotów”. Aby w ten sposób uniknąć różnych prowokacji, tak jak to miało miejsce z malezyjskim samolotem pasażerskim późnym latem 2014 roku nad terytorium strefy walk.

Następnie, jednym wielkim ciosem, z różnych kierunków, Rosja uderzy na całą linię pierwszego rzutu USZ i następnie zniszczy ich strategiczną głębokość, ponieważ USZ muszą zostać jednym ciosem znokautowane. 

Następnie, po zapewnieniu spokoju w Donbasie, do kolejnego rzutu przystąpią siły zbrojne D i ŁRL, aby w ten sposób wywalczyć sobie w miarę stabilną i pewną granicę swych państwowości. W tej fazie wojny, Rosja ograniczy się wyłącznie do wsparcia siły zbrojnych republik przy pomocy wojny elektronicznej, swoich sił i środków rozpoznawczych, do kontroli przestrzeni powietrznej i przeprowadzania operacji specjalnych, np. wywiadowczych.

Przy okazji doprowadzi się do zniszczenia tego co jeszcze pozostało z ukraińskiej marynarki wojennej i lotnictwa łącznie z infrastrukturą pomocniczą, a więc portami, stoczniami, lotniskami i magazynami sprzętu i paliw.

Jednocześnie, aby zabezpieczyć się od strony Krymu oraz pozostałą granicę z Ukrainą, Rosja już obecnie przygotowuje się na pełne odparcie ataków na tych kierunkach operacyjnych.

W okolicznościach kontrataku sił zbrojnych D i ŁRL, w niektórych miastach na terytoriach obecnie znajdujących się pod kontrolą Kijowa może dojść do lokalnych powstań przeciwko władzy centralnej- tak jak to miało miejsce wcześniej w Donbasie. Oczywiście, tak jak poprzednio Rosja nie będzie bezpośrednio interweniować, tylko aktywnie obserwować rozwój wypadków, bo sama ludność zrewoltowanych regionów musi przejąć i utrzymać władzę.

W tym kontekście, Rosja ograniczy się tylko do czynnego zabezpieczenia przestrzeni morskiej- od strony Morza Czarnego oraz przestrzeni powietrznej z tego samego kierunku i od strony Zachodu poprzez aktywne wykorzystanie swych sił obrony wybrzeża i okrętów Floty Czarnomorskiej.

Tak może wyglądać ten hipotetyczny konflikt, wywołany ukraińską ofensywą na pełną skalę, wobec D i ŁRL oraz ewentualnie Krymu.

Oczywiście, można też uwzględnić rozszerzenie się tego konfliktu na znacznie szerszą- międzynarodową skalę, ale wtedy nie tylko Kijów zniknie z map świata, ale również wiele stolic, krajów europejskich NATO- szczególnie tych w rejonie środkowo-europejskim.

Jednak, na takie rozwiązanie mógłby tylko sobie pozwolić szaleniec, choć przy władzy w krajach zachodnich takich kreatur jest obecnie niemało. Po prostu, każdy liczy, że mu się upiecze, ale różnie z tym w realnej sytuacji bywa. Więc raczej, szykujmy się na najgorsze i nie dajmy się zwieść propagandzie sukcesu, bo to my własną głową zapłacimy w ostateczności za te szaleństwa zdeprawowanych elit władzy.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, zarejestrowało obecność Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje.

 Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie wycofania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność dwóch żołnierzy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych.”

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r.:

– ️ UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność umundurowanej osoby na dawnym stanowisku
Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu południowo-zachodniego krańca tego terenu.

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 6 czołgów T-72 na transporterach ciężkiego sprzętu wojskowego i platformach znajdujących się w pobliżu miejscowości Priwolnoje,
– ️ 6 czołgów T-72 na transporterach ciężkiego sprzętu wojskowego i platformach znajdujących się w pobliżu Makiedonowka,
– ️ 1 szt. bojowego wozu piechoty i 2 szt. bojowych wozów opancerzonych na miejscu w pobliżu Suchaja Bałka,
– ️ 1 opancerzony pojazd bojowy w pobliżu wioski Bogdanowka,
– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (typ BMP) w pobliżu Starognatowki.

