Wojna domowa na Ukrainie 06.03.2020r.- 1731 dzień od nowego rozejmu.


Zbrodnia popełniona przez odziały UPA przy współudziale ludności ukraińskiej w nocy z 28 na 29 lutego 1944 na Polakach, mieszkańcach wsi Korościatyn na Podolu w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego na południowo-wschodnich kresach II RP.

28 lutego 1944 r. około godziny 18:00, gdy warty polskiej samoobrony dopiero obsadzały posterunki, do Korościatyna równocześnie z trzech stron nadciągnęły oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii wspierane przez okoliczną ludność ukraińską. Łącznie liczbę napastników oceniono na 600 osób uzbrojonych w broń palną, siekiery, widły, kosy i wielkie rzeźnickie noże. Wjechali do wioski posługując się obowiązującym hasłem i podając się za polskich partyzantów, co zmyliło wartowników.

Aniela Muraszka, późniejsza siostra zakonna, relacjonuje: „Banderowcy zaatakowali o godz. 18-tej, a więc wtedy, gdy warty dopiero rozchodziły się na posterunki. Zdradziła to pewna Ukrainka ożeniona w Korościatynie. Zdradziła także hasło, którym posługiwali się wartownicy. Napastnicy wjechali do wioski saniami, wołając po polsku, że są partyzantami i żeby chłopcy z wioski zgromadzili się wokół nich. Chcieli ich bowiem w jak największej ilości wymordować. Po chwili zaatakowali i rozpoczęła się rzeź.”.

Tak więc korzystając z zaskoczenia obrońców banderowcy ukraińscy zajęli stację kolejową, gdzie przecięli druty telegraficzne, zerwali tory i przystąpili do mordowania urzędników kolejowych oraz podróżnych oczekujących na pociąg. Zabito tam 21 osób, w tym przez przypadek jednego Ukraińca. Następnie napastnicy rozpoczęli mordowanie ludności we wsi, najczęściej przy użyciu siekier, noży i bagnetów, a także broni palnej. Oprawcy torturowali niektóre ofiary, wycinając im języki, wydłubując oczy, obcinając piersi kobietom. Zdaniem świadków napastnicy podzielili się na trzy grupy: jedna zajmowała się zabijaniem, druga rabunkiem mienia, które ładowano na sanie, a trzecia podpalaniem zabudowań. W grupie podpalającej domy brali udział nawet 12-14-letni chłopcy. Rzeź, którą kierował kapłan obrządku greko-katolickiego Pałubicki i jego córka, trwała do rana.

Zaskoczona początkowo samoobrona stawiła jednak zaciekły opór, co pozwoliło uratować się większość mieszkańców Korościatyna. W czasie oblężenia plebanii zginął jeden z dowodzących atakiem, syn księdza greckokatolickiego z Zadarowa. Eksterminację przerwała odsiecz polskiego oddziału partyzanckiego z oddalonych o 12 km Puźnik.

Świadek rzezi- docent Jan Zaleski Z WSP w Krakowie wspominał:

„Rano rodzice udali się na zgliszcza Korościatyna i opowiadali potem rzeczy, od których włosy się jeżyły. Np. bandyci wpadli do mieszkania Nowickich w dawnej karczmie. P. Nowicki, przedwojenny sprzedawca w sklepie Kółek Rolniczych, zdążył w ostatniej chwili wymknąć się za dom. Żonę pochyloną nad łóżeczkiem kilkumiesięcznego dziecka banderowiec ściął toporem, rozpłatał też toporem głowę kilkuletniej córki Basi. Tenże Nowicki dostał po tym wszystkim pomieszania zmysłów i chodził z ocalałym niemowlęciem na ręku, ciągle mówiąc coś o ukochanej Basi. Sąsiedzi dożywiali go wraz z dzieckiem.”

Podczas rzezi na stacji kolejowej i we wsi zamordowano łącznie 156 osób, w tym kilkanaścioro dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Udało się ustalić tożsamość jedynie 117 zabitych. Spaleniu uległy wszystkie zabudowania oprócz kościoła i plebanii.

1 marca Niemcy sfilmowali zgliszcza wsi i wykonali zdjęcia ofiar. Następnego dnia większość z nich pochowano na cmentarzu w Korościatynie we wspólnej mogile. Polacy, którzy ocaleli z rzezi, przenieśli się do Monasterzysk.

Zbiorowy grób ofiar zbrodni upamiętniono jedynie drewnianym krzyżem pozbawionym jakichkolwiek napisów.

