Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2015r.- 98 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj nie tylko w Alczewsku, Donbasie i Rzymie uczczono pamięć Aleksandra Mozgowoja ale również w Berlinie i Mediolanie.

Pomimo deklarowanej przez administrację amerykańską zmianę nastawienia wobec polityki prowadzonej przez władze Rosji, wiceprezydent USA Joe Biden zaapelował w środę do liderów Unii Europejskiej o przedłużenie na szczycie w czerwcu sankcji wobec Rosji, by ukarać ją w ten sposób za  działania na Ukrainie.

Od czasu wybuchu ponad rok temu konfliktu na Ukrainie, USA wspierają ten kraj finansowo, oraz militarnie wysyłając tam pomoc wojskową, a także prowadzą szkolenia ukraińskiej armii. Jak do tej pory Stany Zjednoczone  przekazały 470 mln dolarów pomocy gospodarczej oraz 1 mld na gwarancje kredytowe. Kolejny miliard został obiecany, ale pomoc ta uzależniona jest już od realizacji przez Ukrainę reform, w tym walki z korupcją:

„… (Ukraińskie władze– dopisek mój) muszą użyć wszystkich dostępnych narzędzi, by ograniczyć zdolności oligarchów do wykorzystywania swej dominującej pozycji i wywierania presji na urzędników rządowych.  Tak długo, jak liderzy Ukrainy pozostaną na drodze reform, tak długo my będziemy z nimi”.

Jednym z ważkich problemów obecnie jest kwestia pomocy wojskowej w broń śmiercionośną dla Ukrainy, o co zabiegają władze w Kijowie, która wciąż jest przedmiotem debat w administracji USA i nie zapadła w tej sprawie ostateczna decyzja, którą musi jeszcze podjąć amerykański prezydent.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na karkołomną frazę propagandową jaką się posłużył Joe Biden, mówiąc o tym aby na Ukrainie obecne władze „ograniczyły zdolność oligarchów do wykorzystywania swej dominującej pozycji i wywierania presji na urzędników rządowych”.

Otóż bardzo niepoważnie brzmią te słowa w ustach wysokiego przedstawiciela administracji amerykańskiej, użyte wobec kraju, w którym korupcja wpisana jest niemalże w system państwowy z oczywistego powodu, wynikającego z tego, że na czele administracji tego kraju- jak i jego poszczególnych obwodów stoją- nie kto inny, ale właśnie- oligarchowie, którzy z tego tytułu czerpią swoje bogactwo i uprzywilejowaną pozycję społeczną.

Interesujące więc jest do kogo Biden adresował te słowa? Może tylko w celu dalszego wprowadzania w błąd światowej opinii publicznej.

Jak więc można traktować poważnie to co głosi Joe Biden, jeśli w tym właśnie fragmencie wykazuje się podstawowym brakiem logiki swojego rozumowania i pojmowania rzeczywistości?

Bo czyż może on wierzyć w to, że oligarchowie, którzy przy czynnym udziale amerykańskim doszli do władzy w Kijowie, sami z siebie pozbędą się teraz tej władzy. Przecież nie po to uczestniczyli oni w tej hucpie aby teraz władzę tą oddać w inne ręce.

W przemówieniu swym Biden odniósł się do Rosji, uzasadniając cel przedłużenia wobec niej nałożonych sankcji tym, że zmuszą one rosyjskiego prezydenta Władymira Putina od „bardziej racjonalnego działania”– a więc takiego, które będzie po myśli i w interesie światowego hegemona.

A co będzie jak Rosja jednak się nie ugnie i sankcje nie odniosą spodziewanego skutku? Może kolejnym planowanym etapem będzie dozbrojenie Ukrainy i rozpoczęcie aktywnych- na dużą skalę prowadzonych działań wojennych w Donbasie, Krymie i na Zadniestrzu, tak jak to się stało wcześniej wobec syryjskiego przywódcy Asada?