Ponadto SMM OBWE poinformował, że 6 kwietnia nie był w stanie wznieść w powietrze bezzałogowego statku powietrznego dalekiego zasięgu z bazy w kontrolowanej przez Kijów znajdującej się koło wsi Stiepanowka, w celu przeprowadzenia regularnego monitorowania obszarów po obu stronach linii rozgraniczenia, co był wynikiem zakłóceń sygnału obu modułów GPS. PTaki incydent, miał miejsce po raz pierwszy, odkąd misja zaczęła używać dronów dalekiego zasięgu w październiku 2014 r., Zakłócenia sygnału uniemożliwiły start drona.

Od dania 21 marca 2021 roku UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE są narażone na zwiększone poziomy zakłóceń sygnału wpływających na oba moduły GPS podczas startu i lądowania na obszarach w pobliżu bazy w Stiepanowce, około 25 km na północny-zachód od linii rozgraniczenia.

Ponadto, USZ w dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu przeprowadziły 3 ostrzały:

o godzinie 05:35, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (14 min),

07:13, z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min). W wyniku tego ostrzału zginął obrońca DRL, o czym więcej w poniższym materiale filmowym:

No i ostatni ostrzał, do którego doszło o godzinie 19:25, z kierunku Zajcewa (północna część) w stronę Zajcewa (południowa część)- w rejonie Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty).

Tym sposobem, w ciągu minionej doby USZ, 3 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło łącznie 28 pocisków. Ostrzał ten przyniósł śmiertelną ofiarę po stronie ML DRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 9 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Ігноруючи домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи, російсько-окупаційні війська і надалі здійснюють обстріли позицій Збройних Сил України.

Протягом минулої доби, 8 квітня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню, з яких 11 обстрілів по позиціях українських захисників, 2 обстріли цивільної інфраструктури, 1 дистанційне мінування мінами ПОМ-2 та 1 факт обладнання противником фортифікаційних споруд.

Так, в районі оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населених пунктів ПІСКИ та ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, ворог відкривав вогонь з артилерійських установок 122-го калібру, мінометів 82-го калібру, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ ворог використовував великокаліберні кулемети, а біля селища НЕВЕЛЬСЬКЕ – станкові протитанкові гранатомети.

В районі оперативно-тактичного угруповання «Північ», збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів поблизу селища ЛУГАНСЬКЕ.

Внаслідок ворожого вогню військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення, несумісні з життям.Командування висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблого захисника.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

В районі населеного пункту ВОДЯНЕ противник двічі здійснив артилерійський обстріл цивільної інфраструктури.

Передовими підрозділами Збройних Сил України зафіксовано проведення інженерних робіт з облаштування нових оборонних позицій у бік лінії розмежування поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ, а у напрямку селища ЗАЙЦЕВЕ, ворог здійснив дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Про всі факти порушень Українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.Станом на 7 годину ранку, 9 квітня, обстрілів з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4326 транспортних засоби, 4852 особи, з яких 4452 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 92 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 26 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1018 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 798 особи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.04.2021r.- 2117 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nie tylko rosyjskie siły zbrojne. Wicepremier Ukrainy Reznikow pożalił sie że Ukraina została wzięta przez Rosje w „gazociągowe kleszcze”, które doprowadzą do „osłabienia” Ukrainy. Cytat „Ukraina zostanie nieodwracalnie osłabiona, gdy tylko Rosja uzyska nowe bezpośrednie połączenie gazowe z Niemcami . Dzięki istniejącym rurociągom Nord Stream 1, Turkish Stream i Nord Stream 2 zakończy się okrążanie Ukrainy, Polski i państw bałtyckich, oddzielając nasze bezpieczeństwo energetyczne od Europy Zachodniej – powiedział”;
  https://ria.ru/20210409/ukraina-1727473201.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk niezadowolony z tego jak kanclerz Merkel rozmawiała z WWP na temat zaostrzenia sytuacji na Donbasie, cytat „był zszokowany, że w Niemczech najbardziej masowe ruchy wojsk we współczesnej historii Rosji i największe skupienie jej armii w pobliżu granic Ukrainy jest postrzegane jedynie jako„ zagrożenie”, wezwał (!) Merkel do wysłanie Rosji bardziej „zdecydowanego ostrzeżenia”. M.in Melnyk miał zażądać by Niemcy całkowicie zerwały stosunki gospodarcze z Federacją Rosyjską, wstrzymały import rosyjskich surowców energetycznych, „zamroziły” aktywa rosyjskie na terytorium Niemiec oraz wstrzymały budowe gazociągu ‚NS2″;
  https://strana.ua/news/327093-ukrainskij-posol-v-berline-prizval-merkel-zhestko-predupredit-putina.html
  Ps. Po spełnieniu żądań Melnyka, wściekli „zwykli” Niemcy, których zmuszono do siedzenia po ciemku w zimnych mieszkaniach, oraz niemieccy przedsiębiorcy których przedsiębiorstwa staneły, obalą cały obecny układ władzy w Berlinie, a do władzy najprawdopodobniej doszła by prorosyjska AfD…