W powiecie buczackim zagładzie ulegali także Polacy z innych wiosek. Dwa tygodnie po tragedii Korościatyna, banderowcy w Bobulińcach k. Podhajec zamordowali 39 osób, w tym ks. proboszcza Józefa Suszczyńskiego. W Jazłowcu z kolei z ich rąk zginął ks. dr Andrzej Kwaśnicki i dwie siostry niepokalanki. Najtragiczniejsze jednak mordy były już po ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej, a luty 1945 r. był najkrwawszym miesiącem. 2 lutego w Ujściu Zielonym oddziały UPA zamordowały 133 osoby, 4 lutego w Baryszu 135 osób, 7 lutego w Zalesiu spalono żywcem 50 osób, 12 lutego w Puźnikach 110 osób, 25 lutego w Zaleszczykach Małych 39 osób. Lista mordów jest o wiele dłuższa, ale wiele z nich uległo zapomnieniu. Dwa lata wcześniej zagładzie uległa również tamtejsza społeczność żydowska, wymordowana bądź w gettach w Monasterzyskach i Buczaczu, bądź w obozach zagłady.

Po 1990 r. kościół w Korościatynie, zamknięty i zamieniony na magazyn, nowi mieszkańcy wioski odremontowali i przekształcili w cerkiew greckokatolicką. Wyremontowano także kościół w Monasterzyskach, przekształcając go w cerkiew prawosławną. Nie odbudowano natomiast spalonego kościoła w Hucie Starej.

W odbudowanym po wojnie Korościatynie osiedlono z Łemków, głównie z okolic Krynicy. Oni też na pamiątkę swojej rodzinnej miejscowości zmienili nazwę wioski na Krynycia.

http://www.lwow.com.pl/semper/korosciatyn.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Koro%C5%9Bciatynie,

https://www.pch24.pl/apokalipsa-lutowa,21361,i.html,

https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-pieklo-na-tarnopolszczyznie-75-rocznica-zaglady-polskich-wio,nId,2858051,

https://www.wikiwand.com/pl/Krynycia_(obw%C3%B3d_tarnopolski).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (10 min) oraz granatników: AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 ostrzałów), w sumie 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij, Zajcewo oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) i okolice Doniecka (Spartakus i Staromichajłowka) oraz południowy odcinek frontu (Sachanka).

Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 38 pocisków (wobec 52- w odniesieniu do dnia poprzedniego), tym razem nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 oraz ręcznego przeciwpancernego granatnika RPG-7 miejscowości Kalinowka, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 06 березня 2020 року.

05 березня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Один обстріл було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу населеного пункту Авдіївка – з міномету калібру 82 мм противник випустив 7 мін, здійснив 4 постріли зі станкового протитанкового гранатомету, а також вів вогонь з протитанкового ракетного комплексу, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив дев’ять обстрілів наших позицій, а саме:
два рази поруч з Зайцеве – з 82-мм мінометів – 13 мін, а також вівся обстріл з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Новотошківського – з міномету калібру 120 мм – 10 мін;
чотири рази в районі населеного пункту Оріхове – зі ствольної артилерії калібру 122 мм – 4 снаряди, з мінометів калібру 120 мм – 7 мін та 2 міни з 82-мм міномету;
поблизу Новозванівки – з протитанкового ракетного комплексу;
поруч з Луганським – зі станкового протитанкового гранатомету – 3 постріли, а також ворог вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Окрім цього, упродовж минулої доби противник здійснив провокаційний обстріл ділянки розведення №3, застосувавши стрілецьку зброю. Постраждалих осіб немає. Вогонь у відповідь українські захисники не відкривали – з нашого боку режим тиші було дотримано.
Вчора, 05 березня, внаслідок ворожих обстрілів один український захисник отримав поранення та ще 2 військовослужбовця Об’єднаних сил отримали бойове ураження.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.03.2020r.- 1731 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w ukromediach, jeden z funkcjonariuszy ukrobezpieki (SBU) Ołeh Suherej zdradził szczegóły „operacji SBU” która doprowadziła do zamordowania jednego z dowódców sił zbrojnych DRL Michaiła Tołstycha „Giwi”. Według niego miała dokonac tego „agentka SBU” której udało się „przeniknąć w najblizsze otoczenie Giwiego” m.in zdobyła dostęp do jego gabinetu i która prawdopodobnie podłozyła w nim ładunek wybuchowy;
  https://apostrophe.ua/news/society/accidents/2020-03-06/poddalsya-charam-blondinki-agent-sbu-raskryil-neojidannyie-detali-ubiystva-boevika-givi-video/190303
  https://zaxid.net/v_sbu_rozpovili_podrobitsi_pro_operatsiyu_z_likvidatsiyi_boyovika_ivi_n1498821