Jednocześnie Joe Biden postraszył UE mówiąc, że że Putin posunie się tak daleko, na ile może, i będzie próbował dzielić Unię Europejską, co już czyni poprzez finansowanie skrajnie prawicowych i skrajnie lewicowych partii europejskich:

„Prezydent Putin postrzega takie siły polityczne jako użyteczne narzędzie do manipulowania i do wywoływania pęknięć w Europie, co może później wykorzystywać”

Ciekawe kto w takim razie sfinansował i zorganizował przewrót w Kijowie w zeszłym roku, kto finansuje ekstremistów muzułmańskich w celu destabilizacji Bliskiego Wschodu i Azji Środkowo-Wschodniej? Kto wreszcie zorganizował, wspierał i finansował; obalenie komunizmu na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia oraz doprowadził do wojny domowej w Jugosławii, kto wreszcie sfinansował obalenie wielu spośród niewygodnych bo niezależnych przywódców państw wrogich wobec polityki amerykańskiej, których jedyną winą było to, że nie chcieli się ugiąć dyktatowi?

Jak widać obłuda polityków amerykańskich pozbawiona jest wszelkich granic.

Kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Incydenty zbrojne w rejonie Doniecka rozpoczęły się wczoraj w godzinach popołudniowych, gdy w miejscowości Aleksandrówka nastąpiła potężna eksplozja. Następnie doszło tam do walk z atakującymi od strony miejscowości Marinka ukraińskimi wojskami. Walki te przeniosły się na zachodnie przedmieścia Aleksandrówki i przy wsparciu ukraińskiej artylerii przeciągnęły się do późnych godzin nocnych:

Następnie już w godzinach nocnych około 23:00 rozpoczął się ostrzał artyleryjski prowadzony przez ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Krasnogorowka na dzielnicę Kirowską i Piotrowską oraz miejscowość Piaski i podmiejską dzielnicę Trudowskoje. W Piaskach wywiązała się walka ze szturmującymi tam na pozycje powstańców ukraińskim wojskiem. Odgłosy walk prowadzonych na zachodnich i południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka dobiegały przez całą noc. Obecnie jest cisza:

Na południowo-wschodnim przedmieściu Adwiejewki został zniszczony ukraiński czołg przemieszczający się w kierunku miejscowości Spartakus i donieckiego lotniska:

W rejonie Pierwomajska ukraińska artyleria około godziny 24:00 przeprowadziła ostrzał na pozycje sił powstańczych rozlokowanych w okolicy miejscowości Ałmaznaja:

Zastępca szefa Ministerstwa Obrony Narodowej DRL ujawnił kto odpowiada za ostatni ostrzał Gorłówki. Ostrzału dokonano przez 1 dywizjon haubic pod dowództwem pułkownika Wiktora Jużko. Dywizjon ten wchodzi w skład 44 samodzielnej brygady artylerii pod dowództwem płk Olega Lisowoja. Ci oficerowie ukraińskich sił zbrojnych bezpośrednio odpowiadają za śmierć cywilów z Gorłówki, którzy zginęli podczas ostatniego ostrzelania tego miasta. Łączna liczba ofiar tego ostrzału wynosi: zabitych pięć osób cywilnych, w tym jedna kobieta, trzech mężczyzn i 11-letnia dziewczynka oraz dziewięć osób rannych, w tym trzy kobiety, trzech mężczyzn i troje dzieci w wieku 12, 3,5 i liczące dwa tygodnie niemowlę:

Poniżej krótkie relacje filmowe zrealizowane po ostatnim ostrzale przez ukraińską artylerię miejscowości Gorłówka:

Wczoraj w późnych godzinach nocnych ostrzeliwana również była przez ukraińską artylerię miejscowość Dokuczajewsk, gdzie w wyniku tego zostało uszkodzonych kilka budynków przemysłowych i budynek mieszkalny:

Podobny ostrzał mniej więcej o tej samej porze prowadziła ukraińska artyleria w rejonie miejscowości Szirokino. Tam powstańcy odpowiedzieli ogniem i doszło do walki. Słychać też był strzały koło Mariupola:

Według komunikatu przekazanego przez Ministerstwo Obrony DRL, w ciągu ostatniego dnia ukraińskie wojsko 30 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym po raz pierwszy od czasu porozumień zawartych w Mińsku ukraińska artyleria przeprowadziła celowo zmasowany ostrzał gęsto zamieszkanych osiedli w Gorłówce, w wyniku tego poza zniszczonymi budynkami, spowodował on śmierć pięciu cywilów i kolejnych dziewięciu zostało bardzo poważnie rannych.

Pod wczorajszym ostrzałem ukraińskiej artylerii było 12 miejscowości: Dokuczajewsk, Gorłówka, Debalczewo, Jasnoje, Nikołajewka, Nabiereżnoje, Szirokino, Spartakus, Łozowoje, Kalinowka, Nowogrigoriowka i Donieck, a tam; dzielnice Piotrowska, Kirowska i Trudowskaja oraz kopalnia „Oktriabskaja” i lotnisko.

Na razie nie są znane straty spowodowane tym ostrzałem jak i liczba ofiar wśród ludności cywilnej.

W rejonie Ługańska wczoraj ukraińskie wojsko 47 razy złamało warunki zawieszenia broni, w tym prowadząc 11 razy ostrzał z czołgów, 4 razy z opancerzonych wozów bojowych, 21 razy przy użyciu moździerzy, 13 razy ostrzeliwując z granatników i rakietowych systemów przeciwpancernych oraz 4 razy za pomocą artylerii ciężkiej- haubic i dział samobieżnych.

Udaremniono również przejście przez linię frontu jednej ukraińskiej grupy dywersyjno-sabotażowej oraz obserwowano 14 razy przelot nad pozycjami powstańców ukraińskich dronów szpiegowskich, z których tym razem nie udało się zestrzelić nawet jednego. Prawdopodobnie ukraińskie wojsko ma coraz lepsze zachodnie drony?

W wyniku tych incydentów straty ukraińskie wynoszą: 38 rannych, 3 zabitych, jeden uszkodzony opancerzony wóz bojowy i jeden opancerzony transporter piechoty oraz jedna haubica D-30 zniszczona.

Po stronie sił powstańczych straty wynoszą: 20 rannych, uszkodzone dwa transportery opancerzone i uszkodzony jeden czołg.

W Doniecku wczoraj odbyło się w Pałacu Dzieci i Młodzieży uroczyste podsumowanie roku szkolengo 2014/2015. Przy tej okazji wyróżniającym się nauczycielom i uczniom rozdano nagrody i dyplomy. W uroczystości uczestniczył szef administracji miejskiej Igor Martynow:

W Ługańsku podjęto działania wyjaśniające wobec podejrzenia nadużycia władzy przez szefa ŁRL Denisa Puszlina.

W dniu dzisiejszym władze DRL ogłosiły żałobę narodową:

„Wyrażając głęboki żal wobec obywateli, którzy są ofiarami barbarzyńskich ataków prowadzonych przez ukraińskie siły zbrojne, Doniecka Republika Ludowa ogłosiła w dniu 28 maja 2015 roku dzień żałoby”

W Rosji wyruszył wczoraj w nocy już 28 konwój samochodowy z pomocą humanitarną dla Donbasu:

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki ostatniego ostrzału przez ukraińską artylerię Gorłówki.

W Mediolanie uczczono pamięć Aleksandra Mozgowoja.

W Berlinie uczczono pamięć Aleksandra Mozgowoja.

Ukraińcy z uporem lepszej sprawy nadal budują pas umocnień tzw. ukraińskiej Linii Maginota. Przynajmniej mają zajęcie i nie muszą myśleć dzięki temu o przyszłości.

I aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

169 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2015r.- 98 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kłaniam się Państwu 🙂 wpadłam na chwilkę przechodząc obok 🙂

  AdNovum tradycyjnie już 5* za trud.

  Dla czytelnikow i komentatorow dwa linki z naszego podworka:

  https://www.bankowebezprawie.pl/toksyczne-banki-chca-zablokowac-plany-prezydenta-elekta/

  I rownie ciekawy materiał 🙂 obliczony na intelekt czytelników :

  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/491608,kukiz-oglasza-program-2-tysiace-zlotych-podwyzki-obnizenie-wieku-emerytalnego-do-50-lat.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

  Pozdrawiając, życżę miłej zabawy przy lekturze 🙂

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Газпром намерен в четверг предъявить Нафтогазу представление за невыборку газа в размере 8,2 млрд долларов, таким образом, общая сумма долга Украины возрастает до 29 млрд долларов, сообщил глава российской корпорации Алексей Миллер. Впервые Газпром подаст в суд за недобор газа Украиной.
  http://www.vz.ru/news/2015/5/28/747904.html

  Banderland winien jest już Gazpromowi 29 mld. $. Gazprom najpierw skieruje sprawę do sądu przeciw banderowcom o kradzież gazu.
  Bankructwo coraz bliżej.

  Polubione przez 9 ludzi

 3. Обстрел контролируемой ополченцами Горловки 26 мая велся с северо-северо-западного направления из 122-мм артиллерийских орудий, сообщили наблюдатели миссии ОБСЕ в Донбассе.
  http://www.vz.ru/news/2015/5/28/747902.html

  OBWE przejrzało na oczy?! Gorłówkę ostrzelali banderowcy z dział 122 mm z kierunku północno-północno-zachodniego.

  Tę zbrodnię banderowców nasze mendia skrzętnie ukrywają. Tak jak elity trupy Wołyniaków.

  Polubione przez 13 ludzi

  • Diabła Tam
   „….. skrzętnie ukrywają. Tak jak elity trupy Wołyniaków.”

   Więc przypomnijmy …. Maj 1943 r

   3.05.1943 – Kąty (pow. Krzemieniec) – 53 zabitych
   5.05.1943 – Szkrobotówka (pow. Krzemieniec) – ok. 70 zabitych
   12.05.1943 – Ugły (pow. Kostopol) – ponad 100 zabitych,
   24/25.05.1943 – spalenie wszystkich dworów i majątków ziemskich w pow. włodzimierskim.
   26.05.1943 – Niemilia (pow. Kostopol) – 126 zabitych,
   28.05.1943 – Staryki (pow. Sarny) – ok. 90 zabitych,
   31.05.1943 – Drańcza Polska (pow. Dubno) – 52
   To było preludium do letniej masakry. W maju zginęło około 2200 stu Polaków.

   Polubione przez 9 ludzi

   • Dokumentalny film o Wołyniu. .https://youtu.be/XYvosHnDzi8

    Волынь-43. Геноцид во „Славу Украине”. Документальный фильм.
    Эфир от 28 мая 2015.
    В 1943 году вдалеке от линии фронта развернулась одна из самых крупных тыловых трагедий Второй мировой войны. На Волыни поляков, евреев, русских, армян рубили топорами, сжигали заживо, зверски пытали. Делали это не немецкие подразделения, а отряды Организации украинских националистов (ОУН) и УПА и их главари Степан Бандера и Роман Шухевич. Сегодня они настоящие герои для украинских националистов.

    Кто и зачем финансировал создание ОУН? Почему о Волынской резне молчат политики Украины и Польши? Кто дал указание вырезать семьи, села, деревни и устроить этническую бойню? Почему с особой жестокостью уничтожали женщин и детей? Людей убивали на львовской, тернопольской, станиславской землях. По самым скромным подсчетам – 200 000 человек.