  Polubione przez 6 ludzi

 3. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Opozycyjne wobec Kremla „rosyjskie” media, oskarżyły władze kolonii karnej w której przebywa Nawalny o „próbę dyskredytacji głodówki prowadzonej przez Nawalnego” poprzez…podrzucanie mu do kieszeni cukierków…
  https://meduza.io/news/2021/04/07/udivlyaet-primitivnost-podhoda-aleksey-navalnyy-rasskazal-o-popytkah-administratsii-kolonii-diskreditirovat-ego-golodovku

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na świecie. Problemy z nową szczepionką wyprodukowaną przez amerykański koncern ‚Johnson & Johnson”. W dwóch centrach szczepień znajdujących się w Kolorado oraz Północnej Karolinie wstrzymano szczepienia preparatem ‚Johnson & Johnson” po tym jak wystąpiły ‚efekty niepożądane” łącznie u kilkudziesięciu osób;
  https://www.interfax.ru/world/760316
  >https://www.wsj.com/livecoverage/covid-2021-04-08
  Przedstawiciel Komisji Europejskiej Eric Mamer skomentował podczas swojego briefingu informacje o tym ze Niemcy chcą samodzielnie zakupić rosyjską szczepionkę „Sputnik V”, mówiąc że w związku z tym UE nie zmieni swojej dotychczasowej strategii pozyskiwania szczepionek, ale jednocześnie potwierdził ze państwa członkowskie mogą dokonywać samodzielnych zakupów „niezatwierdzonych” szczepionek, powołując sie na przykład Węgier;
  https://strana.ua/news/327196-v-evrokomissii-otvetili-na-namerenie-frh-kupit-sputnik-v-v-obkhod-es.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Umowa wchodzi w życie z dniem 1 Maja bieżącego roku. Z treści umowy wynika, że to podobna sytuacja jak z umową społeczną z władzami w Kijowie o zabezpieczeniu socjalnym. Chodzi o to, że obywatel Polski będzie mógł nabyć prawo do emerytury w Izraelu jeśli tam opłacał składki i vice versa.
   https://www.infor.pl/prawo/emerytury/emerytury-zagraniczne/749023,Polacy-z-szansa-na-izraelska-emeryture.html
   Przy stosunkowo niewielkiej liczbie osób pracujących w obydwu krajach jest to rozwiązanie całkiem rozsądne. Problem pojawia się wtedy gdy jedna ze stron wysyła masowo swoich obywateli do pracy za granicą.
   Taka sytuacja miała miejsce właśnie z Ukraińcami (podobna umowa) gdzie setki tysięcy Ukraińców (teoretycznie) otrzymało prawo do polskiej emerytury/renty.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Dlaczego Ukraina chce wojny?