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Nowy premier Ukrainy Denis Szmyhal nieoczekiwanie wystąpił z propozycją wznowienia dostaw wody z Ukrainy na „okupowany” (wg Kijowa) Krym, ponieważ „mieszkaja na nim obywatele Ukrainy”…
  https://strana.ua/news/253355-novyj-premer-denis-shmyhal-podderzhal-vozobnovlenie-podachi-vody-v-krym.html
  …i niemal zaraz sie z tego pomysłu wycofał tłumacząc że chodziło mu tylko o dostawy wody gdyby na Krymie doszło do „krytycznej sytuacji” w związku z jej brakiem;
  https://strana.ua/news/253395-denis-shmyhal-poobeshchal-postavljat-krymchanam-vodu-v-kanistrakh-i-tsisternakh.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT zza Oceanu, czyli ‚UKRAINAGATE” nowa odsłona. Podczas wywiadu udzielonego amerykańskim mediom Prezydent USA zapowiedział że teraz dla jego kampanii wyborczej na reelekcję kluczowa stanie sie „kwestia działan Joe Bidena” (którego Trump uważa za głownego rywala), a w szczególnosci ‚czysto korupcyjne działania na Ukrainie” jego syna Huntera;
  https://strana.ua/news/253393-tramp-na-vyborakh-prezidenta-ssha-sobiraetsja-bit-bajdena-ukrainskim-voprosom-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Skandaliczny ukraiński portal „Mirotworec” (działajacy pod „kuratelą” MSW Ukrainy) zaszczuł pare ukraińskich szachistów? Zwłoki dwójki ukraińskich szachistów (mężczyzna w wieku 27 lat i kobieta 18 lat) znaleziono w mieszkaniu w Moskwie, należącym do ojca kobiety, prawdopodobnie popełnili samobójstwo dusząc się gazem. Według ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” na 2 dni przed swoja śmiercia zostali uznani przez portal ‚Mirotworec” za „wrogów Ukrainy” ponieważ zagrali w szachowym meczu internetowym po stronie Rosji, a takze od jakieś czasu mieszkali w „państwie – agresorze’ (jak „ukropatrioci” nazywaja Rosję). Nie pomogły tłumaczenia 27 – latka który w internecie pisał ze wszystko to robi tylko i wyłącznie dla pieniedzy;
  https://strana.ua/news/253392-bohdanovich-s-podruhoj-vernihoroj-pohibli-v-moskve-versija-ob-otravlenii-veseljashchim-hazom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Znany ukrofilec, a jak się okazuje nawet BANDEROFILEC Wyrwał rusza „na ratunek” ukraińskim neonazistom, nie wahając sie przy tym skrytykować amerykańskiego eksperta i oskarzajac go o „wpisywanie się w narrację rosyjskiej propagandy”;
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/amerykanski-ekspert-atakuje-ukraine-powielajac-rosyjska-propagande/g52751d
  Ps. A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że Wyrwał to (cytat) „Dziennikarz i reporter wideo Onetu” portalu notorycznie tropiącego wszelkie przejawy (w wiekszosci urojone albo specjalnie sprowokowane) „nazizmu” w naszym nieszczęsnym kraju. Czyli zgodnie z „mądrością etapu” jeden „nazizm” trzeba „pobudzać” i „wyolbrzymiać”, a drugi „nazizm” wprost przeciwnie…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o tym ze „nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski ma „na celowniku” Odeskie Zakłady Przyportowe, jednej z największych na Ukrainie fabryk chemicznych onegdaj potentata w produkcji m.in nawozów, które obecnie znajdują sie na krawędzi bankructwa z powodu „perypetii z gazem” na Ukrainie;
  https://strana.ua/articles/analysis/253431-kolomojskij-zakhodit-na-opz-dalshe-on-ottuda-uzhe-ne-vyjdet-kak-s-tsentrenerho-chto-sejchas-proiskhodit-odesskom-priportovom-i-budet-li-eho-privatizatsija.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Obwód kijowski zostanie odłączony od dostaw gazu? W ukromediach pojawiła sie informacja pochodząca od „Operatora GTS Ukrainy”, czyli spółki zajmujacej się tranzytem gazu ziemnego na Ukrainie, o tym ze spólka regionalna (obwodowa) zajmujaca się dostarczaniem gazu w obwodzie kijowskim jako jedyna do tej pory nie podpisała z nim umowy dlatego też juz wkrótce cały obwód stołeczny może zostac „odłączony od gazu”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4201451-operator-hts-predupredyl-ob-otkluichenyy-haza-kyevu