    Те события не просто история. Жестокость погромщиков в Одессе, сжигавших людей в Доме профсоюзов, варварские бомбежки Славянска, оголтелость Майдана – трагические события, продолжающие зверства Волыни. В фильме очевидцы событий, ветераны войны, историки, а также уникальные кадры допросов украинских националистов раскроют те причины, по которым это стало возможным.

    Polubione przez 7 ludzi

  • Byłem, widziałem… i.i.i.i pięści same zaciskają się w bezsilnej złości!
   Generalnie starsze pokolenie, weterani LWP, historyk p.Kulińska (znana z ‚Myśli Polskiej”)
   to jasne punkty części pierwszej. Podobnie postrzegam w dalszej relacji wypowiedzi
   p. M. Piskorskiego. Generalnie – dramat! Solennie zasłużyliśmy na takie a nie inne
   postrzeganie. To musi się zmienić. Wybory parlamentarne jesienne, powinny być
   szansą i czasem „ZMIANY”!!!!

   Polubione przez 10 ludzi

 4. Obejrzałem oba filmy -Wróg z wyrachowania i o Wołyń 43 ( Pani Złotopolskiej z 20,37).
  Tak czy inaczej skandalem, raczej zbrodnią na społeczeństwie jest zagrzebywanie w niepamięci ludobójstwa w wyniku politycznej głupoty i doraźnych interesów nowego pana.
  Niech pointą będzie napis z wrocławskiego pomnika poświęconego ofiarom Ukraińców:
  „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”.

  Na dziś kończę…

  Polubione przez 9 ludzi

 5. Witam z wieczora…
  Michał Dieliagin o Jewrosijuzie i prawach człowieka oraz innych „europejskich” wartościach .https://rutube.ru/video/cd7fbb695c5c540c9ea30d1438e5b332/?ref=logo 30 minut film.

  Dwie firmy chemiczne Firtasza stanęły z uwagi na „bezprecedensowe wpływanie władz” http://vognebroda.net/dmitriy-firtash-ostanovil-rabotu-dvuh-predpriyatiy-iz-za-davleniya-vlastey-ukrainy

  Wieści z frontu:
  https://vk.com/feed?w=wall263712367_10252
  W skrócie – znów walki o lotniskowiec. Pracują Grady. I nie tylko…
  W LNR tez cięzko. Ostzreliwana jest Wiesołaja Góra ze sczastia.
  Walki koło Troickiego.
  Banderowcy z Popasnej wioda ostrzał Pierwomajska

  .https://youtu.be/5q2rOmeU08s Krótkie info…

  27.05.2015 „Technika ” jedzie na front .https://youtu.be/3sOtJbQIo3I

  Banderowskie ścierwo odpowiedzialne za ostatnie bombardowanie Gorłówki https://twitter.com/zavvp/status/603684171039514624/photo/1

  Znów problem! U-Kraińscy celnicy i pogranicznicy mimo starań nie znaleźli nic podejrzanego w kolejnym transporcie humanitarnym! http://nahnews.org/240668-ukrainskie-pogranichniki-ne-smogli-najti-oruzhie-v-rossijskom-gumkonvoe/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  .https://youtu.be/yLpGdHPdXVA Film Grahama z pogrzebu dzisiejszego…

  Stefek mówi sama prawdę! .https://youtu.be/3eGBnwEvJoc

  Kraina we mgle. Nr 7 .https://youtu.be/Dd2zPCwelVo

  W linku 9 szt filmów róznych https://vk.com/feed?w=wall303927153_482
  1. Горловка. Шарий
  2. Подрыв на минах в Иловайске
  3. Митинг памяти воинов-интернационалистов
  4. Знакомство со спецподразделением
  5. ГТРК ЛНР.В Лутугинскую школу-интернат привезли гуманитарную помощь.28 мая 2015
  6. Жириновский призвал Литву вернуть Вильнюс и Клайпеду
  7. Журналистам показали глиняную модель памятника князю Владимиру
  8. И нашим и вашим: Дэвид Кэмерон старается угодить и ЕС, и британцам
  9. Молдавия и Украина не пустят Россию в Приднестровье?