  ,,Ukraina chce wojny z Rosją ze względu na splot czynników krajowych i międzynarodowych, ale taki scenariusz byłby katastrofalny dla kraju wschodnioeuropejskiego i służyłby jedynie interesom części elit politycznych i ich zagranicznych patronów.”

  ,,Cały świat patrzy z zapartym tchem, aby zobaczyć, czy Ukraina i Rosja pójdą na wojnę o Donbas, tak jak wiele obaw może się wydarzyć z powodu ostatnich wydarzeń. Zapytałem na początku tego tygodnia, czy „ Szczepionki są prawdziwą siłą napędową ostatniej destabilizacji w Donbasie ”, wskazując na wielki strategiczny interes Stanów Zjednoczonych w wywołaniu kryzysu, który wywarłby bezprecedensową presję polityczną na UE, aby nie kupowała rosyjskiego Sputnika V, jak podobno w tej chwili rozważają to najwyżsi członkowie bloku, ale chodzi o coś więcej niż tylko to na stosunkowo niższych poziomach strategicznych.”

  Czytaj dalej:
  https://www.globalresearch.ca/why-does-ukraine-want-war/5742170

  Polubione przez 4 ludzi

 6. .Nawalny głoduje?

  Mamy czas , mamy czas.., i popcornu zapas.
  .

  .
  ,,Śmierć głodowa następuje u zdrowego człowieka po upływie około 60–70 dni bez jedzenia. Po takim czasie umierało wielu z grupy bojowników IRA, którzy zaczęli głodować wiosną 1981 roku. Pierwszy z nich, Bobby Sands, zmarł w 66. dniu swojego strajku, 5 maja tego samego roku. Idąc jego śladem, jeszcze kilkunastu współprotestujących odmówiło przyjmowania pokarmu. Niektórzy z nich, na wniosek rodzin, zostali uratowani, gdy zapadli w śpiączkę.

  Czytaj dalej:
  [Prosto z USA] Głód w Guantanamo
  Padraic Kenney

  https://kulturaliberalna.pl/2013/05/15/sroda-prosto-z-usa-kenney-glod-w-guantanamo/