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z granicy UE (Grecji) z Turcja, czyli pojawiły sie informacje o tym kogo „sułtan” Erdogan podsyła wmawiając że to „uchodźcy syryjscy”. Okazuje się że pośród 252 osób zatrzymanych od soboty przez grecką straż graniczną podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy 64 % to Afgańczycy, 19 % pochodziło z Pakistanu, 5 % z Turcji, a tylko 4 % z Syrii;
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/grecja-wiekszosc-zatrzymanych-na-granicy-z-turcja-migrantow-to-afganczycy,376854.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. I tradycyjny widoczek z Ukrainy. Mieszkańcy Dniepra poinformowali policję o tym ze na jednym z placów zabaw dla dzieci siedzi mężczyzna (jak się okazało dozorca jednego z pobliskich budynków) i sobie popija „bawiac się” przy tym granatem. Na szczęście zanim dozorca „rozbawił się” na dobre przybyła policja i zabrała mu granat;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4201555-v-dnepre-dvornyk-sydel-s-hranatoi-na-detskoi-ploschadke-y-raspyval-alkohol

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o wczorajszym spotkaniu (część internautów pisze ze „kapitulacji”) „sułtana” Erdogana z ‚zimnym czekistą” Putinem. Okazuje się ze sala w której Prezydent Rosji przyjął delegację turecką „obstawiona” była symbolami zwycięstw Rosji nad Turcją, m.in posąg Katarzyny II oraz rzeźba przedstawiajaca zwycięstwo rosyjskie nad Turkami podczas wojny w Bułgarii w latach w latach 1877–1878;
  https://strana.ua/news/253442-o-chem-dohovorilis-putin-i-erdohan-po-sirii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Popularny ukraiński pranker i bloger występujacy pod pseudonimem „Joker” poinformował ze były doradca oraz „partner biznesowy’ Poroszenki Ołeksandr Hranowskij (znany także jako Swinarczuk) przeciwko któremu toczy sie szereg śledztw dotyczących m.in korumpowania przez niego (w „imieniu” Poroszenki) ukraińskich polityków oraz biznesmenów, uciekł do Izraela którego obywatelstwo takze miał pozyskać jako „repatriant”;
  https://strana.ua/news/253491-hranovskij-sbezhal-v-izrail-po-vize-repatrianta-i-poluchil-tam-hrazhdanstvo-dzhoker-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Skandal w prokuratorze kijowskiej, gdzie „zniknęło” 272 tys. dolarów które „aresztowano” w 2017 roku decyzją sądu w związku ze sprawą jednego z parabanków działajacych na Ukrainie. Po tym jak sąd zadecydował o zwróceniu pieniędzy ich właścicielom okazało się ze „ktoś” je ‚podmienił” na „fałszywki”. Jak się okazało pieniądze „przechowywano” bezpośrednio w workach w jednym z pomieszczeń kijowskiej prokuratury, łamiac tym samym prawo które nakazywało umieszczenie ich w depozycie 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4201589-v-prokurature-propaly-300-tysiach-dollarov
  https://www.slidstvo.info/texts/prokuratura-kyyeva-ne-dorahuvalasya-ponad-270-tysyach-areshtovanyh-dolariv-vynnyh-nema/

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Kolejny artykuł z ukromediów o możliwym „obwale” ukraińskiej hrywny, który może nastąpić w najbliższym czasie. Jako przyczyny możliwego spadku wartości ukraińskiej waluty podano m.in;
  – ostatnia rekonstrukcję władz w Kijowie,, niezbyt przychylnie przyjetą przez „partnerów zachodnich” Ukrainy
  – epidemii koronawirusa odbijającej sie na światowej gospodarce
  – „padnięcia” o 0,5 % PKB Ukrainy w tym roku o czym poinformowało ukraińskie ministerstwo gospodarki
  https://strana.ua/finance/253528-kurs-dollara-k-hrivne-v-obmennikakh-na-zavtra-i-vsju-nedelju-kurs-valjut-.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Oj, temat rzeka.
   W skrócie rożnego rodzaju maści spekulanci marzą o załamaniu (krótkotrwałym) hrywny. Tego typu akcje maja na celu powstrzymaniu obcinaniu stóp procentowych. KTOŚ celowo prowadzi działania mające na celu doprowadzenie do znacznych wahań kursu hrywny-i na tym sporo zarobi.
   Najbardziej straszy „„padnięcie” o 0,5 % PKB Ukrainy w tym roku”. Bez nowych inwestycji, bez nowych środków gospodarka Ukrainy jest zdana na łaskę (niełaskę) spekulantów.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.