  .https://youtu.be/QSHrBAm6KPc Watnik nadaje z Doniecka!

  Grecy wspominaja Komendanta! .https://youtu.be/TboTPShwYNw

  Jeszcze Graham i Pani Anna .Анна „… – просыпаюсь и кажется, что я дома, дети бегают – а я в палате и у меня нет руки!”

  Pan Żyrinowski proponuje by Pan Gorbaczow zorganizował pieriestrojkę w USA .https://youtu.be/etP7icGb6I4

  Ten sam Pan Żyrinowski proponuje „zorganizować” Noworosję na swoich warunkach i gotów jest zostać jej prezydentem! https://vk.com/video151678461_171350554?list=cceb1f55d169a26441

  .https://vk.com/video-62358666_170916557?list=43e146d9d904706719 Hitlerjugend a Majdan. Film w linku

  Syria: islamskie ścierwa zdobyły syryjskie Jerycho http://www.vesti.ru/doc.html?id=2615629&cid=9

  Dyskusja o IGIL https://rutube.ru/video/ba0c1fad41b85627358d5f879efd58b3/?ref=logo

  Coś miłego i ciekawego: Unia nasza zelzyła „rezim wizowy”!!!!! Ale nie dla U-Krainy ale dla ludów Wanuatu i Samoa! .https://pp.vk.me/c627118/v627118149/43e2/mjRtU1hd24Q.jpg

  Coś dla Krzyka! https://vk.com/feed?w=wall263712367_10241 Czyli o zabójstwach, weglu i Płotnickim

  O Mołdawii i Krainie .https://youtu.be/G3ldlzv0XNA

  Banderowskie ścierwa. Szirokino i nowa broń???????????????. http://cassad.net/tv/videos/8413/

  Film Andrieja Fiłatowa „Burza w Doniecku” .https://youtu.be/fuZvx5buWJM

  Graham Phillips Новое –
  „Украинские военные стрелять на похоронах”
  .https://www.youtube.com/watch?v=wcvvPMWZQoc

  „Грэм – рассказать миру – они убивают нас!!”
  .https://www.youtube.com/watch?v=kZbQ4zJw-Gk

  Мать, бабушка, рыдает на могиле сына и внучки – Горловка сегодня
  .https://www.youtube.com/watch?v=WLgqxnNlbb8

  Graham pokazuje Annie pogrzeb meża i córki .https://youtu.be/Jm7eXuLY2ak

  Горловка – Похоронная процессия – Юрий и Катя Тув – более 1000 народ на улица – .https://www.youtube.com/watch?v=XyWREAyRq4g

  Na koniec absolutny hit – Pan Dawid: .https://youtu.be/5A4FvJEOz7k

  Przepraszam ale mam jakies problemy sieciowo komputerowae i kończa mi sie pomysly co jest przyczyna…

  DOBRANOC!

  PS Widziałem że jest film z drugą cześcią wywiadu z Giwim. Będę wdzięczny jak ktoś znajdzie i dorzuci

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Witam z rana i dzielę się takim linkiem.
  http://natemat.pl/143945,wysoki-dowodca-nato-pewnie-latem-bedziemy-w-stanie-wojny-bedziemy-mieli-szczescie-jesli-nie-bedzie-nuklearna
  Chyba jeszcze nie było,więc wkleiłem.Zwróćcie uwagę na informację o możliwym konflikcie na Wschodzie,temat jakby w Europie nie obecny,mamy w końcu swoją Ukrainę.Ciekawe,z jakiego kraju jest opisany w artykule generał,może jakiś nasz „pistolet”.Jeżeli oczywiście nie jest to przysłowiowa dziennikarska kaczka.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.