  (19/2013)
  15 maja 2013
  ARCHIWUM NUMERÓW

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie „afery dubajskiej”, czyli zatrzymania w Dubaju Ukrainek za paradowanie nago po jednym z hoteli. Ukrainki mają zostać wkrótce deportowane na Ukrainę, z wyjątkiem jednej u której wykryto zakażenie koronawirusem i która zostanie poddana leczeniu. Podobno sprawca „afery dubajskiej”, czyli „amerykański Ukrainiec” Witalij Greczin przebywa obecnie w areszcie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i grozi mu do 1,5 roku więzienia;
  https://strana.ua/news/327288-posle-holoj-fotosessii-na-balkone-otelja-v-dubae-odnu-iz-ukrainok-deportirovat-ne-mohut.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem szef Sztabu Generalnego Ukrainy Chomczak który opowiadał jaka to „niezwyciężona armia kijowska” jest dobrze wyszkolona i uzbrojona, dzięki czemu może przeprowadzić ofensywę na republiki z Donbasu, teraz stwierdził ze jest to ‚dezinformacja” rozpowszechniana przez Kreml, mająca na celu zdyskredytowanie Ukrainy…
  https://strana.ua/news/327313-khomchak-oproverh-informatsiju-o-tom-chto-ukraina-hotovit-nastuplenie-na-donbasse.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o „porwaniu” w Mołdawii byłego ukraińskiego sędziego Czausa, którego dokonały najprawdopodobniej ukraińskie „specsłużby”. Ukraiński portal „Strana.ua” informuje, powołując się na właśnie ‚źródła”, że polecenie by rozpocząć operację „porwania” Czausa zostało wydane w Biurze Prezydenta Ukrainy, a wszystko było nadzorowane przez Główną Dyrekcję Wywiadu Ministerstwa Obrony.
  Pojawiły się także informacje że w trakcie porwania były sędzia został ciężko pobity oraz wciąż nie wiadomo gdzie się znajduje (jest przetrzymywany). W artykule zauważono także że mołdawskie służby zidentyfikowały już wszystkich zaangażowanych w porwanie oraz ze może dojść do skandalu miedzynarodowego, a także że cała sprawa odbije się negatywnie na pozycji prozachodniej Prezydent Mołdawii która okazywała życzliwośc Ukrainie;
  https://strana.ua/news/327259-chaus-v-ukraine-kto-na-samom-dele-pokhitil-sudju-i-prichem-tut-ukrainskaja-razvedka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Jak było do przewidzenia, sąd apelacyjny w Odessie zwolnił banderowskiego bandytę Sternenkę z aresztu śledczego i nakazał by przebywał w „całodobowym areszcie domowym”. Dla przypomnienia, Sternenko to były „lider’ banderowskiego ‚Prawego sektora” w Odessie, który ‚zasłynął” z zadźgania na ulicy „weterana ATO” z ukraińskich wojsk powietrzno – desantowych, a ostatecznie został skazany na 7 lat wiezienia za porwanie i torturowanie, dla wymuszenia okupu, samorządowca z obwodu odeskiego;
  https://strana.ua/news/327281-apelljatsija-po-delu-serheja-sternenko-v-odesse-reshenie-vyneseno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Przypomniał o sobie „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko, obecnie w „niebycie pozaparlamentarnym”, który podobnie jak były prezydenta Ukrainy Krawczuk ogłosił w ukromediach że jak na Ukrainę „wtargną Rosjanie” (którzy przecież podobno już tam są) to on weźmie „strzelbę” i zorganizuje „partyzantkę”;
  https://strana.ua/news/327269-oleh-ljashko-kak-i-leonid-kravchuk-khranit-stvol-nachishchennym-na-sluchaj-vtorzhenija-rossijan.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Wicepremier Ukrainy do spraw integracji okupowanych terytoriów na wschodzie tego kraju Ołeksij Reznikow apeluje na łamach Wall Street Journal o porzucenie spornego projektu Nord Stream 2. Porównuje proponowany układ o Nord Stream 2 do memorandum budapesztańskiego mającego chronić Ukrainę przed agresją, do której mimo to doszło na Krymie w 2014 roku.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-memorandum-budapesztanskie-ukraina-rosja-uklad-usa-niemcy-bezpieczenstwo-krym-donbas-energetyka-gaz/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. 10 kwietnia prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, odwiedzi Turcję. Wizyta ma na celu zacieśnienie relacji między Ankarą a Kijowem, głównie w obszarze bezpieczeństwa. Przemysł obronny obu krajów znajduje coraz więcej punktów wspólnych. Dotyczy to przede wszystkim okrętów i bezzałogowych statków powietrznych.
  https://klubjagiellonski.pl/2021/04/09/ukraina-i-turcja-zaciesniaja-wspolprace-wojskowa-ankara-nie-chce-wzmocnienia-wplywow-rosji-w-basenie-morza-czarnego/

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Jest sukces
  Biuro konstrukcyjne Łucz zawarło pierwsze kontrakty dotyczące eksportu zmodernizowanych, wieloprowadnicowych systemów rakietowych Wilcha-M, jeszcze przed zakończeniem państwowych testów tej broni. Poinformowano też o gotowości zakupu przez parterów zagranicznych pojazdów Kozak-5.
  Ani w przypadku systemów rakietowych Wilcha-M, ani wozów Kozak-5, nie wymieniono krajów, do których miałyby trafić. Nie wiadomo również o jakie ilości sprzętu i uzbrojenia chodzi. Wśród możliwych opcji wymienia się krajach bliskowschodnich (Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie), przede wszystkim w kontekście systemów Wilcha-M, a także kraje azjatyckie (Indonezja, Bangladesz) w odniesieniu do wozów Kozak-5.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-pierwsze-kontrakty-dotyczace-eksportu-systemow-rakietowych-wilcha-m/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Sąd Konstytucyjny Ukrainy poinformował o wniosku 49 deputowanych parlamentu z ramienia opozycyjnych partii Europejska Solidarność oraz Ojczyzna („Batkiwszczyna”), którzy wzięli w obronę sędziów Sądu Konstytucyjnego zawieszanych i odwoływanych niezgodnie z konstytucją przez prezydenta Zełenskiego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/deputowani-partii-poroszenki-i-tymoszenko-staneli-w-obronie-szefa-sadu-konstytucyjnego-ukrainy-usunietego-przez-prezydenta/

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Mer Lwowa Andrij Sadowy zapowiedział, że nie uzna zwycięstwa białoruskich zakładów MAZ w przetargu na dostarczenie miastu 100 autobusów. Uzasadnił to sytuacją polityczną na Białorusi oraz chęcią wspierania ukraińskiego przemysłu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/swoj-do-swego-po-swoje-lwow-nie-kupi-bialoruskich-autobusow/
  Komentarz: Dlatego nie warto liczyć na żadne umowy/deklaracje strony ukraińskiej. W tamtejszej nomenklaturze nie ma nawet chęci stosowania się do łacińskiej sentencji pacta sunt servanta.

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli ‚Za to BLM demolowało amerykańskie miasta!”. Pojawiła się informacja że jedna z założycielek „ruchu BLM” Patrisse Cullors zakupiła posiadłość za 1,4 mln dolarów, w jednym z „najbielszych” regionów Kalifornii, gdzie „afroamerykanie” stanowią tylko 1,6 % populacji…
  https://strana.ua/news/327351-odna-iz-osnovatelnits-blm-razbohatela-i-kupila-shikarnyj-dom-v-belom-rajone.html
  https://www.dirt.com/gallery/more-dirt/politicians/black-lives-matter-co-founder-patrisse-khan-cullors-lands-topanga-canyon-compound-1203374803/patrissecullors_tc2/

  Polubione przez 3 ludzi

 18. W Rosyjskim necie wzmożenie patriotyczne.

  Przywoływane są hasła ,, z czerwca 1941 roku (kiedy Europa zjednoczona przez Hitlera poszła zniszczyć ich przodków):”
  Jeśli Putin milczy, a Ławrow bodaj tylko raz wydał dobitne oświadczenie, to na samym dole trwa ,,pompowanie” morale i co się da zauważyć, celowo eskalowana prowojenna propaganda.

  ***NASZA SPRAWA JEST SŁUSZNA, ZWYCIESTWO BĘDZIE NASZE***

  Jeśli zachodnie bajki nie oszukały głów „ vatników” – to, według zwolenników krajów Zachodzącego Słońca, kraje te powinny zostać zniszczone, a resztki podbitego ludu, wbrew ich woli, powinny być z powrotem sprowadzone do stanu ,,szczęścia” ponownie .
  Czy na tym polega demokracja, że ,,demokratyzujcie” niegodną was ludność do grobów na wzór Jugosławii, Afganistanu, Iraku, Libii, Syrii… Ukrainy?
  To jest ta „demokratyzacja” – jako opcja dla sąsiadów – „ukrainizacja” ?
  .

  Jaka jest zatem różnica między „ demokratami ” a terrorystami?

  Te i te niosą śmierć wszędzie – od Paryża i Brukseli, przez Donieck i Ługańsk, po Damaszek i Lahaur.

  Ile kobiet i dzieci zostało zabitych przez donieckich separatystów na Ukrainie? Nikt.
  A ile kobiet i dzieci zabili ukrokaratele na Donbasie? Setki!

  Jeśli przegramy, nie będzie ani naszej Ojczyzny, ani nas, ani naszych dzieci, ani naszych ludzi! W naszej słusznej sprawie nie będzie Zwycięstwa – i nie będziemy.

  Resztki Rosjan staną się nie tylko najbardziej podzielonymi, ale i najbardziej rozproszonymi (jako wieczni potomkowie bezdusznych morderców-najeźdźców) ludźmi na świecie. Rozproszyli zarówno swoje ziemie, jak i siebie.

  Dlatego znowu aktualne są słowa z czerwca 1941 roku (kiedy Europa zjednoczona przez Hitlera poszła zniszczyć naszych przodków):

  ***Nasza sprawa jest słuszna! Wróg zostanie pokonany! Zwycięstwo będzie nasze!***

  ***Przodkowie przeżyli i wygrali. Nie mamy też innego wyboru w nowej wojnie Ojczyźnianej przeciwko nazistom i globalistom!***
  .
  https://cont.ws/@konstantinodessit/1958181

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jedna mała uwaga. Te zdjęcie z dziećmi przybitymi do drzewa było wykonane w latach 30 tych. Zbrodni dokonała obłąkana matka. Polskie dzieci na Wołyniu były zabijane w inny sposób, nie mniej drastyczny, nabijano je na sztachety płotów ewentualnie rozbijano im głowy o ściany budynków.
   O tych zbrodniach donosiły nie tylko meldunki AK, ale również ….tamtejszych władz okupacyjnych: (meldunki niemieckiej policji i wojska/pamiętniki byłych żołnierzy Wermachtu, ba nawet w listach księży do Watykanu podawane są drastyczne szczegóły mordów na ludności polskiej.
   Spośród 8 mogił zbiorowych, które zawierały szczątki pomordowanych w czasie Rzezi Wołyńskiej, jakie udało się zbadać, większość ofiar to były właśnie bezbronne dzieci. Kolejną najliczniejszą grupą były kobiety, mężczyzn było stosunkowo niewiele.
   Piszę ten post nie żeby krytykować czy coś, po prostu ukraińscy „historycy” często podnoszą ten zdjęcie jako „dowód”, że ludobójstwo na Kresach to wymysł „Lachów”.
   Serdecznie Pozdrawiam Jan

   Polubione przez 3 ludzi

 19. Twierdzenie, że PKB Ukrainy będzie w granicach 4% w 2021r jest iluzją.
  W 2019 inwestycje zagraniczne wynosiły 2,5 mld $ a w 2020 już tylko 220 ml $.
  Główny powód tak drastycznego spadku jest korupcja i kompletny brak zaufania do Ukraińskiego sądownictwa.
  https://espreso.tv/eks-ministr-kabminu-saenko-pripliv-pryamikh-investitsiy-v-ukrainu-vpav-u-ponad-10-raziv-a-rishen-shchodo-vidnovlennya-doviri-investoriv-nemae
  Żeby dostać jakiekolwiek wsparcie z litości to najpierw trzeba dostać porządnego łupnia!!!

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie jest to aż tak niemożliwe. Wszystko zależy od zbiorów zbóż/ cen metali i ile $$$ prześlą gastarbeiterzy na Ukrainę. Przykładowo w 2020 roku pomimo pandemii liczba środków jakie przelali do ojczyzny znów się zwiększyła (tak samo jak ilość osób pracujących zagranicą).
   Brać trzeba też pod uwagę, że u naszego sąsiada już 25%-40% społeczeństwa żyje w nędzy. Więc „baza” do wzrostu jest spora 🙂
   Przy czym bądźmy szczerzy, aby Ukraina doszła do poziomu obecnej Polski musiałaby się rozwijać w tempie 7% przez 30-40 lat. Ten wzrost 4% nawet nie „odrobi” strat jakie ukraińska gospodarka odczuła w 2020 roku i nie sprawi, że społeczeństwo będzie bogatsze.
   https://www.money.pl/gospodarka/ukraina-chce-gonic-polske-dorownamy-za-30-40-lat-6603572337326624a.html

   Polubione przez 1 osoba

 20. Były gubernator obwodu ługańskiego i Zakarpacia Hiennadij Moskal skomentował w ukromediach „występ” Zełenskiego podczas jego wizyty na „froncie” na Donbasie, „Nie można pokazywać głównodowodzącego [sił ukraińskich] w tak haniebnym stanie”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=xyXWh-GJ9pE&t=206s
  Ps. Jeden z komentarzy pod „występem” Zełenskiego;
  „Говорит шепотом , чтоб снайперы не услышали [Mówi szeptem żeby go snajperzy nie usłyszeli]”

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.